Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 02 sty 2008, 11:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 30 maja 2006, 18:00
Posty: 503
GG: 7138832
Samochód: Jelcz-Scania
Lokalizacja: Tarnów

Ja również mam pytanko, jakie potrzeba uprawnienia na DS-y i MPS-y

_________________
Szybszy, nie znaczy lepszy.
B,C,E


Tytuł:
Post Wysłano: 02 sty 2008, 11:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2007, 15:28
Posty: 27
Lokalizacja: Wrocław

To zawieszenie nie jest tak całkowicie sztywne. Pomiedzy tylnymi osiami zamiast resorów są belki sztywne, ale zamocowane wahliwie. Jedna oś idzie w górę, to druga w dół.
Prędkość max. 40km/h (strach szybciej jechać chociażby ze względu na hamulce, które przy ok 10t masy pojazdu są bardzo słabe, dodatkowo brak wspomagania kierownicy i niesynchronizowana skrzynia biegów dopełnia całości obrazu tego cudu techniki).
Przy takiej prędkości ogumienie balonowe wystarczająco tłumiło drgania.
Na osi przedniej są normalne resory.


Tytuł:
Post Wysłano: 02 sty 2008, 13:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 gru 2007, 21:50
Posty: 317
GG: 4628636
Lokalizacja: Warszowice

Cytuj:
Wiecie może co oznaczaja poczatkowe litery tych żurawi? ŻSH-6 R-061 DSRW-0064 DS-0101 PROSIŁBYM O POMOC
Ż-Żuraw
S-Samochodowy
H-Hydrauliczny

_________________
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.


Tytuł:
Post Wysłano: 02 sty 2008, 18:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2007, 22:49
Posty: 46
GG: 0
Samochód: opel zafira liebherr ltm
Lokalizacja: woj podlaskie

Maciej Jodłowski Operator Żurawi Samojezdnych w tej książeczce są opisane polskie symbole żurawi

_________________
Żyj tak jak chcesz i innym daj żyć............


Post Wysłano: 27 mar 2008, 23:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 mar 2008, 21:05
Posty: 390
GG: 5236488
Samochód: ŁOPEL
Lokalizacja: GRUDZIADZ

monter ,skrót DS0101 oznacza DŻWIGNICA SAMOCHODOWA,


Post Wysłano: 03 kwie 2008, 13:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2007, 15:28
Posty: 27
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
monter ,skrót DS0101 oznacza DŻWIGNICA SAMOCHODOWA,
Pewnie masz rację, ja podawałem z pamięci jak nas uczyli na szkółce, i "dźwig samochodowy" to musiało być raczej określenie potoczne, bądź jakieś niedopatrzenie/przejęzyczenie naszych instruktorów. Samo określenie "dźwig" oznacza tzw. windę jaką mamy w blokach, więc nie powinno być użyte w stosunku do żurawia.
Przepraszam, że wprowadziłem trochę zamieszania.


Post Wysłano: 03 kwie 2008, 18:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 mar 2008, 21:05
Posty: 390
GG: 5236488
Samochód: ŁOPEL
Lokalizacja: GRUDZIADZ

to na tyle informacji które podałeś to i tak pamięć masz wzorową,ja ze szkoły tych opisów nie pamiętam,a DŹWIGNICA zapamiętałem,bo to podobno wyjątek w jelczach,na resztę mówimy żurawie samochodowe/...a może ktoś pamięta dlaczego dziesiątka na jelczu to dźwignica,a nie żuraw sam.?

Obrazek


Post Wysłano: 06 maja 2008, 18:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 31 sty 2008, 18:49
Posty: 270
GG: 1
Samochód: Liebherr LTM1100
Lokalizacja: Bydgoszcz

witam
mialem dzis okazje pomanipulowac takim dzwigiem na Jelonku 10t z rozsuwanym masztem. o ile podwozie to zabytek z 83 roku i strach tym gdziekolwiek jechac to sam zuraw w calkiem niezlym stanie i dosc precyzyjnie mozna bylo nim operowac. fakt udzwig 10t ma jedynie przy ustaweiniu max do pionu czyli 75st i na zlozonym maszcie czyli jakies 8-9 metrow. Na w pelni wysunietym maszcie udzwig ksztaltuje sie w zaleznosci od kata od 6 ton do okolo 2 ton przy prawie polozonym maszcie. niemniej jednak wiele zalezy od operatora i jak sie odpowiednio przygotuje do manewrowania to mozna dzwigac ciezary nawet powyzej 10t.
Teraz pytanie: czy jest moze forum albo ludzie tutaj ktorzy maja doswiadczenie na dzwigach bo chcialbym zrobic uprawnienia na tego typu sprzet i mam pare pytan w zwiazku z tym :idea:

_________________
usługi dźwigowe do 350t, transport niskopodwoziowy.


Post Wysłano: 07 maja 2008, 0:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 kwie 2008, 1:32
Posty: 3
Samochód: mercedes-benz 1120 scania 94d
Lokalizacja: Tarnów

Cytuj:
dzisiaj miałem okazje pojeździć dźwigiem na podwoziu Jelcza, ponieważ operator nie miał świadectwa kwalifikacji.
dodać trzeba, że pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu, bo sztyca z przodu nie może wystawać tak jak tu ponad 5 metrów.
prawie brak wspomagania, totalna trzoda w kabinie, hamulec ręczny taśmowy i trzeba uważać aby tą sztycą nie pozejmować znaków.
kolego w jelczach niebył nigdy stosowany hamulec ręczny taśmowy co za brednie nie wprowadzaj innych w błąd :/ ta wajcha nie zaciągasz kolego taśy na bębnie tylko pociagasz linkami tylne RAMIONA siłowników na MOŚCIE podobne rozwiązanie jak chamulec postojowy u przyczep lub naczep !!! taśmowe hamulce miały stosowane np stary 20,21,25,27,28,29 !!! wychowałem się na polskich cięzarówkach ...

_________________
Tak się jezdzi dwusetką http://www.youtube.com/watch?v=Cy5exRXdIG4
A tak Jelonkiem http://www.youtube.com/watch?v=zbtXT00V ... re=related


Post Wysłano: 18 maja 2008, 14:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 15 cze 2008, 20:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 cze 2008, 18:42
Posty: 1
GG: 9991034

Witam jestem nowy na forum waga ciężka, aczkolwiek całe moje życie to właśnie jelcz z urządzeniem dźwigowym bumar t 101. Chciałem dopowiedzieć że dźwigów na podwoziu jelcza było kilka rodzai. Były kratowe takie jak ten przedstawiony na samym początku, (K 101) w tym modelu długość wysięgnika regulowało sie poprzez dokładanie wstawek. Były również T 101 których jest bardzo niewiele ponieważ były drogie w produkcji. Wysięgnik teleskopowany jest poprzez siłownik umieszczony wewnątrz wysięgnika. Najpopularniejszym modelem dźwigów montowanych na jelczu były R 101 w nich wysięgnik teleskopowany był poprzez line. niektóre miały bocianka, ale wydaje mi się że modele z bociankiem były montowane tylko na Liazy. Wszystkie te dźwigi miały po 10 ton udźwigu, dwa ostatnie miały wysięgnik po 15 metrów.


Post Wysłano: 29 cze 2008, 8:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 cze 2008, 19:36
Posty: 1
GG: 0

jelcz hydros 10 t ,prostota i funkcjonalnosć
większość awarji przy znajomości podstaw mechaniki można naprawić samemu


Tytuł: Re:
Post Wysłano: 12 lip 2008, 22:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cytuj:
na wale napędowym za kabina jest takie koło. obekmowane jest taśmą stalową, którą napia dźwignia hamulca ręcznego, ale żeby trzymał trzeba kilkakrotnie zaciągnąć dźwignię.
takie hamulce ręczne/pomocnicze stosowane były powszechnie klkadziesiąt lat temu.
kojarze takie rozwiązanie z autobusów z czasów PRLu
Nie chce walnąc gafy, ale to było zdjasie również w Jelczach.

Pokazywali takie autobusy w "Legendy PRLU"
Śmiesznie to wygląda, 10x trzeba zaciagać :)


Post Wysłano: 13 lip 2008, 10:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2006, 19:03
Posty: 1152
GG: 13363123
Samochód: DAF
Lokalizacja: Żywiec

Hamulce taśmowe bo tak to się fachowo nazywa były stosowane w Jelczach 043 czyli "ogórkach". Zresztą kilkadziesiąt lat temu takie rozwiązanie było bardzo powszechne. Wyprodukowanie siłowników membranowo- sprężynowych było trudne.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=JaABO0GSHvg

http://www.youtube.com/watch?v=eAfp3mZD ... ature=plcp


Post Wysłano: 13 lip 2008, 11:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 30 maja 2006, 18:00
Posty: 503
GG: 7138832
Samochód: Jelcz-Scania
Lokalizacja: Tarnów

W Jelczach serii 300 nie stosowano hamulca taśmowego podobnie zresztą w późniejszych seriach.

_________________
Szybszy, nie znaczy lepszy.
B,C,E


Post Wysłano: 15 maja 2023, 18:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 maja 2023, 18:31
Posty: 1

Czy ma ktoś instrukcję od jelcza żuraw 101? Chodzi o zasadę działania wysięgu na pieskach wysuwanego liną. Stoi u mnie na placu nieużywany od zarania dziejów z grubsza sprawny operator już dawno w piochu i nie mam kogo zapytać jak to wysuwać. Pamiętam że zawsze chował zblocze do samego końca a potem odblokowywał w jakiś sposób pieski (mam w sterówce wajchę z opisem "blokada wysięgu"). Czy ma ktoś wiedzę albo instrukcje żeby podpowiedzieć? Jak chowam zblocze to czy powinno ono naciągnąć ten wachliwy element na samym końcu tak żeby było w osi wysięgu? Jeśli tak to chyba u mnie jest zatarty i wymaga smarowania bo dochodzi tak do kąta 45 stopni względem ramienia.


Post Wysłano: 29 maja 2023, 10:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2007, 15:28
Posty: 27
Lokalizacja: Wrocław

Szkoliłem się na tym w '94 r, więc podpowiem tyle ile pamiętam.
Wysięgnik musi być podniesiony. Coś więcej niż 45 ⁰, ale nie do "pionu". Zblocze do samej góry, do końca. Nie pamiętam, czy nie trzeba "odblokować" przyciskiem wyłącznika krańcowego zblocza, żeby doszło aż do oporu.
Wtedy odblokowuje się rygle. O ile pamiętam trzeba było trochę więcej gazu dodać, żeby zwiększyć ciśnienie. Możliwe, że rzadko używane swożnie niechętnie wyjdą.
Po odryglowaniu ruchem zblocza w górę naciągamy linę nośną, co powoduje wysuwanie sagmentu wysięgnika. W międzyczasie zwalniany dźwignię rygli, żeby wskoczyły w otwory zabezpieczające, kiedy wysięgnik osiągnie wymaganą długość.
Odnośnie pytania, to zblocze podczas tego manewru pozostawało raczej w normalnej pozycji, tj pionowo w dół.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: