Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Kilka osób pytało mnie, jak wygląda wpis, który zgodnie z ustawą ma się znajdować w prawie jazdy osób, które odbyły Kwalifikację Wstępną lub Szkolenie Okresowe.

Dzisiaj odebrałem prawko z wpisem (po zaledwie 9 dniach czekania, w tym święta) i mogę wam to opisać.

Do swojego wydziału komunikacji udajemy się z kilkoma dokumentami:
- Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej potwierdzające ukończenie Kwalifikacji Wstępnej, kwalifikacji uzupełniającej lub szkolenia okresowego;
- Orzeczenie lekarskie (ma być wydane na podst. art. 39j ust. 4 ustawy o transporcie drogowym!);
- Orzeczenie psychologiczne (wydane na podst. art. 39k i 39m ustawy o transporcie drogowym);
- gotówka w wysokości 70,50 zł na wydanie nowego PJ;
- zdjęcie.

Na miejscu urzędnik/czka przegląda dokumenty. Zgodnie z ustawą powini zachować oryginały orzeczeń i świadectwa, ale u mnie w urzędzie pani zachowała sobie kopię Świadectwa (kończąc KW dostaje się oryginał + kopię) i ksero orzeczeń lekarskiego i psychologicznego. Na miejscu wypełniamy też wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Nowy dokument wygląda tak:

Obrazek

Jakość fatalna, ale PJ są tak robione, że trudno je sfotografować. :/ Ale opiszę wszystko.

W tabelce na 2 stronie PJ są 4 kolumny i każdy z was ma do tej pory wypełnione dwie - pierwsza to oznaczenia kategorii z rysunkami symbolizującymi odpowiadające im pojazdy a w drugiej mamy daty uzyskania uprawnień (czyli daty decyzji o wydaniu PJ danej kategorii).

Nas interesują kolumny trzecia i czwarta (na druku PJ są oznaczone jako pozycje 11 i 12).

W pozycji 11 - Data ważności uprawnień (trzecia kolumna) - mam przy kategoriach C i D wpis:
Cytuj:
20.11.14
- jest to data, do której lekarz wystawił orzeczenie lekarskie - do tego dnia moje uprawnienia są ważne.

W pozycji 12 - Ograniczenia (czwarta kolumna) - mam przy kategoriach C i D wpis:
Cytuj:
95.19.12.2014
- 95 - to kod oznaczający wpis z tytułu ukończenia kwalifikacji wstępnej/uzupełniającej lub szkolenia okresowego;
- 19.12.2014 - to data ważności obecnego Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej (5 lat od 19.12.2009, kiedy to zdawałem egzamin).

Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Robiłem kwalifikację wstępną tylko na kat. D, tymczasem wpisali mi też kat. C, choć nie kończyłem ani kursu na przewóz rzeczy, ani szkolenia okresowego. Panie się chyba pomyliły i zasugerowały orzeczeniem lekarskim, w którym lekarz wpisał wszystkie kategorie. :lol:

A na koniec jeszcze odpowiedni akt prawny:
Cytuj:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami

(Dz. U. Nr 9 poz. 46 z dnia 22 stycznia 2009 r.)

§ 7.2.
Wniosek, prawo jazdy lub pozwolenie wypełnia się w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4, stosując następujące zasady:

11) data ważności uprawnienia zawierającego wpis potwierdzający odbycie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego:
a) wpis potwierdzający odbycie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego w postaci kodu "95" i daty jego ważności dokonywany jest we wniosku i na dokumencie prawa jazdy w pozycji "ograniczenia" przy kategorii prawa jazdy, której dotyczy aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej, w układzie "95.DD.MM.RRRR.",
b) datę ważności danej kategorii prawa jazdy stanowi data 5 lat liczona od daty najwcześniej wydanego z dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 13 lit. b, z zastrzeżeniem lit. c,
c) dla osób powyżej 60. roku życia datę ważności wpisu uzależnia się od terminów badań wynikających z przepisów, o których mowa w art. 39j i 39k ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.)

Pełen tekst Rozporządzenia: http://lex.pl/serwis/du/2009/0046.htm

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Czyli z tego wynika, że kolejne 70 zeta w plecy?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 31 paź 2008, 13:45
Posty: 944
Samochód: MERCEDES ACTROS MPIII 1844
Lokalizacja: Siedlce

hmm...

A co z kursami na przewóz rzeczy :?: Trzeba będzie z takim kursem iść do Pań urzędniczek :?:
Czyli po badaniach psychotechnicznych znów będę musiał wyrzucić 70zł... Ehh...


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Dopóki masz ważny kurs na przewóz rzeczy, nie musisz.

Ale wtedy, gdy będziesz musiał odbyć szkolenie okresowe (terminy z tej słynnej "tabelki"), to wówczas idziesz też do lekarza, psychologa i wymieniasz prawko. I tak co 5 lat.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 paź 2009, 15:47
Posty: 16
GG: 0
Samochód: Sprinter/Boxer/Ducato

Mnie tylko jedno zastanawia , ktos przykładowo jezdzi zawodowo (powiedzmy na zestawie 40 Tonowym) i bedzie mial wlasnie takie wpisy terminowe w prawie jazdy (KW/KO/KU , termin badań). Powiedzmy znudzi mu sie zawod kierowcy i zmieni prace na jakąs "za biurkiem" ale kupi sobie duzego kampera powyzej 3,5T. Czy pózniej te wpisy bedzie mógł usunac z prawa jazdy aby mógl spokojnie legalnie jezdzic takim pojazdem ?? Czy jak skończy mu się waznośc KW/KO to będzie musiał odbyc KO bo panie w okienku powiedzą ze musi dostarczyc komplet dokumentow (Kwalifikacje Okresową , ważne badania) aby wydac mu nowy ważny dokument bo inaczej wydać nie beda mogły nowego dokumentu ??

_________________
Kiedyś Instruktor NJ
B,E/B,C,E/C


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 31 paź 2008, 13:45
Posty: 944
Samochód: MERCEDES ACTROS MPIII 1844
Lokalizacja: Siedlce

Cytuj:
Dopóki masz ważny kurs na przewóz rzeczy, nie musisz.

Ale wtedy, gdy będziesz musiał odbyć szkolenie okresowe (terminy z tej słynnej "tabelki"), to wówczas idziesz też do lekarza, psychologa i wymieniasz prawko. I tak co 5 lat.
Czyli najbliższe 4 lata mam spokojne :)
Dzięki :)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Cytuj:
Cytuj:
Dopóki masz ważny kurs na przewóz rzeczy, nie musisz.

Ale wtedy, gdy będziesz musiał odbyć szkolenie okresowe (terminy z tej słynnej "tabelki"), to wówczas idziesz też do lekarza, psychologa i wymieniasz prawko. I tak co 5 lat.
Czyli najbliższe 4 lata mam spokojne :)
Dzięki :)
Kolego nie do końca jeśli do września 2010 nie podejmiesz roboty na ciężarówce to Ci ten obecny kurs przepadnie.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 sty 2010, 16:29
Posty: 56
GG: 5757466
Samochód: Volvo
Lokalizacja: Mikołów

pytanko jak zdałem teraz prawko na E+C to będę miał dopisane tak jak na załączonym obrazku z prawka jak o nic się mnie nie pytali :?: bo jestem w trakcie wyrabiana prawka :?: :?:

_________________
B 2002
C 2007
E 2009

wózki widłowe wszystkiego typu 2007
HDS 2008
koparko - ładowarki 2011r
koparki III kat 2011r
Cały czas podwyższam kwalifikacje zawodowe...


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Dopóki masz ważny kurs na przewóz rzeczy, nie musisz.

Ale wtedy, gdy będziesz musiał odbyć szkolenie okresowe (terminy z tej słynnej "tabelki"), to wówczas idziesz też do lekarza, psychologa i wymieniasz prawko. I tak co 5 lat.
Czyli najbliższe 4 lata mam spokojne :)
Dzięki :)
Kolego nie do końca jeśli do września 2010 nie podejmiesz roboty na ciężarówce to Ci ten obecny kurs przepadnie.
a wiadomo ostatecznie jak trzeba się zatrudnić, aby nie przepadło?
Na jaki okres minimalnie etc?

Jeśli nie podejme pracy do września 2010 to kto i jak to sprawdzi w razie ewentualnej kontroli?


To wszystko jest tak chore, ze aż wierzyć sie nie chce.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2008, 15:04
Posty: 43
GG: 0

Coś mi tu nie pasuje ?!
Kto to mi odbierze ten kurs ?!,gdzie to jest zapisane?
z tego co sie orientuje odebranie jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia pojazdu samochodowego jakiegokolwiek,a taki kurs jest uprawnieniem,leży w gesii bodajże starosty, na wniosek komendanta policji,lub sądu
Cofniecie uprawnień następuje wówczas jeżeli zostanie udowodnione
zatajenie choroby psychicznej lub alkoholowej
z tego co wiem ani jeden przypadek nie miał miejsca w naszym kraju
Jak pomyliłem sytuacje to niech mnie ktoś poprawi

_________________
Daf i Renówka to ch...j nie ciężarówka

„Kochaj szefa swego mogłeś trafić na mojego”


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 wrz 2008, 19:23
Posty: 262
GG: 4086883
Samochód: Ducato
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

troche chore...jak zweryfikuja to czy pracowales czy nie?


dla mnie zasada jest prosta;
masz robote teraz - robisz kurs na przewoz rzeczy
masz robote po 10.09.2010 - robisz szkolenie okresowe

_________________
B C D


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 paź 2009, 15:47
Posty: 16
GG: 0
Samochód: Sprinter/Boxer/Ducato

Obrazek

a ta tabelka wkońcu co oznacza ???



Mnie sie wydawało ze skoro ktos uzyskal uprawnienia pomiędzy styczniem 2006 roku , a 10 wrzesniem 2009 roku przykładowo i zrobił lub jeszcze zrobi Kurs na przewóz rzeczy to następne szkolenie okresowe będzie musiał przejsc do dnia 10 wrzesnia 2014 roku. Jezeli nie zrobi kursu na przewóz rzeczy to po wrzesniu 2010 będzie robił Szkolenie Okresowe...

_________________
Kiedyś Instruktor NJ
B,E/B,C,E/C


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 wrz 2008, 19:23
Posty: 262
GG: 4086883
Samochód: Ducato
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

sterciu - dokladnie ja tez tak mysle

_________________
B C D


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 lip 2006, 12:17
Posty: 128
GG: 0

Cytuj:
sterciu - dokladnie ja tez tak mysle
Identycznei jak Wy interpretuje ten zapis


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Ustawodawca zrobił po prostu błąd. Intencją było prawdopodobnie to, że kursy na przewóz rzeczy są organizowane do 10.09.2010, więc jeśli ktoś do tego czasu nie zrobił kursu na przewóz rzeczy, to po tej dacie powinien zrobić szkolenie okresowe. To logiczne. Ale w ustawę wpisali bzdurę o "podjęciu pracy przed/po 10.09.2010".

Pytanie, KTO, JAK i NA JAKIEJ PODSTAWIE to sprawdzi? Przecież nikt nie wozi ze sobą świadectw pracy.

Ale podejrzewam, że pracodawcy widząc dosyć jednoznacznie brzmiacy zapis będą się bali go lekceważyć i będą go egzekwować. Czyli jeśli ktos zrobił C przed 10.09.2009 a nie podjął pracy do 10.09.2010, to skończonego kursu na przewóz rzeczy nie będą honorować po prostu ze strachu.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

A poza tym nie ma go w wprowadzonego do prawka.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 cze 2007, 12:24
Posty: 73
GG: 2805106

Cytuj:
Dziwi mnie tylko jedna rzecz. Robiłem kwalifikację wstępną tylko na kat. D, tymczasem wpisali mi też kat. C, choć nie kończyłem ani kursu na przewóz rzeczy, ani szkolenia okresowego. Panie się chyba pomyliły i zasugerowały orzeczeniem lekarskim, w którym lekarz wpisał wszystkie kategorie. :lol:
Ja myślę że Panie w okienku się zasugerowały art. 39 d ust.6, który mówi, że kierowca wykonujący przewóz drogowy różnymi pojazdami, dla których wymagane jest posiadanie prawa jazdy co najmniej dwóch kategorii, o których mowa w ust. 4, (
1: c1,c1+e,c,c+e
2: d1,d1+e,d,d+e )
może ukończyć szkolenie okresowe z zakresu jednego bloku programowego.

Widać, jak zobaczyły kat. D w orzeczeniu lekarskim, stwierdziły, że wykonujesz transport drogowy rzeczy oraz osób. Ale błędu raczej nie popełniły.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

A ja mam jeszcze inne pytanie :?: :?:
Do swojego wydziału komunikacji udajemy się z kilkoma dokumentami:
- Orzeczenie lekarskie (ma być wydane na podst. art. 39j ust. 4 ustawy o transporcie drogowym!);
- Orzeczenie psychologiczne (wydane na podst. art. 39k i 39m ustawy o transporcie drogowym);

Czy jak ktoś robi takie kompleksowe badania przed kursem danej kategorii D,C to są zupełnie inne badania niż te wymagane przed zakończeniem KW :?: :?:

Chodzi mi o to czy jak odwiedzę lekarza ogólnego a potem on mi da skierowanie do okulisty, od słuchu wracam potem do niego i mam ogólne zaświadczenie lekarskie tylko na podstawie jakiej ustawy :?:
I potem jak idę na psychotechniczne do psychologa to wydaje mi orzeczenie tylko pytanie też na jakiej ustawie?
Czy przed kursem na daną kategorie wystawią mi inne zaświadczenia niż te do robienia KW :?:

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 paź 2009, 15:47
Posty: 16
GG: 0
Samochód: Sprinter/Boxer/Ducato

Cytuj:
Czy przed kursem na daną kategorie wystawią mi inne zaświadczenia niż te do robienia KW :?:
Dostajesz inne zaswiadczenie przed kursem na prawo jazdy , a dokładnie brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii zaznaczonych na zaswiadczeniu.

_________________
Kiedyś Instruktor NJ
B,E/B,C,E/C


Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 18:04 przez sterciu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 paź 2009, 15:47
Posty: 16
GG: 0
Samochód: Sprinter/Boxer/Ducato

Cytuj:
Cytuj:
Czy przed kursem na daną kategorie wystawią mi inne zaświadczenia niż te do robienia KW :?:
Dostajesz inne zaswiadczenie przed kursem na prawo jazdy , a dokładnie brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi ,kategorii zaznaczonych na zaswiadczeniu.

_________________
Kiedyś Instruktor NJ
B,E/B,C,E/C


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: