Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 24 maja 2007, 22:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2006, 20:52
Posty: 196
GG: 90800
Samochód: Romet V8 4.3 TDI
Lokalizacja: POS

Cytuj:
Nie wiem czemu napisałeś żeby w pojazdach przeznaczonych do transportu wprowadzono opłaty :?: :!: Ja takie opłaty albo koncesje wprowadził bym dla samochodów prywatnych.
Prawdę mówiąc, żadna firma nie ma prawa do zakupu CB radia. Jeśli chce używać łączności bezprzewodowej to musi sobie wykupić pasmo. Są pewne wyjątki, ale ale raczej mobilków się one nie tyczą.

_________________
Tiry na tory, lokomotywy w pokrzywy
Jeśli nie chcesz wiedzieć jak rozpocząć inwestowanie w trakcie studiów i zapewnić sobie finanse na całe życie to nie klikaj....
Tutaj też nie klikaj :)


Tytuł:
Post Wysłano: 25 maja 2007, 5:42
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

może inaczej.

każdy może kupować jak uważa, jednak zakupione CB-radio przez firmę nie może być wprowadzone jako środek trwały, czyli nie można od tego odliczyć podatku VAT, oraz nie mogą być te radia używane przez firmę.

ale kupić i położyć gdzieś w magazynie można.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 19:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 gru 2006, 23:15
Posty: 187
GG: 0
Samochód: magnum 480
Lokalizacja: warszawa

Ostatnio zatruwam sobie umysł taką sprawą. Coraz częściej spotykam radia w autach Policji oraz ITD, ciekawy jestem, czy w radiowozie radio CB może być użytkowane "turystycznie", czy powinni mieć wykupione pasmo?

_________________
"spokojnego nie znam dnia, na dżdżo spalam pety dwa i herbaty tak jak trza nie posłodze
po asfalcie, czy przez piach, gładko, czy po kocich łbach, taki mi się trafił fach-życie w drodze"
W.Młynarski "Absolutnie"


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 2:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

policjant i inspektor ITD jest takim samym pracownikiem jak kierowca i jeżeli CB-radio nie jest podstawą ich porozumiewania się, a ku temu mają swoje wykupione pasmo, to wszystko jest zgodne z prawem.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 03 cze 2007, 9:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2007, 20:34
Posty: 119
GG: 0
Lokalizacja: podlasie

Ostatnio tata opowiadał jak był w trasie. Gdzieś było skrzyżowanie na które ciężko było wjechać z podporządkowanej. Kierowca (akurat ciężarówki )stojący za tatą puszczał wiąchy :- "Te skur... waraszwiaki, chamy jeb......, oni Cię nie wpuszczą bo się śpieszą po zapasy na następny tydzień"
A tu zatrzymuje sie na drodze z pierwszeństwem osobówka z batem na dachu i słychać "Ten cham Cię wpuści, dawaj"
Tamten kierowca zamilkł i nic więcej nie krzyczał. Także nie wszyscy z osobówek to "CHAMY" :roll:


Tytuł:
Post Wysłano: 03 cze 2007, 15:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Po to jest te 40 podstawowych kanałów i tak naprawdę rzadko zdarza się że ktoś komuś wbija się w eter

Ale niestety się zdarza. zwłaszcza w dużych miastach, gdzie stacji bazowych jest sporo. np. w W-wie na kanale 40 w FM rozmawia około 60 stacji z różnych częsci miasta i jego okolic. nadjeżdżającym kierowcom nierzadko to wcale nie przeszkadza, bo nie rozumieją iż bazy nie rozmawiają na 100m tylko na kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów.

Cytuj:
Nie wiem czemu napisałeś żeby w pojazdach przeznaczonych do transportu wprowadzono opłaty
nie napisałem że wprowadzono. napisałem że odpowiadam w taki sposób na dziwne pomysły zakazu posiadania cb w osobówkach. oba pomysły równie absurdalne. chociaż zakaz używania CB jako środka łączności w firmie by się przydał. bo znam przypadki gdzie w eter puszcza się dane adresowe klientów, a od tego są koncesjonowane pasma...
Cytuj:
Ja takie opłaty albo koncesje wprowadził bym dla samochodów prywatnych. Może kanał 19# oczyścił by się z syfu który jak by nie patrzeć panuje w eterze
syf nie jest użależniony od tonażu, a od kultury osobistej. jedynym sposobem wali z syfem jest ciągłe napiętnowanie syfiarzy. to oni mają się dostosować do cywilizowanych norm, a nie my wyłączać radio...

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 03 cze 2007, 16:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Cytuj:
Po to jest te 40 podstawowych kanałów i tak naprawdę rzadko zdarza się że ktoś komuś wbija się w eter
...Ale niestety się zdarza. zwłaszcza w dużych miastach, gdzie stacji bazowych jest sporo. np. w W-wie na kanale 40 w FM rozmawia około 60 stacji z różnych częsci miasta i jego okolic. ...
wydaje mi się, że Wrocław to duże miasto, ale zajętych jest tylko 4 góra 6 kanałów w jednej chwili.
o Wraszawie trudno mi się wypowiadać, bo najczęściej bywam w niej 1 na miesiąc i podczas mojej obecności jest podobnie.
dodatkowo nawet najprostsze radio ma na jednym kanale podstawę, górę i dół, zaś amatorzy na stacjonarkach z 5 wstęg na jednym kanale. także najprymitywniejszy użytkownik ma do wyboru 120 możliwości.
z obserwacji mogę powiedzieć, że na 15 lat użytkowania radia trafiłem tylko 2-3 gości z mobili, którzy rozmawiali poza podstwą.


Tytuł:
Post Wysłano: 03 cze 2007, 18:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
dodatkowo nawet najprostsze radio ma na jednym kanale podstawę, górę i dół
:shock:
Cytuj:
zaś amatorzy na stacjonarkach z 5 wstęg na jednym kanale.
:shock:
Cytuj:
także najprymitywniejszy użytkownik ma do wyboru 120 możliwości.
:shock:

Cyryl, Ty chyba trochę mylisz pojęcia. Podstawa to podstawowe 40 kanałów zawarte w częstotliwości od 26.960 do 27.410 MHz i to jest jedyne legalne pasmo dla CB-radia. Żadne proste radio nie wykracza po za podstawę - może masz na myśli "dziury"? Ale one i tak nie są dostępne dla prymitywnych radii. Wstęgi to coś o czym chyba nie masz zielonego pojęcia, a to raczej mało interesująca dla mnie działka - przyjdzie Góral to napewno nie omieszka wszystkiego wyjaśnić :|

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 03 cze 2007, 22:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

chodziło mi o SSB - modulację jednowstęgową, polegającą na usunięciu jednej bocznej wstęgi fali nośnej. przekaz w FM jest przenoszony przez wstęgi boczne natomiast przy modulacji AM informacja idzie po fali nośnej.
w rezultacie w najprostszym radiu (np. ONWA Turbo - 189 zł) są przełączniki z diodami i na każdym kanale możemy dać: LSB (dolna wstęga) dioda czerwona oznaczona TX/L i USB (górna wstęga) dioda zielona RX/H. czyli na każdym kanale można prowadzić trzy niezależne rozmowy nie słysząc się nawzajem pod warunkiem, że radia nie mają rozrzutu i nie słychać ich na sąsiednich kanałach co się często zdarza.

ale faktycznie jestem bardziej użytkownikiem niż znawcą CB, chociaż przez te prawie 20 lat użytkowania tego sprzętu chcąc nie chcąc człowiek sięczegoś nauczył.


Tytuł:
Post Wysłano: 04 cze 2007, 15:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cyryl, coś pomieszałeś... 8)

wstęgi, to popularna nazwa modulacji SSB, charakteryzującej się wytłumieniem fali nośnej. Czyli najprosciej: moc z radia idzie dopiero wtedy gdy zaczynamy modulować (mówić). Najbardziej wydajna na CB emisja, bo cała moc idzie w przekaz tego co mówimy.

AM, to również modulacja wstegowa, ale z falą nośną. czyli max połowa mocy to nośna, reszta wytwarzana jest w czasie modulowania. Bardzo ważne jest zachowane proporcji między tymi dwoma składnikami. Dlatego z AM nie wolno przesadzić z podkręcaniem mocy, bo wtedy zaczyna :siadać: modulacja. Nasz głos staje się harczący i mało zrozumiały.

FM, to modulacja częstotliwości, czyli kodowanie informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości. zalecana jako powodująca najmniej zakłóceń.

co niektóre radia posiadają również emisję CW służącą do telegrafii

powyższe to emisje jakie moga posiadać radia CB.

co innego to bandy, czyli "czterdziestki". radia moga posiadać tylko jedną bandę, lub więcej. powiedzenie: daj raz w lewo/dół, oznacza zazwyczaj prośbę o zejście na czterdziestkę niżej od podstawy.
najbardziej rozbudowane radia mająpo 10 band.
ale pamiętać należy że legalnie nadawać można wyłącznie na podstawowej...


dziury międzykanałowe: odległość między kanałami to 10Khz. jest jednak kilka kanałó, gdzie odstęp wynosi 20Khz. mając w radio funckję +10khz, mozna skorzystać z dodatkowych 6 kanałów.
dziury między kanałowe znajdują się między kanałami:
3-4
7-8
11-12
15-16
19-20
dodatkowo mamy jeszcze kanał 1 bandę wyżej czyli 40+

Cytuj:
wydaje mi się, że Wrocław to duże miasto, ale zajętych jest tylko 4 góra 6 kanałów w jednej chwili.
zgadza się. ale łatwiej zmienić kanał dwóm czy trzem mobilom, niż kilkudziesięciu stacjom. po prostu tak jak kanał 19 jest umownie kanałem drogowym, tak w w-wie kanał 40 jest kanałem "bazowym". problem w tym że o umowności 19 wie cały świat, a o 40 w wawie niewiele osób :mrgreen:


Tytuł:
Post Wysłano: 04 cze 2007, 16:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

No to ja jeszcze tylko dodam parę szczegółów:
Cytuj:
w rezultacie w najprostszym radiu (np. ONWA Turbo - 189 zł) są przełączniki z diodami i na każdym kanale możemy dać: LSB (dolna wstęga) dioda czerwona oznaczona TX/L i USB (górna wstęga) dioda zielona RX/H
Żadne proste radio nie posiada SSB, a już napewno nie ONWA turbo. Bodajże najtańszym używanym radiem ze wstęgami jakie możemy kupić w Polsce jest alan 87, galaxy pluto etc. Minimum 400zł za używkę.
Kilka radii z najniższej półki ma jednak możliwość odblokowania 10 band o których wspomniał Góral (praca po za podstawową "D" jest nielegalna). Należą do nich min. TTi
Cytuj:
czyli na każdym kanale można prowadzić trzy niezależne rozmowy nie słysząc się nawzajem
J.w. Możemy rozmawiać teoretycznie na tym samym kanale, kiedy znajdują się one na różnych bandach, bo to zupełnie inne częstotliwości. Próbując rozmawiać na ten samej częstotliwości, zmieniając tylko rodzaj modulacji będziemy się wzajemnie zakłócać i z takiej łączności raczej niewiele nam wyjdzie.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 04 cze 2007, 21:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

sorry, pomyliłem wstęgi z bandami, ale dalej będe się upierał przy swoim: że najprostsze radio ma po 3 bandy na jednym kanale, czyli razem 120 mozliwości, ale nawet gdyby były tylko podstawy to w jednej chwili jak przesłucha się wszystkie kanały - podstawy okaże się, że rozmowy odbywają się na 3-4 kanałach poza 19, nawet w Warszawie.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 04 cze 2007, 22:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
ale dalej będe się upierał przy swoim: że najprostsze radio ma po 3 bandy na jednym kanale
No cóż, wszystko zostało już powiedziane więc nie będę przekonywał Cię dalej.
Cytuj:
ale nawet gdyby były tylko podstawy to w jednej chwili jak przesłucha się wszystkie kanały - podstawy okaże się, że rozmowy odbywają się na 3-4 kanałach poza 19, nawet w Warszawie.
Tak, tutaj masz rację. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy bezczelnie wpychają się na zajęty kanał i nawet po zwróceniu uwagi nie chcą go opuścić. Dosyć często nasłuchuję Częstochowy i skaczę po kanałach - takie sytuacje są nagminne. Kilkadziesiąt wolnych kanałów, a ludzie kłócą się kto ma pozostać na tym jednym, a kto go opuścić :roll:
Dotyczy to najczęściej tych które są blisko 19


Tytuł:
Post Wysłano: 05 cze 2007, 8:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
ale dalej będe się upierał przy swoim: że najprostsze radio ma po 3 bandy na jednym kanale, czyli razem 120 mozliwości,
nie, najprostrze radia mają tylko 40 kanałów i wyłącznie modulację AM

Cytuj:
ale nawet gdyby były tylko podstawy to w jednej chwili jak przesłucha się wszystkie kanały - podstawy okaże się, że rozmowy odbywają się na 3-4 kanałach poza 19, nawet w Warszawie.
stacje bazowe nie zajmują dużo miejsca w w-wie.
za to mobile prawie całą czterdziestkę

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 05 cze 2007, 10:03
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

więc w raz z rozpowszechnieniem CB-radia obserwuję następujące zjawisko:
coraz więcej zatłoczony kanał wywoławczy, coraz mniej po wywołaniu się przejść na inny kanał aby spokojnie pogadać.

więc sens mojej wypowiedzi jest taki:
choćby było 1 000 kanałów i tak 98% kierowców całą rozmowę będą prowadzili na kanale wywoławczym.

możemy sobie dywagować nad bandami, wstęgami, czy ilością kanałów, ale problem jest w tym, że większość kierowców używa kanału wywoławczego jak prywatnej częstotliwości. a w tym czasie na większości z pozostałych jest martwa cisza.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 05 cze 2007, 20:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

to nie tak. z mobila masz zasięg kilku(nastu) kilometrów. i nie słyszesz że na drugim końcu W-wy ktoś rozmawia. Gwarantuję ci, że w zasięgu mojej bazy słysze na prawie wszsytkich kanałach rozmowy prowadzone albo przez truckmenów, albo przez budowlańców.
Z tym że zasięg mojej stacji z dobrym mobilem to około 45km

Cytuj:
choćby było 1 000 kanałów i tak 98% kierowców całą rozmowę będą prowadzili na kanale wywoławczym.
i całe szczęście :mrgreen:
bo na "bokach" przynajmniej można w ciszy pogadać lub nawiązać łączność z innnymi krajami.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 06 cze 2007, 5:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

to jest oczywiście punkt widzenia użytkownika stacjonarki, jednak spróbuj wywołać kolegę na 19 kanale w dużym mieście, tam jest 20-30 rozmów jednocześnie nawet jak masz zasięg 1-2km.


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lip 2007, 0:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2007, 20:39
Posty: 11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Koledzy widzę, że temat poryszył tłumy więc i ja się wypowiem... Sam pomykam osobóweczką i robię miesięcznie około 3500km... Radyjko służy mi jako element pomocny w różnych sytuacjach na drodze... Wiem, że większość kierowców osobówek pakuje do bolidów CB, ale jak już go mają użyć to ciężko za gruchę złapać... Nie pakujmy wszystkich do jednego wora... Poprostu chamstwa i głupoty wyleczyć się nie da... Ale uwieżcie mi, że jak ktoś zapyta o drogę w woj. Kuj-Pom to chętnie poomogę :]


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lip 2007, 19:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

Ja proponuje : stop butelką piwa w ciężąrówkach lub stop butlom gazowym w kolorze zielonym w ciężarówkach.
Ludzie 6 stron bicia piany o niczym. Tak jak napisał kolega wyżej i w ciężarówce siedzi cham i w osobówce. Gdy na 19 kanale lecą wiązanki w wykonaniu "pana kierowcy" i ktoś gościowi grzecznie zwraca uwagę żeby nie przeklinał, to słyszy w odpowiedzi, że jak mu nie pasuje niech wyłączy sobie radio. Raczej z tym się powinno walczyć. Jak osiągniemy pewien poziom kultury, to i radia w osobówkach nie będą nikomu przeszkadzały.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lip 2007, 21:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 gru 2005, 11:11
Posty: 155
GG: 3235417
Lokalizacja: Legionowo

Temat ogolnie jest delikatnie mowiac smieszny.

_________________
http://www.fan4truck.bo.pl


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: