Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 26 maja 2008, 20:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 maja 2008, 20:48
Posty: 4
GG: 0

Witam. Trafiła mi się praca na studiach w tematyce betonomieszarek, a niestety nic nie miałem z tego zakresu, bo doktor jest z innego kierunku :/ Szukam informacji na temat napędu mieszalnika i jego budowy. Szukałem w książkach (totalnie nic) i w internecie informacji i nie znalazłem nic konkretnego więc zwracam się z prośbą. Narazie mam do zrobienia schemat kinematyczny napędu betonomieszarki. Z tego co zauważyłem, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest napęd pompy hydraulicznej od odsilnikowej przystawki odbioru mocy, z pompy na silnik hydrauliczny i poprzez przekładnię na wał mieszalnika. Nie wiem dokładnie jak to jest skonstruowane. Mianowicie:
1. czy mieszalnik może być napędzany odsilnikową przystawką odbioru mocy, czy również od skrzyni biegów i dlaczego
2. jak przebiega napęd od POM do pompy hudraulicznej (wał z przegubami kardana?)
3. czy stosowano/stosuje się napęd mechaniczny mieszalnika np. bezpośrednio z POM na przekładnię przy wale mieszalnika (jakiś wał czy cóś)
4. jakiego typu stosuje się przekładnię przy mieszalniku (fajnie by było dorwać jakiś schemat)
5. czy występują jakieś inne elementy w układzie napędowym mieszalnika typu sprzęgło skrzynia biegów
6. jak rozwiązuje się zmianę kierunku obrotu mieszalnika i jego prędkości obrotowej
7. gdyby ktoś posiadał lub znalazł na necie rys. wnętrza mieszalnika to byłbym baardzo wdzięczny, bo szukam szukam i znaleźć nie moge

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Pozdrawiam.

Tematy połączone /AdekS


Post Wysłano: 26 maja 2008, 21:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
1. czy mieszalnik może być napędzany odsilnikową przystawką odbioru mocy, czy również od skrzyni biegów i dlaczego
Z względów praktycznych jest zregóły napedzana przystawka odbioru mocy w betomieszarce bezpośrednio z silnika aby przez cały czas mozna by było zapewnić napęd mieszalnika.
Gdyby POM była napędzana z skrzyni biegów przy karzdorazowym wciśnięciu sprzęgła byłby rozłanczany naped mieszalnika.
No i zostaje jeszcze jeden rodzaj napedu spotykany coraz żadziej z względów ekonomicznych to niezalerzny silnik spalinowy do napedu mieszalnika.
Cytuj:
2. jak przebiega napęd od POM do pompy hudraulicznej (wał z przegubami kardana?)
Jeśli naped jest bezposrednio z silnika to POM jest mocowany bezpośrednio do silnika
Jeśli POM jest mocowany do skrzyni biegów to też bezposrednio do niej ale czasami właśnie też za pomocą wału kardana np do napedu pompy do wydmuchu
Cytuj:
6. jak rozwiązuje się zmianę kierunku obrotu mieszalnika i jego prędkości obrotowej
Przy napędzie hydraulicznym poprzez zmiane kierunku przepływu oleju kierunek obrotu a poprzez zmiane ilości przepływu oleju obroty mieszalnika za pomocą rozdzielacza sterujacego hydrauliką

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 26 maja 2008, 21:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 maja 2008, 20:48
Posty: 4
GG: 0

Cytuj:
Cytuj:
2. jak przebiega napęd od POM do pompy hudraulicznej (wał z przegubami kardana?)
Jeśli naped jest bezposrednio z silnika to POM jest mocowany bezpośrednio do silnika
Jeśli POM jest mocowany do skrzyni biegów to też bezposrednio do niej ale czasami właśnie też za pomocą wału kardana np do napedu pompy do wydmuchu
Czyli pompa hydrauliczna jest mocowana bezpośredio do POM? Bo właśnie nie wiedziałem jak jets przekazywany moment z POM na pompę.

Wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc. Co nieco już się wyjaśniło tylko nadal mam problem z tym schematem kinematycznym napędu.


Post Wysłano: 26 maja 2008, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 kwie 2008, 22:09
Posty: 4
GG: 0

troche juz poruszam sie takimi sprzetami.

ad.1 naped zawsze jest przenoszony odsilnikowa przystawka.
naped z osobnego silnika przenoszony bywa takze za pomoca lancucha (tatra). czy jest to nie ekonomiczne? taki silnik spali zdecydowanie mniej paliwa podczas dlugiego wyladunku, niz silnik samochodu. kwestia wykonywanych prac.
ad.2 naped z POM na pompe przenoszony jest za pomoca walu kardana.

jesli chcesz moge przeslac Ci instrukcje (specyfikacje) betonomieszarki lezajsk 10m3. dane, wymiary, czasy i odleglosci mieszania, jak i wyladunku. i inne bzdety, zreszta dosyc ciekawe. sa tam tez o ile sie nie myle schematy. ja to znam od strony praktycznej, dosyc dobrze. od mechaniki sa mechanicy:).


Post Wysłano: 26 maja 2008, 22:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 maja 2008, 20:48
Posty: 4
GG: 0

Stosowna PW już poszła :)

Mam kolejne pytanko. Jak wygląda sprawa z tym sterowaniem. Sterownik jest umieszczony na przewodach hydraulicznych pomiędzy pompą, a silnikiem i pompa pracuje cały czas z tą samą wydajnością, a przepływ oleju regulowany jest dopiero w sterowniku? Dobrze myślę?


Post Wysłano: 27 maja 2008, 12:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 kwie 2007, 15:06
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź

W pompie znajduje się zawór, który steruje ilością oleju=szybkością obracania się mieszalnika. A tak w ogóle to jest strona producenta betonomieszarek: http://www.fml.com.pl znajdziesz tam sporo zdjęć i informacji :wink:


Post Wysłano: 27 maja 2008, 18:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 maja 2008, 20:48
Posty: 4
GG: 0

Na stronie za wiele nie ma. Same ogólniki, a potrzebuję konkretów. :?


Post Wysłano: 06 lip 2008, 22:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 18:59
Posty: 13
GG: 0
Lokalizacja: Kraków

ja jezdze Actrosem 9 m3 349KM skrzynia 16 biegow jezdze u prywatnego przewoznika a wlasciwie w firmie i tak jak mowicie w sezonie zarabiam 2500-3000 a potem troche mniej ale nie narzekam z takim silnikiem Actrosowi zadan budowa niestraszna !! oprocz tego w betoniarnioach jezdzilem Jelczem 325 pompą 18 m sterowanie kablem i Steyr 6x6 7 m3


Post Wysłano: 06 lip 2008, 23:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 lis 2007, 21:16
Posty: 96
GG: 2073976
Lokalizacja: Koszalin

Kolego a jak to sie ma do jazdy bo mieszanka betonowa to dosyć wymagający ładunek,zawsze zdążasz na czasz czy może miał ktoś z was sytuacje ze beton zastygł zanim dojechaliście na budowę?

_________________
elo elo


Post Wysłano: 07 lip 2008, 9:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 18:59
Posty: 13
GG: 0
Lokalizacja: Kraków

zawsze jest sposob napszyklad: nasza betoniarnia jest w srodku miast i dojazd to satnie rano minimum 30 minut w korku, dojezdzasz na budowe, widzisz ze beton juz stwardniał dolewasz troche wody i mieszasz, chyba ze sytuacja jest tragiczna ze zaschło pół mieszalnika wtedy otwierasz kluczami tą okrągłą blaszke w srodku i kujesz i wtedy nie ratujesz juz betonu ale mieszalnik przed zepsuciem


Post Wysłano: 07 lip 2008, 10:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 18:59
Posty: 13
GG: 0
Lokalizacja: Kraków

Obrazek

Obrazek


Post Wysłano: 07 lip 2008, 10:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 lis 2007, 21:16
Posty: 96
GG: 2073976
Lokalizacja: Koszalin

hehe no ale jak dolejesz trochę wody do betonu to on może stracić swoje właściwości a czy zawsze kolego jeździsz z pełna gruszka czy zdarza sie ze masz np pól albo mniej?

_________________
elo elo


Post Wysłano: 07 lip 2008, 11:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 18:59
Posty: 13
GG: 0
Lokalizacja: Kraków

A myślisz ze pracownicy patrza czy traci wlasnosci czy nie ???? Zasada jest taka zeby dowiesc beton i kierowce zreguly to nie obchodzi, ale jak dolejesz wody to i tak beton zachowuje swoje własnosci ty le ze jest zdeka żadszy . Pewnie ze tak w moim Actrosie miesci sie 9m3 a gosciu zamawia 8; 7,5; 8,5; m3 to tyle wioze, zdarza sie czasem ze naprzyklad ktos zamawia 2,5 m3 i wiadomo ze sie nie opłaca wiesc 9 albo 10 kubikowym wozem 2 kubików to wtedy wiezie mieszalnik o pojemnosci 7 ,6,5 m3, a jezeli jest budowa i trzeba wylac np. 28 m3 to powiecmy ze kierowcy którzy są w bazie podzielą się tak jak mają wozy: 1:10m3 2:9m3 3:9m3 a powiedzmy ze trzeci kierowca jezdzi manem 11 kubikowym to wiadomo ze jak jedzie na koncu i trzeba wylac 9 m3 a on ma pojemność 11 m3 to wiezie 9m3


Post Wysłano: 07 lip 2008, 13:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 gru 2006, 20:33
Posty: 264
GG: 5844851
Samochód: Honda Civic VIII
Lokalizacja: Gdynia

Beton zaczyna powoli zastygać po około 2 godzinach ale są specjalne rozpuszczalniki by zapobiec tej sytuacji w mieszalniku.
To zależy od rodzaju mieszanki ale po zupełnym zastygnięciu betonu w mieszalniku jest on praktycznie do wyrzucenia.

_________________
Maszyny budowlane 1:50
https://www.facebook.com/pages/Maxtor-G ... 9722855170


http://www.skyscrapercity.com/


Post Wysłano: 07 lip 2008, 13:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 18:59
Posty: 13
GG: 0
Lokalizacja: Kraków

Tak jak w zimie do betonu dodaje się szklaną wodę zeby beton nie zamarzał :P


Post Wysłano: 07 lip 2008, 17:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 lis 2007, 21:16
Posty: 96
GG: 2073976
Lokalizacja: Koszalin

Aha dzięki kolego za odpowiedz i pozdrawiam

_________________
elo elo


Post Wysłano: 07 lip 2008, 19:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 lip 2008, 13:49
Posty: 31
GG: 10337426
Samochód: Jelcz/Audi S6
Lokalizacja: Kraków

jetsem na urlopie i szef dzwonił ze zwolnil sie kumpel i teraz ja mam jezdzic na pompie do betonu Jelcz 325 wysięg 18m sterowanie kablem,,, jeszcze szczegółów nie obgadalismy ale wiecej sie zarabia na pompie ??

_________________
Wciśnij F13, a wyświetli Ci się niespodzianka :)


Post Wysłano: 07 lip 2008, 21:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 lip 2006, 23:05
Posty: 170
GG: 7828199
Lokalizacja: Szczecin

A ja znalazłem taką oto pompę - Mercedes Benz Actros 5554

Obrazek

http://www.ditzj.de


Post Wysłano: 17 lip 2008, 17:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 cze 2008, 9:34
Posty: 171

hehe spora ta pompa, ciekawe jaki ma wysięg.. poniżej kilka moich zdjęć:
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

_________________
www.trucksfoto.pl


Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 7:31 przez regan, łącznie zmieniany 2 razy.

Post Wysłano: 17 lip 2008, 18:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 gru 2006, 20:33
Posty: 264
GG: 5844851
Samochód: Honda Civic VIII
Lokalizacja: Gdynia

Cytuj:
hehe spora ta pompa, ciekawe jaki ma wysięg..
Skoro to Putzmeister M58, to wysięg wynosi 58 metrów.

_________________
Maszyny budowlane 1:50
https://www.facebook.com/pages/Maxtor-G ... 9722855170


http://www.skyscrapercity.com/


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: