Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 01 kwie 2010, 15:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 mar 2010, 11:07
Posty: 4
GG: 9076109
Samochód: Opel Corsa
Lokalizacja: Sochaczew

Witam!

W zbliżające się wakacje idę na kurs prawa jazdy: kat. B+E.

Ostatnio w gazecie wyborczej był aktualny kodeks drogowy, który zakupiłem.

Wiem, że robiąc samą kategorię B mamy możliwość prowadzenia pojazdu z przyczepą, lecz z określoną wagą. (bodajże 500kg).

Teraz zacytuję to co jest w owym kodeksie napisane:
Cytuj:
Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

(...)

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o DMC nieprzekraczającej 3.5t z wyjątkiem autobusu lub motocykla.
b) pojazdem o którym mowa w lit. a, z przyczepą o DMC nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3.5t

(...)

10) kategorii B+E (...) - pojazdem określonym odpowiednio w kat. B, łącznie z przyczepą;


Czyli rozumiem, że robiąc kat. B mam uprawnienie do kierowania pojazdem do DMC 3,5t wraz z przyczepą o DMC nie większym niż DMC mojego samochodu.


A jak jest gdy robię B+E? Co prawda mógłbym poczekać i dowiedzieć się wszystkiego na kursie, ale wolałbym już teraz.

Dlaczego mnie nurtuje to pytanie? Dlatego, że w planach mam kupno samochodu dostawczego z przyczepą i świadczenie usług transportowych (plan jest jednak dość ciężki do zrealizowania z racji braku doświadczenia w tym zawodzie) - zastanawiałem się nad MAN'em L2000 8.163 - są różne wersje, ale znalazłem taką z DMC 2,6t + do tego przyczepa o DMC 2,4t co razem czyni 5t.

Wiem że przy takim zestawie będzie potrzebny tachograf etc. ale czy kurs na który idę uprawnia mnie do jazdy takim sprzętem?


Post Wysłano: 01 kwie 2010, 17:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sie 2009, 21:25
Posty: 78
GG: 0
Samochód: mitsubishi

Kolego nie jestem przekonany czy dobrze rozmumiem Twoje pytanie, ale jezeli chcesz jezdzic takim zestawem jak opisales czyli MAN 8.163 (czyli dmc 8t i 163 KM) + przyczepa to musisz miec kat. CE bo man jest pow. 3.5t czyli kat C jest potrzebna i do tego przyczepa czyli jeszzcze kat E. Do tego jak sam napisales tachograf ale i badania lekarskie, psychologicze oraz kurs na przewoz rzeczy lub Kwalifikacjia Wstepna (jezeli C jest wydane po 10-09-2009r.)
I to chyba na tyle czyli BE nie uprawnia Cie do kierowania takim zestawem jak opisales.
Posiadajac kat. BE samochod ktory ciagnie przyczepy nie moze przekraczac 3.5t DMC.
P.S. 2,6t o ktorych napisales to w przypadku takiego mana jest zapewne dopuszczalna ladownoscia a nie dopuszczalna masa calkowita.

_________________
Kat. B --> 04.05.05 (zdane za pierwszym razem)
Kat. C --> 02.09.09 (zdane za pierwszym razem)
Kat. CE --> 21.04.10 (zdane za pierwszym razem)
Psychotechnika, Kurs na przewóz rzeczy, Badania lekarskie, Karta kierowcy --> do 2014r.


Post Wysłano: 01 kwie 2010, 22:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 mar 2009, 20:52
Posty: 1357
Lokalizacja: BIA

Chcesz nam powiedzieć, że znalazłeś mniej wiecej takiego MANa http://img.gratka.pl/upload/auto/4107/o ... 86_A_M.jpg o DMC 2.6 t ? Ja mam Civic`a 5 gen. 3 dzwiowego o DMC 1.3 t. a to jest mały samochodzik. Jakoś mi się wierzyć nie chce że jest MAN L 2000 o DMC 2.6 t chyba że jest cały z aluminium :)

_________________
Hello boss! Majkel...
Uśmiech Paryża 420dci, Ferrari Stralis 450, Robur MP2 1841, JelczNL 106 460, Kania R 450, Kania NG R 450, Iveco Stralis MY16 480 ...


Post Wysłano: 01 kwie 2010, 22:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cytuj:
Czyli rozumiem, że robiąc kat. B mam uprawnienie do kierowania pojazdem do DMC 3,5t wraz z przyczepą o DMC nie większym niż DMC mojego samochodu.

nie
Cytuj:
b) pojazdem o którym mowa w lit. a, z przyczepą o DMC nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3.5t


Post Wysłano: 02 kwie 2010, 17:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 mar 2010, 11:07
Posty: 4
GG: 9076109
Samochód: Opel Corsa
Lokalizacja: Sochaczew

Znalazłem taki samochód o takiej dopuszczalnej masie całkowitej na allegro, zdziwiło mnie to podobnie jak Was.

Chyba sprzedawca wie co wpisywał. Jak byk było napisane DMC 2600kg, no ale na ten temat możemy się posprzeczać w innym temacie.

W zasadzie tylko wypowiedź AsN_ZbS była związana z tematem - reszta to tzw. SPAM.


Dziękuję, dobranoc.


Post Wysłano: 03 kwie 2010, 1:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 lut 2010, 14:56
Posty: 146
GG: 0

Czyli jak dobrze rozumiem.

Kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego o dmc nie przekraczającym 3,5t tylko z przyczepą lekką.
Kat. BE uprawnia do prowadzenia pojazdu o maksymalnej dmc 3,5t z przyczepą masie nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego(dmc zespołu pojazdów przekracza 3,5t).

Tak jest, czy się mylę:)?


Post Wysłano: 03 kwie 2010, 8:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 lip 2009, 18:38
Posty: 391
GG: 5115038
Samochód: ładny
Lokalizacja: WLKP(PL)

Przyczepa lekka to taka o masie 750 kg
O ile pamiętam :)

_________________
Nightcrawler


Post Wysłano: 04 kwie 2010, 14:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Posłuchajcie, sprawa kat. B+E jest trudna do wytłumaczenia, bo rozstrzygający te kwestie art. 88 prawa o ruchu drogowym jest najbardziej debilnym artykułem kodeksu drogowego.

Nie ulega wątpliwości, że B uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego (z wyjątkiem autobusu i motocykla) o DMC do 3,5 tony. Ale problem tkwi już w "przyczepie lekkiej". Jedne interpretacje wskazują, że nawet ta przyczepa lekka (czyli taka do 750 kg) nie może z pojazdem przekraczać masy 3,5 tony - moim zdaniem to słuszna interrpretacja. Inni uważają, że można prowadzić z kat. B pojazd o masie równej 3,5 tony + przyczepa lekka do 750 kg. Ale wtedy cały zespół ma masę 4 tony 250 kg! A przecież we wszystkich sytuacjach drogowych (np. znaki zakazu pow. określonego tonażu) sumujemy masy obu pojazdów i liczy się łączna masa całego zestawu. Dlaczego więc osoba mająca kat. B ma mieć prawo prowadzić zespół o DMC 4,25 tony skoro osoba prowadząca solówkę o DMC 4 tony musi mieć kat. C (lub przynajmniej C1)? To idiotyzm.

Z B+E sytuacja jest jeszcze gorsza. Aktualnie utrzymują się dwie interpetacje. Moim zdaniem logiczna jest tylko taka, w myśl której przyczepa może mieć większą masę od 750 kg ale nie może przekraczać masy własnej pojazdu ciagnącego i cały zestaw nie może przekraczać 3,5 tony. Ale logika w tym przypadku nie do końca działa, bo nawet rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wyraźnie określa, że B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu o DMC do 3,5 t i przyczepy o DMC do 3,5 tony! Dlaczego to nielogiczne? No bo mając kat. B+E można prowadzić zespół o DMC do 7 ton a jednocześnie chcąc prowadzić samochód o DMC 4 t i przyczepę o DMC 1 tona (łącznie 5 ton) musielibyśmy mieć już kat. C+E. Czyli do prowadzenia zespołu o DMC 7 ton wystarcza B+E a do prowadzenia zespołu o DMC 5 ton potrzeba C+E. Przecież to idiotyzm!

Ale ważniejsze są kwestie praktyczne. Wszystkie ośrodki szkoleniowe jakie znam, i wszystkie WORD-y uważają, że B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 tony i przyczepy do 3,5 tony! Czyli łącznie 7 ton. Moim zdaniem to idiotyzm, ale taka jest praktyka szkolenia i egzaminowania.

Żeby nie było jednak zbyt słodko, to od znajomego policjanta wiem, że policja często kwestionuje taką interpretację uważając, że kierowca powożący takim zestawem nie ma odpowiednich uprawnień i B+E to za mało.

Na osłodę jednak muszę dodać, że czekająca na uchwalenie ustawa o kierujących pojazdami kończy przepychanki i jasno ustala za właściwą tę wersję, że B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 i ciągniecia przyczepy o DMC do 3,5 ton. Moim zdaniem to idiotyzm, ale przynajmniej niech to będzie jasno zapisane!

Reasumując, za kilka miesięcy, gdy ustawa o kierujących pojazdami wreszcie zostanie uchwalona, sprawa powinna być ostatecznie rozstrzygnięta.

P.S. Ten MAN ze zdjęcia na pewno nie ma DMC 2,6 tony! Mercedes Sprinter ma DMC 3,5 tony a gdzie mu do ciężarowego MANa. Facet się pewnie pomylił i miało być 12,6 t. bo mniej więcej tyle takie MANy mają.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 04 kwie 2010, 15:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cytuj:
Czyli jak dobrze rozumiem.

Kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego o dmc nie przekraczającym 3,5t tylko z przyczepą lekką.
Kat. BE uprawnia do prowadzenia pojazdu o maksymalnej dmc 3,5t z przyczepą masie nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego(dmc zespołu pojazdów przekracza 3,5t).

Tak jest, czy się mylę:)?

Panowie, trzeba zajrzeć do ustawy, a nie wróżyć z fusów.

Czasem nawet jeszcze na kursach na kat. B można usłsyzeć, że prawo jazdy tej kategorii uprawnia jedynie do prowadzenia samochodu o DMC do 3,5 tony lub zespołu pojazdów (z przyczepą lekką) o ile łączna DMC nie przekracza 3,5 tony.

To jest nieprawdą

Sprawdźcie do czego uprawnia prawo jazdy kat. B.
W obecnym kształcie ustawy nie ma tam słowa o przyczepie lekkiej!

Muszą być jedynie spełnione następujące warunki:

- Zestaw nie może przekraczać 3,5 tony DMC
- DMC przyczepy nie może być większe od masy własnej pojazdu ciągnącego.

i tyle w temacie!

Jeśli ktoś tego nie rozumie to przykład:

Przyjmijmy że skoda Octavia ma masę własną 1300 kg.

Jakie więc największe DMC może mieć przyczepa?

Otóż 1300 kg i to cała filozofia

Aby całkowicie zażegnać temat
Cytuj:
Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem,
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW,
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,


Ostatnio zmieniony 04 kwie 2010, 15:35 przez Marix, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 04 kwie 2010, 15:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7206
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Znalazłem taki samochód o takiej dopuszczalnej masie całkowitej na allegro, zdziwiło mnie to podobnie jak Was.

Chyba sprzedawca wie co wpisywał. Jak byk było napisane DMC 2600kg, no ale na ten temat możemy się posprzeczać w innym temacie.

W zasadzie tylko wypowiedź AsN_ZbS była związana z tematem - reszta to tzw. SPAM.


Dziękuję, dobranoc.
Kolego ten MAN to ma ładowność 2600kg a nie jego DMC które wynosi 8 ton.
Niestety sprzedawca wprowadza cię wbłąd świadomie lub nie.
Więć zapomnj o prowadzeniu tego mana z kat B :mrgreen:
A i na koniec przyczepa lekka jest do 750kg :!: a nie do 500kg

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 04 kwie 2010, 20:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Cytuj:
Muszą być jedynie spełnione następujące warunki:
- Zestaw nie może przekraczać 3,5 tony DMC
- DMC przyczepy nie może być większe od masy własnej pojazdu ciągnącego.
A właśnie że nie!
Przeczytaj pkt 3 art. 88:
Cytuj:
Art. 88
1. (...)
2. (...)
3. Prawo jazdy:
1) (...)
2) (...)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 05 kwie 2010, 8:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

1. sama kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5t i pojazdów z przyczepka lekką 750kg, czyli w sumie zespół pojazdów może mieć 3,75t max.

2. kat. B+E pozwala na prowadzenie pojazdu z przyczepą ponad 750kg, jednak z zastrzeżeniem, że Rzeczywista Masa Całkowita przyczepy musi być mniejsze niż Rzeczywista Masa Całkowita pojazdu, a zespół pojazdów nie może przekroczyć 3,5t DMC. (Art. 62)

jest to nie logiczne, ponieważ mając samą kat. B można prowadzić zespół 3,75t (DMC), a B+E 3,5t (DMC) jeżeli przyczepa ma DMC więcej niż 750kg.

ale przepisy nie kierują się logiką.

kat. B+E robi się po to aby móc ciągnąć lawety, wtedy pojazd może przykładowo mieć RMC - 1,6t, a przyczepa 1,5t. pojazd może mieć do 2t DMC i przyczepa do 1,5t DMC (0,3t masa własna i 1,2t ładowność).

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 05 kwie 2010, 10:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 wrz 2008, 21:48
Posty: 539

ad.1) Cyryl pomyliłeś się chyba bo na samym B można jechać pojazdem co będzie miał masę 4.250kg (kiedyś sam uczestniczyłeś ze mną w dyskusji gdzie przekonywaliśmy o tym jedną osobę,która uparcie twierdziła że na B nie może być więcej jak 3.5 t nawet z przyczepką lekką)


Post Wysłano: 05 kwie 2010, 10:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

faktycznie, dodawanie o tak wczesnej godzinie w wolny dzień nie zawsze wychodzi dobrze. suma ma być 4,25t max.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: