Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 01 lis 2007, 21:36

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sie 2007, 22:02
Posty: 117
Lokalizacja: Szczecin

Mam parę pytań które nie dają mi spać po nocach :P
Mianowicie jak wygląda założenie działalności gospodarczej na wykonywanie transportu drogowego w kraju, jakie papiery są potrzebne co muszę mieć, gdzie się zgłosić i ile to kosztuje?
I druga sprawa to sprawa samozatrudnienia, jak to wygląda rozliczenia z urzędem skarbowym (podwójne? jako właściciel i pracownik?), lata pracy do emerytury, forma zatrudnienia (z tego co mi się obiło o uszy to umowa zlecenie), i przede wszystkim wypisywanie takich papierków te same dane zleceniodawca i zlecenioodbiorca?
Proszę o pomoc bo nurtuje mnie to bardzo a może kiedyś się przyda ;)

_________________
Trzymajta śe ramy to śe nie posramy!


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2007, 16:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

mając juz działalnosć, koszty zabawy z transportem to:
- zrobienie CPC, 800zł egzamin + ew. 1100 zł kurs z materiałami
- licencja - ok. 1000zł/kraj, 4000zł/miedzynarodowe + wypisy na samochody po 10% od sztuki
- zabezpieczenie licencji - 9000EUR na pierwsze auto i po 5000EUR na kolejne/może byc w formie ubezpieczenia OCP

przedwszystkim poczytac ustawe o transporcie drogowym, tam wszystko jest wymienione dokladnie, z informacjami do kogo sie udac włącznie :)

co do samozatrudnienia, to generalnie - osoba prowadzaca dzialanosc gospodarczą zamiast byc zatrudniana na umowe o prace, wystawia fakture za usługe. I firmy zlecającej nie interesują twoje zusy, us, i tak dalej, płacą netto+vat i tyle. A ty placisz ZUS, placisz podatki, placisz vat, i jakos sie kręci.

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2007, 19:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 kwie 2007, 23:36
Posty: 9

Czy mozesz rozwinac skrot CPC i OCP??


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2007, 19:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

CPC - Certificate of Professional Competence - czyli certyfikat kompetencji zawodowych - osoba z takim kwitkiem jest niezbędna do założenia uruchomienia działalnosci transportowej w firmie, moze to byc pracownik odpowiedzialny za pion transportu, albo własciciel. Na kursie przyjmujesz wiedzę z dwóch niebieskich książeczek /kraj + miedzynarodowka/ ktore sprzedają np. na netpolska.pl - jedna za 160 druga za 120zł. Oczywiscie wiedza w pigułce, wiec nie calkiem kompletna, ale potrzebna do zadnia egzaminu

OCP - Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika, takie OC dla Przewoźników ;)

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2007, 19:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 maja 2007, 12:45
Posty: 408
Lokalizacja: (Z)Dolny śląsk

Ja mam pytanie również do tematu (mam nadzieję że twórca się nie obrazi) mianowicie
Czy aby prowadzić usługowy przewóz mienia (czyli po prostu wozić towary) trzeba mieć firmę założoną czy po prostu można zrobić licencje, posiadać samochód i zlecenia? Czy trzeba zakładać (ewentualnie łatwiej jest gdy się ma) firmę przewozową? Bo jakoś nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi

_________________
Semper Fidelis


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2007, 23:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sie 2007, 22:02
Posty: 117
Lokalizacja: Szczecin

Jeżeli ma to być transport zarobkowy to musisz założyć działalność i rozliczać sie z urzędem skarbowym ale jeżeli jest to transport na potrzeby własne wystarczą licencje etc.

[ Dodano: Pią, 02.11.2007, 23:36 ]
A powiedzcie mi jeszcze jak wygląda sprawa gdy chcę założyć działalność gospodarczą usługową w której będę na przykład wykonywał transport samochodami poniżej 3,5DMC? i jeżeli będę chciał później przekwalifikować na zwykły transport i zmienić właściciela?

_________________
Trzymajta śe ramy to śe nie posramy!


Tytuł:
Post Wysłano: 03 lis 2007, 10:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

chłopaki, naprawde poświęccie 20 minut i przeczytajcie Ustawe o transporcie drogowym...

pierwsze dwa rozdziały odpowiadają na wszystkie wasze pytania


co to jest 'zwykły transport', to jest niezwykły ?

Bono29 - jeśli chcesz swiadczyć usługi transportowe, to musisz mieć licencję, a o licencja jest wystawiana dla 'przedsiębiorstwa' - czy to bedzie dział. gosp, czy Sp. z o.o., czy "S.A". W dokumentach ktore do licencji trzeba dostarczyć jest wyciąg z rejestru dział. gosp,albo KRS, nie mając firmy tego nie bedziesz miał, efekt licencji nie dostaniesz.

Szaman - nie motaj z transportem na potrzeby własne, jeśli chłopak nie ma działalnosci gospodarczej, to wtedy nawet zaświadczenia /bo to nie licencja/ o transporcie na PW nie potrzebuje zeby sobie PRYWATNIE /niezarobkowo/ jechać. A jeśli pojedzie prywatnie zarobkowo i go drapną, to zacznie się od kary 8000zł za niemanie licencji, a potem już pójdzie z górki...



USTAWA O TRANSPORCIE DROGOWYM, tam wszystko to jest wyjaśnione w krótkich , umiarkowanie zwięzłych punktach :)

_________________
Krzysiek


Post Wysłano: 07 lis 2007, 14:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 lis 2007, 13:50
Posty: 1
Lokalizacja: Zielona Góra

prowadzę od niedawna firmę handlującą drewnem blisko Niemiec
chce kupic własne auto z HDS-em do przewozu drewna
tak jak znam się na drewnie-tak nie wiele wiem na temat zagadnien transportowych, a wszysyc prowadzacy własny transport zniechecaja swomi opiniami;)
czy ktoś orientuje sie z was w temacie, gdzie mozna kupic db auta tego typu,na co zwrocic uwagę przy rozpoczęciu tego typu transportu?
czy oprocz standardowych licencji potrzebne mi bede jakies dodatkowe?
bede wdzieczny za wszelka pomoc, informacje lub osoby siedzące w tej działce

pzdr
Tomson

_________________
transport leśny/Zielona Góra


Tytuł:
Post Wysłano: 08 lis 2007, 7:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Kolego tomsonfab sprawdz sobie ten link tam masz troszke wyjasnione na temat transportu drogowego http://www.doc.ukie.gov.pl/cd-rom/cd6/S ... owy/11.htm

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 11:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 sty 2007, 23:15
Posty: 10
Lokalizacja: Sędziszów

a jak sie ma zawiasy to mozna załozyc działalnosc gospodarczą :?:


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 12:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

założyć działalność tak - bo cie nikt nie pyta o karalność w momencie jej zakładania

ale niektorych rzeczy nie bedziesz mógł wykonywać - np. uruchomienie działalnosci transportowej wymaga posiadania licencji, a zeby otrzymać licencje trzeba posiadać między innymi zaswiadczenie o niekaralności, a wlasciwie, o niepopełnieniu przestępstwa w kilku dziedzinach.

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 12:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 sty 2007, 23:15
Posty: 10
Lokalizacja: Sędziszów

a to i tak :roll: ,a po odwieszeniu wyroku mozna juz załozyc własna firme tak :?:


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 15:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 lis 2007, 17:28
Posty: 11
Lokalizacja: Zkont

Mieszkam w woj.Lubelskim ,czytalem ostatnio ze nie oplaca sie prowadzic firmy transportowej w tym woj.Czy to prawda bo wydaje mi sie ze az tak zle ze zleceniami to nie ma??


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 15:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

Cytuj:
a to i tak :roll: ,a po odwieszeniu wyroku mozna juz załozyc własna firme tak :?:

firme mozesz założyc nawet jak masz zawias...

natomiast pół roku po minięciu zawiasów następuje zatarcie wyroku, i od tego moomentu jestes juz 'niekarany', ale to pewnie sam wiesz lepiej

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 19:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Mieszkam w woj.Lubelskim ,czytalem ostatnio ze nie oplaca sie prowadzic firmy transportowej w tym woj.Czy to prawda bo wydaje mi sie ze az tak zle ze zleceniami to nie ma??
ostatnio zagaduje mnie wiele osób z zapytaniem, czy założenie firmy transportowej będzie opłacalne.
więc odpowiedź wiążąca jest bardzo trudna ponieważ na to nie ma 100% pewności.
społeczeństwo jako takie zużywa coraz więcej dóbr i te muszą zostać przewizione, więc nie ma takiej możliwości, aby transport stał się niepotrzebny. poza tym globalne koncerny szukając tańszych produkcji rozrzucają swoje zakłady po całym świecie, więc udział transportu w finalnym produkcie zwiększa się.
ale potrzeba transportu, a jego opłacalność to dwie różne sprawy.
są firmy, które w najmniej sprzyjających czasach dla transportu rozwijały się, a są takie które bankrutowały w okresie najlepszej prosperity.

więc na pytanie:
"czy opłaca się prowadzić firmę transportową?"
zwykle odpowiadam:
"opłaca się pod warunkiem, że znajdzie się dobrą robotę i potrafi się dobrze prowadzić firmę".


Tytuł:
Post Wysłano: 06 gru 2007, 20:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 sty 2007, 23:15
Posty: 10
Lokalizacja: Sędziszów

A Co Mozna Sobie Odliczyc Jak Sie Ma Własną Działalnośc Gosp.


Tytuł:
Post Wysłano: 06 gru 2007, 21:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

temat rzeka...

generalnie - najważniejsze to znaleźć dobrą /niekoniecznie kreatywną/ księgową,

te przepisy zmieniają sie jak w kalejdoskopie...


generalnie - mozesz zaliczyć wszystkie koszty związane pośrednio lub bezpośrednio ze świadczonymi usługami lub produkowanym towarem. Oczywiscie lista wyjątków jest również całkiem długa, i trzeba mieć wykształcenie wyższe magiczne żeby sie w tym orientowac...


po trzeciej wizycie w wydziale Karno Skarbowym urzędu skarbowego każdy pęka i księgową zatrudnia :D

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 07 gru 2007, 1:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

[quote="krecik"]temat rzeka...

generalnie - mozesz zaliczyć wszystkie koszty związane pośrednio lub bezpośrednio ze świadczonymi usługami lub produkowanym towarem.

Myślę,że to powinno wszystko wyjaśnić.
A co do wcześniejszych dylematów, to zawieszone wykonanie wyroku, nie oznacza niekaralności. Dopiero zatarcie tego faktu powoduje uznanie go za niebyły.

_________________
ego


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 18 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: