Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 19 lut 2010, 19:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 sty 2010, 15:22
Posty: 79
GG: 0
Samochód: był merc są dwie renaty 19-stki
Lokalizacja: Wrocław

Mam koledzy pytanie czy jeżeli zacznę robić kat. B w czerwcu (mam 18 lat) to kiedy będę mógł zrobić kat. C (chodzi oczywiście o nowe zasady) wiem że kiedyś można było zrobić je po połowie roku od otrzymania kat.B a jak jest teraz czy można zrobić prawko na ciężarówkę w wieku 18 lat i dorobić tylko kwalifikację wstępną czy trzeba robić to razem i czekać do 21 lat ??

_________________
B= zrobione
C= w trakcie
http://www.btcdriver.yoyo.pl/pwn.php?ID=6896


Post Wysłano: 19 lut 2010, 19:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 mar 2009, 20:05
Posty: 213

Jak zdasz kat B to mozesz po odebraniu prawka robić C

_________________
szerokiej i suchej a w domu wąskiej i wilgotnej.


Post Wysłano: 19 lut 2010, 20:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 wrz 2008, 21:29
Posty: 11
GG: 0
Samochód: MAN TGM
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Cytuj:
Jak zdasz kat B to mozesz po odebraniu prawka robić C
Zgadza się tylko fajera zawodowa po skończeniu 21l


Post Wysłano: 19 lut 2010, 21:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 mar 2009, 20:05
Posty: 213

Cytuj:
Cytuj:
Jak zdasz kat B to mozesz po odebraniu prawka robić C
Zgadza się tylko fajera zawodowa po skończeniu 21l

Możesz wcześniej ale do 7.5 tony możesz smigać, po 21 powyżej

_________________
szerokiej i suchej a w domu wąskiej i wilgotnej.


Post Wysłano: 19 lut 2010, 21:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 kwie 2008, 16:47
Posty: 105

W dniu wejścia w życie nowego projektu, który już jest, tyle że jeszcze nie wprowadzony w obrót, kat C 21lat, D-24 l, A-24.


Post Wysłano: 20 lut 2010, 15:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

B możesz zacząć robić mając 17 lat i 9 miesięcy. Egzamin możesz zdać najwcześniej w dniu swoich 18 urodzin i w tym samym dniu możesz zapisać się na kurs kat. C - nawet nie musisz mieć wydanego prawka bo wystarczy zaświadczenie z WORD o zdanym egzaminie.

Możesz. Ale nie musisz. I lepiej tak nie rób. Lepiej pojeździć trochę osobówką a potem iść na kurs.

Na razie do skończenia 21 roku życia możesz jeździć na C bez ograniczeń tonażowych pod warunkiem, że jeździsz "na potrzeby własne firmy". W transporcie drogowym tylko do 7,5 tony.

A nowa ustawa? Eeeeee nie tak szybko wejdzie w życie. Posłowie mają teraz ciekawsze rzeczy niż ustawę o kierujących pojazdami.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 20 lut 2010, 22:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

Cytuj:
Na razie do skończenia 21 roku życia możesz jeździć na C bez ograniczeń tonażowych pod warunkiem, że jeździsz "na potrzeby własne firmy". W transporcie drogowym tylko do 7,5 tony.
skąd to wymyśliłeś :?: bez ograniczeń tonażowych można jeździć jedynie prywatnie czyli swoją ciężarówką przewożąc sobie np.zakupy ,na potrzeby własne pow.7,5t trzeba mieć 21 lat,można i jeszcze parę wyjątków jak np. przywozisz zestaw kupiony w Niemczech do Polski to też cie wiek nie obowiązuje itp. a w transporcie drogowym to nawet chyba pow.3,5t już trzeba mieć 21 lat -chyba że coś się zmieniło

takie pytanie orientuje się ktoś jak to będzie np. jak wejdzie ustawa o tym że na kat.A będzie trzeba mieć 24 a na C 21 lat to obejmie osoby które np.w dniu wejścia przepisu nie miały 18 lat czy wszystkich bo wg mnie to głupie bo jak można odebrać komuś prawo do robienia prawka które miał człowiek wcześniej do tego jak już posiadam C a potem będę chciał robić C+E i będę musiał czekać aż mi 21 styknie:?:


Post Wysłano: 20 lut 2010, 23:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 08 lip 2007, 17:39
Posty: 258
GG: 8732157
Samochód: srebrny
Lokalizacja: KaLIfornia

Cytuj:
Cytuj:
Na razie do skończenia 21 roku życia możesz jeździć na C bez ograniczeń tonażowych pod warunkiem, że jeździsz "na potrzeby własne firmy". W transporcie drogowym tylko do 7,5 tony.
skąd to wymyśliłeś :?: bez ograniczeń tonażowych można jeździć jedynie prywatnie czyli swoją ciężarówką przewożąc sobie np.zakupy ,na potrzeby własne pow.7,5t trzeba mieć 21 lat,można i jeszcze parę wyjątków jak np. przywozisz zestaw kupiony w Niemczech do Polski to też cie wiek nie obowiązuje itp. a w transporcie drogowym to nawet chyba pow.3,5t już trzeba mieć 21 lat -chyba że coś się zmieniło
Skąd Ty to wymyśliłeś? :shock:
Od 18 lat można jeździć normalnie zestawem załadowanym, ale na potrzeby własne. Czyli nie musisz jechać na zakupy. Produkujesz jakiś towar, to możesz go wozić...
Powyżej 3,5 tony trzeba mieć C, które jeszcze jest od 18 lat więc można jeździć do 7,5 tony od 18 lat.


Post Wysłano: 21 lut 2010, 0:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

wybacz kolego ale to nie ja akurat wymyśliłem niestety nie mam takich uprawnień i nie jestem ustawodawcą

Warunki, które muszą spełnić przyszli kierowcy mający wykonywać przewozy na potrzeby własne, zawarto w art. 39a ustawy o transporcie drogowym.

Taki kierowca powinien:
- mieć ukończone 21 lat (chyba że będzie wykonywał przewozy drogowe rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, ale nieprzekraczającej 7,5 t – wówczas ten warunek go nie dotyczy),
- posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym,
- nie wykazywać przeciwwskazań zdrowotnych ani psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
- uzyskać kwalifikację wstępną i ukończyć szkolenie okresowe.
Cytuj:
Powyżej 3,5 tony trzeba mieć C, które jeszcze jest od 18 lat więc można jeździć do 7,5 tony od 18 lat.
a o co ci tu chodziło :?: bo mi o to że planują zrobić od 21 lat


Post Wysłano: 21 lut 2010, 0:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panowie, o wieku jest na naszym forum ogrom tematów ;-)

Nie ma nad czym dyskutować, trzeba sobie powiedzieć wprost, do 21 lat nie ma za bardzo o czym myśleć i tyle...


Post Wysłano: 21 lut 2010, 0:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 08 lip 2007, 17:39
Posty: 258
GG: 8732157
Samochód: srebrny
Lokalizacja: KaLIfornia

Chodziło mi o to:
Cytuj:
a w transporcie drogowym to nawet chyba pow.3,5t już trzeba mieć 21 lat -chyba że coś się zmieniło
Coś się ma dopiero zmienić. Póki co jeszcze jest od 18


Post Wysłano: 21 lut 2010, 22:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 gru 2009, 13:39
Posty: 19
GG: 6275964
Lokalizacja: Zelów

Cytuj:
A-24.
Witam
Na moje oko to prawo jazdy kat. A można zrobić od 18 lat, a od 24 lat można jeździć motorem ciężkim czyli pojemność (chyba) powyżej 600 cm3.
A jeżeli się mylę to przepraszam.

_________________
Życie kierowcy nie liczy się w latach, tylko w kilometrach :)


Post Wysłano: 01 mar 2010, 17:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 mar 2010, 17:10
Posty: 3
GG: 0
Samochód: mercedes 814

w necie to znalezłem Kategoria C opis: samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 10 t i długości co najmniej 7 m
wiek: 18 lat
uprawnienia do kierowania:

* pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,
* ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

warunki: Szkolenie może rozpocząć osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B.
inne:

* Prawo jazdy kategorii C uprawnia do kierowania pojazdem w nim wymienionym z przyczepą lekką
* Do kierowania samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 24 t jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat.
pozatym ja mam 19 lat i mam c+ e uzywam tylko c na swoje potrzeby.


Post Wysłano: 01 mar 2010, 18:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 wrz 2008, 21:48
Posty: 539

Cytuj:
Cytuj:
A-24.
Witam
Na moje oko to prawo jazdy kat. A można zrobić od 18 lat, a od 24 lat można jeździć motorem ciężkim czyli pojemność (chyba) powyżej 600 cm3.
A jeżeli się mylę to przepraszam.
można mieć kat.A na motocykle bez ograniczeń w wieku 20 lat,pod warunkiem że kat.A2 miełeś przez 2 lata,czyli masz 18lat robisz A2, i w wieku 20 lat kat.A
w innym wypadku dopiero od 24lata (na moto.bez ograniczeń)


Post Wysłano: 29 mar 2010, 20:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 mar 2010, 15:03
Posty: 17
GG: 0
Samochód: VoLvO

Słyszałem że jest albo ma być wprowadzona zmiana w ustawie że prawko na ciężarówkę można robić mając 18lat czy to prawda??i jeżeli jest albo będzie ta zmiana w ustawie to czy można jezdzić już zawodowo w firmie transportowej pełnym zestawem przed 21 rokiem życia?

_________________
Być kierowcą - styl, życia, praca, miłość, pasja...


Post Wysłano: 29 mar 2010, 20:46

Cytuj:
Słyszałem że jest albo ma być wprowadzona zmiana w ustawie że prawko na ciężarówkę można robić mając 18lat czy to prawda??
Nie potrzeba żadnych zmian, ponieważ prawo jazdy na ciężarówkę można zrobić od 18 lat od dawna.


Post Wysłano: 29 mar 2010, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 cze 2009, 11:59
Posty: 17
GG: 0
Samochód: polonez caro +
Lokalizacja: warszawa

mam dość konkretne pytanie może dla was głupie

zrobię kat C mam 18 lat i zrobię KW pełna czyli 280 H i będę mógł jeździć bez ograniczeń tonażowych czy jak ? :?:

_________________
kat B - 16.03.2010
kat C - 15.06.2011


Post Wysłano: 29 mar 2010, 21:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 mar 2010, 15:03
Posty: 17
GG: 0
Samochód: VoLvO

ok no ale jak zrobię i do tego kwalifikacje czy mogę już pracować jako kierowca zawodowy w firmie transportowej czy muszę mieć 21 lat?

_________________
Być kierowcą - styl, życia, praca, miłość, pasja...


Post Wysłano: 29 mar 2010, 21:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niektórzy twierdzą, że tak, ja twierdzę, że nie, bo to czy ma sie papiery na nowych czy na starych zasadach nijak ma się do warunków jakie musi spełniać kierowca, aby zostać zatrudnionym (ustawa o transporcie drogowym)

a tam jak byk jest 21 lat, z zastrzeżeniem, ze nie dotyczy do 7,5 t


Post Wysłano: 30 mar 2010, 13:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 sty 2010, 15:22
Posty: 79
GG: 0
Samochód: był merc są dwie renaty 19-stki
Lokalizacja: Wrocław

Koledzy szczerze mówiąc się pogubiłem prawo jazdy kat.C mogę zrobić odrazu po kat.B? bo koledzy pytali u swoich instruktorów i niektórzy mówią ze należy mieć rok na B a jak ja się pytałem to instruktor mi powiedział ze mogę jak odbiorę paiperek z WORD-u że zdałem B, kolegi który prowadzi szkołę jazdy też się pytałem i powiedział mi to samo.

_________________
B= zrobione
C= w trakcie
http://www.btcdriver.yoyo.pl/pwn.php?ID=6896


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: