Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 03 paź 2009, 17:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2009, 13:14
Posty: 5
GG: 0

Witam. Mam 2 pytania: Czy łożysko oporowe dociska słoneczko czy odciąga. Ostatnio oglądałem skrzynie ZF 8 z połówkami i mam dylemat, jak właśnie jest rozwiązane wysprzęglanie. Drugie pytanko dotyczy smarowanie skrzyni biegów. Wiem że jest smarowana pompą. Czy to smarowanie odbywa się tylko i wyłącznie podczas jazdy, czy także na postoju. Ostatnio słyszałem tezę, że skrzynia jest smarowana tylko gdy jest włączony bieg :shock: Czy przy jakiejkolwiek usterce ciężarówki, lecz przy działającym silniku można ją holować bez odkręcania wału?


Post Wysłano: 03 paź 2009, 17:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7203
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Słoneczko jest dociskane przez docisk
Skrzynia jest smarowana przez pompę która ma napęd z wałka sprzęgłowego, przy uruchomionym silniku można holowac pojazd jeśli kręci się wałek sprzęgłowy wraz z silnikiem

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 03 paź 2009, 18:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2009, 13:14
Posty: 5
GG: 0

A mógłbyś mi kolego np. w paincie narysować schemat w jaki sposób jest wyciskane sprzęgło. Według moich spostrzeżeń, podczas montażu skrzyni, to słoneczko jest odciągane od obudowy sprzęgła. Coś takiego:
Obrazek
Siłownik wciska łapkę, która cofa łożysko oporowe. Nie zauważyłem innej możliwości.
Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.


Post Wysłano: 03 paź 2009, 19:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7203
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Masz żle narysowaną łapkę z jednej strony łapki jest wysprzęglik po środku jest łożysko oporowe a potem nad łożyskiem oporowym u góry jest mocowanie łapki do obudowy skrzyni biegów

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 04 paź 2009, 8:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2009, 13:14
Posty: 5
GG: 0

Ale spójrz na to zdjęcie to będziesz miał wątpliwości jak ja
Obrazek


Post Wysłano: 04 paź 2009, 8:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7203
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

W starych skrzyniach ZFa łapka była mocowana do skrzyni za pomocą przegubu kulowego takiego samego jak do drążka kierowniczego.
No dziwnie to rozwiazanie wygląda ale żeby rozłączyć napęd to trzeba wcisnąć te słoneczko do środka w docisku za pomocą łożyska oporowego, gdy jest zdemontowana skrzynia biegów docisk dociska tarczę sprzęgła do koła zamachowego, a więc łożysko oporowe musi się przesuwać w stronę koła zamochowego aby rozłaczyć napęd

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 04 paź 2009, 8:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2009, 13:14
Posty: 5
GG: 0

Jutro zobaczę jak to wykombinowali. Wcisnę sprzęgło i od dołu przez okienko w skrzyni lukne czy wciska czy odciąga. Jak będzie jednak odciągać to nakręcę filmik, żeby nikt nie miał wątpliwości :)


Post Wysłano: 04 paź 2009, 13:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 lis 2008, 19:20
Posty: 27
GG: 0
Samochód: man

Witam kolego sprzęgło działa na zasadzie odciągania słoneczka przez łożysko oporowe przez tą dzwignie którą pokazałeś na zdięciu
wiem to bo sam to robiłem bo padł mi przegób który mocuje tą dziwignie do obudowy


Post Wysłano: 04 paź 2009, 14:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2009, 13:14
Posty: 5
GG: 0

Cytuj:
Witam kolego sprzęgło działa na zasadzie odciągania słoneczka przez łożysko oporowe przez tą dzwignie którą pokazałeś na zdięciu
wiem to bo sam to robiłem bo padł mi przegób który mocuje tą dziwignie do obudowy
Czyli jednak jest odciągane. Czego to Niemcy nie wymyślą :D


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: