Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 11 wrz 2011, 14:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 paź 2010, 18:34
Posty: 187
GG: 0
Samochód: MAN
Lokalizacja: Europa

Witam :)

Siedząc przed kompem ( z nudów ;) ) postanowiłem przybliżyć niektórym temat "Czytników ebooków i e-papieru".
Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy są na bieżąco z elektronicznymi nowinkami, a lubią czytać książki.
Zatem do brzegu - parę słów o temacie :

Czytniki ebooków i e-papier – co to jest?

Czytnik e-booków to urządzenie na którym czytasz książki. :-)
Niektórzy mogą się odezwać mówiąc : " Po co? Specjalnie do czytania książek? Nie można na ekranie komputera? "

Rzecz w tym, aby ich czytanie było tak wygodne, jak czytanie zwykłych książek. Dlatego czytniki wygrywają z komputerami. Ludzie mają dosyć patrzenia się w monitor.
Mamy dziś masę książek elektronicznych Dlatego czytniki wygrywają z komputerami.
Nie byłoby jednak czytników, gdyby nie papier elektroniczny.
Jeśli nigdy nie widziałeś takiego papieru, pewnie będziesz zaskoczony. Papier elektroniczny to wyświetlacz, który … nie świeci. Wygląda podobnie jak tradycyjna książka.
Tak naprawdę trudno wyjaśnić, czym jest e-papier komuś, kto nie miał z nim na żywo do czynienia.
Jak działa e-papier?
W skrócie – e-papier to małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Mamy więc jasne tło i ciemny atrament, który pokazuje tekst.
Zalety czytników z e-papierem:

- Ekran nie świeci, a więc nie męczy oczu, tak jak przy monitorach LCD.
- Tekst jest czytelny pod dowolnym kątem.
- Ekran nie odbija światła – można zatem czytać w pełnym słońcu. Im bardziej słońce świeci w ekran, tym wygodniej się czyta!
- Długi czas pracy na baterii. Energia elektryczna zużywana jest przede wszystkim do przełączania stron. Kindle 3 WIFI wytrzymuje z włączonym internetem do 10 dni, a z wyłączonym do 30 dni. Przy intensywnym używaniu mniej, ale i tak czas się liczy w dniach, nie w godzinach jak w przypadku tabletów.
- Czytniki są lekkie i małe. Większość czytników waży około 250 gram i ma grubość ołówka.

Są i pewne wady:

Do czytania potrzebne jest źródło światła, czyli jeśli jest ciemno, musimy zapalić lampkę. No, ale nikt nie mówi, że to jest wada książki papierowej.
Słabszy – w stosunku do prawdziwego papieru – kontrast wyświetlaczy e-papierowych, choć lepszy z każdym modelem. Wyświetlacz Pearl zastosowany w nowych Kindle (i Sony) jest już naprawdę niezły.
Brak koloru. Lepsze czytniki mają 16 poziomów szarości, gorsze 4-8. Zdjęcia wyglądają podobnie jak w czarno białych gazetach.

Jak działa e-czytnik?

Na czytnik musimy wrzucić swoje książki. Mogą być pliki PDF, HTML, DOC, RTF – to są formaty znane nam ze świata komputerowego.
Są też formaty stworzone specjalnie na potrzeby książek elektronicznych, takie jak EPUB i MOBI. Jeśli mamy książkę w „zwykłym” formacie, możemy ją łatwo przekonwertować do formatów e-książkowych. Służą do tego darmowe programy, takie jak Calibre.

Teraz coś o ebookach czytanych na ekranie komputera.

Jest już parę dostępnych programów, za pomocą których można poczytać książki, jednak nie spotkałem się by jeden program czytał kilka różnych formatów.
W związku z tym byłem zmuszony ściągnąć kilka programów do czytania elektronicznych książek. Przetestowałem chyba wszystkie, pozostawiłem 3 programy na komputerze.Moim zdanie najlepsze. Jednak to nie jest to, miałem okazję dorwać w swe ręce do testowania czytnik ebooków Kindle - zajebista sprawa. Jestem już " chory" i wiem, że sobie coś takiego zamówię w najbliższym czasie.
Bardzo często w trasie człowiek ma chęć poczytać jakąś dobrą książkę ( mam ich bardzo dużo - parę tysięcy tytułów ), więc to urządzenie powinno spełnić me oczekiwania.
Mało tego w opisie urządzenia doczytałem się, że w wersji 3G jest możliwość korzystania z darmowego internetu. Zresztą syn mój kupił sobie takie urządzenie z opcją internetu - zajefajna sprawa.

Jak temat chwyci i będą zainteresowani napiszę więcej :) .

Pozdrawiam
================================================================================================
Obrazek

_________________
Piszę poprawnie po polsku
"... więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa..."
Uriah Heep - July Morning
Uriah Heep - Sunrise


Post Wysłano: 11 wrz 2011, 14:18

Kindle może być fajną opcją właśnie z internetem 3G. Powinno zbierać w całej Europie i to za darmo :) W sam raz dla kierowców. Sam się przymierzam, tylko kasy brak :( Chociaż na dniach ma wyjść zupełnie nowy czytnik od Amazonu.


Post Wysłano: 11 wrz 2011, 18:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 lip 2009, 18:38
Posty: 391
GG: 5115038
Samochód: ładny
Lokalizacja: WLKP(PL)

Przy niskim kursie dolara da się Kindle kupić za mniej niż 500 zł. Moim zdaniem ciekawa opcja i również się przymierzam.

_________________
Nightcrawler


Post Wysłano: 11 wrz 2011, 19:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 maja 2008, 22:32
Posty: 1482
GG: 6330420
Samochód: CLK Black Series
Lokalizacja: Warszawa

http://allegro.pl/nowy-kindle-3g-wifi-p ... 47604.html o takie coś chodzi?

_________________
Cichanos und Gibon Internationale Spedition u. Logistik GmbH & Co. KG, Hamburg (D) member.


Post Wysłano: 11 wrz 2011, 19:41

Dokładnie, ale odpuść sobie allegro, najtaniej wychodzi samemu z Amazona ściągnąć.


Post Wysłano: 11 wrz 2011, 20:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 paź 2010, 18:34
Posty: 187
GG: 0
Samochód: MAN
Lokalizacja: Europa

Jak kupić?

Amazon sprzedaje Kindle 3 bezpośrednio przez swoją stronę internetową: amazon.com i tylko tam warto zamawiać, unikając pośredników.
Nie każdy ma doświadczenie z zamawianiem za granicą. Jednak sam proces zakupu jest prosty:

1. wybieramy czytnik na stronie Amazonu:
- Kindle 3 WIFI za ok. 450 złotych z przesyłką ($139+$21)
- lub Kindle 3 WIFI+3G za ok. 580 zł z przesyłką ($189+$21)
2. dodajemy do koszyka,
- zakładamy konto w Amazon.com (jeśli jeszcze go nie mamy),
- podajemy numer karty (wystarczy dowolna karta płatnicza, np. Visa Electron – czasami tylko w banku trzeba odblokować limit do płatności w internecie)
3. sprawdzamy jeszcze raz łączne koszty zamówienia
… i kurier przywozi nam naszego Kindelka, często w czasie krótszym niż tydzień!

Rozmawiałem dzisiaj z synem. Faktycznie internet za darmo w całej Europie, jednak nie do końca jest jak myślałem.
Mianowicie sprawa wygląda następująco:

- można przeglądać strony internetowe - TYLKO - jednak nie będą wyświetlane wszelkiego rodzaju animacje flash itp.
- praktycznie gołe strony WWW,
- ściągać będzie można TYLKO książki ze strony Amazon.com
- chyba ( nie jestem na 100% pewien ) Rzeczpospolita udostępnia lub ma udostępnić, ściąganie codziennych wiadomości.
- na GG lub Skype nie da się pracować, bo to jest czytnik książek. :( Aleee.... stronki poprzeglądacie.

Jednak mimo wszystko jestem zdecydowany na zakup tej "zabaweczki" ;), kolejną by to uzupełnić będzie Tablet ( chyba młodzież dziadkowi na gwiazdkę zrobi prezenty ;) ).

Pozdrawiam
==========================================================================================
Obrazek

_________________
Piszę poprawnie po polsku
"... więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa..."
Uriah Heep - July Morning
Uriah Heep - Sunrise


Post Wysłano: 12 wrz 2011, 23:57
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 paź 2010, 18:34
Posty: 187
GG: 0
Samochód: MAN
Lokalizacja: Europa

Witam

Może teraz trochę o programach, które po przetestowaniu polecam do użytku na Laptopach oraz komputerach stacjonarnych, aczkolwiek to o czym pisałem wyżej jest lepsze.

Szukałem w necie i muszę przyznać, że rewelacji nie ma. Znalazłem kilka, lecz jeszcze wszystkich nie przetestowałem. Na chwilę obecną największą uwagę moją zwrócił program, którego zrzut niżej.

Obrazek

Wiem, wiem że niektórzy stwierdzą - nie ma jak papier. Lecz w necie tak dużo jest już pozycji e-book ( o audio nie wspomnę ;) ), że warto się z takimi programami zainteresować.

Program o którym piszę to ICE Book Reader. Nie jest zły , rozpoznaje następujące rodzaje plików:
- TXT
- TXT, RTF , DOC
- SHTML, XML, XHTML,
- PALM or PSION books : PDB, PRC, TCR
- Microsoft books : LIT
- Microsoft HELP : CHM

Szkoda, że w całej tej gamie rozpoznawanych plików nie ma PDF-ów.
Zostało mi kilka programów do sprawdzenia, więc myślę że na taki trafię. ;)
Wada tego programu to : wyskakujące co jakiś czas okienko z przypomnieniem o rejestracji, która kosztuje ok 95 $. :( Mimo wszystko da się czytać ;).

Strona producenta : http://www.ice-graphics.com/IndexE.html

O pozostałych programach napiszę jak je sprawdzę.

Wiem, że niektórzy napiszą , że do czytania PDF można używać programu Adobe Reader - ale dla mnie to nie jest ten program.


Do czytania e-book w PDF polecam najnowsze wydanie firmy Adobe.

Program nazywa się AdobeŸ Digital Editions .
Cytuj:
Czytanie PDF i EPUB

Adobe Digital Editions - jest aplikacją typu RIA (Rich Internet Application), którą instalujemy z poziomu przeglądarki internetowej - trwa to zazwyczaj do kilku minut. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz martwić się o to, czy masz najnowszą wersję programu. Narzędzie aktualizowane jest automatycznie (dostępność nowych wydań sprawdzana jest przy każdym uruchomieniu). Program współpracuje z Windows i Mac OS X (Tiger i wyższe).


Użytkownik otrzymuje do dyspozycji przejrzyście pogrupowane opcje i czytelny układ. Narzędzie pozwala przeglądać publikacje w jednym z kilku widoków (widok strony lub dwóch, zakładki i adnotacje etc.). Można także dowolnie dostosowywać rozmiar tekstu na ekranie - czcionka jest wyraźna.

Publikacje w formacie PDF są podzielone na strony, natomiast e-booki w zyskującym ostatnio popularność XML-owym formacie EPUB wlewają się swobodnie w wyznaczone miejsce interfejsu i dostosowują do wielkości okna.

Program pozwala katalogować posiadane publikacje - służy do tego moduł Library - użytkownik otrzymuje do dyspozycji opcje pozwalające tworzyć własne "regały" z publikacjami, co usprawnia dostęp do książek. Elektroniczna biblioteka pozwala zarówno przeglądać i sortować gotowe "półki z książkami" pod kątem zadanych kryteriów (tytuł, autor, wydawca), jak i określać dostęp do kolekcji z innych komputerów (dzięki powiązaniu z protokołem uwierzytelniania Adobe ID). Nowe publikacje można wczytywać z dysku za pomocą narzędzia Add Item to Library.

Możesz także posługiwać się zakładkami, które pozwolą ci szybko oznaczyć wybraną część dokumentu, aby powrócić do niego w razie potrzeby. Dodatkowym narzędziem są komentarze, którymi samodzielnie opiszesz jakiś fragment tekstu.
Obrazek

Do pobrania ze strony producenta: wersja Digital Editions 1.7.2

http://www.adobe.com/products/digitaleditions/

wersja darmowa - w trakcie instalacji wymagana rejestracja poprzez podanie adresu e-mail oraz hasła.

Podczas instalacji wymagane połączenie z internetem.

Kolejny program ( przetestowany ), który polecam :

yBook2

Działa na wszystkich wersjach systemu Windows, 32 - lub 64 - bitowy i Wine w systemie Linux i Mac .
Można wybrać teksturowane tła do strony, wyglądają jak prawdziwy papier.
yBook odczytuje pliki HTML, pliki tekstowe, pliki RTF i pdb / prc plików (format dokumentu Palm).

Cechy:

- Działa na każdym komputerze z systemem Windows (Win95 lub nowszy)
- Wyświetla książki side-by-side lub pojedynczych stron.
- Zmienia rozmiar strony, ustawia marginesy, tekst i kolor papieru.
- Tekstu, HTML i RTF czytnika
- WPB i ChRL czytnika
- ePub czytnika
- Szuka słowa lub wyrażenia
- Automatyczne zakładki
- Rozmiar tekstu od małych do dużych
- Brak powiększania, przesuwania lub przewijania
- Bezpośredni link do pliku wszystkich tytułów Gutenberg, z indeksu.
- obsługa wielu języków

Całkowicie za darmo do użycia: bez rejestracji, bez adware, spyware.

Do pobrania ze strony Producenta : http://www.spacejock.com/yBook2_Download.html


Obrazek

Chyba nie ma co więcej opisywać wspomniane tutaj są całkiem dobre ;)


Miłego czytania ;)

Pozdrawiam

_________________
Piszę poprawnie po polsku
"... więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa..."
Uriah Heep - July Morning
Uriah Heep - Sunrise


Post Wysłano: 21 lis 2011, 17:10

Tak na szybko i świeżo, dostałem właśnie swojego Kundla. Mega fajna sprawa. Kompletnie nie męczy wzroku, dobrze się trzyma, do tego internet (chociaż to raczej ciekawostka). Polecam! Obecnie dostępnych jest kilka wersji, kupno najtańszej z dostawą do domu to koszt prawie 170 $, ale jak macie znajomego w USA to poproście, żeby wam kupili i wysłali tutaj. Koszt wtedy spada do jakiś 100 baksów.

Ogólnie jestem mega zadowolony, wrzucam sobie zaraz jakieś dobre książki i biorę się za lekturę :D


Post Wysłano: 21 lis 2011, 17:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2008, 22:36
Posty: 91
GG: 2940985
Lokalizacja: Oświęcim

Mam czytnik e-book Vedia..bardzo fajny, bateria ponad 2 tyg. Fakt nie ma bajerów typu WI-FI, ale audiobook tez można odsłuchać.
Bardzo dużo czytam, przy obecnych cenach książek zakup zamortyzował się po paru miesiącach.Na wakacyjny 2 tyg wyjazd...jedno ładowanie baterii , ok 20 książek na karcie..i coś pięknego..zamiast paru tomów.. Jeden minus...boje się czytać go w trakcie kapieli w wannie :D :lol:

_________________
Zeby bylo o czym myslec, a nie bylo czym sie martwic................


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: