Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 12 sty 2014, 5:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

Witam.

Czy jest mi potrzebna kw jesli jezdze u kolegi zestawem z owocem przemyslowym nie będąc u niego zatrudnionym ?
Kolega jest właściecielem firmy (nie transportowej).
On sam nie posiada kw bo jest właścicielem więc ponoć nie musi mieć ale czy ja jadac z towarem jego autem muszę mieć kw ? Słyszałem już wiele sprzecznych informacji.


Post Wysłano: 12 sty 2014, 19:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 mar 2013, 17:30
Posty: 484
Samochód: Focus/SCANIA
Lokalizacja: Łódź

Na pewno musisz mieć zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne,które powinien dać Ci kolega. A jeśli zamierzasz wyjechać na drogę to lepiej żebyś posiadał KW :wink: Nie wspominam już o zaświadczeniu o zatrudnieniu, które też musisz mieć :mrgreen:


Post Wysłano: 12 sty 2014, 19:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lip 2012, 16:40
Posty: 18

Skoro pracujesz jako kierowca to musisz mieć KW. Kolega jeśli wywozi swoje towary lub przywozi sobie materiały do produkcji nie musi mieć licencji na transport ale musi mieć pozwolenie na transport na potrzeby własne (nie może wtedy wykonywać transportu zarobkowego)


Post Wysłano: 12 sty 2014, 21:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

Ale oficjalnie nie pracuje , nie jestem u niego zatrudniony.I on się upiera że nie muszę tego .
Jakie konsekwencje grożą za jazde bez kw ?

Znalazłem taki tekst:

Niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na
potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po
drogach publicznych z pasażerami lub bez,
załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego
do nieodpłatnego krajowego i
międzynarodowego przewozu drogowego osób
lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę
pomocniczo w stosunku do jego podstawowej
działalności gospodarczej, spełniający łącznie
następujące warunki:
- a) pojazdy samochodowe używane do
przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę
lub jego pracowników,
- b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem
prawnym do dysponowania pojazdami
samochodowymi,
- c) w przypadku przejazdu pojazdu
załadowanego - rzeczy przewożone są własnością
przedsiębiorcy lub zostały przez niego
sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione,
wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub
naprawione albo celem przejazdu jest przewóz
osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do
przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a
także przewóz pracowników i ich rodzin,
- d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej
działalności gospodarczej w zakresie usług
turystycznych.


Post Wysłano: 12 sty 2014, 22:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 mar 2013, 0:02
Posty: 65
GG: 502603
Samochód: Sam jesteś samochód.
Lokalizacja: Szczecin

Sprawa prosta jak drut. Jeśli chcesz jeździć u kolegi bez KW musisz mieć umowę o pracę i zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne. Jeśli chcesz pożyczyć od niego wóz musisz mieć od niego papier, że Ci go udostępnia na użytek osobisty no i oczywiście jak Cię złapią z takim papierkiem i przetrząsną budę to musisz mieć podkładkę, że wieziesz towar do siebie a nie np. do kupca.
Cytuj:
Obowiązek ukończenia któregokolwiek rodzaju kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego nie dotyczy także kierowców pojazdu:
wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;
Źródło: art. 39a, ust. 3 ustawy o transporcie drogowym
Cytuj:
Przepisów ustawy nie stosuje się także do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;
Źródło: art. 3, ust. 1 ustawy o transporcie drogowym
Cytuj:
Niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych (..) wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:
- a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
- b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
- c) w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin

Co do kar:
Cytuj:
„nieokazanie dokumentu potwierdzającego ukończenie wymaganego w związku z wykonywaniem przewozu drogowego szkolenia” 800 zł
„dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego przez kierowcę, który nie ukończył w związku z tym przewozem szkolenia." 1000 zł
Dodatkowo mogą koledze cofnąć licencję na przewozy. Bagno.


Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 22:14 przez bociek1989, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 12 sty 2014, 22:14

Cytuj:
transport na potrzeby własne
Nie ma czegoś takiego.


Post Wysłano: 12 sty 2014, 22:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 mar 2013, 17:30
Posty: 484
Samochód: Focus/SCANIA
Lokalizacja: Łódź

Cytuj:
Cytuj:
transport na potrzeby własne
Nie ma czegoś takiego.
jak nie ma!? zartujesz?


Post Wysłano: 12 sty 2014, 23:16

Cytuj:
jak nie ma!? zartujesz?
Nie żartuję. Jest tylko PRZEWÓZ na potrzeby własne.


Post Wysłano: 12 sty 2014, 23:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

Ech , trudno trzeba bedzie zrobic te kw , jeszcze mam pytanie czy psychotesty znow musze robic czy wsytarczy xero bo przechodzilem je w sierpniu (do ezgzaminu byly potrzebne na c+e) ?
I czy ktoś może polecić jakiś dobry ośrodek w powiecie Grójeckim?
A i czy kw wbijaja w pj ? Czy nowe wyrabiaja?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 sty 2013, 6:51
Posty: 75

Tak wbiją Ci kod 95.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lut 2011, 20:02
Posty: 132
GG: 0
Samochód: Peugeot Boxer L3H3/ Audi a4
Lokalizacja: Kraków

wydaje mi się że koledze chodziło o to czy musi nowe prawo jazdy wyrobić czy mu 'dopiszą' do tego co posiada. otóż wyrabia się nowy dokument. składasz papiery w urzędzie i czekasz na odbiór nowego prawa jazdy z kodem 95. nie ma możliwości go 'doklepać' do istniejącego już dokumentu

_________________
B, BE, C, CE


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

i kolejne 100 zł mam placic? nowe zdjecie itd ?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 sty 2013, 6:51
Posty: 75

Cytuj:
i kolejne 100 zł mam placic? nowe zdjecie itd ?
Tak.


Post Wysłano: 14 sie 2014, 22:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

Cytuj:
Skoro pracujesz jako kierowca to musisz mieć KW. Kolega jeśli wywozi swoje towary lub przywozi sobie materiały do produkcji nie musi mieć licencji na transport ale musi mieć pozwolenie na transport na potrzeby własne (nie może wtedy wykonywać transportu zarobkowego)
właśnie o to mi chodziło że on nie posiada firmy transportowej czy coś w tym stylu, tylko wozi na potrzeby własne , i czy ja też mogę jego zestawem tak wozić ? w okolicy dużo jest takich kierowców co jeżdzą bez kw ,(fakt ze nie sa zadrudnieni) , i upierają się że w takim wypadku nie potrzeba kw ?
więc jak to jest?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 24 lip 2009, 20:07
Posty: 162
GG: 7921806
Samochód: Mercedes Actros 1846

Jak jeździsz " u kolegi" bez umowy i uprawnień to nawet chyba prawo jazdy ci nie potrzebne ;) Miłego i wesołego spotkania z organami kontrolujacymi. Weź sobie więcej niż stówkę, które żałujesz na nowe zdjęcie.

Kto to sie staje teraz kierowcami? Różni się to trochę od powożenia konikami z fura jabłek?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę, że spotkanie z organami kontrolującymi to jest wersja optymistyczna, wyobraź sobie że będziesz brał udział w wypadku. zostaniesz uznany jako osoba bez uprawnień do kierowania takim pojazdem, żaden ubezpieczyciel nie wypłaci ani grosza.
więc wszystko co zmalujesz będziesz płacił z własnej kieszeni.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 15 sie 2014, 10:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 mar 2013, 17:30
Posty: 484
Samochód: Focus/SCANIA
Lokalizacja: Łódź

Cytuj:
przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę, że spotkanie z organami kontrolującymi to jest wersja optymistyczna, wyobraź sobie że będziesz brał udział w wypadku. zostaniesz uznany jako osoba bez uprawnień do kierowania takim pojazdem, żaden ubezpieczyciel nie wypłaci ani grosza.
więc wszystko co zmalujesz będziesz płacił z własnej kieszeni.
a to nie są tanie rzeczy :wink:


Post Wysłano: 15 sie 2014, 10:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2014, 4:52
Posty: 17
GG: 111111

No rozumiem już ,ale mam jeszcze takie inne pytanie czy mogę pożyczyć czyjś zestaw to wywozu własnego towaru ? (czy w takim wypadku też jest potrzebne kw?)
A drugie to takie pytanie odnośne sadowników którzy mają duże auta ,niekoniecznie zestawy , ale takie na kat C i wożą swoje jabłka czy to na przetwórnie czy na giełdy i czy oni tez musza mieć kw ?


Post Wysłano: 15 sie 2014, 15:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 mar 2013, 17:30
Posty: 484
Samochód: Focus/SCANIA
Lokalizacja: Łódź

jesli od kogoś pożyczysz to musi Ci dać swoją licencje do przewozu na potrzeby własne ( oczywiście jeśli taką posiada). Jesli jej nie ma a ma licencje na przewóz drogowy to juz KW musisz mieć.
A co do sadowników... Jesli posiadają auta ciężarowe powyzej 3,5T i używają ich tylko do przewozu np jabłek na skup to nie muszą miec KW ale muszą mieć licencje na niezarobkowy przewóz.
Pomijam już kwestie zatrudnienia :wink:


Post Wysłano: 24 sie 2014, 14:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 lip 2014, 13:11
Posty: 21
Lokalizacja: Struga 78/601, Szczecin

Cytuj:
No rozumiem już ,ale mam jeszcze takie inne pytanie czy mogę pożyczyć czyjś zestaw to wywozu własnego towaru ? (czy w takim wypadku też jest potrzebne kw?)
A drugie to takie pytanie odnośne sadowników którzy mają duże auta ,niekoniecznie zestawy , ale takie na kat C i wożą swoje jabłka czy to na przetwórnie czy na giełdy i czy oni tez musza mieć kw ?
Jeśli zamierzasz się legitymować czyimś zaświadczeniem na potrzeby własne to nie możesz, jeśli dana firma ma zaświadczenie na potrzeby własne to kierowca poruszający się samochodem z wydanym na niego zaświadczeniem musi być zatrudniony w tej firmie, oprócz tego w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin.
Nadal jest to przewóz drogowy (niezarobkowy) i kwalifikacja jest potrzebna, chyba że przewożone przedmioty są twoje i nie jest to w jakikolwiek sposób związane z działalnością gospodarczą.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: