Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 15 kwie 2014, 13:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 mar 2013, 0:02
Posty: 65
GG: 502603
Samochód: Sam jesteś samochód.
Lokalizacja: Szczecin

Hej,
mam dla Was drodzy moi znajomi taką sytuację:

Obrazek

Rondo, dwa pasy do ronda, na rondzie trzy pasy. Jadę prawym pasem autobusem, rondo puste - wjeżdżam z prawego pasa na środkowy (tak mi wygodniej i łagodniej). Z lewego pasa osobówka wjeżdża tuż za mną na rondo i próbując zająć środkowy pas obtrąbia mnie, pokazuje mi swoje piękne palce i robi miny niczym goryl podrywający piękną gorylicę swoją pełną paletą mięśni twarzy.

Cóż, sytuacja opisana. Co sądzicie o takim wjeżdżaniu na rondo? Wg mnie mam pełne prawo zająć środkowy pas, co więcej mam pierwszeństwo przed osobówką. (co nie zmienia faktu, że to bardzo niepopularny manewr i może się źle skończyć)


Post Wysłano: 15 kwie 2014, 14:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

to gdzie jest ten wjazd nie ma specjalnie znaczenia.
prawo o ruchu drogowym określa tylko jak mamy zachować się przed skrętem: czyli do prawej gdy skręcamy w prawo i do osi (na jezdniach dwukierunkowych) lub do lewej (na jezdniach jednokierunkowych).
są dwa odstępstwa, że jeżeli wymiary pojazdu na to nie pozwalają i jeżeli dopuszczona jest jazda tylko w jednym kierunku.

ale jak mamy zachować się i jaki pas zająć po skręcie, ustawa o ruchu drogowym nie określa, a jeżeli nie określa, to znaczy, że mamy wolny wybór.
jednak zwyczajowo (co nie ma potwierdzenia w prawie) kończymy na tym pasie, na którym zaczęliśmy, dodatkowo istnieje przeświadczenie, że nie wolno zmieniać pasa ruchu na skrzyżowaniu, co też nie ma potwierdzenia w prawie.
te zwyczajowe zachowania upraszczają sytuacje, pozwalają na bezpieczniejsze poruszanie się, jednak nie są wymagane prawem.

skręcając w prawo, gdy jest nakaz jazdy w prawo z dwóch pasów, ten jadący na zewnętrznym pasie może za skrzyżowaniem znaleźć się na prawym po skręcie, a ten z wewnętrznego może znaleźć się na lewym po skręcie i będzie to zgodne z prawem.

jednak musimy pamiętać, że skręcając (zmiana kierunku jazdy) i zmieniając pas, jesteśmy obowiązani zachować szczególną ostrożność, wykonać to bez spowodowania zagrożenia i utrudnienia ruchu oraz ustąpić pierwszeństwa kierującym znajdującym się na pasie ruchu na jaki chcemy wjechać lub wjeżdżającym na ten pas z prawej.

i to w zasadzie wszystko.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 16 kwie 2014, 0:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 mar 2013, 0:02
Posty: 65
GG: 502603
Samochód: Sam jesteś samochód.
Lokalizacja: Szczecin

Kurcze, liczyłem na jakąś burzę w stylu
Cytuj:
"gupi jesteś tak nie morzna" "a mię ynstruktor uczył że czeba z prawego w prawo i ze skrencajonc w lewo na rondzie musze mieć lewy kierunek a zjezdzam z lewego na lewy i dlatego mam pierszeństwo przed tym na prawym" "weź się doucz"


Ale nasz drogi Cyryl musiał wszystko klarownie i sensownie wytłumaczyć.. Cholercia. :mrgreen:


Post Wysłano: 16 kwie 2014, 1:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Rację ma zawsze ten większy. :mrgreen:


Post Wysłano: 16 kwie 2014, 7:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 maja 2008, 22:32
Posty: 1482
GG: 6330420
Samochód: CLK Black Series
Lokalizacja: Warszawa

Cytuj:
Rację ma zawsze ten większy. :mrgreen:
Albo z lepszym ubezpieczeniem i zderzakiem ;)

_________________
Cichanos und Gibon Internationale Spedition u. Logistik GmbH & Co. KG, Hamburg (D) member.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: