Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 18 lut 2008, 21:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 30 sty 2008, 20:28
Posty: 12
GG: 0

Ogladalem dzis program uwaga na tvn i bylo cos o mobilach jak dziala cb radio co daje w czym pomaga i tak dalej. Ale zainteresowalo mnie jedno na koniec powiedzieli ze rozmowa przez cb radio w czasie jazdy jest zabroniona jak rozmowa przez telefon komorkowy i karana jest mandatem karnym .Powiem szczerze ze nic mi o tym nie wiadomo przegladalem kodeks drogowy i nic nie znalazlem mozecie sie wypowiedziec na ten temat pozdrawiam

_________________
KONI 80 TYLKO MA ALE JAKOS SIE ODPYCHA


Post Wysłano: 18 lut 2008, 21:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 maja 2007, 12:45
Posty: 408
Lokalizacja: (Z)Dolny śląsk

Cytuj:
Chociaż CB-Radio jest bardzo popularne, to jednak korzystanie z niego przez kierowcę w trakcie prowadzenia samochodu jest niezgodne z prawem (Kodeks Ruchu Drogowego art. 45. § 2, pkt 1).
Tyle znalazłem na stronie Uwagi.

_________________
Semper Fidelis


Post Wysłano: 18 lut 2008, 21:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

Skoro wolno używać telefonu komórkowego z zestawem głośnomówiącym to dlaczego miało by CB być zakazane ? Telefon żeby odebrac też trzeba guziczek nacisnąć i nie jest to zabronione.Może coś w kierunku "posiadania i nie zajmowania rąk niczym innym poza trzymaniem kierownicy" ?

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 18 lut 2008, 22:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Jakaś bujda.


Post Wysłano: 18 lut 2008, 23:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 wrz 2007, 0:35
Posty: 693
GG: 0
Samochód: wrotki
Lokalizacja: NSZ

dosyć często gdy mijam mobilki stojące z suszarą to odrazu łapie za gruche i oni prawie zawsze kierują wzrok na mnie, ale nigdy mnie nie zatrzymali.

Niedawno nawet jechałem bez pasów i skręcałem na skrzyżowaniu w lewo, a oni akurat stali na skrzyżowaniu po mojej lewej stronie. Patrzyli sie na mnie, że nie mam pasów, a jednocześnie rozmawiałem z kimś przez CB. Zawrócili za mną i jedyny mandat jaki dostałem to za pasy

_________________
NIE-POMPIARZ


Post Wysłano: 19 lut 2008, 1:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2007, 0:22
Posty: 398
Samochód: VO FH 440
Lokalizacja: NS

google prawede ci powie 8)

art 45
par1.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;


Wiec Panowie w pewnym sensie jest paragraf na korzystanie z CB oczywiscie mozna sie klucic bo ustawa mowi o telefonie {choc w sumie cb to cos ala...radiotelefon} i nie
wyszczegolnia tez cb radia, rownie dobrze mozna trzymac mikrofon od ...dyktafonu
w koncu to nie jest mikrofon od telefonu ... :)
najlepiej bylo by napisac do jakiegos "AutoSwiata" lub innej gazetki i z prosba zeby jakis
fachmen od paragrafow to zinterpretowal.

_________________
Rozliczenie i ewidencja czasu pracy kierowców - delegacje, noclegi, wynagrodzenie.
Odczyt kart kierowcy i tachografów cyfrowych

Nowy Sącz i okolice - Zapraszam :)
DPTacho.pl


Post Wysłano: 19 lut 2008, 9:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Można używać radia CB w czasie jazdy. Czyli Policja i wszystkie inne służby również łamią prawo. Zapytajcie się pierwszego lepszego Policjanta z drogówki.


Post Wysłano: 19 lut 2008, 9:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

Cytuj:
Można używać radia CB w czasie jazdy. Czyli Policja i wszystkie inne służby również łamią prawo. Zapytajcie się pierwszego lepszego Policjanta z drogówki.

Ale można dlaczego ?
Bo ty tak mówisz ? Troche mało :(


Przepis jest w miarę jasny i nie wymaga opisów, na upartego - dla chcącego złośliwego policjanta - jest gotowy paragraf do ukarania za trzymanie gruszki i rozmawianie. A że tego nie robią... no cóż, w tym kraju jest wiele martwych i nie do końca uznawanych przepisów, policjat też człowiek i rozum ma. Za wiele innych przewinień też nas nie karają :)

A na temat łamania prawa przez policje to można doktorat zrobić, zaczynając od parkowania na zakazie zatrzymywania koło komendy policji ;) i nie ma tam tabliczki 'nie dotyczy pojazdów policji' i nie jest to parkowanie 'w nagłej sytuacji'

Wiec, jedyne co mozna zrobic to sie tym zbyt specjalnie nie przejmować, pamiętając ze istnieje :)

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 19 lut 2008, 18:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lut 2008, 18:33
Posty: 37
GG: 0
Samochód: Daf XF 95.480

Cytuj:
Ale można dlaczego ?
A dlaczego nie można?
Bo ty tak mówisz ? Troche mało ;-)
Cytuj:
Przepis jest w miarę jasny i nie wymaga opisów
Tu się zgodzę... z tym, że dotyczy tylko telefonu. Czy wydaje Ci się, że właściciele i taksówkarze różnych sieci radio-taxi pozwalali sobie na łamanie przepisów na tak wielką skalę?


Post Wysłano: 19 lut 2008, 18:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

widzisz

mnie życie nauczyło z policjantem rozmawiać po ludzku a nie kłócic sie z nim czy mikrofon ktory trzymam w ręku jest od cbradia czy od telefonu czy od czego innego...

i jak narazie ta metoda sie sprawdza ;)
taniej wychodzi przyjąć 50 złotych za pasy niż 250 za cos innego ;)

wiec, kazdy z nas zrobi jak chce, wg. mnie - ten przepis obejmuje też mikrofon od cbradia, wg. ciebie - nie, na szczescie to wolny kraj :) interpretacja wiążąca zostanie podana przez policjanta 'w razie potrzeby' a jesli sie z nią nie bedziemy zgadzac to mozna zawsze iść do sądu :)

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 19 lut 2008, 19:03
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

W każdym razie jeszcze nie słyszałem, żeby ktokolwiek dostał mandat za rozmowę przez CB radio. A i specjalnie dziś rozmawiałem z Policjantem z SRD z mojej okolicy i mówił, że nie ma takiego zakazu. Być może w innym regionie Polski inaczej to interpretują.


Post Wysłano: 19 lut 2008, 19:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

ja słyszałem, a nawet odczułem, na szczescie jako pasażer ;)

dwóch jechało i o miśkach dosć niewybrednie sie wypowiadali na CB wlasnie

miski w nieoznakowanym sie wkurzyły i obaj dostali po 500, i godzina czesania samochodów na poboczu :D

jak nic - dostali mandat za rozmawianie przez CB :)

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 19 lut 2008, 19:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Więc wszystko zależy od sytuacji. Jak sami "nie poprosimy", to nie dostaniemy.


Post Wysłano: 19 lut 2008, 19:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

No więc - ja osobiście mandatu za korzystanie z CB nie przyjąłbym. Byłby to znak, że policjant na siłę coś próbował znaleźć, a ja raczej nie chciałbym dać mu tej satysfakcji. Jak słusznie zauważył krecik - z policjantem trzeba rozmawiać jak z normalnym człowiekiem, a nie wrogiem któremu koniecznie trzeba przygadać - myślę, że wtedy nikt takich pierdół nie będzie się czepiał.

Jak dla mnie przepis jest jasny - radiostacja to nie telefon i raczej ciężko byłoby mnie przekonać do zapłacenia jakiejkolwiek kary za to, że przez nią rozmawiałem. Zresztą w sądzie oprócz mnie napewno znalazłyby się odpowiednie media, które z chęcią nagłośniłyby jak to jak zwykły obywatel dostaje karę za korzystanie z radiostacji podczas gdy jest to na porządku dziennym we wszelkich służbach dbających o nasze bezpieczeństwo - w tym także w radiowozach policyjnych.

_________________
Czerwone i bure


Post Wysłano: 20 lut 2008, 11:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lut 2008, 18:33
Posty: 37
GG: 0
Samochód: Daf XF 95.480

Cytuj:
widzisz
mnie życie nauczyło z policjantem rozmawiać po ludzku a nie kłócic sie z nim czy mikrofon ktory trzymam w ręku jest od cbradia czy od telefonu czy od czego innego...
Chwała Ci za to, zwłaszcza, że od kilkunastu lat jestem policjantem z czego kilka lat spędziłem na ulicy :-)
Cytuj:
wiec, kazdy z nas zrobi jak chce, wg. mnie - ten przepis obejmuje też mikrofon od cbradia, wg. ciebie - nie, na szczescie to wolny kraj :) interpretacja wiążąca zostanie podana przez policjanta 'w razie potrzeby' a jesli sie z nią nie bedziemy zgadzac to mozna zawsze iść do sądu :)
Wszystko to prawda, gdyby wszyscy interpretowali przepisy tak zapobiegliwie byłoby z pewnością bezpieczniej na drogach. Jednak wydaje mi się, że w tym temacie dyskutujemy i staramy się ustalić czy rozmowa przez CB w czasie jazdy jest dozwolona, czy nie. Nie jest mi znany żaden przepis, który tego zabrania. Każdy kto odmówi przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie polegające na rozmowie przez CB w czasie jazdy obroni się przed Sądem Grodzkim bez pomocy adwokata. Nie chcę się tu wymądrzać, ale staram się być na bieżąco z przepisami prawa o ruchu drogowym gdyż jestem też instruktorem nauki jazdy i prowadzę zajęcia teoretyczne na kursach prawa jazdy.


Post Wysłano: 21 lut 2008, 22:30
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 30 sty 2008, 20:28
Posty: 12
GG: 0

rozmawialem dzis z kumplem z drogowki z poznania i powiedzial ze cb to nie telefon komorkowy i ze pierwszy raz o takim czyms slyszy ale powiedzial tez ze kraza sluchy ze wszystkie auta ponizej 3,5 tony beda musialy posiadac zezwolenie na kozystanie z cb.znow nasz rzad szuka pieniedzy na naszej niedoli skoro nie maja z mandatow to trzeba bedzie ryczalt roczny placic jak z mobila radyjko przelorzysz do osobowki

_________________
KONI 80 TYLKO MA ALE JAKOS SIE ODPYCHA


Post Wysłano: 22 lut 2008, 8:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
ale powiedzial tez ze kraza sluchy ze wszystkie auta ponizej 3,5 tony beda musialy posiadac zezwolenie na kozystanie z cb.znow nasz rzad szuka pieniedzy na naszej niedoli skoro nie maja z mandatow to trzeba bedzie ryczalt roczny placic jak z mobila radyjko przelorzysz do osobowki
Pewnie jakiś zakompleksiony kierowca ciężarówki w zdenerwowaniu rzucił hasło w eter, ludzie w okolicy podłapali i poszło...
Taka sama bzdura jak z tym karaniem za używanie CB.

_________________
Czerwone i bure


Post Wysłano: 03 mar 2008, 20:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 sie 2007, 11:59
Posty: 114
GG: 0
Lokalizacja: Zamość /k Bydgoszczy

Ale bzdura, nie można przez Cb rozmawiać w czasie jazdy.


Post Wysłano: 03 mar 2008, 20:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 lip 2007, 13:03
Posty: 228
GG: 7
Samochód: Służbowy
Lokalizacja: GSL

Pewnie ktoś z Was to oglądał i co sądzicie, co mógł mieć na myśli prowadzący program mówiąc, że za używanie CB niezgodnie z prawem można dostać mandat 200zł :shock: :?:
Jak można tego używać niezgodnie z przepisami??

_________________
A -> 09.12.2009 ;)
B -> 09.12.2009 ;)


Post Wysłano: 03 mar 2008, 21:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 paź 2007, 12:05
Posty: 49
GG: 4751903
Lokalizacja: Białystok

Nie mają co robić to się czepiają o wszystko.Niedługo wszystkie przyciski zrobią w kierownicy żeby nie odrywać wzroku i rąk od kierownicy.Żal.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: