Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 27 lut 2011, 16:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2007, 20:25
Posty: 72
GG: 0

Zauważyliscie pewnie ze czesto mozna spotkac Litwinów czy tez naszych kierowców jezdzacych w dzien na halogenach przeciwmgielnych... Jest dopuszczalne takie cos? W nowych Scaniach sa juz tam powstawiane swiatla do jazdy dziennej, ale w starszych jezdza na przeciwmgielnych


Post Wysłano: 27 lut 2011, 17:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 sty 2011, 14:01
Posty: 184
Samochód: Partner 1.6 HDI, MB Coupe 3.0 24V
Lokalizacja: Wasilków

Z tego co się orientuje, to jazda na halogenach traktowana jest jak bez włączonych świateł (chyba 200 zł mandat). Dziwie się ludziom którzy tak jeżdżą, oszczędzają żarówki mijania ? Czy lansują się halogenami ? :roll:

_________________
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma...


Post Wysłano: 27 lut 2011, 17:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 lut 2011, 0:03
Posty: 1
GG: 3996161
Samochód: e250D

Kiedyś jadąc przez zakopane, poprad SK zapomniałem wyłączyć halogenów bo w górach mgła straszna a było ok 2 w nocy po czym nagle pojawia się biały cywilny Transporter. Posprawdzali wszystkie dokumenty i pytają czy wiem czemu mnie zatrzymali? U nich taka impreza 600eur kosztuje ale obiecałem ze to ostatni raz i jakoś się udało, a teraz się pilnuje.

_________________
"...ponieważ droga jest celem."


Post Wysłano: 27 lut 2011, 18:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2007, 20:25
Posty: 72
GG: 0

Przykład stylu na gąsiora z galerii Igora
http://www.flickr.com/photos/igorsamson/5481322564/#/


Post Wysłano: 27 lut 2011, 18:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Takie nawyki ze wschodu, tam podstawa żeby auto miało światła przeciwmgielne i świeciły czy to w dzień czy nocy.
Pewnie przyczyna tkwi w kiepskim oznakowaniu poziomym dróg i na przeciwmgielnych lepiej widać pobocza na włączonych światłach mijania

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 18:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 sty 2007, 20:02
Posty: 494
GG: 2172953
Samochód: najlepszy samochód świata. Służbowy
Lokalizacja: Oslo / Gdańsk

A ja jeżdzę zawsze na halogenach p/mgielnych. Ale, zaznaczam : TYLKO za dnia. Jak się ściemnia, to włączam światła mijania. Tak wiem, teraz się posypią gromy na mnie :twisted:
Ale jak się niektórzy domyślają, mnie to .... :roll: :mrgreen:
Dlaczego tak robię? M.in. dlatego, że np. oszczędzam żarówki. Niektórym pewnie ciśnie się na usta : przecież to nie twoje żarówki. Owszem, nie moje. Ale czy to znaczy, że nie mogę oszczędzać ?
Po drugie, w skandynawii conajmniej połowa aut tak jeździ, choć niestety większość cielaków nie potrafi ich wyłączyć po zmroku.
Poza tym, podoba mi się mój TIR na p/mgielnych :mrgreen:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam - Łukasz
Był DAF XF 105.510 SSC 6x2 <- Kto śmiał to usunąć? :(
Mam uczulenie na dzieci Neo, i pseudokierowców z prawego fotela!


Post Wysłano: 27 lut 2011, 19:03
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Zawsze jest oszczędność na żarówkach H7 które nie są tak trwałe jak H3 czy H4

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 20:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
A ja jeżdzę zawsze na halogenach p/mgielnych. Ale, zaznaczam : TYLKO za dnia. Jak się ściemnia, to włączam światła mijania...
kolego Ty nie włączasz tych świateł dla siebie, ale dla innych:
aby być widocznym,
aby coś widzieć
i aby inni wiedzieli co robisz i co zamierzasz.
jeżeli chcesz coś włączyć dla siebie to możesz właczyć radio.

takie traktowanie prawa jest bez sensu i prowadzi do chaosu na drogach.

jest przepis który mowi:
"Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: 1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,"
i
"Ponadto kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Chodzi to o trasy oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi: A-3 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo" lub A-4 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo" z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej."
Cytuj:
...Poza tym, podoba mi się mój TIR na p/mgielnych...
natomiast ta argumentacja mnie rozwaliła, a jak mi będzie się podobał dym z komina mojej ciężarówki, akurat pod Twoimi oknami, albo bieżnik moich opon na Twoich plecach?

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 27 lut 2011, 20:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
"Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi
Dlatego mnie dziwi fakt że niektórzy się czepiają jak w nocy podczas opadów deszczu czasem jeżdżę na przeciwmgielnych skoro przepisy na to pozwalają.
Tylko w Polsce ludzie z tego robią problemy jak ktoś ma włączone światła przeciwmgielne nawet w Niemczech dużo samochodów jeździ na przeciwmgielnych w nocy

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 20:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2009, 13:08
Posty: 165
GG: 0
Samochód: Scania
Lokalizacja: Gdynia

To przeciez tak oslepia, ze swiata nie widac :lol:
Pewnie czesto Cie "pouczaja" drogowymi, bo w Polsce kierowcy Tir-ow sa takimi "nauczycielami" :lol:


Post Wysłano: 27 lut 2011, 20:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Jak nie światłami to nasłucha się człowiek na radyjku że go to oślepia i biedak nic nie widzi, i przede wszystkim że przepisy na to nie pozwalają :lol:
Mnie osobiście nie przeszkadzają światła przeciwmgielne włączone w innych pojazdach jadących z przeciwka

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 20:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5882
Samochód: Volvo FH

Niektórzy (jak np ja) jeżdżą tylko na przeciwmgielnych za dnia, bo np w chińczykach szybko wypalają sie odbłyśniki. Jazda na przeciwmgielnych pozwala wydłużyć czas eksploatacji świateł mijania.

W nocy oczywiście wyłączam je, bo fakty są takie że jeśli ktoś ma mocne przeciwmgielne to rażą innych szczególnie mocno po deszczu.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Cytuj:
"Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi
Dlatego mnie dziwi fakt że niektórzy się czepiają jak w nocy podczas opadów deszczu czasem jeżdżę na przeciwmgielnych skoro przepisy na to pozwalają.
Tylko w Polsce ludzie z tego robią problemy jak ktoś ma włączone światła przeciwmgielne nawet w Niemczech dużo samochodów jeździ na przeciwmgielnych w nocy
po pierwsze masz używać świateł tak, aby nie oślepiać innych bo zamiast zmniejszać zagrożenie, zwiększasz je.

po drugie proszę pamiętać, że śwatła w samochodzie ciężarowym są na wysokości wzroku kierowcy pojazdu osobowego, natomiast oczy kierowcy ciężarówki są na wysokości około 3,5m nad asfaltem, więc światła przeciwmgłowe osobówek są dla niego mniej uciążliwe.

a może byś sobie przypomniał jak jeździłeś osobówką?

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
po pierwsze masz używać świateł tak, aby nie oślepiać innych bo zamiast zmniejszać zagrożenie, zwiększasz je.
Cytuj:
jest przepis który mowi:
"Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: 1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,"
i
"Ponadto kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu na drodze krętej, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Chodzi to o trasy oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi: A-3 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo" lub A-4 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo" z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej."
Sam sobie teraz zaprzeczasz :shock:

Tyle że głównie to czepiają się kierowcy z ciężarówek a nie osobówek

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lis 2006, 10:43
Posty: 727
Lokalizacja: Lublin

Cytuj:
po drugie proszę pamiętać, że śwatła w samochodzie ciężarowym są na wysokości wzroku kierowcy pojazdu osobowego, natomiast oczy kierowcy ciężarówki są na wysokości około 3,5m nad asfaltem, więc światła przeciwmgłowe osobówek są dla niego mniej uciążliwe.
To prawda, ale dużo jest takich talentów, którzy nie wiadomo jak cokolwiek widzą :mrgreen: Jedno światło świeci pod zderzak, drugie oświetla księżyc :mrgreen:


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:19

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5931

Cytuj:
Dlatego mnie dziwi fakt że niektórzy się czepiają jak w nocy podczas opadów deszczu czasem jeżdżę na przeciwmgielnych skoro przepisy na to pozwalają.
Tylko w Polsce ludzie z tego robią problemy jak ktoś ma włączone światła przeciwmgielne nawet w Niemczech dużo samochodów jeździ na przeciwmgielnych w nocy
Przeciwmgielne na mokrej nawierzchni mocno się odbijają. Ich światło jest dość mocno skupione na kilku metrach przed maską, więc i odbicie jest silne i potrafi oślepić.


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

każde prawo ma swoje podstawowe założenia, których następne przepisy nie zmieniają i tak też jest w prawie o ruchu drogowym.
podstawą jest zachowanie takie, aby unikać zagrożenia i utrudnienia.

i teraz możesz używać świateł i innych rzeczy w pojeździe pod warunkiem, że nie stworzysz zagrożenia i utrudnienia.

wracając do zrozumienia innych: spróbuj wsiąść do pojazdu osobowego i w nocy stanąć na skrzyżowaniu przed samochodem dostawczym, te mając światła na wysokości Twoich lusterek dość intensywnie oślepiają Cię na tyle, że przeciętny kierowca zaczyna się wiercić szukając miejsca w którym nie razi.
z samochodami ciężarowymi jest jeszcze trudniej.

to że Ty akurat siedzisz wysoko i nie przeszkadza Ci, to nie znaczy, że inni mają podobnie. wydaje mi się, że nigdy nie jeździłeś samochodem osobowym.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Napisałem że używam świateł sporadycznie a dokładnie przy obfitych opadach deszczu kiedy na drodze za wiele nie widać zwłaszcza ludków poruszających się poboczem drogi i tym podobnym

Jakoś w osobówce też mi te światła nie przeszkadzają i nie robię z tego problemu.

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 lut 2011, 21:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

mi przeszkadzają, jednak wiem, że pojazdy ciężarowe i osobowe są inaczej skonstruowane i kierowcy mają inne wysokości siedzenie i też nie robię z tego problemu, ale siedząc w osobówce rozumiem kierowców ciężarowych, a prowadząc ciężarówke rozumiem tych z osobówek.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 28 lut 2011, 14:19

Panowie, nie chodzi tu o kwestię przeszkadzania bądź nie. Główną bolączką jest brak przestrzegania przepisów, które w miarę jasno określają warunki używania świateł przeciwmgłowych. A jeżeli mamy do czynienia z elementem ograniczonym intelektualnie to żadne logiczne argumenty doń nie dotrą.
A stwierdzenie jednego z Forumowiczów, że odbłyśniki wypalają się w chińczyku
Cytuj:
Niektórzy (jak np ja) jeżdżą tylko na przeciwmgielnych za dnia, bo np w chińczykach szybko wypalają sie odbłyśniki. Jazda na przeciwmgielnych pozwala wydłużyć czas eksploatacji świateł mijania.
rozbawiło mnie do łez - w chińczyku są soczewki na światłach mijania... a odbłyśniki w przeciwmgłowych i dalekosiężnych.
Jeździłem przez 2 lata jednym autem (chińczykiem)i to cały czas z włączonymi światłami mijania i żadnego pogorszenia się w jakości oświetlenia drogi nie zauważyłem.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: