Strona 1 z 1 [ Posty: 12 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 sie 2009, 21:22
Posty: 53
GG: 3536965

Czesc koledzy.
Mam już prawojazdy C+E ale zastanawiam się także czy nie zrobić kat. D. Tylko powiedzcie mi jaka jest różnica w szkoleniu na ciężarówkę a jaka na autobus ? Nie jedzie tym się tak samo ? Podejrzewam że na placu manewrowym są te same parkowania co na ciężarówki. To na czym polega różnica ? Tylko taka że tu wozimy towar a tytaj ludzi ? Jest jakaś różnica w prowadzeniu ciężarówki od autobusu ? No i ile godzin trwa kurs na kat.D ?
Dzięki za odpowiedzi.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dla posiadacza kat C kurs trwa 40 h, a dla posiadacza B 60 h.
Szczerze mówiąc tez sie zastanawiałem nad tym, czy kogoś kto teoretycznie potrafi jeździć samochodem cięzarowym trzeba tak wiele godzin szkolić.

Jest to jednak tak jak zauważyłeś transport ludzi i kładzie sie tam nacisk na technike jazdy jak najbardziej komfortową dla pasażerów i duży nacisk na bezpieczeństwo. No i ustawodawca jest spokojniejszy, w końcu 60 godzin + 240 h Kwalifikacji Wstępnej jest w stanie z totalnej łamagi uczynić mistrza kierownicy ;-)


Cytuj:
No i ustawodawca jest spokojniejszy, w końcu 60 godzin + 240 h Kwalifikacji Wstępnej jest w stanie z totalnej łamagi uczynić mistrza kierownicy ;-)
Może się czepię, ale na pewno znajdą się łamagi, którym nawet trzy razy tyle godzin nic by nie dało :twisted:

Wracając do tematu, to na kat. D masz trochę inne przepisy, a do tego technika kierowania jest też trochę inna, ponieważ koła skrętne są sporo za kierowcą, a nie jak w ciężarówkach bezpośrednio pod nim.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7205
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Ja jak się zapisałem na Di poszedłem na plac manewrowy za pierwszym razem zaliczyłem cały plac manewrowy, może z 20 godzin wyjeżdziłem do egzaminu.
Autobu sie troche inaczej prowadzi siedzi się z przodu przed przednim kołem, nie jak w ciężarówce na kole dlatego inaczej trzeba brać zakręty.
Reszta jest banalnie prosta jeśli ma się opanowaną jazdę ciężarówką. Generalnie autobusem jest najłatwiej zaliczyć plac z wszystkich kategori

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 sie 2009, 21:22
Posty: 53
GG: 3536965

więc dla mnie bezsens tyle godzin. Powem tak. Na kat. C jest 30 godzin, i dobrze, na C+E 25 godzin co jest dla mnie stanowczo za mało. Ja egzamin zdałem za pierwszym razem ale powiem szczerze że pewnie się nie czułem przed egzaminem. Lepiej powinni dać te 30 godz. Ale jak ja mam autobusem się uczyć te 40 godz. to uważam że jest to stanowczo zadużo. Według mnie to wyciągnięcie kasy. Jak ma się kat.C to ma się już jakieś pojęcie o prowadzeniu a skoro na kat D zakręty bierze się trochę inaczej to i tak te 40 godz. to dla mnie zadurzo. Takie moje zdanie, nie każdy musi się zgadzać ze mną ale ja tak uważam.
A jeszcze się chciałem zapytać o egzamin. Czy na mieście też każą się zatrzymać w zatoczkach dla autobusów ? Czy egzamin wygląda jak na kat.C czy się czymś różni. A i czy obowiązują was zakazy typu zakaz dla pojazdów powyżej przykładowo 8 t. ? Bo w Opolu w mieście są takie zakazy a autobusy miejskie przejeżdżają tamtendy. Czy na egzaminie ten zakaz obowiązuje ?


Cytuj:
A i czy obowiązują was zakazy typu zakaz dla pojazdów powyżej przykładowo 8 t. ? Bo w Opolu w mieście są takie zakazy a autobusy miejskie przejeżdżają tamtendy. Czy na egzaminie ten zakaz obowiązuje ?
No tutaj się nie popisałeś :>

Jeżeli jest znak zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, a na nim symbol ciężarówki, oznacza to, że nie mogą wjechać tam pojazdy ciężarowe o DOPUSZCZALNEJ MASIE CAŁKOWITEJ POWYŻEJ 3,5t. Jeżeli pod symbolem widnieje inna liczba, to znak ten dotyczy pojazdów ciężarowych o DOPUSZCZALNEJ MASIE CAŁKOWITEJ POWYŻEJ .... t. Znaki te nie dotyczą autobusów, chyba, że pod nim będzie tabliczka informująca, że dotyczy również autobusów.

W przypadku gdy na znaku widnieje sama liczba np. 7t, znak ten oznacza zakaz wjazdu pojazdów o RZECZYWISTEJ MASIE CAŁKOWITEJ 7t. W tym przypadku dotyczy również autobusów.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7205
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Egzamin wygląda podobnie jak na C, ja na swoim egzaminie miałem ekspresowy egzamin bo egzaminatorowi się spieszyło może z 20 minut na mieście byłem, kółko wokół osrodka cała grupa miała taką trasę

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

A ja dodam, że na przystankach autobusem - eLką NIE WOLNO się zatrzymywać. na przystankach mogą się zatrzymywać wyłącznie autobusy regularnej komunikacji, które dany przystanek mają w swoim rozkładzie.

Autobus - eLka nie ma też prawa korzystać z bus-pasów!

Co do egzaminu, to egzaminatorzy na D raczej nie darują nikomu czasu, tylko walczysz całe 45 minut, a lubią i godzinę pomęczyć. No i na placu jest masa szczegółów do pokazania w ramach OC (zasłonki, młotki, burty, dostęp do drzwi, lusterka, apteczka itd).

A tak w ogóle to jazda autobusem jest zajebista! :D

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7205
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Co do OC pojazdu to się z tobą zgodzę gościu był upierdliwy, jescze pytał jakiego rodzaju olej wlewa się do silnika :], kiedy włancza sie światła przeciwmgielne i tym podobne na placu.
Co miał egzaminator powiedzieć widzi że odrazu po C nie robiłem D i sam mówił że widzi ża mam praktykę w prowadzeniu takich pojazdów, gatka szmatka o kursantach którzy robią D odrazu po zdaniu B :D , i o KW oraz pracy kierowcy na mieście i tak minoł egzamin na mieście.
Wyjazd z ośrodka przejazd przez przejazd kolejowy, 2 km jazdy główną drogą do drugiego przejazdu kolejowego przejazd przez drugi przejazd kolejowy i z powrotem do ośrodka :wink:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Cytuj:
A ja dodam, że na przystankach autobusem - eLką NIE WOLNO się zatrzymywać. na przystankach mogą się zatrzymywać wyłącznie autobusy regularnej komunikacji, które dany przystanek mają w swoim rozkładzie.
Zgadza się, ale może być tak, że egzaminator, jako jedno z zadań, każe Ci wjechać na przystanek.
Cytuj:
A tak w ogóle to jazda autobusem jest zajebista! :D
\
W porównaniu z ciężarówką jeździ się o niebo lepiej, do tego manewry na placu też robi się łatwiej.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

Cytuj:
porównaniu z ciężarówką jeździ się o niebo lepiej, do tego manewry na placu też robi się łatwiej.
dluzszy przedni zwis autobusu nie utrudnia wykonywania parkowan (szczegolnie prostopadlego przodem) w porowananiu z ciezarowka?

_________________
Może się matka na jakiegoś kierowcę zapatrzyła, bo mnie do samochodów ciągnie...


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7205
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Cytuj:
porównaniu z ciężarówką jeździ się o niebo lepiej, do tego manewry na placu też robi się łatwiej.
dluzszy przedni zwis autobusu nie utrudnia wykonywania parkowan (szczegolnie prostopadlego przodem) w porowananiu z ciezarowka?
Nie utrudnia, jak ktoś pierwszy raz robi ten manewr to moze mu sie wydać że się nie wyrobi przed lewym słupkiem. Przed skrętem w prawo trzeba pojechac bardziej do przodu i skręcac jakby na lewy słupek, po prostu przedni zwis autobusu zatacza większy promień niż przednie koła dlatego tym przednim zwisem trzeba pociągnąć bardziej do przodu aby tył autobusy zmiescił się przy prawym słupku

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 12 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: