Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 15 lut 2013, 19:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 lut 2013, 19:43
Posty: 1

Witam, mam taki problem, mianowicie. Mam 20 lat, w tym roku zdałem prawo jazdy kat. C, nie robiłem żadnych dodatkowych kursów ani szkoleń. Moja mama ma gospodarstwo które specjalizuje się w produkcji warzyw, czy potrzebna mi jest kwalifikacja wstępna na przewóz tych warzyw do ich odbiory?
Wyszukałem się że istnieje takie coś jak przewóz na potrzebny własne, lecz nie jestem pewien czy właśnie mojej sytuacji do dotyczy. Będę wdzieczny za każdą odpowiedz :)


Post Wysłano: 16 lut 2013, 16:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 lis 2012, 12:26
Posty: 77
Samochód: Stralis 460
Lokalizacja: Bad Rothenfelde

jeśli jesteś wdzięczny za każdą odpowiedź - to dodam od siebie, że też nie wiem :wink:

_________________
A - 28.07.17r. B - 13.02.01r. C - 27.11.09r. CE -15.11.12r. T - 15.11.12r. KW - 15.11.2012r.


Post Wysłano: 17 lut 2013, 11:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lip 2008, 15:18
Posty: 542
GG: 6150050
Samochód: zielony

Bez znaczenia - KW obowiązuje w przypadku przedsiębiorców zawsze poza kilkoma napawdę wyjątkowymi sytuacjami. Nigdy mnie nie intersowało jak kwalifikowana jest działalność rolnicza - tzn. zakładam, że jako takowa jest zarejestrowana.

_________________
A/B/BE/C/CE/D/DE :twisted:
Star 244/Atego 1223/F2000 32.403/FH13 440/TGA 18.480/TGS 18.440/Axor 1840/Stralis 450
Solbusy/SOR-y/Setry
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje


Post Wysłano: 17 lut 2013, 11:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lut 2012, 13:20
Posty: 204
GG: 0
Samochód: opel

Pierwsze pytanie -
Ma zarejestrowaną działalność ?( Twoja Mama )
Jeśli nie ma to :
( z Ustawy o transporcie drogowym )
Cytuj:
Art.3.1.Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
2.Do przewozów drogowych wykonywanych:

3)przez podmioty niebędące przedsiębiorcami,
Jeśli ma zarejestrowaną działalność to czy spełnia te wymagania:
Cytuj:
a)pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
b)przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
c)w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
jeśli spełnia, można mówić o:
Cytuj:
4)niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej,
Możecie też " podpadać" pod ten art
Cytuj:
Art.33.1.Przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.
2.Obowiązek uzyskania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy przewozów drogowych wykonywanych:

2)przez podmioty, niebędące przedsiębiorcami, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 3, z tym że w przypadku działalności wytwórczej w rolnictwie dotyczącej upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego obowiązek uzyskania zaświadczenia nie dotyczy rolnika w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z późn. zm.7));
a w takim przypadku:
Cytuj:
Rozdział 7a

Kierowcy wykonujący przewóz drogowy
3.Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:

9)wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;
10)wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.
Pozdrawiam

_________________
Śmiech jest dla mnie narkotykiem.Nie zabieraj mi go! Pisz dalej :D

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link


Post Wysłano: 17 lut 2013, 12:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lip 2008, 15:18
Posty: 542
GG: 6150050
Samochód: zielony

Kluczem są słowa użyte przez ustawodawcę: osobisty użytek to NIE JEST to samo co przewóz na potrzeby własne/niezarobkowy. Użytek osobisty to np. jak masz swoją ciężarówkę i się przeprowadzasz, to wtedy możesz przewozić swoje graty nią. Tak samo jak kupisz piach bo chesz coś budować, to możesz swoim autem to sobie przywieźć... jak masz papiery że to Twoje

_________________
A/B/BE/C/CE/D/DE :twisted:
Star 244/Atego 1223/F2000 32.403/FH13 440/TGA 18.480/TGS 18.440/Axor 1840/Stralis 450
Solbusy/SOR-y/Setry
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje


Post Wysłano: 17 lut 2013, 12:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lut 2012, 13:20
Posty: 204
GG: 0
Samochód: opel

Cytuj:
Kluczem są słowa użyte przez ustawodawcę: osobisty użytek to NIE JEST to samo co przewóz na potrzeby własne/niezarobkowy.
a jakie to są te różnice?
Wklej definicje z ustawy.
Cytuj:
Użytek osobisty to np. jak masz swoją ciężarówkę i się przeprowadzasz, to wtedy możesz przewozić swoje graty nią.
Ok.Mam swoją ciężarówke.Przewoże nią swoje rzeczy ( warzywa w tym przypadku ).to nie jest to " na użytek własny" ? dlaczego ? bo to są warzywa a nie meble?
Cytuj:
Tak samo jak kupisz piach bo chesz coś budować, to możesz swoim autem to sobie przywieźć... jak masz papiery że to Twoje
Czyli jak mam papier że warzywa są moje ( np. że mam gospodarstwo rolne produkujące warzywa ) to co to jest?
Użytek własny, czy co ?

_________________
Śmiech jest dla mnie narkotykiem.Nie zabieraj mi go! Pisz dalej :D

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link


Post Wysłano: 17 lut 2013, 15:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lip 2008, 15:18
Posty: 542
GG: 6150050
Samochód: zielony

Definicji nie wkleję teraz, ponieważ piszę z teleronu i nie mam dostępu do laptopa. Ale uwierz że szukając pełnych definicji dotarłem aż do aktu prawnego WE.

"Użytek osobisty" w każdym bądź razie nie dotyczy przypadku jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

_________________
A/B/BE/C/CE/D/DE :twisted:
Star 244/Atego 1223/F2000 32.403/FH13 440/TGA 18.480/TGS 18.440/Axor 1840/Stralis 450
Solbusy/SOR-y/Setry
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje


Post Wysłano: 17 lut 2013, 16:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lut 2012, 13:20
Posty: 204
GG: 0
Samochód: opel

Nie oczekuje że natychmiast udzielisz takiej informacji, ale mogę mieć nadzieję że jak już będziesz koło lapka, to podasz źródło ?
mazur8
Skoro mamy dwie odpowiedzi na Twoje pytanie,czyli:
1- musisz mieć
2- nie musisz mieć
pozostaje Ci tylko 1 opcja...
Telefon do ITD
Ale o jedno proszę. Wróć i podziel się z nami informacją którą uzyskasz.Ja też chce się czegoś nauczyć.

_________________
Śmiech jest dla mnie narkotykiem.Nie zabieraj mi go! Pisz dalej :D

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link


Post Wysłano: 18 lut 2013, 0:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lip 2008, 15:18
Posty: 542
GG: 6150050
Samochód: zielony

Dalej jestem w pracy, ale już mam lapka, więc wklejam co znalazłem w temacie; może niekoniecznie definicje z ustaw, ale coś równie wiarygodnego - opinię z Dziennika Gazety Prawnej:
Cytuj:
Kwalifikacja wstępna jest wymagana, gdy przewóz rzeczy odbywa się w ramach pracy w firmie transportowej. Tak samo jest, gdy z pojazdu ciężarowego korzysta się przy przewozach na potrzeby własne. Wówczas przedsiębiorca musi zatrudnić kierowcę, który ma ukończoną kwalifikację wstępną. Przewóz na potrzeby własne jest wtedy, gdy transport rzeczy nie jest główną działalnością firmy, ale jedynie jej towarzyszy. Tak jest np. w przypadku piekarni, których główną działalnością jest produkcja chleba, ale towarzyszy jej transport pieczywa do punktów sprzedaży. Jeżeli do tego celu wykorzystywany jest pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, to zatrudniony kierowca musi mieć ukończoną kwalifikację wstępną.
Źródło: http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?a ... &id=266946

Wyjaśnienie kwestii "użytku osobistego":
http://abc-szkolenia.eu/niezbednik-kier ... ym-os.html

Po powyższym artykule widać że definicja nie jest podana wprost, ale znacznie różni się definicji przewozu na potrzeby własne.

_________________
A/B/BE/C/CE/D/DE :twisted:
Star 244/Atego 1223/F2000 32.403/FH13 440/TGA 18.480/TGS 18.440/Axor 1840/Stralis 450
Solbusy/SOR-y/Setry
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje


Post Wysłano: 13 mar 2013, 2:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lut 2012, 13:20
Posty: 204
GG: 0
Samochód: opel

No to ja wyprostujmy :
Cytuj:
Trudne pytanie. W ustawie o transporcie drogowym nie ma definicji określającej kto jest kierowcą pojazdu wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy. Najprościej można przyjąć że nie jest to kierowca wykonujący:

2) niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,

b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,

c) w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,

d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;

Wynika z tego że kierowca,który nie spełnia w części lub w całości jednego z powyższych warunków jest kierowcą pojazdu wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy
No, czyli wystarczy że w przewozie drogowym na potrzeby własne wyeliminujemy jakiś czynnik, dajmy na to ten :
b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
albo jeszcze fajniej - ten :
a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników

i już w myśl tego zapisu nie musimy robić KW , bo zwalnia nas z tego ten przepis z Ustawy o Transporcie Drogowym
Cytuj:
3.Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:
9)wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;
a co to są za ten umerki?
Cytuj:
1.Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
1)ukończyła:
a)18 lat - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
–C lub C+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,
–C1 lub C1+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
b)21 lat - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
–C lub C+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
–D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną, –D1 lub D1+E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną, c)23 lata - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną;
5)uzyskała kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyśpieszoną, zwane dalej "kwalifikacją";
6)ukończyła szkolenie okresowe.
Radhezz, sorki ale jedynie co widzę w tym linku co podałeś, to prawniczy bełkot mający za zadanie naganianie klientów.Interpretacje przepisów na stronie firmy robiącej szkolenia? no daj spokój.. :D

Zróbmy inaczej.
Zadzwoń na infolinie ITD. Porozmawiaj z nimi.Napisz nam co się dowiedziałeś i od kogo.
Wróce Ci kasiore za połączenie.

_________________
Śmiech jest dla mnie narkotykiem.Nie zabieraj mi go! Pisz dalej :D

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link


Post Wysłano: 17 mar 2013, 13:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 cze 2009, 19:33
Posty: 1085
GG: 2300025
Samochód: 106.530 SC
Lokalizacja: ZSW, ZGL, ZS

Czy przewóz na potrzeby własne jest wykonywany "pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej"? Czy posiadając własną ciężarówkę - na użytek osobisty - muszę prowadzić działalność gospodarczą? Czy muszę (mam obowiązek) być przedsiębiorcą?


Post Wysłano: 25 mar 2013, 8:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 mar 2013, 8:38
Posty: 3

Ja również mam pytanie:
Czy do przewozu rusztowania samochodem ciężarowym w miejsce montażu lub z miejsca demontażu wystarczy samo C czy potrzebna jest również KW, psychotesty, bad. lekarskie?


Post Wysłano: 25 mar 2013, 9:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lut 2012, 13:20
Posty: 204
GG: 0
Samochód: opel

Psychotesty, badanie lekarskie - na pewno tak
o KW spór sie wciąż toczy.
Szanse na to że nie musisz mieć wynoszą 50%.
Wystarczy zadzwonic na infolinie GITD

_________________
Śmiech jest dla mnie narkotykiem.Nie zabieraj mi go! Pisz dalej :D

Pliki przydatne dla kierowcy - do pobrania - link


Post Wysłano: 25 mar 2013, 18:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 lip 2008, 15:18
Posty: 542
GG: 6150050
Samochód: zielony

@mk61 zadaje kluczowe pytania.
Cytuj:
Czy przewóz na potrzeby własne jest wykonywany "pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej"?
Tak.
Cytuj:
Czy posiadając własną ciężarówkę - na użytek osobisty - muszę prowadzić działalność gospodarczą?
Nie. Nie wiem czy celowo użyłeś określenia "użytek osobity", to jest ten przypadek o który chodziło ustawodawcy zwalniającemu z obowiązku posiadania KW.
Cytuj:
Czy muszę (mam obowiązek) być przedsiębiorcą?
j/w, czyli nie.

_________________
A/B/BE/C/CE/D/DE :twisted:
Star 244/Atego 1223/F2000 32.403/FH13 440/TGA 18.480/TGS 18.440/Axor 1840/Stralis 450
Solbusy/SOR-y/Setry
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: