Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 18 cze 2008, 21:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 cze 2008, 20:37
Posty: 2
GG: 914128

Witam serdecznie wszystkich Kierowców. Jak wygląda sprawa z przepisami co do prowadzenia pojazdu na terenie Austrii, Włoch i Szwajcarii? Chodzi mi o prędkości, jakieś zakazy, opłaty za przejazd po autostradach, na co trzeba szczególnie uważać i inne sprawy. I jak wygląda sprawa przejazdu przez Austrię koleją?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Post Wysłano: 19 cze 2008, 8:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

ogólnie sprawa wygląda tak, jak będziesz jeździł zgodnie z przepisami jakie poznałeś na kursie nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji.
dopuszczalne prędkości są na znakach przy wjeździe do odpowiedniego kraju.
opłaty na drogi (zestawy):
Austria - na stacjach wykupuje się urządzenia zwane GOBOX, które doładowuje się sukcesywnie,
Szwajcaria - na granicy wyrabia się kartę na pojazd, taką jak bankomatową i podajesz stan licznika, przy wyjeździe również podajsz i płacisz. nie radzę kombinować.
Włochy - opłata tylko za autostrady na bramkach. są bramki Telepass (opłata elektroniczna), na karty, za gotówkę. uwaga! nie ma reguły, umieszczenie bramek jest dowolne.

Austria i Szwajcaria są krajami policyjnymi, jeżeli na totalnym bezludziu 10km od najbliższych osad ludzkich w środku nocy nadziesz na krawężnik i uszkodzisz go możesz być pewnien, że za 3 minuty pojawi się policja powiadomiona przez "życzliwego".
jeżeli zachowujesz się normalnie nie masz się czego obawiać, jeśli zaś masz z tym trudności lepiej omijaj te kraje.

do Austrii jeździłem ładne 10 lat zapłaciłem jeden mandat (za kolegę), więc mniej niż w Polsce.
natomiast do Włoch przez Szwajcarię jeździłem 3 lata i obyło się bez przygód chociał byłem kontrolowany przez policję.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 19 cze 2008, 15:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 maja 2007, 11:42
Posty: 394
Samochód: cokolwiek dadza

Cytuj:
Austria i Szwajcaria są krajami policyjnymi, jeżeli na totalnym bezludziu 10km od najbliższych osad ludzkich w środku nocy nadziesz na krawężnik i uszkodzisz go możesz być pewnien, że za 3 minuty pojawi się policja powiadomiona przez "życzliwego".
jeżeli zachowujesz się normalnie nie masz się czego obawiać, jeśli zaś masz z tym trudności lepiej omijaj te kraje.
Potwierdzam, tata mi opowiadal jak jego znajomi pojechali na wakacje do Szwajcarii, swoim samochodem. Ok. 2 w nocy zatrzymali sie w jakiejs zatoczce, czy na jakims parkingu( nie wiem moze firmowym), na ktorym byl zakaz postoju. No ale oni sie zgubili, dookola pusto zupelnie, nie bylo sie kogo spytac, wiadomo wszyscy spia, wiec zatrzymali sie zeby spojrzec na mape. I nagle nie wiadomo skad i jak przyjezdza policja, bo staneli w miejscu niedozwolonym.
Do Austrii mialem przyjemnosc jezdzic jakis czas temu co roku na wakacje, wiec dosyc dobrze poznalem ten kraj. Porzadek tam jest, i lepiej sie do niego stosowac, bo to nie Polska gdzie kazdy na prawie wszystko przymknie oko.


Post Wysłano: 19 cze 2008, 15:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

ciekawym jest, że w krajach tych oprócz przepisów potrafią kierować się zdrowym rozsądkiem, o co nawet Austryjaków i Szwajcarów nie podejrzewamy.
kiedyś miałem pokój w Gasthof w malutkiej wiosce, gdzie był jeden hotel i jedna ulica, jako że przyjechałem samochodem ciężarowym zapytałem panienki w recepcji gdzie postawić auto. parking hotelowy był na 4 osobówki. ona zawołała właściciela, który wyszedł ze mną przed hotel rozejrzał się, podrapał w głowę i powiedział abym stanął na noc w zatoczce autobusowej.
ja na to, przecież zatarasuję ją. on odpowiedział - przecież są wakacje, a u nas jeździ tylko autobus szkolny, komu to będzie przeszkadzać?

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 19 cze 2008, 15:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 lis 2006, 12:57
Posty: 32
Lokalizacja: Oświęcim

Warto też wspomniec ze po szwajcari nie mozna jezdzic nocą. Nie powiem dokładnie w jakich godzinach ale bodajże 22.00-7.00(nie mam pewności, dawno nie byłem :oops: )


Post Wysłano: 19 cze 2008, 15:24
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

od 22:00 do 6:00 dla pojazdów powyżej 3,5T DMC. natomiast granice Szwajcarii (CH nie jest członkiem UE) są zamykane w sobotę o 15:00, a otwierane dopiero w poniedziałek o 5:00.
w Chiasso / Como na granicy dla ciężarówek opuszczają kratę jak w komunistycznym domu towarowym.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 19 cze 2008, 15:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 lis 2006, 12:57
Posty: 32
Lokalizacja: Oświęcim

No tak nie dopisałem ze powyżej 3,5t no ale chyba wiadomo o co chodzi :] Własnie ze względu na ten zakaz w Szwajcari mozna spotkac od groma takich małych ciągniczków siodłowych budowanych na bazie np. sprinterów czy daily :mrgreen:


Post Wysłano: 19 cze 2008, 16:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

Tak się trochę podepnę pod temat, bo jakby nie patrzeć jest on "po drodze" orientuje się ktoś może jak to jest w CZ z opłatami drogowymi na auto 7,5t ? Człowiek od małego uczył się co i jak za ile na duży zestaw a na takiego małego kuciapka nie wiadomo :mrgreen: a i jeszcze może ktoś na Słowenii będzie wiedział co i jak na takie 7,5t ?

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Post Wysłano: 26 cze 2008, 23:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 cze 2008, 20:37
Posty: 2
GG: 914128

dziękuje bardzo Koledzy!!

a wie ktoś z Was może gdzie mogę jakieś informacje na temat przejazdu przez Austrię koleją? chodzi mi o ciężarówki ładowane na pociąg.


Post Wysłano: 07 maja 2010, 19:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 mar 2009, 0:21
Posty: 240
GG: 0

Cytuj:
I jak wygląda sprawa przejazdu przez Austrię koleją?
Z tego co mi wiadomo to na Vorglu jest odprawa kolejowa ale jaka jest procedura nie wiem.

_________________
Jeśli coś kochasz, zwykle nie jest to pracą,
talent nie idzie w parze z wysoką płacą.


Post Wysłano: 08 maja 2010, 15:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 wrz 2009, 17:33
Posty: 41
GG: 0
Samochód: Taczka
Lokalizacja: Zielona Góra Falubaz!!!

Witam NA CZ musisz mieć GOBOXA do 7.5t jeżeli dobrze pamiętam.Pozdrawiam Dawid.

_________________
Pociągi Na Tiry!!!


Post Wysłano: 09 maja 2010, 11:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:27
Posty: 493
Samochód: Iveco Stralis AT440S43 T/P
Lokalizacja: okolice Korycina, podlaskie, PL

Cytuj:
(...)
Włochy - opłata tylko za autostrady na bramkach. są bramki Telepass (opłata elektroniczna), na karty, za gotówkę. uwaga! nie ma reguły, umieszczenie bramek jest dowolne.
(...)
Od siebie dodam tylko, że we Włoszech większość terminali nie czyta nowoczesnych kart kredytowych. Na bramkach koło Triestu z 3 kart, które miałem przy sobie (VISA i MasterCard elektroniczne, VISA wypukła), żadna nie zadziałała. Na moja prośbę o rachunek kredytowany, pani w okienku, spojrzawszy na napis na moich bocznych drzwiach zaczęła krzyczeć, że "Polacco no creditto" i wezwała policję. Stałem tam z 20 minut, blokując bramkę. Na szczęście jeden z policjantów znał angielski, więc obyło się bez zbytnich komplikacji, co nie przeszkodziło im w skontrolowaniu mnie i dokumentów. W wielu miejscach spodziewaj się takich zachowań, a już zupełną porażką jest (czasami) obsługa bramek automatycznych. O znajomości języka innego niż włoski zapomnij.

Dlatego, jeśli szef nie wyposażył Cię w VIA Card lub Telepass, warto mieć paręset EUR w kieszeni. Tak, na wszelki wypadek.
Cytuj:
Witam NA CZ musisz mieć GOBOXA do 7.5t jeżeli dobrze pamiętam.Pozdrawiam Dawid.
Dawid, GoBox to austriacki wymysł :)

Na Czechach jest Premid.

_________________
Janusz Kastyk
Ahoj, przygodo! :) Przygodo... ahoj?
Wiozę się pomału...
http://truckmapa.wagaciezka.com - mapa dla ciężarówek


Ostatnio zmieniony 09 maja 2010, 11:34 przez Bajzel, łącznie zmieniany 1 raz.
Proszę bardzo ;)


Post Wysłano: 09 maja 2010, 11:24
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Dlatego, jeśli szef nie wyposażył Cię w VIA Card lub Telepass, warto mieć paręset EUR w kieszeni. Tak, na wszelki wypadek.

W kartę VIA Card można się wyposażyć samemu. Np. pierwsza stacja paliw za bramkami od Brennero na A22. Można sobie wyrobić kartę VIA i doładować ją kartami flotowymi.


Post Wysłano: 09 maja 2010, 11:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:27
Posty: 493
Samochód: Iveco Stralis AT440S43 T/P
Lokalizacja: okolice Korycina, podlaskie, PL

Cytuj:
Cytuj:
Dlatego, jeśli szef nie wyposażył Cię w VIA Card lub Telepass, warto mieć paręset EUR w kieszeni. Tak, na wszelki wypadek.

W kartę VIA Card można się wyposażyć samemu. Np. pierwsza stacja paliw za bramkami od Brennero na A22. Można sobie wyrobić kartę VIA i doładować ją kartami flotowymi.
Próbowałem zrobić tak w okolicach Padwy. Włoch wytłumaczył mi, że musi to zrobić moja firma poprzez instytucję oficjalnie uznaną przez włoskich koncesjonariuszy (np. DKV, ale to oczywiście tylko przykład) i w efekcie wyszedłem z kwitkiem. Taką samą informację dostałem w POK koło Rzymu.

Jeśli udało Ci się zrobić to samemu, gratuluję :)

_________________
Janusz Kastyk
Ahoj, przygodo! :) Przygodo... ahoj?
Wiozę się pomału...
http://truckmapa.wagaciezka.com - mapa dla ciężarówek


Post Wysłano: 15 kwie 2011, 11:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 sie 2010, 18:13
Posty: 5
GG: 0
Samochód: DAF XF95

Witam wszystkich. Chciałbym sie dowiedzieć jaki jest całkowity koszt przejazdu przez Szwajcarie z D do I Ciągnikiem z naczepą o masie z ładunkiem ok 38t. Z góry dziękuje


Post Wysłano: 15 kwie 2011, 12:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Witam wszystkich. Chciałbym sie dowiedzieć jaki jest całkowity koszt przejazdu przez Szwajcarie z D do I Ciągnikiem z naczepą o masie z ładunkiem ok 38t. Z góry dziękuje

30 EUR to masz koszt odprawy tranzytowej. Na granicy idziesz do pierwszej lepszej agencji celnej, robisz T1 i potem do celników.

Jeśli chodzi o opłaty drogowe. W Szwajcarii płaci się za tzw. tonokilometr. DMC ustalają na podstawie dowodu rejestracyjnego auta. Tak więc nieważne, czy wieziesz 5 ton ładunku, czy też 20 ton.

Dla samochodów Euro 4, 5 i 6 masz stawkę 0,0226 CHF za tkm. Z Weil am Rhein do Como masz ok. 280 km z tego co pamiętam.

Czyli 280 km x 40 t. dmc x 0,0226 = 253,12 CHF ~ 772 PLN wychodzi mniej więcej opłata drogowa.

Oczywiście jeśli płacisz kartą flotową dolicz jeszcze jakąś prowizję.

Żeby wjechać na CH musisz sobie wyrobić kartę na auto do opłat drogowych u szwajcarskiego celnika.


Post Wysłano: 15 kwie 2011, 12:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 sie 2010, 18:13
Posty: 5
GG: 0
Samochód: DAF XF95

Dzieki Pazdz. Mam euro 3 to koszta troszke wzrosna. Jeszcze raz dziękuje za szczerą, wyczerpującą i bardzo pomocną odpowiedz. Pozd.


Post Wysłano: 15 kwie 2011, 13:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Dzieki Pazdz. Mam euro 3 to koszta troszke wzrosna. Jeszcze raz dziękuje za szczerą, wyczerpującą i bardzo pomocną odpowiedz. Pozd.
Euro 3 policz sobie według stawki 0,0266 CHF/tkm.


Post Wysłano: 16 kwie 2011, 5:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 kwie 2006, 15:36
Posty: 3138
GG: 997
Samochód: 1948
Lokalizacja: CG

A wyrobienie karty to koszt 50 euro. Dobrze pamiętam ?
Jak masz dodatkowe halogeny to w Austrii mogą się czepiać.
We włoszech na zakazie nie radze wyprzedzać, chyba, że gabaryt.

_________________
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.


Post Wysłano: 18 kwie 2011, 20:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lut 2011, 19:19
Posty: 74
GG: 0

A przypadkiem przez Szwajcarię nie jedziesz koleją, bo jest dla tranzytu ograniczenie, z tego co słyszałem od wykładowcy w szkole ?? :oops:

_________________
Źle stanął i go tłuką


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: