Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość

Zastanawiałem się ostatnio jaka kategoria prawa jazdy jest potrzebna, żeby jeździć "autobusem" Ikarus przerobionym na Pogotowie Techniczne. Dowiedziałem się, że wystarczy kategoria C, gdyż jest on zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Poza tym ponoć potrzebna jest kategoria E oraz specjalny kurs żeby móc holować nim zepsute autobusy. Według mnie to coś nie tak. Holowanie to holowanie, a ciągnięcie przyczepy, to ciągnięcie przyczepy - dwa różne pojęcia. Jak to w końcu jest?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 sie 2009, 10:16
Posty: 187
GG: 0
Samochód: f2000

Masz mieć uprawnienia na pojazd w którym siedzisz i tyle moim zdaniem. Jeżeli ciężarówka holuje osobówkę (załóżmy) to kierowca osobowego nie musi mieć kategorii C. Dla Ciebie ważne abyś pewnie przestrzegał przepisów dotyczących holowania i tyle (jeżeli konia to bez podczepionej naczepy itp).
Podstawy prawnej Ci nie wskażę.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rzecz w tym, ze holowanie nie ma nic wspólnego z jazdą z przyczepą w świetle przepisów.

jak dla mnie nie potrzeba nic więcej niż uprawnień na samochód holujacy, oraz spełnienie wszystkich warunków przepisowego holowania


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
jeżeli konia to bez podczepionej naczepy itp
Zabrania sie holowania pojazdem z przyczepą innego pojazdu a nie holowanie pojazdu z przyczepą/naczepą :wink:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

ja jeszcze sprawdzę ale wydaje mi się, że jeżeli chodzi o zwykłe holowanie na połączeniu sztywnym lub giętkim z ograniczeniem prędkości (30/60km/h) i RMC pojazdu holowanego nie może przekraczać RMC pojazdu holującego, to wystarczy prawo jazdy bez E.

jednak gdy część pojazdu holowanego spoczywa na pojeździe holującym, wyklucza potrzebę kierowania oraz pozwala na poruszanie się z prędkościami dozwolonym dla zespołów pojazdów oraz RMC może być większa od pojazdu holującego, to kierujący pojazdem holowanym musi mieć E.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Odkopię temat:

Dzisiaj przy okazji awarii autobusu, którym jeździłem i holowania mnie na zajezdnię zapytałem mechaników jakie prawo jazdy potrzebne jest do prowadzenia tego przerobionego Ikarusa. Potwierdzili, że wystarczy kat. C.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: