Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 24 cze 2008, 18:23

1. Czy mogę zrobić kurs na przewóz osób mając tylko kat.B, żeby zdążyć przed 10 września, kiedy wejdą zapowiadane zmiany? Czy potem jeżeli zrobię kat. D będzie on również ważny do niej?

2. Gdzie można zrobić i jaki jest koszt uprawnień na HDS?

3. Czy ADR mogę zrobić zaraz po uzyskaniu prawa jazdy kat. C, czy mogę mając tylko kat. B, a potem po zadaniu C czy będzie ważny?


Post Wysłano: 24 cze 2008, 22:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 maja 2007, 13:11
Posty: 78
Lokalizacja: 51°31' N 20°01' E

Cytuj:
1. Czy mogę zrobić kurs na przewóz osób mając tylko kat.B, żeby zdążyć przed 10 września, kiedy wejdą zapowiadane zmiany? Czy potem jeżeli zrobię kat. D będzie on również ważny do niej?

2. Gdzie można zrobić i jaki jest koszt uprawnień na HDS?

3. Czy ADR mogę zrobić zaraz po uzyskaniu prawa jazdy kat. C, czy mogę mając tylko kat. B, a potem po zadaniu C czy będzie ważny?

1. Możesz i bedzie on ważny.
2. Nie mam pojęcia.
3. ADR mozna robic po ukończeniu 21 roku życia bez różnicy jaka sie ma katygorie prawa jazdy i bedzie on obowiązywał po podwyższeniu katygori.

_________________
"Nobody will ever need more than 640k RAM!" -- Bill Gates, 1981
"Windows 95 needs at least 8 MB RAM." -- Bill Gates, 1996
"Nobody will ever need Windows" -- logical conclusion


Post Wysłano: 25 cze 2008, 12:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

A jaka jest cena kursu na przewóz osób i rzeczy :?: Czy można robić te dwa kursy jednocześnie :?:

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 25 cze 2008, 16:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

W jednym OSK powiedzili mi, że kurs na przewóz osób robiony z B będzie ważny na D. W innym, że to zależy od pracodawcy... Wszystko jest trochę niejasne. Choć logicznie rzecz biorąc przecież to TEN SAM kurs, dlaczego więc kurs z B nie miałby być ważny przy prawku D? Przecież kurs na przewóz rzeczy z wpisanym na zaświadczeniu C jest ważny na C+E.


Kurs na przewóz osób i kurs na przewóz osób to dwa kursy (choć niektóre OSK robią je wspólnie).

Koszt: w WORD-ach 800 zł (podstawowy, jeśli robisz 1 raz), w ośrodkach szkolenia kierowców po 700 zł.

Jeśli skończysz podstawowy kurs na przewóz rzeczy (ten za 700/800 zł) to nie musisz już robić podstawowego na przewóz osób - wtedy wystarczy dodatkowy za 350 zł. I na odwrót, jeśłi masz podstawowy na przewóz osób, wystarczy ci dodatkowy na przewóz rzeczy.

--------------------------
HDS - robią te kursy LOK-i. Nie wiem jaka cena, ale będę w tym tygodniu w LOK-u to się zorientuję.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 25 cze 2008, 20:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Walp masz super blog przeczytałem calutki jednym tchem tak mnie wciągnął :)
Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie jeżeli za jakieś pare miesięcy bym zrobił kurs na przewóz rzeczy podstawowy to potem kiedy już będe miał wiek na zrobienie kat.D będe musiał odbyć kurs dodatkowy na przewóz osób... :?:

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 26 cze 2008, 11:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Hehehhe, Dzięki.

A co do pytania...
Do tej pory tak było!
Jeśli np. rok temu zrobiłeś kurs (podstawowy, z 700-800zł) na przewóz rzeczy, to gdybyś np. dzisiaj zdał kat. D, jutro mógłbyś zrobić tylko dodatkowy (za 350 zł) na przewóz osób.

Cały problem polega na tym, że kursy na przewóz osób w obecnej formie będą organizowane tylko do 10 września 2008 roku. A potem mają wejść te kursy w wymiarze 280 godzin! Tylko że nie wiadomo do końca czy wejdą - na stronie Ministerstwa Infrastruktury jest projekt rozporządzenia w tej sprawie - ale na razie to tylko projekt, który nie wszedł w życie. A nawet jeśli wejdzie, to ośrodki orrganizujace kursy nie są do tego przygotowane.

Ja już sam nie wiem, co robić. Na początku lipca zaczynam kurs na D - teoretycznie 60 czy 40 godzin (ja mam 40, bo mam już C) da się wyjeździć szybciej niż 30 na C lub 25 na CE bo na autobusy nie ma tylu chętnych co na ciężarowe, ale i tak trzeba liczyć z 2 miesiące. NA egzamin u mnie czeka się ok. 1,5 miesiąca na D. Czyli na 99% nie zdążę przed 10 września.

Poza tym, kto zapłaci za taki kurs, jeśli on będzie kosztował np. 4 czy 6 tys.? Już sam kurs na D jest bardzo drogi a tu jeszcze ten na przewóz osób. Kto zapłaci tyle tysięcy, żeby potem zarabiać 1200-1500 w komunikacji miejskiej czy PKS?

Nie wiem. Czarno to widzę.

Aaaaaa, i pamiętaj, że kursy na przewóz rzeczy w dzisiejszej formie są organizowane tylko do września 2009! Czyli musisz w ciagu najbliższych 14 miesięcy zrobić przynajmniej kat. C, żeby z nim zdążyć. Od września 2009 też będą kursy na przewóz rzeczy mające po 280 godzin.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 26 cze 2008, 12:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Walp dzięki wielkie za pomoc i za wyczerpujące odpowiedzi. :wink:

Obecnie mam 18 lat więc kategorie C chce rozpocząć za pewien czas wiec zapewne kurs na przewóz rzeczy to tez kwestia czasu i sądze że zdąże do tego września 2009 no chyba że będe zdawał egzamin w nieskonczoność :/

A na wymarzoną kat. D i tak musze czekać jeszcze troche bo nie mam odpowiedniego wieku.
(Nie wiem czy śledzisz moje posty ale ja wiąże swoje plany z turystyką na autokarach)

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 26 cze 2008, 13:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Czyli masz jeszcze 3 lata. To w tym czasie wszystko się z 10 razy zmieni.

Wykorzystaj ten czas i zrób może sobie C i CE, może uda ci się gdzieś zaczepić na jakieś busy czy dostawczaki i już będziesz zbierał doświadczenie.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 26 cze 2008, 13:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Wiem narazie mam uzbierane pieniądze na kurs na C. Szukam ciągle pracy żeby jeszcze sobie dorobić ale wciąż słysze to samo przepraszamy ale nie...Myślę że może w sierpniu zaczne już tą kat.C.

Ja mam własnie taką dziwną pasje od małego jestem zakochany w autokarach turystycznych wiem że to ciężkie i duże bagno że może jak będe starszy zrozumiem że żle wybieram ale cóż taką mam pasje a nie innną wiem że chce to robić.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 02 lip 2008, 18:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

PANOWIE !!!

Nie wiem skąd się wzieło PRZEKŁAMANIE co do Szkolenia na przewóz Osób/Rzeczy, ale jak znajdę odpowiedni Dz.Ustaw , to wkleję.

W/w kursy można zrobić razem lub osobno.....
Jedyny warunek wymagany przez Prawo , to posiadanie Prawa Jazdy
kategorii B oraz opłata ;-)

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 02 lip 2008, 19:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

No i znalazłem odpowiedni Dzienik :-)

---> http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 041269.pdf


W tekście nie ma NIC o jakiejkolwiek kategorii Prawa Jazdy :!:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Ostatnio zmieniony 11 lip 2008, 7:02 przez Szofer-WAW, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 10 lip 2008, 11:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 maja 2008, 10:42
Posty: 6
GG: 0

Mam pytanie w takiej kwestii... Czy jeśli chciałbym jeździć cysterną to oprócz kursu ADR muszę mieć również zrobiony kurs na przewóz rzeczy, czy nie? Nie wiem jak to jest, bo często w ogłoszeniach o pracę (na cysterny właśnie) wymagane jest posiadanie kursu na przewóz rzeczy oprócz ADR. :roll: Jeśli ktoś się orientuje to proszę o odpowiedź :D


Post Wysłano: 10 lip 2008, 12:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
......Czy jeśli chciałbym jeździć cysterną to oprócz kursu ADR muszę mieć również zrobiony kurs na przewóz rzeczy, czy nie?
Zadzwoń do bylejakiego WORD :!:
Oni są najbardziej na bieżąco z "paragrafami".

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 10 lip 2008, 16:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 maja 2007, 13:11
Posty: 78
Lokalizacja: 51°31' N 20°01' E

Logiczne chyba jest że aby być zatrudnionym w firmie transportowej trzeba mieć ukończony ten kurs więc mając samo ADR nie można kierować pojazdem.

_________________
"Nobody will ever need more than 640k RAM!" -- Bill Gates, 1981
"Windows 95 needs at least 8 MB RAM." -- Bill Gates, 1996
"Nobody will ever need Windows" -- logical conclusion


Post Wysłano: 10 lip 2008, 18:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Słuchajcie to podsujmy.

Czyli jak teraz robie sobie C (czekam na egzamin) to moge już teraz (w miedzyczasie) sobie isc na kurs na przewóz rzeczy? Wszędzie sie mówiło żeby sie zapisac na kurs na rpzewóz rzeczy trzeba mieć conajmniej zaświadczenie o zdanym egzaminie na C.

Czyli moge TERAZ isc na kurs na przewóz rzeczy?

A gdybym chciał po 21 roku życia (za 3 lata) robić D i chce dla swietego spokoju zrobić kurs na przewóz osób teraz, to zaraz po tym kursie na przewóz rzeczy wystarcze ze pójde na dodatkowy kurs na przewóz osób?


Dobrze zrozumiałem? czyli np nie zapłace 2x 700 tylko dajmy na to łącznie 1000?


Post Wysłano: 10 lip 2008, 18:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
Logiczne chyba jest .......
:lol: :lol: :lol:

Pozwól, że się roześmieje ..... :lol:

Ja już tyle w Polsce nielogicznych spraw/paragrafów/przepisów zdążyłem zauważyć/napotkać, że obecnie to już NIC mnie nie zdziwi :mrgreen:

Wracając do ADR, to dochodzi dodatkowy "paragraf" z PoRD.
Art.....
Wymagający posiadania ....

[dodano]
Art. 89. 1. Do kierowania:
1) samochodem ciężarowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 24 t, pojazdem uprzywilejowanym oraz taksówką osobową - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat; kierujący taksówką osobową powinien również znać topografię miejscowości, w której prowadzi lub zamierza prowadzić działalność,
2) ciągnikiem rolniczym przewożącym dzieci w ciągniętej przyczepie - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 2 lat,
3) pojazdem lub zespołem pojazdów przewożącym materiały niebezpieczne - jest uprawniona osoba posiadająca prawo jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat oraz ukończony kurs dokształcający kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.<<<<<<<



Nikt nie pyta czy potrafisz/jeździsz ,
ale CZY MASZ min.3 LATA Prawo Jazdy danej kategorii :!:
Rozsądny Pracodawca przeprowadzi "TEST" po Swojemu......
Masz "papiery" i "test" przejdziesz, to pracuj..........Ku Chwale Ojczyzny i "Sakiewki" Pracodawcy.


ps.
(Może)To nie ten temat, ale.......
Przypomniał Mi się wypadek (Polskiego) Autobusu w ITALII(z Pielgrzymami)...... Kierowcą był młody człowiek [*].....
Prawo Jazdy miał :?:
Miał :!:
Niestety zabrakło doświadczenia.......

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 10 lip 2008, 19:08
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
Czyli moge TERAZ isc na kurs na przewóz rzeczy?

A gdybym chciał po 21 roku życia (za 3 lata) robić D i chce dla swietego spokoju zrobić kurs na przewóz osób teraz, to zaraz po tym kursie na przewóz rzeczy wystarcze ze pójde na dodatkowy kurs na przewóz osób?
Wedle obecnie widocznych znaków na Niebie oraz (jeszcze)ważnych Dzienników Ustaw/Rozporządzeń itp. , to wykorzystując "stan burdelowo-prawny" można WSZYSTKO :!:
(do momentu jak wprowadzą Poprawki do Poprawek....)

Tak czy owak --> jeżeli WORD zatwierdzi Szkolenie, to nikt już nie może Go odwołać :!:
Conajwyżej Zarządzą "Dokształt" :-)

Proponuje wykonać "telefon" do WORD....(zanim zmienią "paragrafy) i .......

Telefon kosztuje na tyle mało w porównaniu do cen jakie mają/mogą wejść, że jeszcze na Piwo Ci zostanie :!:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 10 lip 2008, 22:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Warunkiem zrobienia kursu na przewóz osób jest posiadanie kategorii B. Dzisiaj kierownik ośrodka zachęcał nas do zrobienia tego kursu, choć dopiero zaczynamy kurs na D, bo od września zdrożeją.

Warunkiem zrobienia kursu na przewóz rzeczy jest posiadanie kategorii C i nie moze to być zdany egzamin tylko trzeba mieć wydane prawo jazdy tej kategorii. Po podwyższeniu kategorii do C+E, kurs pozostaje ważny!

Żeby zrobić kursy ADR i HDS wystarczy kategoria B. Do HDS to w ogóle nie trzeba mieć prawa jazdy. Kursy te nie są związane z kategoriami prawa jazdy.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 10 lip 2008, 23:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Kolego "Walp" !
Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś aktualnie na Kursie.....
Cytuj:
........Warunkiem zrobienia kursu na przewóz rzeczy jest posiadanie kategorii C i nie moze to być zdany egzamin tylko trzeba mieć wydane prawo jazdy tej kategorii. .........


Czy możesz zapytać "Kierownika" na podstawie jakiego Dziennika Ustaw
tak Twierdzi :?:

Czy słyszał o Dz.U.Nr.122.poz.1269 paragraf 9. .... -->Traci moc Rozporządzenie.....z 14.12.2001 (ten właśnie stawiał warunki co do kategorii Prawa Jazdy)..... ,
Dz.U.Nr.150.poz.1682.......Dz.U.Nr.14.poz.134 z2002 ......
I tak dalej ;-)

pOsły (chiiiba)nie mają co robić i tak "często" wprowadzają Poprawki do Poprawek, że może COŚ przeoczyłem :?:

;-)

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 11 lip 2008, 0:20

Otóż do posiadania kursu na przewóz rzeczy nie jest potrzebne prawo jazdy kat. C. Ja jestem teraz w trakcie kursu na prawo jazdy kat. C, a ośrodek organizuje kurs na przewóz rzeczy i nie ma żadnego problemu ze zrobieniem tego przed uzyskaniem prawa jazdy.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: