Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 06 sie 2007, 19:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 sie 2007, 17:38
Posty: 4

Witam.
Od pewnego czasu zagłębiam się w temat transportu drogowego. Duzo informacji juz znalazłam m.in na tym forum. O ile orientuje sie juz jakie naczepy przeznaczone są do przewożenia jakiego ładunku, o tyle całkowicie nie orientuje sie jak to jest z ciągnikami...
może jest ktoś kto wytłumaczyłby zagubionej kobiecie :wink: co się tu z czym je ? :roll:
jaki ciągnik do jakiej naczepy? czy każdy ciągnik może być pod każdą naczepę? czy zależy to od towaru,tonażu czy może jeszcze od czegoś innego??
Prosze tez o wyrozumiałość znawców tematu jesli moje pytania wydają się dziwne:)
Bardzo proszę o odpowiedzi
Dziękuje i Pozdrawiam


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sie 2007, 20:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 paź 2006, 0:29
Posty: 212
GG: 12409274
Samochód: Audi 80 2.0E
Lokalizacja: Jasło/Podkarpackie

Większość ciągników można podpiąć pod większość naczep, mówie większość bo może są jakieś nietypowe ciągniki lub naczepy, osobiście nie spotkałem się ze sytuacją w której jakiś ciągnik by "nie pasował" do naczepy, może z wyjątkiem kiedy nie mogliśmy zapiąć do nowego ciągnika starej naczepy bo gniazdo od elektryki było inne, ale to kwestia wymiany przywodu i można było śmigać zestawem bez problemu, teoretycznie każdym ciągnikiem można ciągnąć każdą naczepe, ale wiadomo że ciągnik typu Volvo FH16 nie zbyt nadaje się do pracy z naczepą wywrotką kiedy trzeba jeździć po budowach itp. Podobnie na trasy międzynarodowe najczęściej stosuje się ciągniki odpowiedniego typu np. z napędem 4x2 (żadko spotkać 4x4) i z wysoką kabiną.

Więc jak widzisz można jeździć wszystkimi ciągnikami z naczepami do skrajnie różnych zastosowań, tylko po co... :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sie 2007, 20:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 gru 2006, 23:15
Posty: 187
GG: 0
Samochód: magnum 480
Lokalizacja: warszawa

Ja jeszcze dopiszę pare rzeczy
Każdy ciągnik można dopiąć do każdej naczepy, czyli siodła są uniwersalne i wtyczki też, czasem się różnią, ale to już rzadkość, ale niektóre rodzaje naczep nie będą mogły funkcjonować
-aby podpiąć wywrotkę, ciągnik musi mieć hydraulikę do wywrotu, czyli urządzenie podnoszące kiper w wywrotce
-do cementu też ciągnik musi mieć urządzenie do wydmuchiwania materiału z cysterny
-do ADR, czyli materiałów niebezpiecznych ciągnik musi mieć wyłącznik prądu w kabinie i chyba jeszcze coś ale dokładnie nie wiem
To tak z grubsza

_________________
"spokojnego nie znam dnia, na dżdżo spalam pety dwa i herbaty tak jak trza nie posłodze
po asfalcie, czy przez piach, gładko, czy po kocich łbach, taki mi się trafił fach-życie w drodze"
W.Młynarski "Absolutnie"


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sie 2007, 21:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 maja 2007, 17:40
Posty: 2082
GG: 1
Samochód: Jelcz 105 ;P
Lokalizacja: DK94

Cytuj:
-aby podpiąć wywrotkę, ciągnik musi mieć hydraulikę do wywrotu, czyli urządzenie podnoszące kiper w wywrotce
-do cementu też ciągnik musi mieć urządzenie do wydmuchiwania materiału z cysterny
-do ADR, czyli materiałów niebezpiecznych ciągnik musi mieć wyłącznik prądu w kabinie i chyba jeszcze coś ale dokładnie nie wiem
Żeby przeciągnąć wywrotkę nie musisz mieć hydrauliki bo niektóre naczepy mają swoją hydraulikę napędzaną silnikiem elektrycznym lub spalinowym umieszczonym w podwoziu, podobnie cementonaczepy mogą mieć swój kompresor.

Niezapominajcie o odległości między kabiną a siodłem, oraz między sworzniem królewskim a nogami naczepy.
W pierwszym przypadku może okazać się że aby zapiąć naczepę potrzeba nam jeszcze pół metra do tył a tu przednia ściana naczepy siedzi już na kabinie, w drugim przypadku (dot. w większości ciągników 3-osiowych) może okazać się że podczas skrętu łapy porozbijają nam tylne lampy w ciągniku i połamią nadkola, o braku możliwości wykonania pełnego skrętu nie wspominając.
Istnieje jeszcze problem z wysokością siodła (ciężko pod ciągnik o wys. siodła 1250mm podpiąć naczepę mega), rozmiarem sworznia królewskiego. Bywają też problemy z zestrojeniem układu hamulcowego bo może okazać się że hamuje sam ciągnik a naczepa prawie wcale lub na odwrót (bywa tak gdy np. ciągnik ma tarcze a naczepa bębny). Przy spinaniu ciągnika amerykańskiego z europejską naczepą będzie problem z elektryką bo amerykańce mają 12V a w europie 24V. Nie jest to więc takie hop na krowe...


Tytuł:
Post Wysłano: 07 sie 2007, 6:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

może jeszcze inaczej:
pojazdy typu ciągnik siodłowy naczepa dzielą się na parę typów:
standart, oraz z obniżonym zawieszeniem typu Mega.
ciągnik siodłowy powinien współpracować z naczepą swojego rodzaju, ponieważ Mega podpięta pod zwykły ciągnik przekroczy dopuszczalną wysokość, a standardowa naczepa podpięta pod ciągnik Mega pourywa nogi (chociaż tu można zastosować blachę pod siodło i siodło o większej wysokości - są 3 wysokości).
dodatkowo zdarzają się naczepy o dłuższej skrzyni ładunkowej czyli 13,9 przy standardzie 13,6. posiadają one sworzeń królewski (to co wchodzi w siodło) cofnięty do tyłu. i te naczepy nie mogą być podpinane pod ciągniki z długimi kabinami. tutaj wymagany jest ciągnik z krótką kabiną bez łóżek, lub z sypialnią w "kurniku".
natomiast hydraulika o której koledzy wspominali potrzebna jest do pracy naczepy, a nie jest przeszkodą w jeździe.


Tytuł:
Post Wysłano: 10 sie 2007, 13:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 sie 2007, 17:38
Posty: 4

Witam ponownie.
Bardzo dziękuje za odpowiedzi.
Bardzo mi pomogliście w zrozumieniu tematu.
Pozdrawiam.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: