Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 04 sty 2008, 0:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sty 2008, 23:15
Posty: 34
GG: 1147226
Samochód: C360
Lokalizacja: Szczecin

ja ruwnierz jestem w trakcie zdobywania prawa jazdy na ciągnik rolniczy lecz u mnie w szczecinie są z tym niewyobrażalne problemy, a więc mieszkam w szczecinie a teorię robiłem w stargardzie szczecińskim praktyke w pyrzycach a egzamin będe zdawał w gorzowie poniewarz w szczecinie WORD nie posiada własnego ciągnika do egzaminowania, najlepsze było jak zadzwoniłem do jednej ze szkół która mieściła się w gryficach i w swojej ofercie miała szkolenie na kat T powiedzieli że wszystko w porządku tylko czy mógłbym przyjechać własnym ciagnikiem bo oni nie posiadją :lol:


Post Wysłano: 10 lip 2008, 23:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 lut 2008, 20:33
Posty: 6
GG: 0

Jest możliwe zdawanie prawa jazdy kat. T bez kursu? Chodzi mi o to czy moge zrobić prawko zdając tylko egzamin teoretyczny i praktyczny? Ile czasu musze czekać od zdawania do wydania prawka?


Post Wysłano: 10 lip 2008, 23:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 paź 2007, 23:15
Posty: 18
Lokalizacja: Ożarów Maz

Cytuj:
Jest możliwe zdawanie prawa jazdy kat. T bez kursu? Chodzi mi o to czy moge zrobić prawko zdając tylko egzamin teoretyczny i praktyczny? Ile czasu musze czekać od zdawania do wydania prawka?

Teoretycznie nie ma takiej możliwości :mrgreen:


Post Wysłano: 11 lip 2008, 9:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Co do Ciągnika Rolniczego, a Prawa Jazdy, to dorzucę Swoje "trzy grosze" :wink:

Jak "wszystkim" wiadomo do prowadzenia Ciągnika(w najróżniejszych opcjach) kierowca powinien posiadać Prawo Jazdy kat.T :!:

Polskie przepisy zezwalają na "jazdę" Ciągnikiem każdemu kto posiada kat. B "wzwyż" bez konieczności posiadania kat.T. :!:
Tylko nie każdy posiadacz Prawa Jazdy kat. np.B,C,D wie o tym, że do tegoż Ciągnika nie może być podłaczona przyczepa :!: :!: :!:
Natomiast mogą być rożne inne urządzenia zamontowane w sposób "sztywny" np.Pług Śnieżny.

Kilka lat temu przekonałem się na "własnej skórze", gdy posiadając jedynie kat. B i C dałem sie namówić na zasiądnięcie za kólkiem Ciągnika z przyczepą ......

A było to tak -
Będąc u znajomego Górala......Wracałem z wycieczki całodniowej z Tatr.
Znajac skróty poszedłem przez pola.
Na jednym z nich spotkałem znajomych, którzy zakończyli "wykopki" i zbierali się do domu.
Z uwagi na to , że byli po "szklance chleba", a część drogi do chałupy wiodła drogą miejską, to zapytali mnie, czy mógłbym siąść za kółko,bo trochę się boją nowych Policjantów we wsi :-)
Stwierdziłem, że dlaczego nie.....Mam B i C i nic nie piłem(alkoholowego).
Niestety , gdy przejeżdżaliśmy przez wieś zauważył mnie za kółkiem "stary" lokalny Policjant :!:
Ponieważ Policjant ten mnie nie znał, to podjechał.... , zatrzymał...,
sprawdził "papiery" :!:
No i stwierdził - że niby dlaczego ja siedzę za kółkiem nie posiadając Prawa Jazdy :?:
Ja i kumple wielce zdziwieni..... , że niby o co chodzi :?:
Przecież "papier" ważny, Ja bez mandatów itd. ......
No i wytłumaczył, że mogę jechać Traktorkiem z przyczepą, ale jak będę miał B+E ,C+E, D+E lub T , a nie samo B,C.

Na szczęście był to znajomy tych Górali i skończyło sie na gadce......
Dodał , że i tak lepiej jak Ja prowadzę niż mieliby to robić Oni na"procentach" :mrgreen:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 11 lip 2008, 21:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 maja 2007, 22:06
Posty: 66

Szofer-WAW z tego co mi wiadomo to na "b" można jechać traktorem i maszyną/przyczepą jednoosiową .


Post Wysłano: 11 lip 2008, 21:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 lut 2008, 20:33
Posty: 6
GG: 0

Na B można jeździć tylko samym traktorem z sztywno podczepioną maszyną. Z przyczepą (nie ważne czy jest ona jednoosiowa czy dwuosiowa) można jeździć tylko gdy posiada się kat. z dopiskiem +E, czyli B+E, C+E, D+E lub T.


Post Wysłano: 12 lip 2008, 9:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 mar 2008, 21:43
Posty: 3
GG: 0
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

można jeździć z przyczepą jeżeli jej ładowność nie przekracza bodajże 3,5 tony


Post Wysłano: 12 lip 2008, 13:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
z tego co mi wiadomo to na "b" można jechać traktorem i maszyną/przyczepą jednoosiową .
Tak było, ale na podstawie PoRD przed 1997 rokiem :!:
Po '97 przepisy dotyczące kierowania Pojazdami nie przewidują "przyczep lekkich" lub "jednoosiowych".
Przyczepa, to przyczepa (co do Ciągnika Rolniczego) :!:

z PoRD :arrow:
Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem,
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW,
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla,
5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nie przekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
8 ) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym,
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,
11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego,
12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E,
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E,
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
4. Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii C, C1, D lub D1 jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.
5. Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E jest posiadanie odpowiednio prawa jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.
6. Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej mogą określić, w drodze rozporządzenia, w sposób odmienny od przepisów ust. 2 i 3, wymagane uprawnienia do kierowania przez żołnierzy zasadniczej służby wojskowej pojazdami specjalnymi Sił Zbrojnych lub jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

,

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Ostatnio zmieniony 12 lip 2008, 13:20 przez Szofer-WAW, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 12 lip 2008, 13:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2007, 11:11
Posty: 301
GG: 0

Cytuj:
3) kategorii B:

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
Cytuj:
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką
,
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
To jak jest :?: W kategorii B jest wymieniony ciągnik rolniczy, a na dole że można prowadzić go z przyczepą lekką.


Post Wysłano: 12 lip 2008, 13:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Przeczytaj jeszcze raz powoli i ze ZROZUMIENIEM .


Wedle PoRD Ciągnik Rolniczy to ciągnik, a Pojazd to pojazd(samochodowy).

( i dlatego --> Ciągnik rolniczy i maszyna wolnobieżna jest wymieniona w oddzielnym podpunkcie)


M.in. stąd biorą się bzdurne interpretacje przepisów.

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 12 lip 2008, 13:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2007, 11:11
Posty: 301
GG: 0

Moja koleżanka teraz chodzi na prawko B, i tam na teorii jej mówili że może jeździć ciągnikiem z przyczepą lekką czyli tą co nie przekracza 750kg. Ile OSK tyle wersji :lol:


Post Wysłano: 12 lip 2008, 14:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
Ile OSK tyle wersji :lol:
Zgadza się :!:
Czy wszyscy Instruktorzy są na bieżąco ze wszystkimi przepisami :?:
Wątpie :!:

Przykład:
Gdy byłem na kursie kat.D. Instruktor uczył Mnie parkowania "prostopadłego" z hirurgiczną dokładnością za jednym podejściem (bez potrącenia pachołka i najechania na linie).

Na Egzaminie zrobiłem ten manewr perfekcyjnie(tak przynajmniej myślałem) , a Egzaminator mówi :
- BŁĄD :!: Druga próba :!:

Byłem na tyle zaskoczony, że zatrzymałem Autobus i podszedłem do Egzaminatora zapytać - Co jest (q-wa) źle :?:
Kierunkowskaz włączyłem, pachołka nie dotknąłem, wjechałem całym pojazdem w obszar parkowania......

Okazało się (wytłumaczył) , że przy kategoriach "ciężkich" oprócz zasad podstawowych
NIE WOLNO znaleść się NADWOZIEM pojazdu ponad liniami bocznymi :!:

Czyli parkowanie należy wykonać (w 99 % przypadków) z korektą, a nie za "jednym wjazdem" :!:

Ot takie ciekawostki Prawno-Szkoleniowo-niewiadomo jakie :lol:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 11:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2006, 18:12
Posty: 171
GG: 8161983
Lokalizacja: Kalisz/PPL

Panowie a jakie kategorie wbijają jak zdasz CE?

Mnie wbili tylko BE, a jak jest z T też powinno być wbite bo przecież mogę jechać Ursusem z przyczepą/przyczepami według przepisów.


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 14:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Patrz :arrow: Art. 88.
3. Prawo jazdy:

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

Czyli :arrow: Jeździć możesz Traktorkiem z przyczepami.....

Niestety ktoś zapomniał o tej kategorii „poprawiając” Ustawę o wydawaniu Prawa Jazdy i dlatego jej nie zaznaczają na "plastiku" ....
( o ile ktoś nie miał tej kategorii wcześniej )


:lol:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 25 wrz 2008, 18:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:36
Posty: 2
GG: 0
Samochód: srebrny(;
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
ja ruwnierz jestem w trakcie zdobywania prawa jazdy na ciągnik rolniczy lecz u mnie w szczecinie są z tym niewyobrażalne problemy, a więc mieszkam w szczecinie a teorię robiłem w stargardzie szczecińskim praktyke w pyrzycach a egzamin będe zdawał w gorzowie poniewarz w szczecinie WORD nie posiada własnego ciągnika do egzaminowania, najlepsze było jak zadzwoniłem do jednej ze szkół która mieściła się w gryficach i w swojej ofercie miała szkolenie na kat T powiedzieli że wszystko w porządku tylko czy mógłbym przyjechać własnym ciagnikiem bo oni nie posiadją
Ja też mieszkam w Szczecinie. To prawda, nasz WORD nie ma żadnych ciągników egzaminacyjnych a szkoły nauki jazdy w Szczecinie nie oferują kursów na kat T (przynajmniej ja sie jeszcze z takimi nie spotkałem w Szczecinie). Myśle, że brak "traktorków" do egzaminowania i nauki jazdy wynika z tego, że u nas w Zachodniopomorskim nie ma tylu upraw rolnych co np. w woj. lubelskim. Ale z tego co mi wiadomo w Koszalinie w ZORDie są przeprowadzane egzaminy na przyszłych traktorzystów.

Chciałbym sie jeszcze raz zapytać jak to jest z tymi przyczepami do traktora, czy można jeździć ciągnikiem i przyczepą (dwuosiową niewymagającą zarejestrowania w urzędzie) mając jedynie kategorie B.
Chciałbym sie dowiedzieć, bo u mojej babci właśnie w województwie lubelskim mam starą "trzydziestkę" czyli Ursus C-330 oraz przyczepę dwuosiową (taką która nie wymaga rejestrowania w urzędzie) jest ona przerobioną ze wozu, wcześniej miała pake w kształcie litery V (jak te stare wozy konne) a została przerobiona w przyczepe w drewnianymi burtami. jak już wcześniej wspominałem, nie wymaga ona rejestrowania w urzędzie, nie znam jej dokładnej wagi, ale może ważyć ok. 200-350 kg
(sam bez wielkiego trudu mogę pociągnąć ją i podpiąć pod zaczep traktora)
Wcześniej jeździliśmy z tatą bez żadnej świadomości, że na taką przyczepe, która nie wymaga rejestracji wymagane jest prawo jazdy powyżej B.

Prosze o odpowiedz i z góry dziękuje


Post Wysłano: 25 wrz 2008, 18:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
Wcześniej jeździliśmy z tatą bez żadnej świadomości, że na taką przyczepe, która nie wymaga rejestracji wymagane jest prawo jazdy powyżej B.
:mrgreen:
Normalka .

Jeżeli jeździcie tylko po "terenie" "wiejskim" , to proponowałbym zapytać "miejscowego Szeryfa"(czy możecie) i ewentualnie później zwalać winę na Niego :wink:

Tak jak pisałem wcześniej.....W Polskim Prawie jest wieeeeele niedomówień.

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 05 paź 2008, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 paź 2008, 21:00
Posty: 6
GG: 1900935
Samochód: Mercedes Actros 1843

T rządzi - ludzie masa przodu nie zależy od popychania, ciągnik musi mieć masę własną, konie i hamule. Osobiście ciągałem 16 ton zetorem 7211(bez przedniego napędu) po polu i podpychałem 11 pod okno więc liczy się wprawa, dla przykładu mój brat stryjeczny mniej uciąga 80 konnym mtzetem niż ja zetorem mając 72 konie, nieźle co :P, myślę że po szosie 24 tony to nie problem dla zetora:D


Post Wysłano: 05 paź 2008, 22:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 paź 2008, 21:00
Posty: 6
GG: 1900935
Samochód: Mercedes Actros 1843

A mając b nie możesz jechać z czymkolwiek co ma więcej jak 1 oś. niestety, taki kraj. Kup polową przyczepę jednoosiową a c330 jak narzucisz 4 tony to powinien dać radę pociągnąć - 6 ton to za dużo się robi bo nie ma półbiegu między 4 a 5 i nie ma czym bujnąć. A propos gdzie twoja babcia mieszka:P


Post Wysłano: 06 paź 2008, 7:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
A mając b nie możesz jechać z czymkolwiek co ma więcej jak 1 oś.
No i znowu bzdury... Skąd się biorą w ogóle takie mity?

_________________
Czerwone i bure


Post Wysłano: 06 paź 2008, 20:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

No właśnie!
Tak było dawniej, że B pozwalała tylko na jednoosiową przyczepę lekką.

Teraz jest zdaje się tak, że trzeba spełnić dwa warunki:
- masa przyczepy nie moze być większa od masy pojazdu ciągnącego
- cały zestaw nie może przekraczać 3,5 tony

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: