Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 02 gru 2013, 13:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2013, 12:44
Posty: 3

Jest to mój pierwszy post i witam serdecznie wszystkich driverów!

Tak się porobiło w życiu, że chyba będę musiał na stałe zasiąść za kółkiem i mam prośbę o wyjaśnienie od czego powinienem zacząć i w jakiej kolejności załatwić wszystkie papierki itp. Prześledziłem trochę ten dział ale mam prośbę o potwierdzenie i informacje czy dobrze to wszystko rozumiem.

Prawko C posiadam od ponad 20 lat ale praktycznie wcale nie jeździłem zawodowo i z tego co się zorientowałem to od 10.09.2001 jest już nieważne. Chciałbym w najbliższym czasie zrobić C+E i ew. ADR i widlaka.

Poszukując informacji taki mi się narodził plan:
1. Badania lekarskie i psychotechnika
2. Szkolenie okresowe
(na tym etapie gdyż chcę najpierw pojeździć na solówce - cóż całkowity brak doświadczenia poza jazdą busami po kraju przez ostanie 5 lat)
3. Nowe prawko
4. Kurs C+E i w międzyczasie podstawowe ADR i widlak
5. Jeszcze raz nowe prawko

Czy badania lekarskie i psychotechnikę z pkt. 1 będą ważne także do kursu CE, ADR i widlaka? Czy jednak będę je musiał robić jeszcze raz (lub więcej jeśli oddzielnie także dla ADR i widlaka)?

Może tego widlaka sobie podarować? Ale pomyślałem, że może na początku łatwiej będzie o robotę tylko z C jeśli będę miał także widlaka.

Dzięki za ewentualne sugestie i proszę o wyrozumiałość, ale cóż wiekowy już jestem a zaczynam jak młody!

Pozdrawiam
Jaromir


Post Wysłano: 02 gru 2013, 20:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

:mrgreen:
Prawo Jazdy masz "dożywotnio" o ile Sąd Ci go nie zabierze !
Uprawnienia do jazdy masz tak długo jak masz w badaniach.
Prawo do jeżdzenia ZAWODOWo masz tak długo jak masz ważne "szkolenie" !
Mõwi Ci to coś ?

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 02 gru 2013, 22:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 gru 2011, 23:28
Posty: 75
GG: 0

Jeżeli masz prawko kat. C ponad 20 lat, czyli zdobyłeś je w przedziale od 1 stycznia 1981r. do 31 grudnia 1995r. Jeżeli tak, musisz zrobić szkolenie okresowe.
Jeżeli masz jakieś doświadczenie jako kierowca kat. C, to możesz próbować znaleźć pracę. Jeżeli nie, to radziłbym Ci najpierw zrobić kat. C+E. Masz wtedy większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy.

Z papierków musisz mieć:
1)Orzeczenie lekarskie na stanowisko: kierowca C+E (lub kierowca kat. C, jeżeli nie będziesz robił teraz kat. C+E).
2)Badania psychologiczne na stanowisko: kierowca.
3)Orzeczenie lekarskie do prawa jazdy - uwzględnia ono wszystkie kategorie prawa jazdy, które posiadasz. Również te, które będziesz zdawać.

Możesz zrobić kurs na operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym - tutaj musisz mieć badania lekarskie, które są przeprowadzane podczas kursu.
ADR też jak najbardziej możesz zrobić. Najpierw kurs podstawowy a później cysterny. Tylko ADR zrób, jak zdobędziesz kat. C+E.

Pozdrawiam

_________________
Paul Walker R.I.P.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -pole.html


Ostatnio zmieniony 03 gru 2013, 22:44 przez SwIaDeK, łącznie zmieniany 4 razy.

Post Wysłano: 02 gru 2013, 22:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 wrz 2013, 17:51
Posty: 19
Samochód: iveco
Lokalizacja: Krosno

[quote="SwIaDeK"]Jeżeli masz prawko kat. C ponad 20 lat, czyli zdobyłeś je w przedziale od 1 stycznia 1981r. do 31 grudnia 1995r. Jeżeli tak, to Twój termin szkolenia okresowego minął z dniem 10 września 2011r. W takim przypadku musisz zrobić Kwalifikację Wstępną Przyspieszoną kat. C, jeżeli chcesz jeździć zawodowo.


i tu sie mylisz obowiązuje go tylko szkolenie okresowe 35 h i tyle.

Kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy osób lub rzeczy, mają obowiązek ukończyć szkolenie okresowe po którym uzyskają świadectwo kwalifikacji zawodowej. Dodatkowym obowiązkiem kierowcy jest wymiana prawo jazdy celem wpisu nowych uprawnień zawodowych, w przypadku, gdy przed dniem:

1) 10 września 2008 r. - uzyskali prawo jazdy kategorii D1 lub D ( kierowcy autobusów)

2) 10 września 2009 r. - uzyskali prawo jazdy kategorii C1 lub C ( kierowców samochodów ciężarowych).

Do pozostałych kierowców stosujemy kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną.


Post Wysłano: 02 gru 2013, 23:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 wrz 2013, 17:51
Posty: 19
Samochód: iveco
Lokalizacja: Krosno

Tu bardziej obrazowo.

Terminy, do kiedy kierowcy wykonujący przewozy drogowe ( aktualnie zatrudnieni lub powracający do zawodu oraz posiadający kurs na przewóz osób lub rzeczy) zobowiązani są do - UZYSKANIA WPISU DO PRAWO JAZDY zgodnie z terminami przedstawionymi poniższej w tabeli:
Data uzyskania po raz pierwszy uprawnień w zakresie:
Prawa jazdy kategorii D1 lub D
Data uzyskania wpisu po szkoleniu okresowym:
Nowe prawo jazdy kategorii D1 lub D
Do 31 grudnia 1980 r. 10 września 2009 r.
1 stycznia 1981 r. - 31 grudnia 1990 r. 10 września 2010 r.
1 stycznia 1991 r. - 31 grudnia 2000 r. 10 września 2011 r.
1 stycznia 2001 r. - 31 grudnia 2005 r. 10 września 2012 r.
1 stycznia 2006 r. - 10 września 2008 r. 10 września 2013 r.

Data uzyskania po raz pierwszy uprawnień w zakresie:
Prawa jazdy kategorii C1 lub C.
Data uzyskania wpisu po szkoleniu okresowym:
Nowe prawo jazdy kategorii C1 lub C.

Do 31 grudnia 1980 r.10 września 2010 r.
1 stycznia 1981 r. - 31 grudnia 1995 r. 10 września 2011 r.
1 stycznia 1996 r. - 31 grudnia 2000 r. 10 września 2012 r.
1 stycznia 2001 r. - 31 grudnia 2005 r. 10 września 2013 r.
1 stycznia 2006 r. - 10 września 2009 r. 10 września 2014 r.

Kierowcy, którzy nie posiadają kursu na przewóz rzeczy lub osób, a uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy w zakresie kategorii „C" lub „D" w/w terminach, mają obowiązek ukończyć szkolenie okresowe i wymienić prawo jazdy przed przystąpieniem do pracy.


Post Wysłano: 02 gru 2013, 23:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 gru 2011, 23:28
Posty: 75
GG: 0

marekgin, racja. Szkolenie okresowe i w/w papierki.

_________________
Paul Walker R.I.P.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -pole.html


Post Wysłano: 03 gru 2013, 9:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 31 sty 2010, 16:55
Posty: 276
GG: 0
Samochód: laguna

Mam pytanko jezeli robilem badania przed podjeciem pracy na kierowce i potem zatrudnilem sie na kat.c to teraz jak bym chcial sie przyjac na c+e to musial bym robic na nowo badania??
Na c+ e sa inne czy zalezy tylko od tego co mi wpisali? Wtedy jeszcze nie mialem pracy robilem aby miec,a nie pamietam co tam napisali.


Post Wysłano: 03 gru 2013, 10:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2013, 12:44
Posty: 3

Wielkie dzięki dla wszystkich za te cenne informacje!

(co prawda już to pisałem ale jakoś nie widzę - było wysłane via "smarkfon")

Czy możecie mi tylko jeszcze potwierdzić czy badania zrobione do szkolenia okresowego, będą także honorowane przy robieniu C+E i ew. ADR? Czy trzeba będzie je powtórzyć?

Do "Szofer-WAW":
Kolego bardzo cennie wyłuszczyłeś sytuację w jakiej jestem za co bardzo dziękuję.
Natomiast tekst na końcu typu "Mówi Ci to coś" trochę działa na mnie jak płachta na byka - chyba, że miał być to żart :?: . Kojarzy mi się z komuszym tępym robolem, który dorwał się do stołka i wprowadza swoje porządki (czyt. serial Dom).

Pozdrawiam
i jeszcze raz dziękuję
Jaromir


Post Wysłano: 03 gru 2013, 19:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 wrz 2013, 17:51
Posty: 19
Samochód: iveco
Lokalizacja: Krosno

Kolego jak chcesz zrobić kurs C E ,to musisz miec badanie psychotechniczne oraz badanie lekarskie
wystawiane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców.Z tymi badaniami idziesz do Urzedu Komunikacji i zakładają Ci PKK(Profil Kandydata na Kierowce),bez PKK nie możesz zacząć kursu.
Po zdanym egzaminie musisz zrobic jeszcze raz psychotechnike i badania lekarskie ale z innej ustawy czyli na oswiadczeniach pisza ze jestes zdolny do pracy na stanowisku kierowcy i dodatkowo musi byc pieczatka lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych .Do szkolenia okresowego nie trzeba badań.Robisz te badania po kursie które Ci opisałem wyżej i zanosisz kwit
po ukonczeniu szkolenia tzw.Swiadectwo Kwalifikacji Zawodowej razem z badaniami i wystawią Ci
PJ z kodem 95 czyli zawodowe wazne max 5 lat.Szkolenie kolego to jest formalnosc posiedzisz przed kompem ,pooglądasz obrazki i masz zaliczone ,tam nie ma egzaminu końcowego.Jak coś chcesz jeszcze wiedziec to pisz ,ja własnie miesiac temu zdałem E i przechodziłem całą tę procedurę.pozdr


Post Wysłano: 05 gru 2013, 10:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2013, 12:44
Posty: 3

Cytuj:
Kolego jak chcesz zrobić kurs C E ,to musisz miec badanie psychotechniczne oraz badanie lekarskie
wystawiane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców.Z tymi badaniami idziesz do Urzedu Komunikacji i zakładają Ci PKK(Profil Kandydata na Kierowce),bez PKK nie możesz zacząć kursu. ....
W takim przypadku to na pewno tak powinno być.

Ale co gdy będę miał zrobione badania do szkolenia okresowego i po jego zakończeniu wyrobię nowe PJ na C a dopiero później zapiszę się na kurs CE i ew. ADR.
To czy mając nowe PJ z wpisanym terminem ważności badań znowu muszę zrobić kolejne badania przed i po CE i kolejne do ADR (czyli x3)?
Nie można robiąc badań do szkolenia okresowego poprosić od razu o dodatkowe świstki do CE i ADR. Badania przecież takie same a co z tego, że z różnych paragrafów. Przecież to kompletnie bez sensu jeśli się wyrobię np. w przeciągu 4 m-cy ze wszystkim a badania są ważne przez 5 lat - czyli ok. 6 paczek (a może nawet więcej) w błoto.
Wolę już 2x zapłacić za wyrobienie nowego PJ.

Pozdrawiam
Jaromir


Post Wysłano: 06 gru 2013, 16:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lis 2013, 22:02
Posty: 37

Pozwolę się podczepić pod temat, żeby nie zaśmiecać... Jak się ma sprawa z człowiekiem, który chce zacząć zawód kierowcy, jaka jest kolejność robienia poszczególnych badań/uprawnień itp. itd...?

1. Kurs C/C+E
2. Badania lekarskie ( prosiłbym o wyszczególnienie ich)
3. Kwalifikacja wstępna
?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: