Strona 1 z 13 [ Posty: 241 ] Przejdź na stronę 1 2 3 4 513 Następna
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 05 lis 2009, 12:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 paź 2009, 21:35
Posty: 13
GG: 0
Samochód: MAN

Ustawa o Transporcie Drogowym projekt zmian w Świadectwie Kwalifikacji.

Na stronach sejmowych pojawił się projekt zmian w Ustawie o Transporcie Drogowym. W założeniu mają one być częścią pakietu antykryzysowego i stworzyć bardziej liberalne warunki pracy przewoźników drogowych

Z ciekawszych informacji dla przewoźników wymienić należy np

* możliwość zawieszenia wykonywania transportu drogowego /do jednego roku/ bez utraty licencji [po zawiadomieniu licencjodawcy]. Teoretycznie możliwe było by nawet zwrócenie części opłaty licencyjnej.
* wprowadza się pojęcie kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej

Nie znalazłem dokładnie sprecyzowania, ile miała by trwać kwalifikacja wstępna przyśpieszona, ale jej ukończenie uprawniało by do prowadzenia pojazdów kierowców. Będzie to 90 lub 140 godzin.

* kat C1 C1+E w wieku 18 lat
* kat D1 D1+E w wieku 21 lat
* kat C+E w wieku 21 lat
* kat D D+E w wieku 23 lat

Widać z tego, że kwalifikacja wstępna przyśpieszona opóźnia o 3 lata wiek kierowców do prowadzenia pojazdów kat C, D, C+E oraz D+E

* Dotychczasowa "kwalifikacja wstępna" uprawnia do prowadzenia ciężarówek, autobusów i przyczep wg starych zasad.

W projekcie nie zmieniły się zasady wykonywania badań lekarskich i psychologicznych kierowców.

* Zajęcia praktyczne podczas kwalifikacji wstępnej będą mogli przeprowadzać instruktorzy nauki jazdy a auto-szkołach, a nie tylko instruktorzy techniki jazdy.

Doprecyzowano również możliwość szkolenia na symulatorze /urządzeniu technicznym do symulowania jazdy w warunkach specjalnych, posiadającym odpowiedni certyfikat/.

Niejasny jest za bardzo Art 5 projektu, z którego wynikałoby przedłużenie okresu, do którego nie potrzeba by posiadać miejsca do jazdy w warunkach specjalnych oraz odstępstwa od pełnego programu szkolenia na dziesiejszych zasadach [do 31 grudnia 2012 roku].

Proponowane zmiany mają odciążyć szkolących przedsiębiorców i rozłożyć w czasie koszty infrastruktury do jazdy w warunkach specjalnych. Nic nie jest wspomniane, o rekompensacie dla tych, którzy nakłady już ponieśli !! Jak zwykle w Polsce, nie ma co być nadgorliwym w przestrzeganiu prawa, nakładającego szybkie wykonanie jakiś poważnych nakładów finansowych !

Jakie będą losy tego projektu Ustawy o Transporcie Drogowym i zmian Świadectwa Kwalifikacji - czas pokaże już na początku 2010 roku.


Post Wysłano: 05 lis 2009, 13:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Zanim oni to uchwalą to będzie 2015!

We wrześniu miała wejść w życie ustawa o kierujących pojazdami i też cisza. A co dopiero jakaś nowelizacja UoTD.

Jeśli do zajęć praktycznych nie będzie potrzeba na razie torów poślizgowych i instruktorów techniki jazdy, tylko wystarczą zwykli instruktorzy, to skończy się to tak, że KW będzie organizowana w każdym OSK, jak dawniej kurs na przewóz osób/rzeczy.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 05 lis 2009, 14:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 cze 2009, 11:59
Posty: 17
GG: 0
Samochód: polonez caro +
Lokalizacja: warszawa

moim zdaniem wszystko robią aby młodemu kierowcy ja mam 18 L utrudnić prace jako kierowca
chciałem robic kat c ale podzwoniłem po firmach i mówię że dmc będzie mnie ograniczało do 7,5 t
nato on mi odp nie masz co liczyć na taka prace gdyby podnieśli dmc do 12 t to już prędzej
moim zdaniem powinni stopniowo np co rok zwiększać możliwość prowadzenia samochodu
np
do 19 L dmc 12 t
do 20 L dmc 18 t
od 21 bez ograniczeń dmc :>


Post Wysłano: 05 lis 2009, 15:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 wrz 2006, 20:07
Posty: 162
GG: 958060
Lokalizacja: Żywiec

Cytuj:
Widać z tego, że kwalifikacja wstępna przyśpieszona opóźnia o 3 lata wiek kierowców do prowadzenia pojazdów kat C, D, C+E oraz D+E
Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale z tego co ja wiem po nowelizacji ustawy ma być zgodnie z dyrektywą UE czyli:

- Kwalifikacja wstępna (pełna - 280h)
Kat. C, CE - 18 lat (bez ograniczeń tonażowych)
Kat D, DE - 21 lat
- Kwalifikacja wstępna przyśpieszona lub Świadectwo kwalifikacji (na starych zasad):
Kat. C, CE - 21 lat (18 lat do 7,5 DMC)
Kat. D, DE - 24 lata


Post Wysłano: 05 lis 2009, 17:02

Cytuj:

* kat C1 C1+E w wieku 18 lat
* kat D1 D1+E w wieku 21 lat
* kat C+E w wieku 21 lat
* kat D D+E w wieku 23 lat

Widać z tego, że kwalifikacja wstępna przyśpieszona opóźnia o 3 lata wiek kierowców do prowadzenia pojazdów kat C, D, C+E oraz D+E
Dokładnie to chodzi o to, że jeżeli masz prawo jazdy kat. C/C+E i przejdziesz 280h Kwalifikacji Wstępnej, to możesz pracować na stanowisku kierowcy od 18 roku życia. Jeżeli przejdziesz 140h Kwalifikacji Wstępnej, to możesz pracować mając 21 lat.

Jeżeli chodzi o kat. D, to jeżeli przejdziesz 280h KW, to możesz pracować od 21 lat, a jeżeli przejdziesz 140h, KW, to mając 21 lat możesz jeździć na regularnych liniach, których długość nie przekracza 50 km, a mając 23 lata po przejściu 140h KW możesz pracować bez ograniczeń.

Ten projekt jest już znany od dłuższego czasu, ale jak na razie nie ma żadnego info czy cokolwiek ruszyło w tej kwestii.


Post Wysłano: 09 lis 2009, 18:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 lis 2009, 19:53
Posty: 47
GG: 0
Samochód: Lancia Kappa
Lokalizacja: k. Mińska Maz

Witam! Dziś rozmawiałem z człowiekiem z Ministerstwa Infrastruktury odnośnie skróconej KW. Prawdo podobny termin wejścia w życie to 1 kwartał 2010. Co do ogólnych warunków muszą się na nie zgodzić nasi wspaniali posłowie, ale projekt zakłada głównie to co napisał Kolega SanOK. Kwalifikacja będzie trwała 140 godzin i będzie obowiązywała na C od 21 lat i na D od 23. Pozdrawiam

_________________
kat. B -> 2005
kat. C -> 2010
kat. C+E -> 2010
kat. A -> 2010
... i na tyle starczyło sił...


Post Wysłano: 09 lis 2009, 19:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

mnie tylko zastanawia pewien fakt: temat założony 5.11 pod tytułem "2.11 będą zmiany".

o ile ja dobrze myślę czas przyszły dla piszącego 5.11 czas przyszły to 6.11 i dalej, natomiast tytuł gramatycznie powinien wyglądać tak: "2.11 były (nastąpiły) zmiany", żeby nie przypominać sławnego "dawno temu w odległej galaktyce".

dlaczego tak piszę?

zmian proponowanych było już dużo, jedne były bardziej inne mniej prawdopodobne do zatwierdzenia. były już takie prawie wprowadzone, ale do dziś mamy tyle co mamy, czyli nic.
więc pisanie o zmianach w czasie przeszłym lub w trybie dokonanym jest trochę zabawne.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 09 lis 2009, 20:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

- Kwalifikacja wstępna (pełna - 280h)
Kat. C, CE - 18 lat (bez ograniczeń tonażowych)
Kat D, DE - 21 lat
- Kwalifikacja wstępna przyśpieszona lub Świadectwo kwalifikacji (na starych zasad):
Kat. C, CE - 21 lat (18 lat do 7,5 DMC)
Kat. D, DE - 24 lata

to jest jakiś szantaż chcesz jeździć mając mniej lat więc płać i zmarnuj 2x więcej czasu, to co ja mam zrobić za pół roku kończe 20 lat oczywiście C zdałem po 10.09.09(także wiadomo że nie mam kursu na przewóz rzeczy który i tak by uprawniał powyżej 7,5t od 21lat) ,jak pójdę na przyśpieszoną zaoszczędzę ale nie będe miał pracy do 21 lat(pow.7,5t) a jak pójdę na pełną może będę miał pracę -oczywiście nie było by problemu gdyby pieniądze spadały z nieba :lol:


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 wrz 2006, 20:07
Posty: 162
GG: 958060
Lokalizacja: Żywiec

Domyślam się że nowelizacja ustawy w punkcie odnośnie wieku kierowców ma na celu zachęcić młodych kierowców do odbywania pełnej KW. Z założenia ta pełna KW niby ma lepiej przygotowywać do pracy kierowcy, szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach dzięki symulatorom itp. Więc podział ten jest zrobiony także dla podniesienie bezpieczeństwa na drogach, więc teoretycznie taki podział jest sprawiedliwy pod względem bezpieczeństwa. Ale jak jak każdy wie teoria i praktyka to 2 różne rzeczy. Napewno KW ograniczy do branży napływ ludzi przypadkowych i miejmy nadzieje że może jakoś podniesie kwalifikacje polskich kierowców ciężarówek.


Post Wysłano: 13 lis 2009, 13:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lis 2009, 13:32
Posty: 11
GG: 0
Samochód: firmowy
Lokalizacja: Warszawa

witajcie,

Czy macie potwierdzone informacje o wprowadzeniu tych przedziałów wiekowych
dla kwalifikacji wstępnej pełnej i tej skróconej? i ze to ma się zmienić?i kiedy to
ma być?

Jestem w trakcie robienia kat. D lada chwila skończę praktykę i egzamin.
Mój instruktor mnie popędza aby to skończyć wreszcie i zapisać się odrazu
do nich na KW ale praca mi na to nie pozwala:

poza tym:
mam 27l i jeśli wejdą te przedziały wiekowe to będzie mnie obowiązywała
ta skrócona więc chyba nie ma się co śpieszyć bo po co płacić 5 tysia jak
skrócona będzie na pewno tańsza.
Myślę że może ten instruktor wie co się szykuje i chce mnie naciągnąć na
5 kola... :/

Z prawkiem mi się nie śpieszy jednak fajnie by było bo mam możliwość od razu
pracy oczywiście na początku pod okiem doświadczonych speców i uważam że od nich nauczę się więcej niż na tej KW.


Post Wysłano: 13 lis 2009, 15:47

sesorek , jestem w prawie identycznej sytuacji. Czekam na skrócenie KW, bo wydanie 10 000 zł na prawko na autobus to trochę za dużo.


Post Wysłano: 13 lis 2009, 17:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lut 2009, 23:20
Posty: 22
GG: 0
Samochód: nie ma:(

Witam:)...mam pytanie?...jeżeli posiada się kwalifikacje wstępną (280h)...to jest jakieś ograniczenie wiekowe do jazdy zestawem?...mam 20 lat...czy musze mieć skończone 21 tak jak to było wcześniej...prosze o odpowiedź,pozdrawiam


Post Wysłano: 13 lis 2009, 19:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

W innym wątku ci chyba odpowiedziałem.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 14 lis 2009, 12:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

dzisiaj na tvn turbo na osi o godzinie 14:00 bedą coś mówili na temat KW,obowiązkowo obejrzę
Cytuj:
Witam:)...mam pytanie?...jeżeli posiada się kwalifikacje wstępną (280h)...to jest jakieś ograniczenie wiekowe do jazdy zestawem?...mam 20 lat...czy musze mieć skończone 21 tak jak to było wcześniej...prosze o odpowiedź,pozdrawiam
teraz chyba jeszcze od 21,dopiero po zmianach od 18- chyba że się mylę


Post Wysłano: 14 lis 2009, 13:25

Cytuj:
dzisiaj na tvn turbo na osi o godzinie 14:00 bedą coś mówili na temat KW,obowiązkowo obejrzę
Wrzuć na forum info, bo nie mam tego kanału akurat, a jestem ciekaw co będą mówili.


Post Wysłano: 14 lis 2009, 18:49

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lut 2009, 23:20
Posty: 22
GG: 0
Samochód: nie ma:(

...A kiedy te zmiany z KW mają nastąpić ?...Dzięki za odpowiedź pozdrawiam...


Post Wysłano: 14 lis 2009, 19:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

Cytuj:
...A kiedy te zmiany z KW mają nastąpić ?...Dzięki za odpowiedź pozdrawiam...
Cytuj:
Jakie będą losy tego projektu Ustawy o Transporcie Drogowym i zmian Świadectwa Kwalifikacji - czas pokaże już na początku 2010 roku.
Cytuj:
Zanim oni to uchwalą to będzie 2015!
Cytuj:
Prawdo podobny termin wejścia w życie to 1 kwartał 2010
spytaj wróżki albo jasnowidza

a w programie "na osi" dali totalną kiche o KW powiedzieli tyle że wyszły podręczniki :lol: do nauki których wcześniej nie było i zawierają wszystko co obejmuje KW,żenada to czytałem na necie 2 tygodnie temu :x ,swoją drogą wcześniej uczono się tylko z lekcji ,a materiały które dostawali ludzie do nauki obejmowały tylko najważniejsze sprawy,pozatym w programie nowy serwis Merca(gdzieś w Polsce) ,test magnum 520km vs xf105 510km ...


Post Wysłano: 15 lis 2009, 12:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lis 2009, 13:32
Posty: 11
GG: 0
Samochód: firmowy
Lokalizacja: Warszawa

Na stronie Polskiej Izby Gospodarczej Transportu i Spedycji
znajduje się informacja że Izba prowadzi kursy z zakresu "Kwalifikacji
Wstępnej przyspieszonej" popatrzcie sami

http://www.transport-szkolenia.pl/pigts ... &mode=home

i o co w tym chodzi? skoro nowelizacji ustawy jeszcze nie było
to na jakiej podstawie oni szkolą ?


Post Wysłano: 15 lis 2009, 13:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 maja 2009, 14:34
Posty: 162
GG: 0
Samochód: na baterie

pff to ja już nie mam pojęcia co to za cyrk się odbywa ,myślą przyszłościowo chyba a jak to nie wypali ludzie będą musieli zrobić drugie 140h i będą mieli pełną KW :?: :lol:


Post Wysłano: 15 lis 2009, 13:15

Ja tutaj nie widzę powodu do śmiechu. 4 grudnia będzie wiadomo czy Kwalifikacja Wstępna Przyśpieszona wejdzie w życie i wtedy ośrodki będą mogły spokojnie ją przeprowadzać.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 13 [ Posty: 241 ] Przejdź na stronę 1 2 3 4 513 Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: