Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 05 mar 2008, 23:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 sty 2008, 22:52
Posty: 64
GG: 1656306
Samochód: PremiumDXI450
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

witam
mam pytanko..posiadam od niedawna kat. C i nie mam jeszcze kursu na przewóz rzeczy. Narazie nie chce robić kat.E.

I jak teraz pójdę na ten kurs zapłacę 700zl to potem jak zorbie np w przyszłym roku E to kurs będzie mi sie liczył??

jeżeli nie to trudno..zapisze sie jeszcze w tym tygodniu na E bo płacić tyle kasy i siedzieć 2xx godzin to lekka przesada...


pomyłka to miało być do tematu PJ kat. C - przepisy
przepraszam i proszę o przeniesienie


Tytuł: Re: kurs
Post Wysłano: 05 mar 2008, 23:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 wrz 2007, 14:11
Posty: 73
GG: 1220901
Lokalizacja: Szczecin

Kurs nie jest przypisywany do kategorii prawa jazdy. Poza tym i tak trzeba będzie uaktualnić go jak wejdą nowe przepisy będzie to prawdopodobnie 30 godzin.


Tytuł: Re: kurs
Post Wysłano: 06 mar 2008, 16:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 kwie 2006, 20:12
Posty: 621
GG: 8765643
Lokalizacja: Lublin

Jezeli juz posiadasz minimum C nie bedziesz siedzial 280 godzin na kursie. Przejdziesz w pozniejszym okresie kurs doksztalcajacy. Jak teraz zrobisz sobie na przewoz rzeczy bedzie Ci sie on liczyl przy kategori CE.

_________________
"... gdy w przyszłości wnuk przy kominku zapyta mnie: Dziadku, a co Ty w życiu robiłeś??? Odpowiem, że to, co najbardziej kochałem - JEŹDZIŁEM ..."


Post Wysłano: 24 mar 2008, 16:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 mar 2008, 0:46
Posty: 17
GG: 0

obecnie wygląda to tak,że robisz kurs na przewóz rzeczy część ogólną i dodatkową. wydają ci zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu i jest ono ważne 5 lat. po upływie 5 lat musisz iść na kurs dokształcający. po jego ukończeni znowu dostajesz zaświadczenie,które ważne jest kolejnych pięć lat. i tak aż do śmierci :lol: chyba,że przepisy tak bardzo się pozmieniają,że będzie całkowicie coś innego :evil:


Post Wysłano: 14 wrz 2008, 10:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 wrz 2008, 14:51
Posty: 72
GG: 7426624
Samochód: VW
Lokalizacja: Gdynia

helou panowie,mam pytanko odnosnie tych kursów na przewóz osób i rzeczy jak to mówia,
czego oni tam ucza -jak przewozic,zapinac towar na pace?
słyszałem,ze ucza tez obsługo tacho
:?:


Post Wysłano: 08 paź 2008, 22:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 wrz 2008, 20:16
Posty: 24
GG: 0
Samochód: DAF 105 XF
Lokalizacja: XXXX

Witam. Właśnie jestem w trakcie kursu na przewóz rzeczy. Koszt 700 zł. Czego tam uczą? Właściwie niczego ( małymi wyjątkami) co mogło by mnie zaskoczyć. Pierwszego dnia były zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym - teoretyczne dywagacje zakończone stwierdzeniem: Panowie jesteście dorośli, dbajcie na drodze o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
Dzień drugi Teoria dotycząca techniki : Systemy ABS, ASR. Budowa i działanie hamulców roboczych, górskich. teoretyczne wskazówki jak i kiedy ich używać, oraz dokumenty stosowane w przewozach drogowych. Omawialiśmy podstawowe - co do czego.
Dzień trzeci - przepisy ruchu drogowego - przypomnienie i uporządkowanie wiadomości już posiadanych. Troszkę nowości z zakresu znaków drogowych. Oraz Bardzo dobre zajęcia - Czas pracy kierowców. I to jest na prawdę bardzo dobry pomysł na taki wykład. Przepisy, wyjaśnienie pojęć, i praktyczne zastosowania. To się przyda. Prowadzi to świetny specjalista ( WORD Gdańsk). Odpowiada na praktycznie wszelkie pytania z tego zakresu.
Jutro będą zajęcia teoretyczne i praktyczne z zabezpieczania ładunków - opinię przedstawię jutro.
Szerokości!!


Post Wysłano: 09 paź 2008, 17:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 wrz 2008, 20:16
Posty: 24
GG: 0
Samochód: DAF 105 XF
Lokalizacja: XXXX

Witam, zgodnie z obietnicą :) Dzisiejsze zajęcia dotyczyły zabezpieczenia ładunków. Podstawowe przepisy prawne, normy, przykłady złego zabezpieczenia ładunków i ich konsekwencje - wszystko teoretycznie. Wykładowca przynajmniej podał stronkę w necie gdzie można co nieco poczytać.
http://www.malopolskie.pl/Pliki/2006/_1 ... ykazan.pdf.
Potem ( diabli wiedza w jakim celu :shock: ???? ) musiałem przejechać jakieś 100 m po łuku Starem 1114 :U .
Jutro reszta wykładów z czasu pracy kierowców i....koniec.
Powiem Wam tylko tyle , że każda wiadomość która przypomina, porządkuje, utrwala wiedzę jest w naszym fachu POTRZEBNA!!!, Ale na boga....700 zł za taki kurs to zdecydowanie za dużo. :evil: :(


Post Wysłano: 09 paź 2008, 23:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Za dużo? No coś ty! :lol:
Za rok wejdzie na C kwalifikacja wstępna to będzie 9 000 zł :mrgreen:

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 28 paź 2008, 22:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

Witam.Tutaj umieszcze swoje pytanie ,niechce juz otwierac owego tematu.Moje pytanie brzmi czy majac prawo jazdy kat.B i C moge zrobic sobie za jednym machem kurs na przewoz rzeczy i osob?(bardziej chodzi mi o kurs na przewoz osob,bo wiem ze majac kat C nalezy miec kursna przewoz rzeczy)I jesli zrobie (jesli bede mogl)ten kurs na przewoz osob to bede mogl np.prowadzic busa przewozacego ludzi?(rozumiem ze autobus odpada bo niemam katD)?Gdzies czytalem ze lepiej jest robic oba kursy jednoczesnie bo taniej wychiodzi ale nie jestem pewien czy moge?
Co o tym sadzicie? Dzieki za odpowiedzi!

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Post Wysłano: 29 paź 2008, 0:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 paź 2008, 14:25
Posty: 13
GG: 0
Samochód: osobowy
Lokalizacja: podlasie

busem i 9 osób na pokładzie możesz i na B jeździć


Post Wysłano: 06 lis 2008, 15:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lis 2007, 14:14
Posty: 187
GG: 1
Samochód: volvo fm
Lokalizacja: Radom

a ja mam takie podobne pytanie (jakoś mi to chodzi od dłuższego czasu po głowie) a mianowicie: czy jak osobnik który straci prawko a ma przypuśćmy B i C, do tego kurs na przewóz rzeczy... to po odrobieniu tych kategorii kurs na przewóz rzeczy będzie nadal aktualny czy trzeba będzie robić kwalifikacje wstępną? Pytam czysto teoretycznie ;)

acha, interesuje mnie też czy można sprawdzić jakoś czy ma sie na koncie punkty karne... mandatu nie dostałem, ale może kiedyś jakiś foto radar... (wątpię, ale chciałbym od czasu do czasu mieć możliwość sprawdzenia tego) jako że mam też C+E nie chciałbym mieć jakiejś nie miłej sytuacji... zawodowo jeszcze nie jeżdżę ale to już kwestia kilku miesięcy...

73!!!

_________________
Volvo FM + Feldbinder
Przewóz pszczół luzem! :mrgreen:


Post Wysłano: 06 lis 2008, 16:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

trudne pytanie.
Jako, ze kurs na przewóz rzeczy jest przypisany do numeru prawa jazdy, a prawo jazdy nie zmienia numeru nawet jak sie dorabia kategorie (z tego co wiem), to na logike po "zwróceniu" prawa jazdy numer też powinien być ten sam, a wiec kurs powinien być nadal wazny..

No bo dlaczego kurs ma stracić waznosc bo Ci zabrali prawo jazdy?

Jednak chyba pytasz w związku z czym innym.... z tym, ze prawo jazdy zostanie Ci wydane z nową data..

Ale tu też raczej możesz być spokojny, bo nawet w przepisach dot. kwalifikacji wstepnej jest wyraźnie napisane, że kierowca który uzyskał po raz pierwszy...

Tak wiec liczy sie kiedy uzyskałeś po raz pierwszy prawo jazdy.

hmmm teraz sam sie zastanawiam.

Cytuj:
1. Wymóg określony w art. 39a ust. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1, nie dotyczy
osób posiadających prawo jazdy:
1) kategorii D1, D1+E, D lub D+E, wydane do dnia 10 września 2008 r.;
2) kategorii C1, C1+E, C, C+E, wydane do dnia 10 września 2009 r.

teraz pytanie o jaką datę wydania chodzi, jednak widzisz, jeśli ktoś miał stare prawo jazdy i wymienił na nowe, to myslisz ze z tego tytułu ma robic kw. wstepna?

Wątpie. pewnie chodzi o date pierwszego wydania, poza tym podejrzewam, że prawo jazdy, które zostanie Ci zabrane, nie będzie wyrabiane jeszcze raz tylko sobie na Ciebie poczeka wiec nic sie na nim nie zmieni.


Co do pytania o punkty karne, podobno na każdej komendzie policji można uzyskać taką informacje.
Nie wiem czy na każdej wiosce, ale na pewno w jakiejś wiekszej komendzie gdzie jest wydziału ruchu drogowego


p.s zwróć jeszcze uwage, że są w przepisach ruchu drogowego takie hasła jak zatrzymanie prawa jazdy i cofniecie uprawnień.

po przekroczeniu 24 p tracisz prawo jazdy, ale nie masz cofniętych uprawnień

cofnięte uprawnienia masz dopiero po wyroku sądu np jak spowodujesz wypadek


Post Wysłano: 06 lis 2008, 17:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2007, 0:28
Posty: 124
Lokalizacja: => PL <=

Cytuj:
trudne pytanie.
Jako, ze kurs na przewóz rzeczy jest przypisany do numeru prawa jazdy, a prawo jazdy nie zmienia numeru nawet jak sie dorabia kategorie (z tego co wiem), to na logike po "zwróceniu" prawa jazdy numer też powinien być ten sam, a wiec kurs powinien być nadal wazny..
No no no....
Nie w kazdym przypadku.
Nie zmienia sie numer prawa jazdy - jesli organ wydajacy sie nie zmienia.
W moim przypadku zamkneli Wydzial Komunikacji w gminie i jest tylko w starostwie powiatowym (Cieszyn - nota bene) ;)
Wiec wydajacym na nowym prawku jest w moim przypadku Starosta Powiatowy, a na poprzednim mialem Wojta Gminy i... 2 rozne numery dokumentow - wiec trzeba zdawac sobie sprawe z takiego faktu!
Jesli nic nam sie nie zmienia, a kategoria przybywa - numer ten sam.
Jesli cos sie zmienia (wydzial, wojewodztwo, organ wydajacy) - ZONK! numer inny.

_________________
B <= 2000
widlak & butle gazowe <= 2007
C & C+E <= 2008
D <= 2010
A => brak


Post Wysłano: 06 lis 2008, 17:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 cze 2008, 10:22
Posty: 29
GG: 0
Lokalizacja: Staszów

Witam,

DOKŁADNIE !!!

potwierdzam co wyżej napisał *KroQ*

Miałem to samo:

1999 - kat B organ wydający Gmina,
2008 - kat C organ wydający Starosta Powiatowy i inny numer PJ,
2008 - kat CE organ wydający Starosta Powiatowy i ten sam numer co przy kat C.

Trzeba więc brać poprawkę na to kiedy wydane było prawko i jaki organ je wydał, co ma bezpośredni związek z numerem PJ.

EDIT:
Chodzi właśnie o pozycję nr 5 <na starym z 1999r. był tam inny numer niż na tych z 2008r.>. Inny organ wydający - inna numeracja.


Ostatnio zmieniony 07 lis 2008, 2:31 przez kotex, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 06 lis 2008, 20:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2008, 20:06
Posty: 57
GG: 7053436
Lokalizacja: Kuźnica Grabowska/Ostrzeszów-POT

A czy mając tylko B mogę zrobić kurs na przewóz rzeczy ??
Pytam bo pod koniec maja przyszłego roku mam 18 i zrobię prawko kat. B i jeśli byłoby to możliwe chciałbym zrobić kurs na przewóz rzeczy na dotychczasowych zasad.
Pozdrawiam :)

_________________
B- 22.06.2009
C- 02.10.2009

C+E- 20.10.2011
Kwalifikacja wstępna- 14.10.2011


Post Wysłano: 06 lis 2008, 20:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Ale o którym numerze mówicie?

Numer prawka C mam taki sam jak numer prawka B (numer, czyli pozycja na przedniej stronie oznaczona jako pozycja "5.") - ten numer nie zmienia się! Bo to jest chyba numer w rejestrze CEPiK.

Zmienia się natomiast numer druku (na odwrocie pod paskiem kreskowym), ale on jest mniej ważny.

Do kursów na przewóz rzeczy/osób liczy się ten niezmienny z poz. 5.

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Post Wysłano: 06 lis 2008, 21:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 gru 2007, 0:28
Posty: 124
Lokalizacja: => PL <=

W moim przypadku zarowno numer druku (z kodem kreskowym), jak i numer prawa jazdy (pod pozycja 5) sie roznia - czyli inne mam numery na starym prawku z jednym zdjeciem (z 200roku) i inne na nowym - juz "unijnym" z 2 zdjeciami (2008).

Skanowac mi sie teraz nie chce - a sprawdzilem przed chwila - bo stare prawko mam w szufladzie. A to gdzie te numery sa - a co mnie to... dane dokumentow zawsze przeciez mozna uaktualniac w systemie.

PS. a adres mi sie nie zmienil - tylko organ wydajacy - wiec.......

_________________
B <= 2000
widlak & butle gazowe <= 2007
C & C+E <= 2008
D <= 2010
A => brak


Post Wysłano: 07 lis 2008, 10:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 lis 2007, 14:14
Posty: 187
GG: 1
Samochód: volvo fm
Lokalizacja: Radom

aha, trochę mi to rozjaśniliście, Bóg zapłać :mrgreen:
nie zamierzam tracić prawka ;) pytam z ciekawości (choć wiadomo, różnie to bywa), ale myślę że głowę na karku mam ;)

Pozdrawiam:)

_________________
Volvo FM + Feldbinder
Przewóz pszczół luzem! :mrgreen:


Post Wysłano: 05 gru 2008, 20:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 sie 2007, 20:53
Posty: 25
GG: 9181028
Lokalizacja: Okolice Kielc

witam nie daje mi spokoju pewna kwestia kierowcy u mnie w firmie niektorzy mieli powyrabiane wkladki po 2003 roku lub 2002 na podstawie kursu na przewoz rzeczy w wiekszosci te wkladki stracily waznosc pozycja 9 na wkladce i teraz moje pytanie jest takie czy trzeba ich wyslac na ten kurs doksztalcajacy dodatkowy w szkole jazdy jak pokazalem wkladke jednego z kierowcy to powiedzieli ze musi on przejsc kurs doksztalcajacy dodatkowy gdyz wkladka stracila waznosc ale wtedy im tlumaczono jak przechodzili ten kurs ze jest on bezterminowy sam juz nie wiem jak to interpretowac

_________________
kat. B 2001
kat. C 2008
kat. C+E 2008


Post Wysłano: 05 gru 2008, 20:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sty 2008, 15:59
Posty: 13
GG: 3923950
Lokalizacja: Rzeszów

Witam, mam pewne pytanie, dzisiaj miałem egzamin na kat C, testy- zaliczone, za niedługo będę miał egzamin praktyczny, jak zdam i odbiorę prawo jazdy, to muszę KONIECZNIE zrobić ten kurs na przewóz rzeczy czy nie? Dodam iż będę jeździł tylko na potrzeby własne. Proszę o wyjaśnienie sprawy bo nie jestem w tym oświecony.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: