Strona 1 z 1 [ Posty: 15 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 17 lis 2012, 16:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Od czego zależy ile wychyli się wskaźnik podczas nadawania?
Powiecmy na wyświetlaczu mamy sześć kresek od siły nadawania/odbioru podczas nadawania wychyla się maks na piątą kreskę czy to na 20 czy 40 kanale.
Na 1 pierwszym kanale skacze siła nadawania między czwartą i piątą kreską.
Czy SWR ma wpływ na siłę nadawania?. Coś mi się kojarzy że te same radio w poprzednim samochodzie pokazywało sześć kresek zamiast pięciu :/
Dodam że oryginalny kabel od anteny został przedłużony o jakieś 70 cm i połączony baryłką tym samym przewodem co fabryczny od anteny

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

Jedną z przyczyn może mieć SWR. Ma on wpływ na moc powracającą do radia, czyli jak SWR jest w okolicach 2.0 to wtedy może być tak, że nie świecą się wszystkie diody. Drugą przyczyną może być szwankujący wyświetlacz :wink:


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 paź 2012, 19:46
Posty: 19

SWR ma też znaczenie jeśli chodzi o siłę nadawania. A nie odczułeś różnicy w odbiorze przy tym przedłużonym kablu?
Trzeba by zestroić antenę z taką długością kabla z jaką teraz jest i powinno się poprawić. Takie łączenie przez beczki też może przynosić straty, ale na krótkim odcinku nie powinny one być aż tak odczuwalne.


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Więc tak antena była założona nowa wraz z przedłużonym przewodem, nowa antena była zamontowana w nowym miejscu i zbrakło przewodu. Kabel który dołożyłem by od takiej samej anteny co zamontowałem. Pojechałem ustawić swr i "fachowiec" stwierdził że jest OK bez żadnego ustawienia bata. Bat jest wsunięty do końca promiennika. Musze podjechać z ciekawości do innego fachowca żeby mi sprawdził swr
Radio to President Johnson II i siłę nadawania wyświetla na wyświetlaczu zamiast wskaźnika diodowego

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

No ja bym sprawdził najlepiej analizatorem. Nie znam w 3-mieście żadnego fachowca co zajmuje się CB, wiec nie podpowiem Ci gdzie jechać.
Jak będziesz gdzieś w serwisie to powiedz temu gościowi, żeby Ci pokazał ten wynik - wtedy będziesz miał jakąś pewność.
No i z beczkami też jest nieraz dużo problemów. Ja bym tam zmienił kabel, przecież to nie jest jakiś wielki wydatek - za 5m dobrego przewodu nie zapłacisz więcej jak 20-25zł. ja od siebie mogę polecić kable SATEC RG-58 i RG-213 - bardzo dobre przewody


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tu nie chodzi o koszt przewodu, tylko myślałem jak oryginalny przewód to będzie lepszy od każdego innego. Antena to President Alaska.
Miałem wcześniej inną antenę na dachu to tam przewód był kiepski, też słyszałem że długość przewodu ma wpływ na odbiór/nadawanie dlatego też nie bardzo chciałem zmieniać przewód

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 17 lis 2012, 17:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

Długość przewodu nie ma żadnego wpływu na odbiór czy nadawanie. Może mieć wpływ na SWR, ale to przy długościach powyżej 25m. Kable oryginalne przy antenach (zwłaszcza "prezydenta") nie są dobrej jakości. Wiem, że Sirio i Sirtel daje Satec'a w standardzie.
Ja jak zamawiam nową antenę to proszę o wymianę przewodu na jakiś lepszy. Płacę te 20zł więcej, ale jestem pewien, że jest to dobry kabel. Zmień przewód i zobaczysz - może będzie OK.

A i dalej nie wiem skąd ten stereotyp na tym forum, że anteny "prezydenta" są najlepszymi na rynku ? Możesz mi na to pytanie odpowiedzieć ?


Post Wysłano: 18 lis 2012, 1:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Nie wiem czy anteny presidenta są lepsze ale wcześniej miałem jaką Sirio około 1 metra długości zamontowaną na dachu i była totalna porażka w odbiorze w porównaniu z Alaską zamontowaną z tyłu kabiny na rynience.
Alaskę miałem w poprzednim aucie i się sprawowała dobrze, to założyłem taką samą antenę do obecnego auta.
To powiedz co byś polecił żeby dobrze ściągało antenę do 1,5 metra długości

Największy problem mam teraz z radiem, stara przetwornica tranzystorowa poszła z dymem teraz mam zamontowaną elektroniczną i na tej elektronicznej bardziej szumi radio :]
Na tranzystorowej sqell miałem ustawiony na godzinę 9-10 a teraz muszę na 12-13 żeby radio nie szumiało
Czy ktoś może polecić dobrą przetwornicę która nie będzie tak siała zakłóceniami?

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 18 lis 2012, 10:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

No nie ma co porównywać metrowej anteny do półtorametrowej - nawet jak jest zamontowana na rynience, to i tak ma jest dłuższa. Poza tym Johnson to nie jest jakieś dobre radio i filtrami nie grzeszy, więc mogłeś mieć taki problem, że Sirio była anteną rozwartą i zbierała więcej zakłóceń. Pewnie to Sirio Omega 27 :wink:
Co do przetwornic no to trzeba szukać jakiś starszych - niestety, ale nowe będą tak siały.


Post Wysłano: 18 lis 2012, 10:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Wolnej chwili zobacze do beczki czy czasem styki nie są zaśniedziałe i podjadę sprawdzić swr.
Na cb radio nie narzekam jeśli chodzi o zasięg odbioru i mnie dobrze słychać też :wink:

Najlepsza sprawa jest z przetwornicą która się spaliła w momencie odpalania silnika, zamiast 12V zaczęła dawać 24V przez co poszło z dymem radio fm :(
Była to przetwornica IEF o mocy 250W z czterema tranzystorami kawał kloca

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 18 lis 2012, 12:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

Aż takich przetwornic to nie miałem, ale miałem Samlex'a 160. Z tego co pamiętam to był ten Samlex:
http://allegro.pl/przetwornica-24-12-v-i2772124493.html


Post Wysłano: 18 lis 2012, 13:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tak to wygląda


Obrazek
Obrazek

Obecnie mam przetwornicę AZO polska PE-40 o mocy 500W obecnie firma nazywa się VOLT POLSKA
Ponoć mają przetwornicę elektroniczną z dodatkowymi filtrami PE-16N o mocy 150W

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 24 lis 2012, 17:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Więc tak wymieniłem stary przewód od anteny na nowy.
Wskaźnik nadawania teraz wychyla się na maksa :D i co najważniejsze radio przestało trzeszczeć :D
Pozostało tylko sprawdzić SWR :wink:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 24 lis 2012, 19:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 sty 2012, 19:41
Posty: 120
GG: 31508881
Samochód: Mercedes Sprinter 318CDI
Lokalizacja: Kraków

Czyli jednak kabel tak jak mówiłem :wink:


Post Wysłano: 21 gru 2012, 8:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Długość przewodu nie ma żadnego wpływu na odbiór czy nadawanie. Może mieć wpływ na SWR, ale to przy długościach powyżej 25m.
Trochę zaprzeczasz sam sobie. Jeśli ma wpływ na SWR, to ma wpływ na nadawanie i odbiór. :) Z tym że długość fidera nie może mieć wpływu na swr anteny dostrojonej do częstotliwości. Jeśli po zmianie długości kabla WFS się zmienia, oznacza to, iż antena była niedostrojona. Te 25m które podałeś, to taka umowna długość maksymalna do której stosuje się kabel rg58, ponieważ jego parametry powodują duże tłumienie sygnału.
Cytuj:
A i dalej nie wiem skąd ten stereotyp na tym forum, że anteny "prezydenta" są najlepszymi na rynku ? Możesz mi na to pytanie odpowiedzieć ?
Chyba z opinii powstałej 20 lat temu, gdy to ich wyroby faktycznie były jednymi z najlepiej wykonanych.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 15 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: