Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 05 sty 2006, 23:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak w temacie. Chodzi mi o skrzynie montowane w starszych cięzarowkach, gdzie nie było mowy o zadnej elektronice i automatach. Wszystkie biegi wrzucało się wajchą.

Napisze mi ktoś jak w takiej skrzynce zmienia się biegi? Slyszalem coś o podwójnym H z dolną i górną skrzynią. Rozumiem, ze do pewnego biegu (np do 6) zmienia się biegi tak jak np. w samochodzie osobowym. No, ale co dalej?? Jak sie sie zmienia skrzynie z gornej na dolną i odwrotnie...

Trochę lamerskie to pytanie, ale kto pyta nie błądzi ;)

Pozdrawiam


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2006, 23:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Takich skrzyń używa się do dziś. Zazwyczaj skrznia posiada 8 biegów + połbiegi i dzieli się na skrzynię małą (1-4) i dużą (4-8 ). Różnicę polegają w tym, że niektóre skrzynie mają przełącznik przy lewarku na skrzynię małą/dużą w innych jak np. ZF wszystko operujesz leawrkiem. Tak na chłopski rozum. Ekspertem od skrzyń nie jestem...

Zmieniasz biegi tak samo jak w osobowym tylko aby przekoczyć powyżej biegu do skrzni dużej (w ZF- przebitka) to musisz użyć większej siły, (w skrzyni z przełącznikiem jest przełącznik przy lewarku) pchnąć w prawo (na biegu jałowym hehe) i przechodzisz do skrzni dużej. Zmiana biegów zależy od sutyacji tak więc nie zawsze używasz wszystkich biegów (np. biegu 1 - zazwyczaj mozna ruszac z 3). Nie raz przeskakujesz półtora albo 2 biegi do góry... tak więc różnie to wygląda...

Co do połówek to jak np. jedziesz na biegu 7 i chcesz dac pół biegu niżej to przełaczasz guzik/pstryczek przy lewarku i naciskasz sprzegło i jesteś na biegu 6,5 (czy jak kto woli na małej siódemce). Jak chcesz z powrotem przełączyć na 7 to robisz to samo. Jak jedziesz i chcesz dać na 7,5 (małą ósemkę) to przełączasz pstryczek i włączasz ósmy bieg. Wbrew pzorom to jest bardzo porste...

I oczywiście róznią się te skrzynie od tych któr były parę lat temu bo technika idzie do przodu, ale metoda zmiany jest ta sama...

A tu masz układ biegów ZF (np. Starlis, czy MAN F2000) i układ biegów w TGA:

Obrazek


Ostatnio zmieniony 06 sty 2006, 15:04 przez Pazdz, łącznie zmieniany 7 razy.

Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 0:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 wrz 2005, 20:59
Posty: 344
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

<<Paździoch>> Ci to z zgrubsza wytłumaczył ale jakbyś nie zrozumiał to ja dodam coś od siebie.
Podwójne H czyli masz 4 biegi które przerzuczas tak samo jak np. w maluchu, a potem następuje zmienia zakresu przełożeń (góra dół) na dole masz biedi 1 2 3 4 a na górze 5 6 7 8 sposoby są albo przebitka albo przłącznik
8 biegów już mamy teraz zostają pół biegi najlepiej jest to wytłumaczyć mówiąc o ogólnej budowie skrzynie biegów w autach cieżarowych o dużej ilości biegów która składa się z trzech "bloków" od silnika jest zakres przełożeń (ZP) 4 zbębatki dwie na wałku sprzęgłowym a dwie na pośrednim zębatki tworzą pary w zależności która para tych koł napędza dalszą cześć skrzyni rozróżniamy górę i dół. Potem jest ta właściwa skrzynia biegów którą sie obsługuje ruchami lewarka zmieny biegów (w przypadku 12 biegów są tam tylko 3 biegi a w przypadku 16 biegowej 4 biegi) a za skrzynią właściwą jest trzeci blok rozpiętości przełożeń które potocznie nazywane są pólbiegami obsługuje się je na różne sposoby w Scani np. jest przycisk a jak jest w innych dokładnie to nie wiem wiem żę w starych magnum jak sie dwa razy nisnęło sprzęgło to wlączony był pólbieg ...

_________________
http://www.GLOBETRUCKER.org
Is it better to loose 5 minutes or 50 years ?
preferite perdere 5 minuti oppure 50 anni ?
Preferez-vous predre 5 minutes ou 50 ans ?
verlieren Sie lieber 5 Minuten oder 50 jahre ?
Wolisz stracić 5 minut czy 50 lat ?


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 1:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

Czyli generalnie skrzynia ma 8 biegów + połbiegi = 16 biegow tak?

Napisze Wam jak ja to zrozumiałem:

rozpedzamy ciezarowke 1,2,3,4 normalnie jak w samochodzie osobowym. I teraz tak - wciskamy przycisk na lewarku i jedziemy dalej wajchą - 5,6,7,8 tak jabysmy wrzucali znowu biegi od 1 do 4 tak?

Teraz sprawa z tymi polbiegami - rozumiem, ze te polbiegi nie wrzucamy juz operując dżwignia biegow, tylko wciskamy jakis przycisk - czy tak?

Nie rozumię co to jest ta przebitka... czy to jest jakiś określony ruch wajchy zmiany biegów?

Pozdrawiam :D


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 10:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 wrz 2005, 20:59
Posty: 344
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Cytuj:
Czyli generalnie skrzynia ma 8 biegów + połbiegi = 16 biegow tak?
tak jesli mówimy o skrzyniach ZF montowanych w Magnum TGA XF Actrosach ... Bo Scania i Volvo mają szweckie skrzynie 12 biegowe 6 biegów + połówki po 3 na zakres

Półbiegów używa się jak ciężarówka jest mocno obciążona i działa to tak że wrzucasz jedynke rozpędzasz się wlanczasz półbieg i masz już 1,5 potem wrzucasz 2 bieg dalej jedziesz i znowu półbieg i jest 2,5 itd.

a jak dokłądnie jest z tą przebitką to Ci nie powiem bo nie jeździłem
ale to trzeba wykonąc ruch lewarkiem do siebie lub od siebie ze znaczną siła, w ten chwili przebitke wybierają przełączyniki które sterują odpowiednim siłownikiem który załacza odpowiedni zakres

_________________
http://www.GLOBETRUCKER.org
Is it better to loose 5 minutes or 50 years ?
preferite perdere 5 minuti oppure 50 anni ?
Preferez-vous predre 5 minutes ou 50 ans ?
verlieren Sie lieber 5 Minuten oder 50 jahre ?
Wolisz stracić 5 minut czy 50 lat ?


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 10:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
rozpedzamy ciezarowke 1,2,3,4 normalnie jak w samochodzie osobowym. I teraz tak - wciskamy przycisk na lewarku i jedziemy dalej wajchą - 5,6,7,8 tak jabysmy wrzucali znowu biegi od 1 do 4 tak?

tak jest w skrzynii z przełącznikiem (np. TGA, Volvo)
Cytuj:
Teraz sprawa z tymi polbiegami - rozumiem, ze te polbiegi nie wrzucamy juz operując dżwignia biegow, tylko wciskamy jakis przycisk - czy tak?
tak przy skrzynii jest przycisk (taki pstryczek :lol: ) do półbiegów
Cytuj:
Nie rozumię co to jest ta przebitka... czy to jest jakiś określony ruch wajchy zmiany biegów?
Skrzynia z przebitką, to skrzynia ZF (F2000, czy Stralis) (na zdjęciu jest błąd w podpisie - mianowicie skrzynia z przełącznikiem jest w TGA).
Tak więc wrzucasz normalnie biegi 1-4 i aby przeskoczyć do dużej skrzyni musisz użyć większej siły i pchnąć lewarek w prawo i wskakujesz do H, czyli biegi 5-8.


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 13:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

dzieki panowie za szczegolowe wyjasnienie sprawy. Teraz juz jest wszystko dla mnie jasne :D

Pozdrawiam


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 14:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 lis 2005, 15:47
Posty: 57
Lokalizacja: lublin

Biegu 1 prtaktycznie się nie uzywa chyba że w pojazdach budowlanych albo gdy mamy na pace coś naprawdę ciężkiego, na pusto startuje się z trójki lub "małej " czwórki i zmienia co przełożenie lub półtora, mam nadzieję że nie zamieszałem Ci za bardzo;)

_________________
życie w drodze...


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 14:30
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 sie 2005, 9:17
Posty: 399
GG: 0

[quote="mario"]na pusto startuje się z trójki lub "małej " czwórki[\quote]

Z tego co ja wiem przyważnie rusza się od dwujki a jak samochód pusty to od niskiej trojki. Na czwórke szkoda sprzęgła. :D


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 15:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Z tego co ja wiem przyważnie rusza się od dwujki a jak samochód pusty to od niskiej trojki. Na czwórke szkoda sprzęgła. :D
Jak jest 8 stopniowa przekładnia to zazwyczaj z trójki. A np. już z brata Volvo to z 2, bo jest 6 stopniowa. :wink:

To jeszcze zależy od kierowcy...


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 17:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 gru 2005, 22:54
Posty: 24
GG: 6548150

tir5 żebyś zobaczył jak wyglądają te przełączniki to zapodam ci fote (akurat Mana TGA)

Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 17:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

OK. Ten przełącznik na dole (pionowy) służy właśnie do przejścia ze skrzynii małej na dużą i na odwrót. Ten trochę wyżej służy do płówek a ten guzik przy gałce nazywa się Comfort Shift i jest to przycisk sterujący automatyczną pracą sprzęgła (jest to technologia stosowana we wszystkich pojazdach TGA). :wink: :wink: :wink: :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 21:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

przyznam sie ze wygląda to troche zamieszanie.. tu przelacznik, tu przycisk - mam nadzieję ze w praktyce obsluga tej wajchy jest prostsza, ze tak powiem intuincyjna :D

własciwie jak i kiedy uzywa się tego przycisku sterującego automatyczna pracą sprzegla? i co to za wajcha ta mniejsza z prawej strony?

dzięki za foto poglądowe ;)


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 21:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
przyznam sie ze wygląda to troche zamieszanie.. tu przelacznik, tu przycisk - mam nadzieję ze w praktyce obsluga tej wajchy jest prostsza, ze tak powiem intuincyjna :D

własciwie jak i kiedy uzywa się tego przycisku sterującego automatyczna pracą sprzegla? i co to za wajcha ta mniejsza z prawej strony?

dzięki za foto poglądowe ;)
W praktyce to jest proste i intuicyjne. Ta mniejsza wajha to hamulec ręczny.. obok niego jest zaślepka na hamulec naczepowy...

ComfortShifta można używać cały czas, oprócz ruszania i cofania. Uzywasz go zamiast sprzęgła. Czyli zamiast sprzęgła podczas zmiany przełożenia naciskasz ten przycisk przy gałce..


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 21:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 lis 2005, 15:47
Posty: 57
Lokalizacja: lublin

Cytuj:
Z tego co ja wiem przyważnie rusza się od dwujki a jak samochód pusty to od niskiej trojki. Na czwórke szkoda sprzęgła.
przy trzybiegowej skrzyni napewno ale jak jest czwórak i duża moc to można spokojnie na małej czwórce chyba że górka albo coś

_________________
życie w drodze...


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2006, 23:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

jeszcze tylko gwoli pewnosci... polbiegi 'wrzucamy' tym przełacznikiem na dźwigni, ale czy ze sprzeglem, czy bez?

pozdrawiam :mrgreen:


Tytuł:
Post Wysłano: 10 sty 2006, 22:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Połówki wrzucasz ze sprzęgłem albo (w TGA) z przyciksiem Comfort Shift. :wink:

Tu masz przykładowe skrzynki z przełącznikiem.
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 10 sty 2006, 23:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

Fajne zdjęcia, dzięki.
czyli rozumiem ze w takim np. Man-ie gdy jedziemy z obciązoną naczepą wrzucamy najpierw jedynke wajchą, potem polbieg przełacznikiem, potem dwojke wajchą, polbieg przelacznikiem itd... - czy dobrze skumałem wszystko?

PS. co to za bieg oznaczony literą C na tym zdjęciu wyzej?

pozdrawiam

_________________
Może się matka na jakiegoś kierowcę zapatrzyła, bo mnie do samochodów ciągnie...


Tytuł:
Post Wysłano: 10 sty 2006, 23:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 wrz 2005, 20:59
Posty: 344
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Cytuj:
czyli rozumiem ze w takim np. Man-ie gdy jedziemy z obciązoną naczepą wrzucamy najpierw jedynke wajchą, potem polbieg przełacznikiem, potem dwojke wajchą, polbieg przelacznikiem itd... - czy dobrze skumałem wszystko?
Dokładnie tak jak piszesz

Litera C oznacza bieg pełzający czyli taki który nie pozwala na poślizg kół Scania i Volvo mają coś takiego

_________________
http://www.GLOBETRUCKER.org
Is it better to loose 5 minutes or 50 years ?
preferite perdere 5 minuti oppure 50 anni ?
Preferez-vous predre 5 minutes ou 50 ans ?
verlieren Sie lieber 5 Minuten oder 50 jahre ?
Wolisz stracić 5 minut czy 50 lat ?


Tytuł:
Post Wysłano: 11 sty 2006, 0:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2005, 23:43
Posty: 445
Lokalizacja: Sosnowiec

dzięki :)

a kiedy używa się tego biegu pełzającego? Przy ruszaniu na grząskim terenie?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: