Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 20 sty 2010, 15:51

Dzisiaj mój kolega pracujący zawodowo jako kierowca autobusu miejskiego powiedział mi, że usłyszał info, że ponoć mają wrócić przepisy mówiące o tym, że żeby jeździć autobusem przegubowym trzeba będzie mieć prawo jazdy kat. D+E. Ktoś ma jakieś info na ten temat?


Post Wysłano: 20 sty 2010, 15:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

nie słyszałem o czymś takim, ale byłoby to trudne, bo żaden z ośrodków nie dysponuje takimi pojazdami. większość instruktorów nie ma kat. D+E, egzaminatorzy też.

najpierw trzeba byłoby odkurzyć starych egzaminatorów na D+E, potem instruktorów. z tymi jest taki kłopot, że mogą posiadać prawo jazdy na D+E, ale nie było kursów na D+E i nikt, kto robił uprawnienia w ostatnich latach (15 lat) nie ma takich uprawnień.

zabawne, ale mam uprawnienia instruktora doskonalenia techniki jazdy D+E, bo dostałem je z nadania. natomiast uprawnienia instruktorskie (nauka jazdy) tylko D, bo nikt nie miał takich pojazów (D+E) i nie oferowane były kursy na takie kategorie.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 20 sty 2010, 16:11

Z moich informacji wynika, że kiedyś trzeba było mieć kat. D+E, żeby prowadzić autobus przegubowy, ale był to błąd w interpretacji przepisów.

Co do szkolenia na kat. D+E, to znalazłem jeden ośrodek w Polsce:

http://www.strychalski.eu/szkolenia,pra ... y_d_e.html

Co do egzaminowania na kat. D+E, to WORD Częstochowa ma taki zestaw do egzaminowania na tę kategorię (to już było na forum).

Obrazek


Post Wysłano: 20 sty 2010, 16:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

ale wcześniej trzeba było mieć udokumentowany rok pracy jako kierowca autobusu, a potem można było ubiegać się o kat. D+E i był egzamin.

co zabawne cofanie było Ikarusem, gdzie koła doczepy są kierowane drążkiem z obrotnicy pod przegubem. a cofa się tym odwrotnie niż naczepą.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 20 sty 2010, 18:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2813
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

W tamtym roku w MZK Radomsko policja zatrzymała kierowce który jechał przegubowym a nie posiadał D+E. Dostał mandat za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów tj posiadał samo D.

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 20 sty 2010, 18:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

zjanomy gadał ze ze zeby jeździć przegłubem trzeba miec E. A jeździ on w PKM katowice juz dobry kawał czasu. On jako ze robił C i E to ma tez wbite D+E.

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Post Wysłano: 20 sty 2010, 18:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2007, 0:28
Posty: 124
Lokalizacja: => PL <=

Cytuj:
W tamtym roku w MZK Radomsko policja zatrzymała kierowce który jechał przegubowym a nie posiadał D+E. Dostał mandat za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów tj posiadał samo D.
Pierdoły - to się kierowca dał zrobić w szare mydło.
Poczytajcie jakie są warunki i w jaki sposób można (lub nie) przewozić ludzi w przyczepie, naczepie, doczepie. Może się wtedy wyjaśni (bo jak czytam takie "ruskie pierdoły" - to aż skręca).
Jeżeli miałyby wrócić stare przepisy - to jednocześnie kilka zmian w kodeksie.

Na stan obowiązujący obecnie - do prowadzenia autobusu przegubowego nie potrzeba kategorii D+E.


Za chwilkę znowu ktoś napisze, że słyszał od kogoś, kto słyszał, że tamten słyszał...

Zasada ograniczonego zaufania - nie tylko powinna obowiązywać podczas jazdy - również podczas opowiadań znajomych!

Tego się trzymajmy - dłużej pożyjemy.
(niestety - w niektórych województwach trwają ferie, a "w czasie deszczu dzieci się nudzą")

_________________
B <= 2000
widlak & butle gazowe <= 2007
C & C+E <= 2008
D <= 2010
A => brak


Post Wysłano: 20 sty 2010, 19:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2813
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Cytuj:
Za chwilkę znowu ktoś napisze, że słyszał od kogoś, kto słyszał, że tamten słyszał...

Zasada ograniczonego zaufania - nie tylko powinna obowiązywać podczas jazdy - również podczas opowiadań znajomych!
Moje informacje opierają się na reportażu w lokalnej telewizji.
Cytuj:
(niestety - w niektórych województwach trwają ferie, a "w czasie deszczu dzieci się nudzą")
Akurat u mnie nie ma jeszcze ferii

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 20 sty 2010, 20:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7205
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
najpierw trzeba byłoby odkurzyć starych egzaminatorów na D+E, potem instruktorów. z tymi jest taki kłopot, że mogą posiadać prawo jazdy na D+E, ale nie było kursów na D+E i nikt, kto robił uprawnienia w ostatnich latach (15 lat) nie ma takich uprawnień.
Ja mam D+E :D

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 20 sty 2010, 21:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Ja mam D+E :D
ale nawet gdyby dokonano zmian w przepisach to w żaden sposób nie pomógłbyś w zwiększeniu liczby kierowców D+E. bo jednego dnia 90% autobusów przegubowych w komunikacji miejskiej stanęłoby.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 20 sty 2010, 21:50

Cytuj:
W tamtym roku w MZK Radomsko policja zatrzymała kierowce który jechał przegubowym a nie posiadał D+E. Dostał mandat za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów tj posiadał samo D.
Dał się zrobić, bo przecież doczepa w autobusie przegubowym nie jest oddzielnym pojazdem, nie może funkcjonować bez autobusu.
Cytuj:
Ja mam D+E :D
Jeżeli zrobisz kat. C, potem kat. E, a potem kat. D, to wiadomo, że wpiszą Ci kat. D+E.


Post Wysłano: 20 sty 2010, 22:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

Cytuj:
Jeżeli zrobisz kat. C, potem kat. E, a potem kat. D, to wiadomo, że wpiszą Ci kat. D+E.
Czyli reasumując. Jak zrobisz sobie C+E to to E automatycznie przechodzi na wszytkie katoegorie B+E; D+E.
Jak masz samo D i chcesz zrobić E to musisz zrobić kurs D+E ale jak pisał Cyryl jest on w polsce cięzki do opanowania.
Rada: Zrób C+E a E do D samo Ci sie "przyklei" i po kłopocie.

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Post Wysłano: 20 sty 2010, 23:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Takie rozwiązanie dla kogoś kto nie ma C kosztuje około 4500 zł zakładając zdane egzaminy za pierwszym razem


Post Wysłano: 21 sty 2010, 10:24
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2006, 19:03
Posty: 1152
GG: 13363123
Samochód: DAF
Lokalizacja: Żywiec

Doczepa autobusu przegubowego nie jest oddzielnym pojazdem. Taki autobus może być rozłączony tylko w warunkach warsztatowych. Zresztą większość przegubowców teraz to pchacze np. SU18, MAN NG, MB 0405. Więc silnik jest w doczepie. To jest pojedyńczy pojazd a nie zespół pojazdów.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=JaABO0GSHvg

http://www.youtube.com/watch?v=eAfp3mZD ... ature=plcp


Post Wysłano: 21 sty 2010, 11:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

sprawa kategorii E jest trochę zawiła:

1. prawo jazdy. jeżeli masz C+E i zrobisz D z mocy prawa E przechodzi na D.
2. instruktorzy nauki jazdy. E do każdej kategori wyższej musisz robić oddzielnie, czyli jak zrobisz C+E, ta E automatycznie przechodzi na B, B1, C1, ale nie wyżej na D,
3. egzaminatorzy. jeżeli egzaminator ma uprawnienia co najmniej rok jakiejś kategorii, to E do tej kategorii dostaje z nadania jeżeli o to wystąpi.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Ostatnio zmieniony 22 sty 2010, 8:07 przez Cyryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 21 sty 2010, 17:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 kwie 2008, 16:47
Posty: 105

Mój ojciec jezdzi w komunikacji miejskiej i do prowadzenia autobusu przegubowego wymagają od niego D+E. Na jakiej podstawie prawnej twierdzicie że dziś wystarczy samo D do prowadzenia przegubowca? Bo nie moge znaleźc.


Post Wysłano: 21 sty 2010, 19:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2006, 19:03
Posty: 1152
GG: 13363123
Samochód: DAF
Lokalizacja: Żywiec

Na takiej jak opisałem w moim poście. To nie jest zespół pojazdów. Żaden człon nie może jeździć osobno. Niektóre przedsiębiorstwa mają głupie wewnętrzne przepisy.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=JaABO0GSHvg

http://www.youtube.com/watch?v=eAfp3mZD ... ature=plcp


Post Wysłano: 21 sty 2010, 20:04

Cytuj:
Mój ojciec jezdzi w komunikacji miejskiej i do prowadzenia autobusu przegubowego wymagają od niego D+E. Na jakiej podstawie prawnej twierdzicie że dziś wystarczy samo D do prowadzenia przegubowca? Bo nie moge znaleźc.
Prawo jazdy kategorii D+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii D Z PRZYCZEPĄ..

Teraz poszukaj sobie co to jest przyczepa i trzeba rozróżnić właśnie tę przyczepę od doczepy w autobusie przegubowym.


Post Wysłano: 21 sty 2010, 20:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Mój ojciec jezdzi w komunikacji miejskiej i do prowadzenia autobusu przegubowego wymagają od niego D+E. Na jakiej podstawie prawnej twierdzicie że dziś wystarczy samo D do prowadzenia przegubowca? Bo nie moge znaleźc.
musisz znaleźć w kodeksie do czego uprawnia prawo jazdy kat. D, oraz w określeniach co to jest "przyczepa".

dobrze byłoby gdyby kierowca zawodowy z kat. D wiedział jakie pojazdy może prowadzić i dlaczego.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 22 sty 2010, 17:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 kwie 2008, 16:47
Posty: 105

No wiem, znam definicje, wytłumaczcie mi czemu 30 lat temu bylo wymagane D+E do jazdy przegubowcem?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: