Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 10 mar 2008, 0:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Witam chciałbym w manie f 90 napełnic klimatyzacje, lecz w autach man serii f 2000/f 90 wadą jest nieszczelność klimatyzacji i dość szybkie ubywane środka chłodniczeo. Kolega mówił mi, że pod napelnienu klimatyzacji freon wyleciał mu już na drugi dzień dlatego mam pytanie czy mozna domowymi środkami lub preparatami dostępnymi na rynku uszczelnić klimatyzacje tak aby freon tak szybko się nie ulatniał. :?: :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 10 mar 2008, 8:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Niestety domowymi sposobami nieda się tego zrobić, trzeba znaleść nieszczelność i ją usunąć. Poto właśnie dodaje się zielony barwnik do gazu aby było widać nieszczelnośći gdy się świeci lampą ultrafioletową. Jedynie na samych połączeniach można wymienić uszczelniacze lub cały element inny sposób to lutowanie dziur

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 10 mar 2008, 10:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

No tak ale większość manów f 2000 czy f 90 mają tą wade, że bardzo szybko ucieka czynnik chłodniczy MAN może wiesz, gdzie moge dostać chłodnice klimatyzacji do mana f 90 lub f 2000 bo to chyba taka sama jest w obydwu modelach i gdzie moge dorobić gumowe przewody :?: :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 10 mar 2008, 11:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lut 2008, 20:55
Posty: 7
GG: 0

Przewody można zrobić z przewodów hydraulicznych (oczywiście cienkich) tylko trzeba dospawać/dolutować końcówki.


Post Wysłano: 10 mar 2008, 12:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
No tak ale większość manów f 2000 czy f 90 mają tą wade, że bardzo szybko ucieka czynnik chłodniczy
To kwestia szczelności a wzasadzie stopnia skorodowania. U mnie w manie trzymało gaz przez 7 lat aż rurka się nie przetarła. Może tak być że chłodnica klimatyzacji jest z aluminium które się szybko utlenia i zaczyna przepuszczać gaz który jest pod ciśnieniem 18 atmosfer jak pracuje sprężarka. Taki przypadek miałem w fordzie gdzie kupijem zamiennik chłodnicy do klimy made in chaina i wytrzymała nowa około 1,5 roku teraz mam berra/hella i mam swiety spokuj.
Nowa chłodnica do f2000 to koszt około 700 złoty mozesz ją kupić np w w intercarsie, focie , autosie i tym podobnym lub w firmach zajmujących się chłodnicami czy naprawami klimatyzacji

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 10 mar 2008, 19:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Myślałem na regeneracją starej ale po dziesiejszych testach pod wodą okazało się, że jest aż 5 dziur. Mam dylemat czy kupić orginał czy zamiennik może mi ktos doradzi? Wiem, że musze wymienić jeszcze 2 przewody gdyż tak jak pisał MAN na stopnicach jest zielony barwnik i są przetarte przewody jeden od osuszacza do samej chłodnicy a drugi od nagrzewnicy do pompy może zna ktos firmę która specjalizuje się w dorabianiu takich przewodów i zaciskaniu samych końcuwek :?:

_________________
MAN


Post Wysłano: 14 mar 2008, 1:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 sty 2008, 0:17
Posty: 17
GG: 1469328
Lokalizacja: Bieruń

przewody dorobi Ci większość wiejskich ekspertów od klimatyzacji ( dosc specjalne ciśnieniowe węże wykładane teflonem w środku używane w wszystkich klimach na gaz R134a ) niestety i tak w końcu u nich wylądujesz. żeby to zrobić w domu po amatorsku potrzebujesz pompę próżniowa ( można użyć starego agregatu z lodówki ) i manometrów ale jeżeli myślisz tylko o swoim jednym samochodzie jest to kompletnie nieopłacalne . Niestety czasami trzeba dać też innym zarobić. Pozdrawiam


Post Wysłano: 14 mar 2008, 11:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 paź 2005, 23:08
Posty: 1697
Lokalizacja: Chełmek

A ile klima nie chodzi??? Czesto zdarza sie ze kompresor sie zatrze jesli uklad jest rozszczelniony dluzszy czas, u mnie w osobowce zostawilem klime ze zrobie na wiosne i jak chcialem zrobic pozniej to juz cos zlapalo w srodku i sie juz nie obracala oska... :evil:
I pozniej sie okazuje ze trza wymienic pol klimy...


Post Wysłano: 14 mar 2008, 13:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 paź 2006, 21:22
Posty: 19
GG: 0
Samochód: SCANIA 124L 400
Lokalizacja: Kalisz

Ja też jezdziłem F2000 i pojechałem do serwisu MANa z klimatyzacją. Znależli nieszczelną rurkę, wymienili, napełnili układ i okazało się że następna rurka też jest przerdzewiała. Wymienili, skasowali ponad 500 stów za same dwie rurki, napełnili i trzymało może miesiąc, więc później już zrezygnowałem, wolę szyberdach i szyby boczne:)

_________________
.....::::::SCANIA::::::.....

SCANIA 124L 400


Post Wysłano: 14 mar 2008, 13:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

Gdyby padł kompresor, tu u mnie leży niepotrzebny od F90.Co prawda, też jakiś rok nieużywany.A "chłodniczkę" naprawi wiele firm.Ja wysyłałem chłodnice do Suchego Lasu k.Poznania kilka razy.

_________________
ego


Post Wysłano: 14 mar 2008, 14:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

No włsnie chce oddać żeby mi 2 rurki gumowe zagnietli do metalowych bo mam przetarte na focie jest u góry metalowe a na dole gumowy przewód i chce zeby mi wywalili gumowy przewód i złożyli nowy i odnowa zagnietli :wink:
Obrazek
Chłodniczke też bede miał co prawda po regeneracji ale wysterczy. A co do samej klimy to sam niewiem ile ona nie działa bo auto jest niedawno kupione ale mówili mi, że jak nie ma freonu to pompa niedziała a obraca się tylko same koło pasowe to jakim prawem się może zatrzeć :?:
Kolego EGO jezeli by się okazło, że pompa jest do wymiany to za ile ją sprzedasz :?: :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 14 mar 2008, 17:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

Cytuj:
No włsnie chce oddać żeby mi 2 rurki gumowe zagnietli do metalowych bo mam przetarte na focie jest u góry metalowe a na dole gumowy przewód i chce zeby mi wywalili gumowy przewód i złożyli nowy i odnowa zagnietli :wink:
Obrazek
Chłodniczke też bede miał co prawda po regeneracji ale wysterczy. A co do samej klimy to sam niewiem ile ona nie działa bo auto jest niedawno kupione ale mówili mi, że jak nie ma freonu to pompa niedziała a obraca się tylko same koło pasowe to jakim prawem się może zatrzeć :?:
Kolego EGO jezeli by się okazło, że pompa jest do wymiany to za ile ją sprzedasz :?: :wink:
Koło pasowa obraca się ciągle.Przez elektromagnes dopiero załączany jest kompresor, który nie powinien się dać załączyć jeśli nie ma ciśnienia w instalacji .Gdy będzie konieczny to będziemy "negocjować". :) Mi on na nic.Po ostatnim pechowym aucie na trzy litery straciłem do niego sentyment :)

_________________
ego


Post Wysłano: 15 mar 2008, 13:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Potrzebny mi adres gdzie mozna takie przewody zagnieść
1 Pytanie czy jak odkręce to 2 przewody to nie bedzie leciał żaden płyn ?
Obrazek
2 Chodzi mi o zagniecenie takich przewodów
Obrazek
3 Przy pompie obraca sie same koło pasowe a ten trójkąciek nie to chyba jest wyłączona :wink:
Obrazek

_________________
MAN


Post Wysłano: 15 mar 2008, 13:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

Przewody hydrauliczne na wzór starych można w wielu miejscach dorobić.W pobliżu znam ze trzy takie miejsca.Musisz się rozejrzeć też w swojej okolicy. Napęd pompy jest zalączany elektromagnesem (identycznie jak w Fiacie 125 czy Polonezie) przez termostat i czujnik ciśnienia w układzie.

_________________
ego


Post Wysłano: 16 mar 2008, 13:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Więc tak znalazłem firme która specjalizuje sie w naprawianiu, napełnianiu i zakładaniu klimatyzacji i ogrzewań postojowych jutro będe do nich dzwonił :wink:
Prawdopodobnie filtr osuszacz również będzie do wymiany gdyż po jego prawej stronie jest sporo skorodowany ponadto te kulki co sa za tą szybką to jest ich 4 :wink: Gdyż ta czarna rozpadła się na 3 biała jest w pożądku. Jezli ktoś posiada taki filtr i chce sprzedac to prosze o kontakt. Zastanawiam sie tylko po co tam są 2 czyjniki w f 2000 był tylko jeden :wink:
Obrazek
moje gg 4819725 :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 16 mar 2008, 14:30
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tymi kulkami się nie przejmuj, nowy osuszacz to około 300 złoty. Pierwszy raz w manie widze osuszacz z dwoma czujnikami, podejrzewam że jeden wystarczy ten co jest u góry a drugi wystarczy zmostkować

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 16 mar 2008, 19:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Aha tak dokładnie to w którym sklepie w intercarsie może :?: :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 16 mar 2008, 19:57
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Aha tak dokładnie to w którym sklepie w intercarsie może :?: :wink:
Też ale radziłbym ci oskrobać tą rdze i jesli dziury nie będzie widać to dałbym sobie z nim spokuj jeśli po napełnieniu instalacji gazem i w czasie pracy klimy zaczną pojawiać się na obudowie tłuste plamy wtedy bym się zdecydował na wymiane. Nie rozumiem poco dali dwa czujniki wysokiego ciśnienia, Bo na tych grupszych rurkach jest czujnik niskiego ciśnienia.
Właśnie odebrałem nowe kółko pasowe od napinacza paska klinowego do klimy klimy, pozostała mi do pospawania pęknięta miedziana rurka w chłodnicy taka cienka tam gdzie z jedej rurki robią się dwie

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 16 mar 2008, 20:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

a ten filtr osuszacz to moge odkręcic i włozyć w wode i podłaczyc pod sprężarke nie uszkodzi się :?: W taki sposów sprawdziłbym szczelność ale czy nic nie popsuje :?: :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 16 mar 2008, 20:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Nie zabardzo bo w środku jest sorbent który pochłania wilgoć z układu klimatyzacji jeśli do środka dostanie się woda to tylko do wymiany bedzie osuszacz. Przed napełnieniem klimy zregóły robi się test szczelności pompuje się azot do instalacji i sprawdza się szczelność. Jest to zawsze tańsza alternatywa nisz za pare dni znowu nabijać klimę gazem

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: