Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 paź 2015, 22:58
Posty: 28
Samochód: fh13

Witam

Kilka dni temu podczas lekkiego przymrozku rano pojawił sie komunikat " uklad hamulcow - usterka" towarzyszy temu czerwony trojkąt i napis "zatrzymaj sie". Po usunieciu komunikatu przyciskiem Esc powraca i przysłania cały wyswietlacz.

komunikat pojawił sie rano i pomimo odłączenia klemy i ponownej jej podłączeniu był widoczny przez całe 2 dni pracy. W diagnostyce auta pojawił sie błąd "zawor ciś. modulatora abs os 2 strona lewa i prawa - bład danych".

Hamulca zachowuja sie normalnie tzn zarowno pusty i pełny skład hamuje z odpowiednia siła.
Doczytałem ze modulatory abs osi 2 znajduja sie pod siodłem oraz ze rzadko ulegaja awari.

Wczoraj rano po odpaleniu auta i nabiciu powierza błędu nie było dopoki nie wcisnełem hamuca.
blad zniknął po puszczeniu hamulca i tak w kołko. Dodam ze wystarczy lekkie wcisniecie swiatła sie zapalaja i wywala komunikat.

Moje pytanie jest takie : Czy automat swiateł stop jest jednocznie jakims czujnikiem cisnienia i moze miec bezposredni wpływ na ten błąd modulatorów i towarzyszący komunikat? bo wydaje mi sie ze malo prawdopodobne aby 2 modulatory zostały uszkodzone jednoczenie choć moze sie myle.

troche dluga rozprawa ale chcialem jak najdokładnie opisac problem.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Ja bym obstawial wiązkę pod kabina prawa strona. W tym wozie modulatory raczej sie nie psują, często natomiast są problemy z wiązką.

Sprawdź jeszcze bezpieczniki, ale raczej wiązka. Sprawdź jeszcze drożność tlumika na modulatorze.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Na tył to jest jeden modulator na dwa koła
Ja obstawiam prędzej wodę z solą która za atakowała modulator, i się robi zwarcie jak naciskasz na hamulec

Pewnie sterownik od ABSu nie widzi sygnału CAN z tylnego modulatora

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 paź 2015, 22:58
Posty: 28
Samochód: fh13

co do bezpiecznikow to zostaly do sprawdzenia te pod nogami pasazera reszta sprawdzona

wiem o ktora wiazke chodzi tylko jak ja sprawdzic ? rozumiem ze trzeba sprawdzac kazdy kabel oddzielnie najlepiej miernikiem czy jest "przejscie"

droznosc tłumnikow sprawdzalem w ten sposob ze po umyci z brudu modulatorow pod siodłem odrazu (jak jescze byla woda na tlumnikach ) jedna osoba wciskała hamulec a ja widziałem ze woda w tłumników "tryska " po tym mysle ze tlumniki sa drozne

sa jeszcze przewody ze zlaczkami nad samymi modulatorami tez sa do sprawdzenia
czytałem tez ze jesli wystepuje blad z modulatorami nalezy sprawdzic droznosc przewodow powietrza ktore wchodza do modulatorów - tylko dlaczego hamulce zachowuja sie normalnie skoro modulatory nie działaja

po swietach zabieram sie do dlubania przy tym ale cos czuje ze to nie bedzie łatwe


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Modulatory działają. Gdyby nie działały mial byś gorszy problem. Dla pewności posluchaj czy grają podczas hamowania.

Tam pod nogami chyba nie ma bezpieczników id Ebs, le sprawdź.

Wiązka bedzie miec przejście, wiec sprawdzanie miernikiem czy nawet żarówka 21W nie ma sensu.
Tam sie przeciera, lub pęka izolacja na przewodach, ktore się stykają z masa, lub masują sie przez wilgoć. Rozbierz wiązkę, porozcinaj opaski, i kazdy przewód sprawdź czy nie przetarty jest.

Jest tez opcja MANa, ze zgniła kostka, lub modulator sie skończył. Ale zaczął bym od wiązki, wersja najtańsza.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 paź 2015, 22:58
Posty: 28
Samochód: fh13

rozwiązane przegnity przewod zielono-biały we wiazce z prawej strony

dzieki za pomoc pozdrawiam


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: