40TON.netKonektor5000.pl anteny cb radiaRegeneracja wtryskiwaczy Common Rail MAN

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomo艣膰
PostWys艂ano: 15 lut 2013, 19:48 
U偶ytkownik

Witam, mam taki problem, mianowicie. Mam 20 lat, w tym roku zda艂em prawo jazdy kat. C, nie robi艂em 偶adnych dodatkowych kurs贸w ani szkole艅. Moja mama ma gospodarstwo kt贸re specjalizuje si臋 w produkcji warzyw, czy potrzebna mi jest kwalifikacja wst臋pna na przew贸z tych warzyw do ich odbiory?
Wyszuka艂em si臋 偶e istnieje takie co艣 jak przew贸z na potrzebny w艂asne, lecz nie jestem pewien czy w艂a艣nie mojej sytuacji do dotyczy. B臋d臋 wdzieczny za ka偶d膮 odpowiedz :)

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 16 lut 2013, 16:18 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Samoch贸d: MAN & Mercedes
je艣li jeste艣 wdzi臋czny za ka偶d膮 odpowied藕 - to dodam od siebie, 偶e te偶 nie wiem :wink:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 11:13 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 6150050
Samoch贸d: STAR!
Bez znaczenia - KW obowi膮zuje w przypadku przedsi臋biorc贸w zawsze poza kilkoma napawd臋 wyj膮tkowymi sytuacjami. Nigdy mnie nie intersowa艂o jak kwalifikowana jest dzia艂alno艣膰 rolnicza - tzn. zak艂adam, 偶e jako takowa jest zarejestrowana.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 11:32 
U偶ytkownik

GG: 0
Samoch贸d: opel
Pierwsze pytanie -
Ma zarejestrowan膮 dzia艂alno艣膰 ?( Twoja Mama )
Je艣li nie ma to :
( z Ustawy o transporcie drogowym )
Cytuj:
Art.3.1.Przepis贸w ustawy nie stosuje si臋 do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespo艂ami pojazd贸w:
2.Do przewoz贸w drogowych wykonywanych:

3)przez podmioty nieb臋d膮ce przedsi臋biorcami,

Je艣li ma zarejestrowan膮 dzia艂alno艣膰 to czy spe艂nia te wymagania:
Cytuj:
a)pojazdy samochodowe u偶ywane do przewozu s膮 prowadzone przez przedsi臋biorc臋 lub jego pracownik贸w,
b)przedsi臋biorca legitymuje si臋 tytu艂em prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
c)w przypadku przejazdu pojazdu za艂adowanego - rzeczy przewo偶one s膮 w艂asno艣ci膮 przedsi臋biorcy lub zosta艂y przez niego sprzedane, kupione, wynaj臋te, wydzier偶awione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przew贸z os贸b lub rzeczy z przedsi臋biorstwa lub do przedsi臋biorstwa na jego w艂asne potrzeby, a tak偶e przew贸z pracownik贸w i ich rodzin,

je艣li spe艂nia, mo偶na m贸wi膰 o:
Cytuj:
4)niezarobkowy przew贸z drogowy - przew贸z na potrzeby w艂asne - ka偶dy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasa偶erami lub bez, za艂adowanego lub bez 艂adunku, przeznaczonego do nieodp艂atnego krajowego i mi臋dzynarodowego przewozu drogowego os贸b lub rzeczy, wykonywany przez przedsi臋biorc臋 pomocniczo w stosunku do jego podstawowej dzia艂alno艣ci gospodarczej,

Mo偶ecie te偶 " podpada膰" pod ten art
Cytuj:
Art.33.1.Przewozy drogowe na potrzeby w艂asne mog膮 by膰 wykonywane po uzyskaniu za艣wiadczenia potwierdzaj膮cego zg艂oszenie przez przedsi臋biorc臋 prowadzenia przewoz贸w drogowych jako dzia艂alno艣ci pomocniczej w stosunku do jego podstawowej dzia艂alno艣ci gospodarczej.
2.Obowi膮zek uzyskania za艣wiadczenia, o kt贸rym mowa w ust. 1, nie dotyczy przewoz贸w drogowych wykonywanych:

2)przez podmioty, nieb臋d膮ce przedsi臋biorcami, o kt贸rych mowa w art. 3 ust. 2 pkt 3, z tym 偶e w przypadku dzia艂alno艣ci wytw贸rczej w rolnictwie dotycz膮cej upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierz膮t, ogrodnictwa, warzywnictwa, le艣nictwa i rybactwa 艣r贸dl膮dowego obowi膮zek uzyskania za艣wiadczenia nie dotyczy rolnika w rozumieniu przepis贸w ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu spo艂ecznym rolnik贸w (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z p贸藕n. zm.7));

a w takim przypadku:
Cytuj:
Rozdzia艂 7a

Kierowcy wykonuj膮cy przew贸z drogowy
3.Wymaga艅, o kt贸rych mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje si臋 do kierowcy pojazdu:

9)wykorzystywanego do u偶ytku osobistego w przewozie drogowym os贸b lub rzeczy;
10)wykorzystywanego do przewozu materia艂贸w lub urz膮dze艅 niezb臋dnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem 偶e prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zaj臋ciem.

Pozdrawiam

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 12:38 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Kluczem s膮 s艂owa u偶yte przez ustawodawc臋: osobisty u偶ytek to NIE JEST to samo co przew贸z na potrzeby w艂asne/niezarobkowy. U偶ytek osobisty to np. jak masz swoj膮 ci臋偶ar贸wk臋 i si臋 przeprowadzasz, to wtedy mo偶esz przewozi膰 swoje graty ni膮. Tak samo jak kupisz piach bo chesz co艣 budowa膰, to mo偶esz swoim autem to sobie przywie藕膰... jak masz papiery 偶e to Twoje

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 12:46 
U偶ytkownik

Radhezz pisze:
Kluczem s膮 s艂owa u偶yte przez ustawodawc臋: osobisty u偶ytek to NIE JEST to samo co przew贸z na potrzeby w艂asne/niezarobkowy.

a jakie to s膮 te r贸偶nice?
Wklej definicje z ustawy.
Radhezz pisze:
U偶ytek osobisty to np. jak masz swoj膮 ci臋偶ar贸wk臋 i si臋 przeprowadzasz, to wtedy mo偶esz przewozi膰 swoje graty ni膮.

Ok.Mam swoj膮 ci臋偶ar贸wke.Przewo偶e ni膮 swoje rzeczy ( warzywa w tym przypadku ).to nie jest to " na u偶ytek w艂asny" ? dlaczego ? bo to s膮 warzywa a nie meble?
Radhezz pisze:
Tak samo jak kupisz piach bo chesz co艣 budowa膰, to mo偶esz swoim autem to sobie przywie藕膰... jak masz papiery 偶e to Twoje

Czyli jak mam papier 偶e warzywa s膮 moje ( np. 偶e mam gospodarstwo rolne produkuj膮ce warzywa ) to co to jest?
U偶ytek w艂asny, czy co ?

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 15:12 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Definicji nie wklej臋 teraz, poniewa偶 pisz臋 z teleronu i nie mam dost臋pu do laptopa. Ale uwierz 偶e szukaj膮c pe艂nych definicji dotar艂em a偶 do aktu prawnego WE.

"U偶ytek osobisty" w ka偶dym b膮d藕 razie nie dotyczy przypadku jakiejkolwiek dzia艂alno艣ci gospodarczej.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 lut 2013, 16:13 
U偶ytkownik

Nie oczekuje 偶e natychmiast udzielisz takiej informacji, ale mog臋 mie膰 nadziej臋 偶e jak ju偶 b臋dziesz ko艂o lapka, to podasz 藕r贸d艂o ?
mazur8
Skoro mamy dwie odpowiedzi na Twoje pytanie,czyli:
1- musisz mie膰
2- nie musisz mie膰
pozostaje Ci tylko 1 opcja...
Telefon do ITD
Ale o jedno prosz臋. Wr贸膰 i podziel si臋 z nami informacj膮 kt贸r膮 uzyskasz.Ja te偶 chce si臋 czego艣 nauczy膰.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 18 lut 2013, 0:07 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Dalej jestem w pracy, ale ju偶 mam lapka, wi臋c wklejam co znalaz艂em w temacie; mo偶e niekoniecznie definicje z ustaw, ale co艣 r贸wnie wiarygodnego - opini臋 z Dziennika Gazety Prawnej:

Cytuj:
Kwalifikacja wst臋pna jest wymagana, gdy przew贸z rzeczy odbywa si臋 w ramach pracy w firmie transportowej. Tak samo jest, gdy z pojazdu ci臋偶arowego korzysta si臋 przy przewozach na potrzeby w艂asne. W贸wczas przedsi臋biorca musi zatrudni膰 kierowc臋, kt贸ry ma uko艅czon膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮. Przew贸z na potrzeby w艂asne jest wtedy, gdy transport rzeczy nie jest g艂贸wn膮 dzia艂alno艣ci膮 firmy, ale jedynie jej towarzyszy. Tak jest np. w przypadku piekarni, kt贸rych g艂贸wn膮 dzia艂alno艣ci膮 jest produkcja chleba, ale towarzyszy jej transport pieczywa do punkt贸w sprzeda偶y. Je偶eli do tego celu wykorzystywany jest pojazd o dopuszczalnej masie ca艂kowitej przekraczaj膮cej 3,5 tony, to zatrudniony kierowca musi mie膰 uko艅czon膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮.

殴r贸d艂o: http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=266946

Wyja艣nienie kwestii "u偶ytku osobistego":
http://abc-szkolenia.eu/niezbednik-kierowcy/najczesciej-zadawane-pytania/co-oznacza-okreslenie-kierowca-pojazdu-wykorzystywanego-do-uzytku-osobistego-w-przewozie-drogowym-os.html

Po powy偶szym artykule wida膰 偶e definicja nie jest podana wprost, ale znacznie r贸偶ni si臋 definicji przewozu na potrzeby w艂asne.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 13 mar 2013, 2:16 
U偶ytkownik

No to ja wyprostujmy :
Cytuj:
Trudne pytanie. W ustawie o transporcie drogowym nie ma definicji okre艣laj膮cej kto jest kierowc膮 pojazdu wykorzystywanego do u偶ytku osobistego w przewozie drogowym os贸b lub rzeczy. Najpro艣ciej mo偶na przyj膮膰 偶e nie jest to kierowca wykonuj膮cy:

2) niezarobkowy przew贸z drogowy - przew贸z na potrzeby w艂asne - ka偶dy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasa偶erami lub bez, za艂adowanego lub bez 艂adunku, przeznaczonego do nieodp艂atnego krajowego i mi臋dzynarodowego przewozu drogowego os贸b lub rzeczy, wykonywany przez przedsi臋biorc臋 pomocniczo w stosunku do jego podstawowej dzia艂alno艣ci gospodarczej, spe艂niaj膮cy 艂膮cznie nast臋puj膮ce warunki:

a) pojazdy samochodowe u偶ywane do przewozu s膮 prowadzone przez przedsi臋biorc臋 lub jego pracownik贸w,

b) przedsi臋biorca legitymuje si臋 tytu艂em prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,

c) w przypadku przejazdu pojazdu za艂adowanego - rzeczy przewo偶one s膮 w艂asno艣ci膮 przedsi臋biorcy lub zosta艂y przez niego sprzedane, kupione, wynaj臋te, wydzier偶awione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przew贸z os贸b lub rzeczy z przedsi臋biorstwa lub do przedsi臋biorstwa na jego w艂asne potrzeby, a tak偶e przew贸z pracownik贸w i ich rodzin,

d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej dzia艂alno艣ci gospodarczej w zakresie us艂ug turystycznych;

Wynika z tego 偶e kierowca,kt贸ry nie spe艂nia w cz臋艣ci lub w ca艂o艣ci jednego z powy偶szych warunk贸w jest kierowc膮 pojazdu wykorzystywanego do u偶ytku osobistego w przewozie drogowym os贸b lub rzeczy

No, czyli wystarczy 偶e w przewozie drogowym na potrzeby w艂asne wyeliminujemy jaki艣 czynnik, dajmy na to ten :
b) przedsi臋biorca legitymuje si臋 tytu艂em prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
albo jeszcze fajniej - ten :
a) pojazdy samochodowe u偶ywane do przewozu s膮 prowadzone przez przedsi臋biorc臋 lub jego pracownik贸w

i ju偶 w my艣l tego zapisu nie musimy robi膰 KW , bo zwalnia nas z tego ten przepis z Ustawy o Transporcie Drogowym
Cytuj:
3.Wymaga艅, o kt贸rych mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje si臋 do kierowcy pojazdu:
9)wykorzystywanego do u偶ytku osobistego w przewozie drogowym os贸b lub rzeczy;

a co to s膮 za ten umerki?
Cytuj:
1.Przedsi臋biorca lub inny podmiot wykonuj膮cy przew贸z drogowy mo偶e zatrudni膰 kierowc臋, je偶eli osoba ta:
1)uko艅czy艂a:
a)18 lat - w przypadku kierowcy prowadz膮cego pojazd samochodowy, dla kt贸rego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
鈥揅 lub C+E, o ile uzyska艂 on odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮,
鈥揅1 lub C1+E, o ile uzyska艂 on odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮 przy艣pieszon膮,
b)21 lat - w przypadku kierowcy prowadz膮cego pojazd samochodowy, dla kt贸rego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
鈥揅 lub C+E, o ile uzyska艂 on odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮 przy艣pieszon膮,
鈥揇 lub D+E, o ile uzyska艂 on odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮, 鈥揇1 lub D1+E, o ile przew贸z wykonywany jest na liniach regularnych, kt贸rych trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyska艂 odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮 przy艣pieszon膮, c)23 lata - w przypadku kierowcy prowadz膮cego pojazd samochodowy, dla kt贸rego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E, o ile uzyska艂 on odpowiedni膮 kwalifikacj臋 wst臋pn膮 przy艣pieszon膮;
5)uzyska艂a kwalifikacj臋 wst臋pn膮 lub kwalifikacj臋 wst臋pn膮 przy艣pieszon膮, zwane dalej "kwalifikacj膮";
6)uko艅czy艂a szkolenie okresowe.

Radhezz, sorki ale jedynie co widz臋 w tym linku co poda艂e艣, to prawniczy be艂kot maj膮cy za zadanie naganianie klient贸w.Interpretacje przepis贸w na stronie firmy robi膮cej szkolenia? no daj spok贸j.. :D

Zr贸bmy inaczej.
Zadzwo艅 na infolinie ITD. Porozmawiaj z nimi.Napisz nam co si臋 dowiedzia艂e艣 i od kogo.
Wr贸ce Ci kasiore za po艂膮czenie.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 17 mar 2013, 13:12 
U偶ytkownik

GG: 2300025
Czy przew贸z na potrzeby w艂asne jest wykonywany "pomocniczo w stosunku do dzia艂alno艣ci gospodarczej"? Czy posiadaj膮c w艂asn膮 ci臋偶ar贸wk臋 - na u偶ytek osobisty - musz臋 prowadzi膰 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮? Czy musz臋 (mam obowi膮zek) by膰 przedsi臋biorc膮?

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 25 mar 2013, 8:52 
U偶ytkownik

Ja r贸wnie偶 mam pytanie:
Czy do przewozu rusztowania samochodem ci臋偶arowym w miejsce monta偶u lub z miejsca demonta偶u wystarczy samo C czy potrzebna jest r贸wnie偶 KW, psychotesty, bad. lekarskie?

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 25 mar 2013, 9:30 
U偶ytkownik

Psychotesty, badanie lekarskie - na pewno tak
o KW sp贸r sie wci膮偶 toczy.
Szanse na to 偶e nie musisz mie膰 wynosz膮 50%.
Wystarczy zadzwonic na infolinie GITD

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 25 mar 2013, 18:29 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

@mk61 zadaje kluczowe pytania.
mk61 pisze:
Czy przew贸z na potrzeby w艂asne jest wykonywany "pomocniczo w stosunku do dzia艂alno艣ci gospodarczej"?
Tak.
mk61 pisze:
Czy posiadaj膮c w艂asn膮 ci臋偶ar贸wk臋 - na u偶ytek osobisty - musz臋 prowadzi膰 dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮?
Nie. Nie wiem czy celowo u偶y艂e艣 okre艣lenia "u偶ytek osobity", to jest ten przypadek o kt贸ry chodzi艂o ustawodawcy zwalniaj膮cemu z obowi膮zku posiadania KW.
mk61 pisze:
Czy musz臋 (mam obowi膮zek) by膰 przedsi臋biorc膮?
j/w, czyli nie.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]