Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]
Autor
Wiadomość
Tytuł: OPC a licencja
Post Wysłano: 10 lut 2008, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 gru 2006, 0:14
Posty: 106

Witam, znajomy jak otwieral firme transprotowa w Gdansku to jako zabezpieczenie finansowe wystaczylo mu OCprzewoznica, ja poszedlem tym samym krokiem tylko, ze wniosek skadalem w Starogardzie Gdanskim i facet w wydziale komunikacji powiedzial, ze OCprzewoznika to jest nadinterpretacja przepisow ina tej podstawie nie udzieli mi licencji i ma takie zasady. Pytanko do znawcow, jak to jest czy facet zlamal prawo czy mial prawko mi odmowic OCprzewoznika jako forma ubezpieczenia? Pozdrawiam


Post Wysłano: 10 lut 2008, 23:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

co urząd to inaczej :(

OCP nie ma na liscie 'dopuszczalnych form zabezpieczenia'

ale- jak zauważyles, jeden urząd przyjmuje, drugi nie




ps. jakie OCP wybrałeś ? Jaka firma, stawka, zakres odpowiedzialności (limit $/EUR i rabunek?)

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 11 lut 2008, 0:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 gru 2006, 0:14
Posty: 106

Uniqa, wartosc na 100 000 zl, zakres podstawowy na rok, cena 672zl przy limicie dla jednego wypadku 25%

Chcialbym zaznaczyc, ze na stronie BOTM jest takie cos:


Jakie są wymagane zabezpieczenia i forma ich dokumentacji?


9000 euro na pierwszy + 5000 euro na każdy następny pojazd

Wartość euro przeliczana jest po średnim kursie NBP, obowiązującym w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok, w którym składana jest gwarancja.

1. Środki pieniężne dostępne na rachunku bankowym- zaświadczenie z banku o stanie konta (ważne 3 miesiące od daty wystawienia dokumentu);
2. Roczne sprawozdanie finansowe za ostatni rok działalności gospodarczej - ważne rok od daty wydania;
3. Akcje, obligacje, udziały i inne zbywalne papiery wartościowe - dokument z biura maklerskiego lub wyciąg z KRS;
4. Gwarancje lub poręczenia bankowe z terminem ważności w nich określonym;
5. Polisa ubezpieczeniowa potwierdzająca ubezpieczenie przewoźnika od odpowiedzialności cywilnej z terminem ważności w niej określonym;
6. Polisę ubezpieczeniową nieruchomości z terminem ważności w niej określonym lub wycenę nieruchomości dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego ważną rok od daty wydania łącznie z dokumentami potwierdzającymi własność nieruchomości (np: wyciąg z księgi wieczystej, wyciąg z rejestru gruntów, akt notarialny, postanowienie sądu);
7. Weksle wystawione przez osobę trzecią na rzecz przewoźnika wraz z potwierdzeniem sytuacji finansowej osoby trzeciej ( wg. powyższych form dokumentacji sytuacji finansowej).

I co teraz o tym myslisz?


Post Wysłano: 11 lut 2008, 0:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

BOTM nie jest stroną w sprawie :/


wszedłem na stronę ITD i w tamtejszej ustawie o transporcie masz napisane tak:
"5. Posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i
prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego
potwierdza się:
1) rocznym sprawozdaniem finansowym;
2) dokumentami potwierdzającymi:
a) dysponowanie środkami pienięŜnymi w gotówce lub na rachunkach
bankowych lub dostępnymi aktywami,
b) posiadanie akcji lub udziałów lub innych zbywalnych papierów
wartościowych,
c) udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych,
d) własność nieruchomośc"


ALLLEEEE....
przy okazji znalazłem jakis starszy tekst tej ustawy w ktorym było napisane tak:

"3) posiada zabezpieczenie w postaci: środków pieniężnych dostępnych przez
okres posiadania licencji, poręczeń albo gwarancji bankowych, poręczeń osób
fizycznych lub prawnych, obligacji państwowych, zastawu na papierach
wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, gwarancji
ubezpieczeniowych, polis ubezpieczeniowych autocasco lub weksli w
wysokości:
a) na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego
- 9.000 euro,
b) na każdy następny pojazd samochodowy - 5.000 euro,"



różnica niby nieznaczna...
trzeba by sie zgłębić bardziej w temat i poszukac na stronie sejmowej kiedy to sie zmieniło. widac część urzędów tej zmiany niezaobserwowało...



Co do Uniqua - najtańsze, domyslam sie ze 100.000$, ale czytałeś warunki tego ubezpieczenia ?? mnie rozbroiło całkowicie, została hestia i warta


zmieniło się toto w:

USTAWA
z dnia 29 lipca 2005 r.
o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw1)
(Dz. U. z dnia 20 września 2005 r.)



" W ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
[...]
3) w art. 5:
a) w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
"3) posiada sytuację finansową zapewniającą podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego określony dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości:
a) 9.000 euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,
b) 5.000 euro - na każdy następny pojazd samochodowy,
c) 50.000 euro - przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie, o którym mowa w art. 4 pkt 3 lit. b;",
b) po ust. 3 dodaje się ust. 4-6 w brzmieniu:
"4. Wymagań, o których mowa w ust. 3 pkt 4 i 5, nie stosuje się wobec przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy wyłącznie w zakresie, o którym mowa w art. 4 pkt 3 lit. b.
5. Posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego potwierdza się:
1) rocznym sprawozdaniem finansowym;
2) dokumentami potwierdzającymi:
a) dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,
b) posiadanie akcji lub udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych,
c) udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych,
d) własność nieruchomości.
6. Przy ocenie sytuacji finansowej, o której mowa w ust. 3 pkt 3, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, obowiązujący w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok, w którym ocena ta jest dokonywana.";
[...]"


no, to już jest jasno...

niestety, u Ciebie w starostwie to Pan Urzędnik ma racje :(

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 11 lut 2008, 10:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Tak to jest kolego niestety, że każde starostwo interpretuje przepisy po swojem ( w myśl zasady wolność Tomku w swoim domku) . Katowice przyjmują bez problemu OCP lecz miałem problem z umową o dzieło podpisaną z posiadaczem Certyfikatu (najmniej przyjmują od umowy zlecenia) i kontraktu menagerskiego też zdaje się nie uznawaja. Ale zdałem sam swój Certyfikat i wtedy bez problemu dali mi licencje. :D

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Post Wysłano: 11 lut 2008, 10:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

Szczerze przyznam ze ja tu nie bardzo widze miejsce na interpretacje po swojemu...

bardziej bym zakładał 'odstępstwo' i 'przyzwyczajenie' ze względu na to że 'kiedyś tak było'

OCP nie łapie sie nawet na siłe pod żadne z obecnie przyjmowanych potwierdzeń



Może Pan/Pani urzędnik po prostu nie wie że to sie zmieniło w takzwanym międzyczasie

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 11 lut 2008, 10:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Nie bój sie wiedzą i to aż za dobrze , bo na ich "ekspertyze" odnośnie tego czy może być umowa o dzieło czy nie, czekałem 2 tygodnie i interpretowała to chyba połowa prawników urzedu miasta. A jest to normalna umowa cywilno-prawna która powinna być dopuszczona. Przy czym teoretycznie jest lepsza od zlecenia bo chodzi w niej o efekt finalny ,czyli o wykonanie dzieła w 100%, co przy zleceniu chodzi o :staranne wykonywanie pracy bez odpowiedzialnosci za efekt finalny (definicej z materiałow przygotowujących do egzaminu na certyfikat).

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Post Wysłano: 11 lut 2008, 13:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 paź 2007, 15:41
Posty: 44

Koledzy pozwolicie że podczepię się pod temat.
Mianowicie punkt w ustawie mówi że

Posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i
prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego
potwierdza się: (min.)
dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,

Mianowicie chodzi o to czy dobrze rozumuje, jeżeli zakładając firmę kupuje ciągnik (np o wartości rynkowej 150tys zł) za własne kase wchodzi on w aktywa firmy, czy to wystarczy jako zabezpieczenie w celu uzyskania licencji?


Post Wysłano: 11 lut 2008, 13:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Z tego co wiem to pojazdy nie mogą być zabezpieczeniem do licencji. Bo owszem prezentuja one wartość finansowa , ale co jeżeli dany pojazd miałby wypadek i wtedy jego wartość juz nie jest taka jak wymagane np. 9000 euro?. Tak to tłumaczą.

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Post Wysłano: 11 lut 2008, 20:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 paź 2007, 15:41
Posty: 44

Cytuj:
Z tego co wiem to pojazdy nie mogą być zabezpieczeniem do licencji. Bo owszem prezentuja one wartość finansowa , ale co jeżeli dany pojazd miałby wypadek i wtedy jego wartość juz nie jest taka jak wymagane np. 9000 euro?. Tak to tłumaczą.
Dziękuje serdecznie za odpowiedź.


Post Wysłano: 11 lut 2008, 22:36

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 gru 2006, 0:14
Posty: 106

Nie prawda, zabezpieczenie może być w formie samochodu, albo musi być kwit Autosaco albo wycenione przez rzeczonoznawce.

P.S. Budynek moze tez Ci sie spalic 8).


Post Wysłano: 12 lut 2008, 7:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Kolego zdaje się że nie przeczytałeś moich postów ciut wyżej napisałem , że starostwa interpretuja na swoje własne widzimisie. Kontrakt menagerski i umowa o dzieło przechodzi gdzie indziej a w Katowicach nie , OCP honoruja w Katowicach a jak napisałeś u Ciebie nie . Ja wypowiadam sie co do własnego podwórka a nie opisuje interpretacji starostwa np. gdzies w Polsce. Znam przypadek faceta ktory prowadził wykłady na kursie na Certyfikat i sam był zatrudniony na kilku kontraktach, w kilku firmach (był z Czestochowy) i tez bym musiał się upierac w moim urzedzie, że tak moze być, a oni nie honoruja . Dlatego niestety trzeba dopytywać sie w swoim starostwie.Pozdrawiam

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Post Wysłano: 13 mar 2008, 14:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2008, 2:14
Posty: 32
GG: 0

koledzy powiedzcie mi bo juz sie pogubiłem

te ww wymienione w utawie zabezpiecznie to trzeba spełniać wyszystkie, czy jedno z nich???

_________________
fajny samochodzik http://otomoto.pl/renault-espace-expres ... 45855.html


polecam w dobrej cenie i fajne ciuchy http://www.allegro.pl/show_user_auction ... gr_id=1455


Post Wysłano: 14 mar 2008, 22:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

jedno z zabezpieczeń finansowych

_________________
Krzysiek


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: