Autor
Wiadomość
Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 08 sty 2012, 13:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Może się mylę, ale według mnie na CB w Polsce była "moda", która przeminęła.
Nie ma już tak często widoku anten, szczególnie w miastach, gdzie ludzie mieli baty na dachu bardziej dla lansu, niż ze względów praktycznych.

Poruszam się na co dzień po drogach (lokalnych i krajowych), gdzie widok anten też już nie jest taki częsty.

W swoim służbowym aucie nie posiadam CB, pomimo, że leży praktycznie nieużywane w moim prywatnym wozie. Po prostu tereny po których się poruszam są mi dobrze znane, policja jest rzadkością, a i korki omijam profilaktycznie, czy są, czy ich nie ma ;-)

Zaś gdybym poruszał się więcej po zatłoczonych polskich krajówkach i pokonywał większe dystanse CB na pewno bym przełożył.

Mimo wszystko, odnośnie najmniejszego odsetka CB, który ma wykazywać Polska mam pewne wątpliwości.


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 08 sty 2012, 23:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 paź 2010, 19:09
Posty: 274
Samochód: Volvo FH13
Lokalizacja: GPU

Po co uzywać CB radia skoro ma się tel komórkowy - tak jest w większości krajów Europy.
Prócz Polski moze jeszcze w USA i Kanadzie CB radio jest równie popularne.

_________________
... Tłok w cylinder jebut ! I maszyna idut !


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 0:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

Cytuj:
Po co uzywać CB radia skoro ma się tel komórkowy - tak jest w większości krajów Europy.
Prócz Polski moze jeszcze w USA i Kanadzie CB radio jest równie popularne.
A skąd u Ciebie takie stwierdzenie? Chyba nie zastanawiałeś się nad tym co napisaleś.

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 15:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 paź 2010, 19:09
Posty: 274
Samochód: Volvo FH13
Lokalizacja: GPU

Doskonale wiem co napisałem, ale Ty żle to interpretujesz :wink:

Pozwolę sobie rozszezyć myśl:

Po prostu dzisiaj tel. komórkowe skutecznie wypierają i przejmują funkcje CB radia, tym skuteczniej im tańsze są rozmowy telefoniczne i im większy zasięg sieci.
Co nie zmienia faktu, ze w większości krajów, CB radia ( i ogólnie pojętej komunikacji radiowej ) uzywa się głównie do łączności między kierowcami cięzarówek jadącymi razem w konwoju ( tak jak u nas w Polsce ) i do komunikacji kierowców z bazą np: firmy taksówkowe, policja, straz pozarna, pogotowie, tyle, ze te ostatnie działają na innych częstotliwościach.
Co się zaś tyczy samej częstotliwości CB radia w i innych krajach, to jest ona stosunkowo mało popularna wsród uzytkowników dróg a bardziej traktowana hobbystycznie przez uzytkowników i budowniczych tzw baz. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, ze jeden z drugim wystawiają sobie antenę ponad dach budynku w którym mieszkają i gawędzą sobie o d. maryni :mrgreen:
Na wzór organizacji krótkofalarskich, w których głownie chodzi o uzyskiwanie dalekich łącznoci, potwierdzonych pózniej specjalnie do tego wymyślonymi kartkami pocztowymi, tzw. kartami QSL.

_________________
... Tłok w cylinder jebut ! I maszyna idut !


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 18:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

Dlaczego zadałem takie pytanie? Bo nie tak do końca jest jak ty to interpretujesz, otóż w Polsce sporo osobówek ma CB, są nawet stacje bazowe, które "hobbystycznie" prowadzą auta, które szukają drogi w mieście, w Niemczech głównie ciężarówki CB używają, ale oni są w FM-ie. Komórki są raczej na drodze bezużyteczne, z niej nie dowiesz się z "pierwszej ręki" o sytuacji na drodze, którą aktualnie jedziesz. Telefonia komórkowa ma raczej inne zastosowanie i CB inne, takie porównanie jest nie na miejscu. Stacje bazowe CB mają to do siebie, że głównie o rzeczach nieistotnych gadają, a jeśli ktoś wie w czym rzecz to i pobawi się w dalekie łączności potwierdzone kartami QSL, pasmo obywatelskie (czyt.CB) na to pozwala sam się kiedyś tak bawiłem, do tej pory jestem krótkofalowcem, więc jako takie pojęcie mam na temat roli i przeznaczenia fal radiowych. Telefonia komórkowa obecnie wyparła rzesze użytkowników CB jakie były w latach 90-tych, kiedy komórki były drogie, CB było wówczas okresem przejściowym, wielu widziało tanią możliwość pogadania z bliską rodziną, znajomymi lub poznawać nowych za darmo (choć nie anonimowo, bo wielu mogło rozmowę podsłuchać). W innych krajach chyba jest podobnie.

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 19:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 08 gru 2007, 16:53
Posty: 349
GG: 10729981
Samochód: Bmw
Lokalizacja: Orzesze

Ja mam pytanie co to jest ta karta QSL?


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 19:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2011, 5:04
Posty: 463
GG: 1
Samochód: Daihatsu Sirion
Lokalizacja: Glasgow

Cytuj:
Dlaczego zadałem takie pytanie? Bo nie tak do końca jest jak ty to interpretujesz, otóż w Polsce sporo osobówek ma CB, są nawet stacje bazowe, które "hobbystycznie" prowadzą auta, które szukają drogi w mieście, w Niemczech głównie ciężarówki CB używają, ale oni są w FM-ie. Komórki są raczej na drodze bezużyteczne, z niej nie dowiesz się z "pierwszej ręki" o sytuacji na drodze, którą aktualnie jedziesz. Telefonia komórkowa ma raczej inne zastosowanie i CB inne, takie porównanie jest nie na miejscu. Stacje bazowe CB mają to do siebie, że głównie o rzeczach nieistotnych gadają, a jeśli ktoś wie w czym rzecz to i pobawi się w dalekie łączności potwierdzone kartami QSL, pasmo obywatelskie (czyt.CB) na to pozwala sam się kiedyś tak bawiłem, do tej pory jestem krótkofalowcem, więc jako takie pojęcie mam na temat roli i przeznaczenia fal radiowych. Telefonia komórkowa obecnie wyparła rzesze użytkowników CB jakie były w latach 90-tych, kiedy komórki były drogie, CB było wówczas okresem przejściowym, wielu widziało tanią możliwość pogadania z bliską rodziną, znajomymi lub poznawać nowych za darmo (choć nie anonimowo, bo wielu mogło rozmowę podsłuchać). W innych krajach chyba jest podobnie.
Z samej komórki się nie dowiesz, ale są już liczne aplikacje na smartfony takie jak speedalarm na przykład... ;-)

Co do pytania: w UK CB jest bardzo popularne wśród kierowców wywrotek.

_________________
Tak lubię: http://youtu.be/R15gD35BsiA

http://www.gazetae.com


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 20:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

Tak, ale nie każdy ma smartfony i nie wiem czy są darmowe, zresztą podobne aplikacje nie dają możliwości prowadzenia rozmów z innym kierowcą, który jedzie w tą samą stronę, można dowiedzieć się różnych rzeczy. Jak się ma internet to i CB nie jest potrzebne, ale to nie to samo, zresztą koszta są jakie?

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Ostatnio zmieniony 09 sty 2012, 21:13 przez DamLen, łącznie zmieniany 1 raz.
Załozyciel tematu chyba zadał inne pytanie...


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 22:55
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2011, 5:04
Posty: 463
GG: 1
Samochód: Daihatsu Sirion
Lokalizacja: Glasgow

tak, ale sprawy takie stają się coraz tańsze, a do tego komfort korzystania jest większy - nic nie trzeba robić, informacje wyskakują na ekraniku no i do tego nie trzeba tych bluzgów słuchać, bo kultura na CB jaka jest każdy z nas chyba wie. Dla mnie to argument jest - ja wolę w podrózy słuchać audiobooka, niż tego, że k**** za wioską to w lesie ssaki leśne stoją i że jeb*** krokodyle znowu łowią tu i tam i trzeba od tyłu [wycenzurowano].

_________________
Tak lubię: http://youtu.be/R15gD35BsiA

http://www.gazetae.com


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 09 sty 2012, 23:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 paź 2010, 19:09
Posty: 274
Samochód: Volvo FH13
Lokalizacja: GPU

Cytuj:
Ja mam pytanie co to jest ta karta QSL?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_QSL

_________________
... Tłok w cylinder jebut ! I maszyna idut !


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 2:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 paź 2010, 18:34
Posty: 187
GG: 0
Samochód: MAN
Lokalizacja: Europa

Witam :)
Cytuj:
tak, ale sprawy takie stają się coraz tańsze, a do tego komfort korzystania jest większy - nic nie trzeba robić, informacje wyskakują na ekraniku no i do tego nie trzeba tych bluzgów słuchać, bo kultura na CB jaka jest każdy z nas chyba wie. Dla mnie to argument jest - ja wolę w podrózy słuchać audiobooka, niż tego, że k**** za wioską to w lesie ssaki leśne stoją i że jeb*** krokodyle znowu łowią tu i tam i trzeba od tyłu [wycenzurowano]ć.
Taaaa hmmm ciekawie piszesz ;) , zauważ tyko dlaczego tak się stało iż trzeba słuchać tzw. " kulturalnych rozmów" na CB ???
Ano dlatego gdyż CB w pewnym okresie czasu stało się " modne i bardzo powszechne". Zniesiono obowiązek rejestracji. Każdy nie mający pojęcia do czego służy CB, potrafił zrobić "zadymę", ot dla przykładu słynna "PYSIA". Znalazł się jeden "mądry", który zapoczątkował a potem kolejni "mądrzy zaczęli "kopiować" go. Następni nerwowi musieli jak zwykle wrzucić komentarz - no i po " ptokach" - zadyma na kanale na 1000%. Takich przykładów można by podać sporo, niemniej domyślam się o co chodzi Jaccu. Osobiście byłbym za tym by ponownie wprowadzić obowiązek rejestracji CB, tylko dlatego by wyeliminować niepożądane słownictwo oraz złe zachowania i nawyki. Dawniej nie bylo problemu by zmienić kanałek, dzisiaj jeden przez drugiego po 100 razy pyta o "dróżkę lub ścieżkę", no cóż jak ma badziewie a nie radio i zła antenę , to czemu się dziwić. Myślę, że wrócą jeszcze DOBRE czasy dla PRAWDZIWYCH użytkowników CB radia.
Dzisiaj mało kto ( nie wspomnę o prawdziwych ) pamięta o tym, że CB-radiowcy organizowali swoje kluby, by w razie np. powodzi zabezpieczyć łączność na walach ODRY , dowóz piachu , worków , dyżury itd. To były niezapomniane chwile i jest co wspominać.
Również jak Jaccu , byłem mocno zaangażowany w dalekie łączności na CB oraz pracowałem w paśmie krótkofalarskim. Do dzisiaj gdzieś tam leżą "albumy" z kartami QSL z całego świata, a jak to była frajda uzyskać daleką łączność np. z Japonią na mocy 0,5 Wata. Ho ho ;)
Nie twierdzę, że te wszystkie dzisiejsze gadżety są złe, lecz nie zastąpią tego hmmmmmm czegoś .....
I wydaje mi się, że kto tego nie przeżył nie był w CB oraz krótkofalarstwo zaangażowany ..... po prostu tego nie zrozumie. I cała taka rozmowa - myślę że nie doprowadzi do tego by udowadniać sobie rację wyższości jednego sprzętu nad drugim.
To tak jakby rozmawiać o Harleyach - i o dzisiejszych ścigaczach. ;)
Mam nadzieję, że jeszcze wrócą dobre czasy dla CB radia.

Dla przypopmnienia dawniej:
- kanał 9 - ratunkowy
- kanał - 28 - ogólny wywoławczy
- kanał 19 - dla kierowców
- za granicą 28 kanał - dla kierowców ciężarówek z Polski
- oraz lokalne kanały dla tych co zawsze pomagali kierowcom ciężarówek by przejechać przez miasta.
Nie wspomnę o używanych cyferkach : np 73, 88, 55, itd ;)

Jakież to było miłe i kulturne :) Dzisiaj tego brak, i nie dziwię się, że oburza Ciebie to, no cóż - nie wszyscy są "BURAKAMI". Jest wielu porządnych ludzi trzymających w ręku mikrofon :)

Pozdrawiam i sorry za przydługi wywód, ale myślę że takie rozmowy oraz dyskusje będą "owocować".

-
-

_________________
Piszę poprawnie po polsku
"... więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa..."
Uriah Heep - July Morning
Uriah Heep - Sunrise


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 11:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

DamLen a jakie pytanie jest w temacie?
Orys to co napisałeś mnie nie dziwi, ale gdybyśmy mieli swoje gadżety do wykorzystania Ty swoje, Ja CB to napisz mnie kto bezpieczniej i szybciej zdobędzie informacje na temat sytuacji na drodze? Nie wspomnę o klikaniu, wczytywanie się itp.

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 18:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2011, 5:04
Posty: 463
GG: 1
Samochód: Daihatsu Sirion
Lokalizacja: Glasgow

Cytuj:
DamLen a jakie pytanie jest w temacie?
Orys to co napisałeś mnie nie dziwi, ale gdybyśmy mieli swoje gadżety do wykorzystania Ty swoje, Ja CB to napisz mnie kto bezpieczniej i szybciej zdobędzie informacje na temat sytuacji na drodze? Nie wspomnę o klikaniu, wczytywanie się itp.
Cóż, nie wiem, jak tam z zawodami na czas, ale aplikacje w stylu speedalarm plus sprawnie działające TMC w GPSie + informacje w radiu (pomaga znajomiość języków) bardzo dobrze sprawdzają się w moim przypadku.

Dlatego właśnie nie mam CB od lat, choć kiedyś miałem.

_________________
Tak lubię: http://youtu.be/R15gD35BsiA

http://www.gazetae.com


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 19:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

Orysie! Mnie nie chodziło o zawody itp. ale o to, że Ja wygodniej, taniej i bezpieczniej to osiągnę. Nie wszyscy w językach są obeznani jak i w nowinkach elektronicznych, które i tak generują jakieś tam koszty. Ilu jest takich jak ty co znają język itd. mówimy tu o większości i korzystania z CB. Choć prawdę mówiąc dogadam się i na migi, ale sporo rodaków jeździ praktycznie wszędzie, więc złapanie kogoś na radiu nie jest czymś tak niezwykłym. Nie wspomnę o pogaduchach w czasie podróży, tu akurat stadnym człowiekiem jestem i czasem w samotnej podróży potrzebuję otworzyć do kogoś gębę o ile takowa okazja, takie rozmowy w nocy są nieocenione człowiek skupia się wówczas na rozmowie, a nie myśli o spaniu. Jeżdżąc w podwójnej obsadzie takie rozmowy są wskazane! Tego komórki mi nie udostępnią, bo i nawet jak? Z rodziną, za duży koszt, a nawet jakby było tanio to kto z tobą posiedzi pół nocy, po to abyś za kierownicą nie zasnął?
Mnie czasem osobiście też CB denerwuje, albo raczej inni użytkownicy, zwłaszcza jak jest korek (wtedy jest tysiąc pytań do!) lub "szalejący" nieoznakowany wóz policyjny wtedy zadający pytania żądają nawet numeru buta kierowcy tego wozu, ale od czego jest wyłącznik radia?

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 22:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2011, 5:04
Posty: 463
GG: 1
Samochód: Daihatsu Sirion
Lokalizacja: Glasgow

No tak, rozwazałem CB w celach towarzyskich, ale za szybko jeżdżę :-)

_________________
Tak lubię: http://youtu.be/R15gD35BsiA

http://www.gazetae.com


Tytuł: Re: Kraje a CB.
Post Wysłano: 10 sty 2012, 22:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2010, 20:01
Posty: 320
Lokalizacja: Warmińsko=Mazurskie

Cytuj:
No tak, rozwazałem CB w celach towarzyskich, ale za szybko jeżdżę :-)
Nie tylko ty jeden...

_________________
A;B;C;C+E+ADR...chciało by się więcej, ale nie mam już sił!
CB 6227 Gustaw; SP4HIE


Post Wysłano: 11 sty 2012, 18:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2011, 5:04
Posty: 463
GG: 1
Samochód: Daihatsu Sirion
Lokalizacja: Glasgow

nie, chodzi mi o to, że busów z polski to jednak niewiele tam gdzie ja jeżdże, a ciężarówkę to szybko mijam i na magnesie który miałem szybko się towarzyska rozmowa kończy ;-)

_________________
Tak lubię: http://youtu.be/R15gD35BsiA

http://www.gazetae.com


Post Wysłano: 12 sty 2012, 10:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2007, 19:19
Posty: 385
GG: 0
Samochód: midlum

Temat jest do bani, po prostu dla jednych CB to hobby i gadżet a dla innych to urządzenie wspomagające pracę.Są zakłady gdzie z wagą i załadunkiem komunikujesz się na CB na osobnym kanale, chciałbym widziec jak zapychasz kilka razy po całym placu żeby załatwic byle pierdołę bo nie masz CB.


Post Wysłano: 12 sty 2012, 10:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Hobby to chyba 1% wszystkich użytkowników obecnie. Ci co naprawde się interesowali przeszli już danow na KF.

A co do tematu komunikowania się z załadunkiem itp. Wiele razy się z tym spotkałem, nie neguje, jest to wygodna sprawa i sam z tego korzystałem niejednokrotnie, ale jakby się doszukać w przepisach to jest to nielegalne. Nie wolno używać CB Radia do celów komercyjnych.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 12 sty 2012, 11:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2007, 19:19
Posty: 385
GG: 0
Samochód: midlum

Komercja to by była gdybyś coś reklamował jak np. viatoola lub próbował coś sprzedac np.proszki niemieckie a to jest komunikacja pomiędzy załóżmy operatorwem koparki a kierowcą wywrotki bardziej racjonalna niż darcie się na rany boskie przez całą budowę tekstem EENO TY HONO TU.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: