Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 17 mar 2015, 13:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 gru 2011, 23:28
Posty: 75
GG: 0

Witam!

Mam 21 lat. Chciałbym zrobić prawo jazdy kat. D. Jestem zawodowym kierowcą C+E od 2 lat. Mam zrobioną Kwalifikację Wstępna Pełną kat. C, C+E. Z tego, co wiem, to mogę zacząć kurs prawa jazdy i kwalifikację jednocześnie. Musze zdać Kwalifikację Wstępną Pełną Uzupełniającą kat. D, tak??

Pozdrawiam :)

_________________
Paul Walker R.I.P.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -pole.html


Post Wysłano: 17 mar 2015, 23:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lip 2012, 7:40
Posty: 183

Po zrobieniu kat.D, idziesz wymienic prawo jazdy, majac kwalifikacje na przewoz rzeczy, we wniosku zaznaczasz rubryki ze bedziesz jezdzil ciezarowkami i autobusami. I takim sposobem uzyskasz wpis z kodem 95 przy kategorii D,D+E.


Post Wysłano: 18 mar 2015, 3:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sie 2010, 18:21
Posty: 134
GG: 1
Samochód: Premium 460

Mylisz się. Mając pełną KW na przewóz rzeczy , będzie musiał zrobić kwalifikacje wstępną uzupełniająca z bloku przewozu osób, czyli ok 60h, 1000zł i egzamin. Dopiero wtedy wymiana prawka.
Czyli jest tak jak autor wątku mówił.


Ostatnio zmieniony 18 mar 2015, 17:11 przez BartekSW, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 18 mar 2015, 10:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 cze 2013, 20:00
Posty: 130

Mylicie się. Żeby mieć kat. D w tym wieku musi zdać kwalifikację uzupełniająca PEŁNĄ. Żadna uzupełniająca przyspieszona nie przejdzie, tzn przejdzie, ale będzie mógł poruszać się autobusami określonymi w kat. D1, mało tego, niezależnie od tego czy zrobi kwalifikację pełną czy przyśpieszona, ew uzupełniająca i tak będzie mógł prowadzić autobusy na linii regularnej nie przekraczającej 50km


Ostatnio zmieniony 18 mar 2015, 13:42 przez Adzi0, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 18 mar 2015, 12:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lip 2012, 7:40
Posty: 183

Po waszych postach doczytalem w przepisach i sorki za wprowadzenie w blad.Ja napisalem na swoim przykladzie.Jezdze autokarami od 2003r. i po dorobieniu przyczep w 2012 zrobilem tak jak napiaslem w poscie wyzej. Po odebraniu PJ przy kategoriach E mialem juz wpisany kod 95.


Post Wysłano: 18 mar 2015, 12:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 gru 2011, 23:28
Posty: 75
GG: 0

Ja mam 21 lat. Żeby zacząć kurs prawa jazdy kat. D, muszę jednocześnie zacząć KW. Wtedy mogę zrobić uprawnienia kat. D w młodszym wieku.
Teraz zostaje kwestia kwalifikacja. KW Pełna czy KW Pełna Uzupełniająca??

_________________
Paul Walker R.I.P.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -pole.html


Post Wysłano: 18 mar 2015, 13:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 cze 2013, 20:00
Posty: 130

Napisałem Ci już wyżej. Po co Ci kat D w tym wieku ? Żeby jeździć na liniach regularnych do 50km ? No chyba, że kwestia ~5 tysięcy dla Ciebie to nic to wtedy wszystko jedno...
Według mnie, z tego co pamiętam, żeby mieć pełne D musisz zrobić KW pełną uzupełniającą, uzupełniająca przyśpieszona będzie Ci pozwalała tylko na auta ograniczone kategorią D1.

Może do Ciebie tak trafi:

Ustawa o transporcie drogowym, tekst ujednolicony
Rozdział 7a
Cytuj:
b) 21 lat – [...]
– D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,
– D1 lub D1+E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych,
których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał
odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
Wszystko pięknie, ale czytamy dalej:
Punkt 1a:
Cytuj:
1a. Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii D albo D+E do ukończenia 23.
roku życia może być zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu regularnych
przewozów osób na liniach komunikacyjnych na trasie nieprzekraczającej 50 km.
I teraz tak:
Artykuł 39b
Cytuj:
Art. 39b. Kierowca, który uzyskał kwalifikację w zakresie określonego bloku
programowego, o którym mowa w art. 39b ust. 2, i zamierza wykonywać przewozy
innymi pojazdami samochodowymi niż te, dla których wymagane jest prawo jazdy
odpowiadające zakresowi uzyskanej kwalifikacji, obowiązany jest odbyć
odpowiednią kwalifikację uzupełniającą lub kwalifikację uzupełniającą
przyśpieszoną. Przepisy art. 39a ust. 1 i art. 39b1 stosuje się odpowiednio.


Jeżeli zrobisz kwalifikację uzupełniającą prowadzisz autobusy określone w kategorii D/D+E, jednak TYLKO NA LINIACH REGULARNYCH NIEPRZEKRACZAJĄCYCH 50KM -
Jeżeli zrobisz kwalifikację uzupełniającą przyśpieszoną prowadzisz autobusy określone w kategorii D1/D1+E jednak TYLKO NA LINIACH REGULARNYCH NIEPRZEKRACZAJĄCYCH 50KM

Nie wiem jak wygląda to dalej, bo jeżeli ukończysz KU przyśpieszoną, to nie wiem jak wbijają to w PJ, czy jako pełne D/D+E i jakieś ograniczenia w odpowiedniej rubryce, czy może wbijają Ci D1/D1+E a po ukończeniu 23 roku życia wyrabiasz jeszcze raz PJ i przebijają na D/D+E


Post Wysłano: 02 maja 2015, 14:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sie 2010, 22:11
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przepraszam za odkop,ale zdobyłem pewne cenne informacje. Jako,że sam chcę uzyskać prawo jazdy kat. D, zainteresowałem się tematem chcąc się upewnić,czy w wieku 21 lat mogę na pewno D uzyskać. Większość osób/instytucji w których pytałem,głowiło się nad problemem,aż w końcu postanowiłem uderzyć do Ministerstwa Infrastruktury,aby uzyskać pewną informację na ten temat.Co następuje:

-można uzyskać kat.D w wieku 21 lat i wykonywać przez 2 lata przewozy regularne do 50 km
-wyłączeniem tego ograniczenia jest posiadanie kat. C i KW do C ,a następnie odbycie kwalifikacji wstępnej uzupełniającej PEŁNEJ(70 GODZIN), i w takiej sytuacji możemy w wieku 21 lat bez problemu jeździć na trasach dłuższych niż 50 km

Czyli ograniczenie jest,ale jeżeli robimy D z B bez C.

Chętnym mogę udostępnić oficjalne pismo z Ministerstwa Infrastruktury z Departamentu Transportu Drogowego. Ewentualne pytania można kierować na PW.


Post Wysłano: 02 maja 2015, 17:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 cze 2013, 20:00
Posty: 130

Mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś to ograniczenie ?
Sam się tym tematem interesowałem i w ustawie o transporcie drogowym jest tylko to,że możesz zrobić D w wieku 21 lat, jednak dopóki nie uzyskasz 23. to i tak tylko trasy regularne do 50km


Post Wysłano: 02 maja 2015, 18:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sie 2010, 22:11
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Adzi0, PW poszło.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: