Autor
Wiadomość
Tytuł: PJ kategoria C
Post Wysłano: 26 lut 2009, 17:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Posty: 12
GG: 7798946
Lokalizacja: Kraków

Witam jak teraz mam kategorię A i B zapisuję się na C to dostane prawo jazdy bezterminowo?
a jak zapiszę na CE po 10 września 2009 roku albo nawet później bo dopiero po 2 latach od otrzymania prawka na C można robić CE to samo z B 2 lata i dopiero C. To to CE też będzie bezterminowe?
czy będą konieczne badania lekarskie i psychotesty co 5 lat i egzamin?

Jeśli teraz zrobię badanie lekarskie to dostaje bezterminowo jeśli wszystko jest w porządku czy mimo wszystko wpisują jakiś termin? Badania zrobię na kat C zrobiłbym od razu na CE żeby mieć bezterminowe potem tylko z papierkiem że mam badania tylko te badania są ważne chyba pół roku?

a jak z uprawnieniem na przewóz rzeczy zrobię teraz będę miał do kategorii C zrobię kategorię CE to będzie aktualne czy muszę robić KW?

_________________
A B


Post Wysłano: 26 lut 2009, 17:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 sie 2008, 0:57
Posty: 78
GG: 0
Lokalizacja: TOP PL

Cytuj:
bo dopiero po 2 latach od otrzymania prawka na C można robić CE to samo z B 2 lata i dopiero C.
oba zdania są nieprawdziwe. A, B, C i CE możesz zrobić mają 18 lat.
reszta pytań już była poruszana na forum...

_________________
B - 2000 === C - 2008 === C+E - może kiedyś...


Post Wysłano: 26 lut 2009, 19:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lis 2008, 21:36
Posty: 49
GG: 2335824
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
Cytuj:
bo dopiero po 2 latach od otrzymania prawka na C można robić CE to samo z B 2 lata i dopiero C.
oba zdania są nieprawdziwe. A, B, C i CE możesz zrobić mają 18 lat.
reszta pytań już była poruszana na forum...
Możesz zrobić C, zdać egzamin, potem zacząć C + E i zdać egzamin i to wszystko w jednym roku - nie trzeba czekac. Teoretycznie w ciągu jednego roku można zrobić wszystkie kategorie... w praktyce w zależności od liczby podejść do egzaminu...


Post Wysłano: 26 lut 2009, 19:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Posty: 12
GG: 7798946
Lokalizacja: Kraków

to kiedy to się zmieniło? w 2006 w grudniu zrobiłem na B i musiałem czekać 2 lata na C i to wypada właśnie jakoś teraz
dlatego teraz robię prawko na C
wiec jak zrobię to na C to dostane bezterminowo i tylko te Kwalifikacje co 5 lat z badaniami lekarskimi i psychotestami
czy jak?

_________________
A B


Post Wysłano: 26 lut 2009, 19:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Jeśli zrobisz C do 10.09 ominie cię Kwalifkacja Wstępna. C+E niczego nie zmienia, możesz ją zrobić w dowolnym momencie.

Natomiast WSZYSCY kierowcy, kiedykolwiek zrobili, robią lub zrobią PJ kat. C i D będą musieli przechodzić co 5 lat pakiet:
Cytuj:
Kwalifikacja uzupełniająca + badania lekarskie + badania psychotechniczne
Ale to tylko KURS z egzaminem teoretycznym i BADANIA. Natomiast nie będzie trzeba zdawać egzaminu z prawa jazdy co 5 lat!

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 26 lut 2009, 19:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Walp kierowcy odbywający Szkolenie Okresowe z Kwalifikacji Wstępnej te 35 h nie kończy się to egzaminem. Będzie w takiej formie jak obecny kurs na przewóz rzeczy. Egzamin jest jak ktoś robi KW pierwszy raz i jak robi KW uzupełniająca.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lis 2008, 21:36
Posty: 49
GG: 2335824
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
to kiedy to się zmieniło? w 2006 w grudniu zrobiłem na B i musiałem czekać 2 lata na C i to wypada właśnie jakoś teraz
dlatego teraz robię prawko na C
wiec jak zrobię to na C to dostane bezterminowo i tylko te Kwalifikacje co 5 lat z badaniami lekarskimi i psychotestami
czy jak?
O tym że trzeba czekać po B na C to nic mi nie wiadomo. Wprawdzie B robiłam już bardzo dawno ale po zdaniu C od razu zapisałam się na C+E. Jedynie musiałam przedstawić historię egzaminowania z WORD-u bo jeszcze nie miałam prawka.
Miałeś już lekarza przy kursie na prawo jazdy C? Lekarz przy wystawianiu zaświadczenia o dopuszczeniu na odbywanie kursu (po wcześniejszych badaniach okulistycznych i laryngologicznych) powinien Ci powiedzieć czy wystawia Ci zaświadczenie do wydania PJ bezterminowo czy daje jakis termin - np. jak nosisz okulary to daje okresowe. Jeżeli nic nie powiedział to prawdopodobnie masz bezterminowe ale Twoje dokumenty są w szkole jazdy to zapytaj miłe panie i one powinny Ci powiedzieć.
Gdy okresowe to musisz iść do lekarza, donieść zaświadczenie do wydziału komunikacji i wysyłają ponownie o wydanie nowego prawa jazdy i tak non stop, no chyba ze za kolejnym razem lekarz wystawi Ci zaświadczenie bezterminowo.
Jeżeli masz bezterminowe PJ to badania lekarskie są ważne do 5 lat. Na taki też maksymalnie okres lekarz Ci wystawi zaświadczenie i robisz też psychotesty itd. Pracodawca wysyła Cię do lekarza - bez zaświadczenia nie mozesz pracować.
Jak obejmie Cię KW to odrębnie co 5 lat. Kurs, egzamin, spokój na 5 lat i znowu kurs, egzamin itd.
Wszystko jasne?


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lis 2008, 21:36
Posty: 49
GG: 2335824
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
Walp kierowcy odbywający Szkolenie Okresowe z Kwalifikacji Wstępnej te 35 h nie kończy się to egzaminem. Będzie w takiej formie jak obecny kurs na przewóz rzeczy. Egzamin jest jak ktoś robi KW pierwszy raz i jak robi KW uzupełniająca.
Szkolenie Okresowe z Kwalifikacji Wstępnej 35 h to nie jest to samo co KW uzupełniająca???


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Posty: 12
GG: 7798946
Lokalizacja: Kraków

A wiadomo ile będzie kosztować uzupełnienie KW?
mój tata ma czas do 2011 i nie wiem czy nie lepiej mu zrobić kurs na przewóz rzeczy teraz i za 2 lata tylko uzupełnienie?

_________________
A B


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lis 2008, 21:36
Posty: 49
GG: 2335824
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
A wiadomo ile będzie kosztować uzupełnienie KW?
Na razie nie wiadomo nic na 100%. Autobusy już mają KW a wszystko jeszcze w lesie... dopiero buduje się place, kombinuje z teorią. Tyle czasu zmarnowano, przecież ustawa juz dawno weszła w życie... z ciężarówkami to dopiero będzie :-D


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Kwalifikacja Wstępna składa się z 3 rodzajów:

1) Głównej dla osób które pierwszy raz robią KW po zdaniu prawka na C po 10.09.09 - obecnie 280 h.

2)Uzupełniającej czyli jak ktoś posiada Kwalifikacje Wstępną z zakresu przewozu rzeczy robi sobie uzupełniającą z zakresu przewozu osób coś w rodzaju dodatkowego kursu na przewóz rzeczy czy osób jak ktoś posiada jeden kurs. Np. Ma ktoś obecnie kurs na przewóz rzeczy a zda sobie D i myśli że będzie jeździł autobusem to robi dodatkowy z zakresu przewozu osób. Tak samo jest z KW a uzupełniająca się składa z 70 h to policz ile może taka impreza kosztować ja myślę że z 2 tys.

3) Okresowej czyli dla osób którzy zdali prawko na kat. C dawno albo teraz do 10.09.2009 składa się z 35 h i będzie kosztować parę stówek. Nie kończy się ona egzaminem.

Aha i wybijcie sobie z głowy prawka bezterminowe. Za pewien czas jak wejdzie KW na C i jak teraz na D prawko każdy będzie musiał wymienić. Będzie ono ważne na 5 lat czyli dajmy na to ma ktoś kat. C w danym roku musi przejść KW OKRESOWĄ potem zrobić psychotesty, badania profilaktyczne po czym otrzymujemy prawko na 5 lat i tak w kółko co 5 lat trzeba robić.

Jak teraz masz bezterminowo to i tak za 5 lat będziesz wymieniła prawko na terminowe 5 - letnie.

Poczytajcie forum lub rozporządzenie bo to wszystko było setki razy na forum a szukanie nie boli.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lut 2009, 20:23
Posty: 5
GG: 6463029

Cytuj:
to kiedy to się zmieniło? w 2006 w grudniu zrobiłem na B i musiałem czekać 2 lata na C i to wypada właśnie jakoś teraz
dlatego teraz robię prawko na C
wiec jak zrobię to na C to dostane bezterminowo i tylko te Kwalifikacje co 5 lat z badaniami lekarskimi i psychotestami
czy jak?
To ktoś Ci źle powiedział ze musisz czekać 2 lata po zrobieniu kat. B żeby zrobić kat.C. to już dawno nie obowiązuje. ja robiłem na kat.B w październiku 2006 roku a w czerwcu 2007 na kat.C i na C+E w czerwcu 2008 i nikt mi nie mówił że muszę czekać 2 lata. tak więc możesz od razu po kat.B zdawać na C i później po C na C+E.


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Posty: 12
GG: 7798946
Lokalizacja: Kraków

Wreszcie ktoś to bardzo ładnie zrozumiale i jasno wtytłumaczyl gratulacje Misztal

_________________
A B


Post Wysłano: 26 lut 2009, 20:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lis 2008, 21:36
Posty: 49
GG: 2335824
Lokalizacja: Szczecin

Jak na razie PJ jest bezterminowe.
A co będzie za 5 lat to się okaże. Niby ma być (wiem, słyszałam - dużo rzeczy będzie co 5 lat...), ale co rusz coś zmieniają, a z tą KW to też wielki znak zapytania. Co dzwoni się do jakiejś instytucji m.in - WORD, ITD, Ministerstwo to każdy co innego mówi - nikt nic nie wie. Kolejne martwe przepisy...


Post Wysłano: 27 lut 2009, 0:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

Cytuj:
Jak na razie PJ jest bezterminowe.
A co będzie za 5 lat to się okaże. Niby ma być (wiem, słyszałam - dużo rzeczy będzie co 5 lat...), ale co rusz coś zmieniają, a z tą KW to też wielki znak zapytania. Co dzwoni się do jakiejś instytucji m.in - WORD, ITD, Ministerstwo to każdy co innego mówi - nikt nic nie wie. Kolejne martwe przepisy...
Nie żadne martwe przepisy nie rozumiecie że to już weszło. w 2014 r. żeby jeździć musisz odbyć KW okresową zrobić psychotesty i badania profilaktyczne i wtedy dostaniesz kat. C na 5 lat. To że teraz masz bezterminowo nic nie znaczy w 2014 będziesz wymieniać prawko...

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 27 lut 2009, 0:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 gru 2007, 11:07
Posty: 394
Lokalizacja: podlasie

Misztal kwalifikacja wstępna zastępuje kurs na przewóz osób/rzeczy a nie PJ


Post Wysłano: 27 lut 2009, 9:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Wiesiek, Misztal ma rację!
Przeczytaj ustawę i rozporządzenie!

Co 5 lat musisz przejść kwalifikację uzupełniającą, odbyć badania lekarskie i psychotechniczne i na podstawie tego będą ci wpisywali "datę ważności uprawnienia" (kolumna 11 na PJ teraz są tam kreski) - w ten sposób co 5 lat wymieniasz prawko.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 27 lut 2009, 9:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 gru 2007, 11:07
Posty: 394
Lokalizacja: podlasie

aaaa to przepraszam. zorientuje się w temacie.
-to jak to bedzie z autami od 3,5t do 7,5t???
-jak minie okres ważności KW to strace prawo jazdy????


Post Wysłano: 27 lut 2009, 13:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 cze 2008, 21:29
Posty: 809
GG: 6974206
Lokalizacja: PODLASIE

wiesiek255 nic nie stracisz jak w wyznaczonym roku dla Ciebie w ustawie nie przejdziesz Szkolenia Okresowego w Zakresie Kwalifikacji Wstępnej następnie psychotestów potem badań profilaktycznych obecnych zdobytych kategorii nie tracisz jedynie nie będziesz mógł wykonywać pracy zawodowego kierowcy ponieważ nie będziesz posiadał karty kwalifikacji kierowcy która będzie upoważniała do wykonywania zawodu i będzie ważna 5 lat potem znów szkolenie okresowe badania psycho i lekarskie i tak w kółko. Jeśli tego nie będziesz robił Będziesz miał bezużyteczne prawko z zawodowymi kategoriami.

_________________
Pozdrawiam MAN Lion's Coach :)


Post Wysłano: 27 lut 2009, 14:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

No właśnie.
Nie tracisz posiadanych kategorii PJ! Ale nie mając aktualnych kwalifikacji, nie możesz pracować jako kierowca.

To prawie tak jak teraz - jak masz C a nie masz kursu na przewóz rzeczy, to możesz sobie jeździć własną ciężarówką na zakupy do Tesco. Ale jako kierowca pracować nie możesz!

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: