Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 03 lip 2009, 17:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2009, 12:47
Posty: 6
GG: 6233066
Samochód: Freelander

Jako, że mam wakacje, trochę rozmyślałem, nad rozszerzeniem uprawnień do kierowania pojazdami. Mam już A, B, pomyślałem więc o C+E ale mimo, iż czytałem owo forum wczoraj aż do 2 w nocy wciąż mam mętlik. Nasunęło mi się więc parę pytań, na które mam nadzieję znaleźć tutaj odpowiedź. Jednak prosiłbym o konkretne odpowiedzi, od konkretnych osób.
Do Mordu dzwoniłem i też nie wiedzieli, a pani powiedziała, że mam zadzwonić w poniedziałek, bo ona tylko udziela informacji odnośnie egzaminów.

1. Do czego uprawnia mnie prawo jazdy kategorii C+E, beż żadnych kursów, badań itp. jak zwiększa się limit DMC w zależności od wieku?
2. Na ile wydaje się prawo jazdy C+E ?
3. Co daje mi Kurs na przewóz rzeczy ?, co dają mi badania psychotechniczne ?
4. Czy posiadając już obie bezterminowe kategorie A+B, dopisanie kolejnych nie spowoduję zmiany ich statusu na okresowe?
5. Ile średnio czeka się na egzamin C+E ?
6. Czy posiadając C+E mogę kierować pojazdami łapiącymi się na kategorie B+E ?
7. Do 10 września się nie wyrobię, więc na owy Kurs na przewóz rzeczy w starej formie się nie załapie, czy istnieje jednak fizyczna możliwość, aby jakikolwiek ośrodek podołał wymaganiom postawionym przez nową formę kursu? Czy termin ten wynika z dyrektywy unijnej?
8. Czy samochodem o DMC poniżej 3,5t muszę posiadać jakie kursy, kwalifikacje aby przewozić ładunki ?

Póki co, mam tyle pytań, na pewno wyjdzie coś jeszcze w toku dyskusji.


Ostatnio zmieniony 03 lip 2009, 17:43 przez Pcx, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 03 lip 2009, 17:34

Cytuj:
1. Do czego uprawnia mnie prawo jazdy kategorii C+E, beż żadnych kursów, badań itp.
Do zrobienia badań i kursów, a potem do szukania pracy.
Cytuj:
jak zwiększa się limit DMC w zależności od wieku?
Mając 21 lat, prawo jazdy kat. C+E i NIEZBĘDNE BADANIA I KURSY nie ma żadnych ograniczeń tonażowych.
Cytuj:
3. Co daje mi Kurs na przewóz rzeczy ?, co dają mi badania psychotechniczne ?
Teoretycznie kurs na przewóz rzeczy daje Ci niezbędną wiedzę i umiejętności do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy (powtarzam: teoretycznie). Badania psychotechniczne pozwalają określić czy nadajesz się do tej pracy.
Cytuj:
5. Ile średnio czeka się na egzamin C+E ?
Jak zrobisz prawo jazdy kat. C, to wtedy będziesz mógł czekać na egzamin na kat. C+E, a to zależy od ośrodka i ilości chętnych. Zaokrąglając ok miesiąc.
Cytuj:
6. Czy posiadając C+E mogę kierować pojazdami łapiącymi się na kategorie B+E ?
Tak.
Cytuj:
7. Do 10 września się nie wyrobię, więc na owy Kurs na przewóz rzeczy w starej formie się nie załapie, czy istnieje jednak fizyczna możliwość, aby jakikolwiek ośrodek podołał wymaganiom postawionym przez nową formę kursu? Czy termin ten wynika z dyrektywy unijnej?
Jeżeli uzyskasz prawo jazdy kat. C (C+E nie ma znaczenia) po 10.09.2009r. to wtedy musisz obowiązkowo przejść kwalifikację wstępną.


Post Wysłano: 03 lip 2009, 17:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2814
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

1 Do kierowania zespołem pojazdów. Z tym ze aby robić to zawodowo potrzeba 21 lat oraz kurs na przewóz rzeczy i badania psychotechniczne oraz lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu. Jeśli ukończyłeś 21 lat to nie ma ograniczeń jeśli poniżej 21 to 7.5t

2 Bezterminowo chyba ze lekarz stwierdził inaczej

3 Kurs na przewóz rzeczy jak i badania psychotechniczne są niezbędne do podjęcia pracy w charakterze kierowcy

4 Raczej nie

5 Nie dłużej niż 30dni na pierwszy z powtórkami rożnie bywa

6 Tak ponieważ robiąc kat E do C automatycznie zostanie ona dopisana do B

7 Fizyczna możliwość istnieje ponieważ jest już organizowana kwalifikacja wstępna na przewóz osób a ośrodki które ja organizują wyposażone są w symulatory wiec problemu nie powinno być żadnego

8 Nie

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 03 lip 2009, 18:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2009, 12:47
Posty: 6
GG: 6233066
Samochód: Freelander

Cytuj:
Jak zrobisz prawo jazdy kat. C, to wtedy będziesz mógł czekać na egzamin na kat. C+E, a to zależy od ośrodka i ilości chętnych. Zaokrąglając ok miesiąc.
Czyli najpierw jest egzamin na kategorie C a dopiero później, jeśli owy zakończy się powodzeniem to jest egzamin na kat C+E ?
Cytuj:
Do kierowania zespołem pojazdów. Z tym ze aby robić to zawodowo potrzeba 21 lat oraz kurs na przewóz rzeczy i badania psychotechniczne oraz lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu.
Badania to pikuś, ale jeśli nie będę miał tego kursu, to nie mogę jeździć w ogóle. Czy mogę jeździć, ale niezarobkowo? Da się to obejść, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa najmu? Mogę nawet założyć własną działalność.
Wiem, że to kombinowanie, ale nie widzi mi się 280h kursu.


Post Wysłano: 03 lip 2009, 18:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2814
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Nie da się tego obejść.

Masz dwa miesiące jeśli się sprężysz i zdasz za pierwszym razem to ci się uda. Sa szkoly jazdy co ida na latwizne da sie dogadac itp

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 03 lip 2009, 18:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

dogadac sie da tylko zdać egzamin za pierwszym razem z dnia na dzień już niekoniecznie ;)

Troche za późno sie obudziłeś z tym tematem.

Masz w tej chwili ciut wiecej niz 2 miesiace, bo do 10 wrzesnia


Post Wysłano: 03 lip 2009, 19:41

Cytuj:
Cytuj:
Jak zrobisz prawo jazdy kat. C, to wtedy będziesz mógł czekać na egzamin na kat. C+E, a to zależy od ośrodka i ilości chętnych. Zaokrąglając ok miesiąc.
Czyli najpierw jest egzamin na kategorie C a dopiero później, jeśli owy zakończy się powodzeniem to jest egzamin na kat C+E ?
Najpierw robisz kurs na kat. C gdzie masz 30h jazdy. Po zdanym egzaminie robisz kurs kat. C+E gdzie masz 25h jazdy. Na tę drugą kategorię nie zdaje się już testów, chociaż szkolenie teoretyczne obowiązuje.

Warto dodać, że jeżeli robisz od razu po zdaniu kat. C kurs na kat. C+E, to w ośrodku egzaminacyjnym zgłaszasz ten fakt i wtedy nie wysyłają od razu Twoich dokumentów, a prawo jazdy odbierasz dopiero po zdaniu kat. C+E, co pozwala oszczędzić trochę gotówki, bo nie płacisz dwa razy za prawo jazdy.


Post Wysłano: 03 lip 2009, 21:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Ja bym jednak proponował ZAPOMNIEĆ o bezterminowych prawach jazdy, nawet kat. A i B.

Pod koniec roku albo w przyszłym roku wejdzie ustawa o kierujących i np. B będzie na 15 lat. I obecny wpis "bezterminowo" jest bez znaczenia. Trzeba będzie je co 15 lat wymienić.

Na "duże" kategorie praktycznie już wchodzi to w życie, bo przecież ważność prawka C lub D będzie się wiązała z odbyciem Kwalifikacji Wstępnej/Okresowej i zrobieniem badań lekarskich i psychotechnicznych.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 04 lip 2009, 12:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 lut 2006, 12:29
Posty: 1365
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

A ja napisze tak!!! Daj sobie spokój z C,C+E. Szkoda kasy. Jeżeli jesteś laikiem to tym bardziej. Nie wiem co Cię kolego ciągnie do tego prawka ale powiem że nie warto. Dokładnie 1sierpnia 2008r zjechałem z ostatniej trasy przed wojskiem. Robotem miałem dobrą, tam (Niemcy, Holandia, lub Belgia) i do Polski. Sobota niedziela w domu zazwyczaj. Jeden ładunek, jeden rozładunek, bez kombinacji, kasa na czas. Wprawdzie nie było to niby dużo ale... mineło 9miesięcy zrobiłem jedna trase i koniec, trzeba było szukać nowej pracy. I co się okazuje, że przez te 10 miesięcy pozmieniało się na gorsze. Za te pieniądze co jeździłem teraz szmodruchy jeżdzą w systemie 4/1 i to nawet w podwójnej obsadzie. Miałem kilka propozycji, ale nie bawi mnie jazda z ponad 20 rozładunkami, wrakami powiązanymi na druty, albo krajówka za 1500zł. Nie twierdzę że jest tylko taka robota, ale dobrej roboty każdy pilnuje. A za ochłapy zawsze też pojadą desperaci, albo nieuki, tacy psują rynek. Ostatnio wsiadam do auta, ujechałem ze 100km zapala się kontrolka czerwona, brak hamulców, a na plecach 24t. Chłopie daj sobie spokój z tym chlebem, coś się tam jeszcze zarobi, ale ta kasa nie jest warata tego całego syfu. Kiedyś kierowca to był PAN a teraz jest CHAM!!! miałem ostatnio rozmowe z ewentualnym pracodawcą i na początku rozmowy od razu padł motyw paliwa, że zjodziejów nie toleruje-dobrze, wiadomo, tylko po co tak od razu, każdego jedną miarką. Kiedyś auta były wadliwe, i częściej się psuły, teraz auta są lepsze ale częściej się wymienia inny element-ludzki, bo to jest właśnie największa teraz "wada"


Post Wysłano: 04 lip 2009, 18:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2009, 12:47
Posty: 6
GG: 6233066
Samochód: Freelander

Cytuj:
dogadac sie da tylko zdać egzamin za pierwszym razem z dnia na dzień już niekoniecznie ;)

Troche za późno sie obudziłeś z tym tematem.
Wiem, że za późno, co prawda słyszałem już o dawno o tych "nowelizacjach" ale je bojkotowałem.
W szkole jazdy mam bo wypiskę o zakończonym kursie już w dniu zapisu, w dodatku instruktor to mój sąsiad, więc godziny bym wyjeździł w trakcie oczekiwania na egzamin. Pozostaje tylko kwestia terminów egzaminu i zdania za pierwszym podejściem no ale, o to muszę zadzwonić do MORDu w poniedziałek.
Cytuj:
Ja bym jednak proponował ZAPOMNIEĆ o bezterminowych prawach jazdy, nawet kat. A i B.
Prawo działa wstecz?
Cytuj:
A ja napisze tak!!! Daj sobie spokój z C,C+E. Szkoda kasy. Jeżeli jesteś laikiem to tym bardziej. Nie wiem co Cię kolego ciągnie do tego prawka ale powiem że nie warto. Dokładnie 1sierpnia 2008r zjechałem z ostatniej trasy przed wojskiem.
Może nie do końca jestem laikiem. Trochę tych kilometrów przejechane mam, dużą część nich za kółkiem sporych dostawczaków (lekkie ładunki o dużej kubaturze) i praca na jak to określiliście "krajówce" mi odpowiadała, kasa nie była zła, warunki dobre, szef fajny. Chyba wiele zależy jednak od firmy?

Jednak szczerze powiedziawszy, nie byłem świadom, że aby zostać zawodowym kierowcą czegoś cięższego, są takie jaja, no ale cóż, to Polska właśnie.

Mam jeszcze kilka pytań, decyzję czy robić C+E czy Kurs na wózki widłowe podejmę w poniedziałek.

1. Czy mając Kat C można kierować autobusem bez pasażerów, czy to liczy się ilość wpisanych miejsc w dowodzie?
2. Czy jeżeli zdobędę to prawo jazdy po 10 września, to bez tego kursu w ogóle nie będę się mógł poruszać po drodze, czy nie będę mógł "zawodowo"? Oraz, czy będę się mógł poruszać innymi cięższymi pojazdami, nie przewożącymi "rzeczy"? Wywrotki, dźwigi, betoniarki etc.?
3. Jak to jest z robieniem kat C w wojsku teraz?


Post Wysłano: 04 lip 2009, 19:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 24 lis 2007, 23:50
Posty: 296
GG: 0
Lokalizacja: Polska

Cytuj:
1. Czy mając Kat C można kierować autobusem bez pasażerów, czy to liczy się ilość wpisanych miejsc w dowodzie?
2. Czy jeżeli zdobędę to prawo jazdy po 10 września, to bez tego kursu w ogóle nie będę się mógł poruszać po drodze, czy nie będę mógł "zawodowo"? Oraz, czy będę się mógł poruszać innymi cięższymi pojazdami, nie przewożącymi "rzeczy"? Wywrotki, dźwigi, betoniarki etc.?
3. Jak to jest z robieniem kat C w wojsku teraz?
1. Do prowadzenia autobusu potrzebna jest kategoria D lub D1, więc mając C możesz prowadzić np. wywrotkę o DMC kilkadziesiąt ton, ale nie możesz prowadzić tzw. "busa" zarejestrowanego na 10 miejsc.
2. Poruszać się po drodze będziesz mógł, bo będziesz miał uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Możesz np. w przyszłości zostać instruktorem nauki jazdy kat. C i nigdy nie będziesz potrzebował żadnej kwalifikacji wstępnej. Można też pracować jako mechanik i wykonywać jazdy testowe. Jest parę możliwości wykorzystania prawa jazdy nie będąc zawodowym kierowcą.

_________________
---


Post Wysłano: 04 lip 2009, 19:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 lut 2006, 12:29
Posty: 1365
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Szef fajny, jak szef, troche tych szefów przerobiłem, ale większość to za złotówke du..e sobie szkłem podetrze!!!
Na autobus musisz miec prawko D jeżeli auto ma w dowodzie pow. 9osób.
Po 10 września już czeka Cię ten kurs, i bez niego ani rusz jako kierowca w transporcie.
Do wojska to mogą Cię wziąść jako kierowce ale już z odpowiednią kategorią. Pod koniec ub. roku brali nawet z B jako kierowce busa, osobówki itp. teraz już pewnie nie szkolą, chociaż, jak byś w wojsku im się przypodobał to może Ci by kategorie podciągneli, tak było, nie wiem jak teraz bo poborów już nie ma. Ale jak chceż w wojsku kierowcą być to ten kurs Ci niepotrzebny!
Perspektywa nie głupia, kasa taka jak na krajówce, albo i większa, nie narobisz się.


Post Wysłano: 04 lip 2009, 19:30

Cytuj:
Prawo działa wstecz?
LEX RETRO NON AGIT oznacza dosłownie prawo nie działa wstecz, a więc jest zakazem nadawania normom prawnym mocy wstecznej.


Post Wysłano: 06 lip 2009, 17:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2009, 12:47
Posty: 6
GG: 6233066
Samochód: Freelander

Pojawiło się światełko w tunelu, bo terminu na kat C to 2 tyg więc, teoretycznie bym się wyrobił. Ale mam jedno zasadnicze pytanie.

Czy jeżeli będę miał prawo jazdy Kat C z datą wydania przed 10.09.2009 to będę mógł zrobić kurs na przewóz rzeczy na starych zasadach nawet po 10 września, czy musiałbym go także zrobić przed tym 10 ?


Post Wysłano: 06 lip 2009, 17:32

Cytuj:
Czy jeżeli będę miał prawo jazdy Kat C z datą wydania przed 10.09.2009 to będę mógł zrobić kurs na przewóz rzeczy na starych zasadach nawet po 10 września, czy musiałbym go także zrobić przed tym 10 ?
Będziesz mógł.


Post Wysłano: 08 lip 2009, 15:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 lip 2009, 12:17
Posty: 5
GG: 0

A istnieje jakaś górna granica wieku do zrobienia prawa jazdy kategorii C czy C+E?
Czy jak mam ponad 40 lat to mogę zrobić takie prawo jazdy?


Post Wysłano: 08 lip 2009, 15:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

nie ma górnej granicy wieku.


Post Wysłano: 08 lip 2009, 17:25

Cytuj:
nie ma górnej granicy wieku.
Jest tylko górna granica rozsądku, ale tej nie znają wszyscy.


Post Wysłano: 09 lip 2009, 18:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2009, 12:47
Posty: 6
GG: 6233066
Samochód: Freelander

Decyzja podjęta, powinienem się wyrobić.

Mam pytanie, jeżeli będę miał plastik do 10.09.2009 to kurs na przewóz rzeczy mogę zrobić na starych zasadach do 9.09.2010 tak ? Wyczytałem gdzieś, że jest na to równy rok.

Kazali mi jeszcze zrobić badania psychotechniczne przed tylko, z tego, co mi pisaliście, to je się robi dopiero po uzyskaniu prawka, więc czemu ja muszę przed ?


Post Wysłano: 09 lip 2009, 18:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 maja 2008, 13:21
Posty: 67
GG: 8745401
Lokalizacja: kadzidło

Cytuj:
Mam pytanie, jeżeli będę miał plastik do 10.09.2009 to kurs na przewóz rzeczy mogę zrobić na starych zasadach do 9.09.2010 tak ? Wyczytałem gdzieś, że jest na to równy rok.
ta będziesz mógł

_________________
B-Jest
C-Jest
C+E-Jest
Kurs na Przewóz Rzeczy-Jest
Karta Kierowcy - Jest


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: