Strona 1 z 1 [ Posty: 2 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 gru 2023, 9:17
Posty: 1
Samochód: Man Tgm 15.290

Witam

Mam problem z Manem TGM 15.290 z 2012r. Problem zaczął się po przejechaniu pewnego dnia 800km. Zaświeciła się czerwona zębatka, auto po zatrzymaniu wrzuciło na N i wyświetliło błąd sterowania skrzyni biegów. Wyłączyłem zapłon, spuściłem powietrze, wlaczylem zaplon i auto dalej pojechało na Niemcy po drodze pojawiły mi się 4 takie błędy. Byłem na dwoch serwisach. Wymieniłem na regenerowane: wysprzeglik, cała skrzynie, wybierak. Sprzęgło ma przejechane 20tys km. Przy tym wyświetlił mi się blad abs z lewego koła to wymieniłem czujnik i piastę na nowa. Wczesniej błąd pokazywał sie losowo przy zatrzymywaniu pojazdu na stopie ale wyłączenie zapłonu odczekanie 10s i ponowne włączenie kasowało błąd i można było ruszyć.
Man obecnie przy przekręceniu kluczyka nie pokazuje błędu ale przy uruchomieniu silnika wyskakuje zębatka i „storung getriebesteuerung” nie można wrzucić biegu ciagle stoi na „N”. Walczę z nim od 2 tygodniu i już brakuje mi pomysłu. Ktoś miał taki przypadek ?
Kody błędów: EBS 5 03519, TCU 1 03117. Ciśnienie na 3 obwodzie 8.5 bar


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 gru 2007, 17:41
Posty: 447
Lokalizacja: Gąsewo ( i tak nie wiesz gdzie to)

Błąd TCU -wadliwe sprzęgło samoczynne doregulowanie . Generalnie chodzi oto że ruch wysprzeglika jest poza zakresem lub się zmienia, jest to testowane po każdym odpaleniu . Obstawiałbym zatartą na sworzniu dźwignię sprzęgła , duży luz na sworzniu ,poluzowane śruby sworznia ,uszkodzone rolki dźwigni rozsypane łożysko oporowe .Do sprawdzenia też przewód między wybierakiem skrzyni a wysprzęglikiem ( znam przypadek przysmażenia przewodów od wydechu ) i styki w wybieraku , ciśnienie na skrzyni i wysprzęgliku ( zmierzyć manometrem ),sam wysprzęglik podmień dla pewności . W TGA dźwignię sprzęgła da się wyjąć bez odkręcania skrzyni .


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 2 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: