Auto-Mix - lod贸wki samochodowe, klimatyzatory postojowe, us艂ugi transportowe, transport mi臋dzynarodowy.

Truck-Man Cz臋艣ci Man

40TON.netKonektor5000.pl anteny cb radiaRegeneracja wtryskiwaczy Common Rail MAN

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomo艣膰
PostWys艂ano: 01 sty 2011, 21:19 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 4585677
Cz臋sto zdarza mi si臋 je藕dzi膰 DAFami w automacie (12 bieg贸w) i manualu (16 bieg贸w). Przy za艂adowanej naczepie 25T na p艂askiej powierzchni automat zazwyczaj rusza z 4. biegu. Przy manualnej skrzyni wyrobi艂em sobie nawyk ruszania z po艂贸wki tr贸jki, na pusto czy na pe艂no i nie wydaje mi si臋, 偶eby to by艂o jakim艣 przegi臋ciem...

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 01 sty 2011, 21:49 
Moderator
Awatar u偶ytkownika

MAN pisze:
Jester pisze:
A je偶d偶膮c MANem TGA 18.430 (o ile dobrze pami臋tam), w manualu pr贸buj膮c rusza膰 z pi膮tki pokaza艂 mi si臋 komunikat na wy艣wietlaczu "Przeci膮偶enie sprz臋g艂a".

Tak pokazuje jak pr贸bujesz rusza膰 z miejsca na g贸rnej skrzyni, 5 to troch臋 za duzo nawet na sam ci膮gnik

Nie twierdz臋, 偶e to by艂a celowa zagrywka, po prostu zapomnia艂em si臋 "przebi膰 pstryczkiem" na ma艂膮 skrzyni臋. Wtedy w艂a艣nie wyskoczy艂 mi taki komunikat. A moja przygoda z MANem by艂a kr贸tka bo tylko 2 k贸艂ka zrobi艂em.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 01 sty 2011, 23:46 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Samoch贸d: MP4
MAN pisze:
maderfaker super+ pisze:
Tarcza do 700 000km napewno dojedzie nawet przy ruszaniu z 2 biegu. W volvach predzej padnie lozysko wyciskowe, wiec nie ma potrzeby jakos specjalnie rozczulac.

Dok艂adnie sprz臋g艂o wytrzymuje oko艂o p贸艂 miliona, nawet dwu tarczowe. W volvie niema objaw贸w zu偶ycia sprz臋g艂a, pewnego dnia wciskasz peda艂 sprz臋g艂a i si臋 ko艅czy sprz臋g艂o
W manie w manualu rusza艂em z niskiej czw贸rki bez przytrzymywania sprz臋g艂a skrzynia EATON

Co do ruszania z jedynki to jakie艣 nie porozumienie, nawet w instrukcji obs艂ugi pisz膮 偶eby rusza膰 z 3 lub niskiej czw贸rki
W automacie przy 12 biegach automat rusza z 4 biegu przy 20 tonach, a przy 30 tonach 艂adunku z 3 biegu :wink:

Automat w Volvie przy ci臋偶kim obci膮偶eniu rusza艂 mi z 2. lub 3. biegu, czyli przek艂adaj膮c to na zwyk艂膮 skrzyni臋, z du偶ej jedynki lub ma艂ej dw贸jki. W Manie rusza艂e艣 z niskiej czw贸rki, ok. Ale w manie masz 16 biegow膮 skrzyni臋, w Volvie 12. W TGA pierwszego biegu r贸wnie偶 niemal偶e w og贸le nie u偶ywa艂em. Volvem w manualu za艂adowanym ci臋偶ko rusza艂em z du偶ej jedynki, mniej za艂adowanym z ma艂ej dw贸jki, a na pusto z du偶ej dw贸jki. Za艂adowanym na niskiej skrzyni dwa prze艂o偶enia (1 [du偶a jedynka] na 2,5 [ma艂a tr贸jka] lub 1,5 [ma艂a dw贸jka] na 3 [du偶a tr贸jka]), a na pusto z du偶ej dw贸jki i od razu na nisk膮 czw贸rk臋.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 01 sty 2011, 23:54 
Moderator
Awatar u偶ytkownika

Pazdz widz臋, 偶e mam podobne do Twoich przyzwyczajenie do ruszania Volvem (oczywi艣cie 艂adowanym).
W Actrosie 1840 ruszam z 2 lub 3. Jak id臋 z 2 to p贸藕niej 4, 6, 7, "ma艂a" 8 i "du偶a" 8. Z kolei jak z 3 to p贸藕niej 5, "ma艂a" 7, "ma艂a"8 i "du偶a" 8. Ruszanie z czw贸rki zostawiam dla samego ci膮gnika, wzgl臋dnie przy pr贸bie wykopania si臋 ze 艣niegu - wiadomo, 偶eby za 艂atwo nie zerwa膰 przyczepno艣ci :D

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 02 sty 2011, 0:13 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 41313816
Automat w Actrosie zazwyczaj startuje z 2 biegu, je偶eli jest ma艂o na艂adowane albo pusto to z 3 lub ma艂ej 4. Automat ZF AS-Tronic w Manie rusza za艂adowany z 2 ale przy skrzyni 12biegowej, na pusto z 3-4. Bardzo dobra skrzynia. Przy manualu w Mercu tak jak Jester pisze, albo bardzo podobnie :wink:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 02 sty 2011, 2:04 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

Samoch贸d: Iveco Stralis AT440S43 T/P
igoR84 pisze:
Automat w Actrosie zazwyczaj startuje z 2 biegu, je偶eli jest ma艂o na艂adowane albo pusto to z 3 lub ma艂ej 4. Automat ZF AS-Tronic w Manie rusza za艂adowany z 2 ale przy skrzyni 12biegowej, na pusto z 3-4. Bardzo dobra skrzynia. Przy manualu w Mercu tak jak Jester pisze, albo bardzo podobnie :wink:

Dziwne, u mnie AS-Tronic, bieg贸w 12, przy pe艂nym obci膮偶eniu rusza z 3-go biegu, pusty z 5-go. W instrukcji napisane, 偶e 1 i 2 s艂u偶膮 do manewrowania. Iveco Stralis.
Do pytaj膮cego: IMHO najwa偶niejszym wyznacznikiem biegu do ruszania jest instrukcja obs艂ugi, dopiero p贸藕niej w艂asne do艣wiadczenie z autem. Porady koleg贸w po fachu proponuj臋 zostawi膰 na trzeciej pozycji, w ko艅cu nigdy nie wiadomo do ko艅ca, jakie konfiguracje maj膮 w swoich autach.

http://truckmapa.wagaciezka.com - mapa dla ci臋偶ar贸wek

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 02 sty 2011, 2:25 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 41313816
kastyk pisze:
Do pytaj膮cego: IMHO najwa偶niejszym wyznacznikiem biegu do ruszania jest instrukcja obs艂ugi, dopiero p贸藕niej w艂asne do艣wiadczenie z autem. Porady koleg贸w po fachu proponuj臋 zostawi膰 na trzeciej pozycji, w ko艅cu nigdy nie wiadomo do ko艅ca, jakie konfiguracje maj膮 w swoich autach

Dobra rada.
kastyk pisze:
Dziwne, u mnie AS-Tronic, bieg贸w 12, przy pe艂nym obci膮偶eniu rusza z 3-go biegu, pusty z 5-go. W instrukcji napisane, 偶e 1 i 2 s艂u偶膮 do manewrowania. Iveco Stralis

Bywa艂o 偶e z 5 na pusto i 3 przy full 艂adunku, ale by艂y to bardziej sporadyczne przypadki. Inna marka, mo偶e inaczej "wyczulone" czujniki. Man TGX 18.440 2010r

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 02 sty 2011, 9:21 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 12216892
Samoch贸d: MAN TGA 18.480
igoR84 pisze:
Bywa艂o 偶e z 5 na pusto i 3 przy full 艂adunku, ale by艂y to bardziej sporadyczne przypadki. Inna marka, mo偶e inaczej "wyczulone" czujniki. Man TGX 18.440 2010r

TGA 480 i 530 ma inne oprogramowanie skrzyni bieg贸w AS TRONIC i sama skrzynia chyba tez jest mocniejsza tak wynika z instrukcji nisz 430/440 dlatego na pusto rusza z 5 przy 25 tonach z 4 a dopiero przy 30 tonach 3.
Nie wiem czy czasem w manie nie jest montowany czujnik pochylenia drogi, bo pod g贸re potrafi w艂膮czy膰 do ruszania 2 zamiast 3

Filmy z tras

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 02 sty 2011, 14:31 
U偶ytkownik

GG: 0
Przy zamawianiu nowego pojazdu mozna sobie dostosowac oprogramowanie skrzyni do konkretnego przeznaczenia pojazdu ,takie oprogramowanie mozna tez zmienic pozniej ,wedle uznania poprzez ASO.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 09 kwie 2011, 14:14 
U偶ytkownik

GG: 7411066
Samoch贸d: Volvo
Siema powiedzcie Mi taka rzecz.
Bo smigam Fh12 pod ch艂odnia.
Poczatek w podw贸jnej. No i przy rozpedzaniu za艂adowane auta ok 37 ton w calosci, ja ze swojej szko艂y jezdze tak ze jak prosta droga to
2,3 i g贸rna 4 potem po艂 5, 5, po艂 6 i ca艂e 6.

Jak za艂adowany bardzo to
1,2,3, po艂 4 i 4, po艂 5 i 5 no i po艂 6 i ca艂e 6.
Kole艣 mi zwr贸ci艂 uwage zebym startowa艂 zawsze z 1 ( to rozumie) ale zebym na dolnej skrzyni u偶ywa艂 po艂贸wek bo wtedy mniej sprz臋g艂o zostaje zuzyte.
Wedug mnie troche to nie bardzo, bo za kazdym razem na dolnej jechac z po艂owkami to jest nieekonomicznie. Ale pytam was drajwer贸w bo macie wieksze do艣wiadczenie.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 10 kwie 2011, 11:21 
U偶ytkownik
Awatar u偶ytkownika

GG: 772271
Ja tam nie jestem jakim艣 znawca ale wi臋cej zmian bieg贸w = wi臋cej u偶y膰 sprz臋g艂a. Ja natomiast ze swojego malutkiego do艣wiadczenia doszed艂em do wniosku ze pol贸wek przy rozp臋dzaniu po p艂askim u偶ywa膰 sie nie oplaca. Ciagnac do 1500-1600 rpm spokojnie mozna zmienic caly bieg nie spadajac ponizej zielonego pola jedynie na 8 biegu polowke uzywam i spalanie mam mniejsze od starych wyjadaczy w firmie

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 10 kwie 2011, 11:41 
U偶ytkownik

Samoch贸d: Volvo FH
ja mam tylko 6 bieg贸w, i te偶 po艂owki u偶ywam tylko na ostatnim.

A ci "wyjadacze" to s膮 asy kiedy idzie powtarza膰 teorie parkingow, bo kiedy ju偶 pod ramp臋 trzeba podjecha膰 to 5 razy z samochodu wychodzi膰 musi jeden z drugim.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 25 kwie 2011, 13:13 
U偶ytkownik

GG: 8319048
maderfaker super+ pisze:
ja mam tylko 6 bieg贸w, i te偶 po艂owki u偶ywam tylko na ostatnim.

A ci "wyjadacze" to s膮 asy kiedy idzie powtarza膰 teorie parkingow, bo kiedy ju偶 pod ramp臋 trzeba podjecha膰 to 5 razy z samochodu wychodzi膰 musi jeden z drugim.

Hmmm jest takie "parkingowe"powiedzenie lepiej 5 razy wysi膮艣膰 ni偶 raz przyp...

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 25 kwie 2011, 15:33 
U偶ytkownik

Samoch贸d: Volvo FH
Jeszcze lepiej mie膰 na tyle poj臋cia 偶eby trafi膰 bez wychodzenia z budki i bez ofiar w ludziach i sprz臋cie.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 01 maja 2011, 10:04 
U偶ytkownik

GG: 8319048
Heh no to mamy pierwszego na 艣wiecie idealnego kierowce,miejmy tylko nadzieje,偶e nie do艂膮czy do armii tych krzy偶y na poboczach.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 01 maja 2011, 10:58 
Moderator
Awatar u偶ytkownika

ciucma102 pisze:
Ja tam nie jestem jakim艣 znawca ale wi臋cej zmian bieg贸w = wi臋cej u偶y膰 sprz臋g艂a. Ja natomiast ze swojego malutkiego do艣wiadczenia doszed艂em do wniosku ze pol贸wek przy rozp臋dzaniu po p艂askim u偶ywa膰 sie nie oplaca. Ciagnac do 1500-1600 rpm spokojnie mozna zmienic caly bieg nie spadajac ponizej zielonego pola jedynie na 8 biegu polowke uzywam i spalanie mam mniejsze od starych wyjadaczy w firmie

Wszystko si臋 zgadza. Ca艂a sztuka polega na tym, by umie膰 wykorzysta膰 mo偶liwo艣ci drzemi膮ce w silniku.
Nawet za cen臋 chwilowego wysokiego zu偶ycia kr臋ci膰 wysoko silnik, co pozwoli na przeskakiwanie bieg贸w a dodatkowo spowoduje kr贸tszy czas w osi膮gni臋ciu pr臋dko艣ci "przelotowej" przy kt贸rej silnik pobiera tylko tyle paliwa, ile potrzebuje na utrzymanie zadanej pr臋dko艣ci.
Wracaj膮c do biegu, z kt贸rego powinno si臋 rusza膰... Tak, jak pisa艂em wcze艣niej, i wielu mo偶e nie podziela膰 tego zdania. Np Volvo zaleca z uwagi na delikatne sprz臋g艂o ruszanie w ka偶dym przypadku z jedynki. P贸藕niej mo偶na przeskakiwa膰 biegi. A za艂膮czaj膮c sprz臋g艂o "bez gazu" dodatkowo zaoszcz臋dzi膰 mo偶na par臋 setek i te偶 samo sprz臋g艂o nie cierpi tak bardzo.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostWys艂ano: 07 maja 2011, 14:15 
U偶ytkownik

GG: 834670
Samoch贸d: Actros MPII
no w volvach sa niby "6" ale nie zapominacie o biegu C ? tzw pelzajacym czy gorskim (mniejsza w dokladna nazwe). jak masz 16 biegow to ta jedynka dziala jak ten bieg C. Nie jestem pewny czy polowka jest na biegu C ale jesli tak to skrzynia bedzie 14 w takim razie. Zalezy kto jak na to patrzy ... Peace

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia  1, 2