Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 23 gru 2012, 21:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Za stroną UKE:

Komunikat dla użytkowników CB radio

W związku z informacją Bundesnetzagentur, regulatora niemieckiego, Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB, na max. 40 kanałach o częstotliwości środkowej (nośnej) od 26,965 MHz do 27,405 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym wynoszącym 10 kHz i spełniających inne wymagania określone w normach przenoszących normy: ETSI EN 300 135 - dla FM i ETSI EN 300 433 dla AM i SSB.

Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia CB dopuszczone do obrotu (Art. 153. ust 1. Prawo telekomunikacyjne), posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydaną na podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.

Administracja Niemiec zwraca uwagę na stosowanie przez polskich użytkowników CB radio niewłaściwych częstotliwości nośnych tzw. "0" (od 26,960 MHz do 27,400 MHz), przesuniętych o 5 kHz w stosunku do obowiązującej siatki częstotliwości, co powoduje wystąpienie zakłóceń łączności, informując równocześnie stronę polską, że w przypadku wykrycia faktu używania nieprawidłowych częstotliwości, użytkownikowi CB radio na terenie Niemiec grożą sankcje w wysokości do 950 euro oraz konfiskata urządzenia.
UKE przypomina również, iż zgodnie z przytoczonymi normami, na terenie Niemiec używane mogą być urządzenia FM pracujące z mocą 4 W (emisja F3E/G3E) oraz urządzenia AM z mocą 1 W (emisja A3E) lub z mocą 4 W (emisja J3E).

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 23 gru 2012, 21:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 gru 2012, 10:48
Posty: 281

Pierwsza jaskółka?
Może w końcu wprowadzą z powrotem zezwolenia.

_________________
Rozm z WITD dotyczaca kilku 24h odpoczynkow tygodniowych z rzedu

Raportuj posty jeśli łamia regulamin


Post Wysłano: 23 gru 2012, 21:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

czyli wszystko po staremu - dobrze że nie egzekwują tego :D

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Post Wysłano: 23 gru 2012, 21:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Cytuj:
Pierwsza jaskółka?
Może w końcu wprowadzą z powrotem zezwolenia.
Nie pierwsza,już dawno ukarali kierowcę z Actingu.Słyszałem też o innych przypadkach.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Post Wysłano: 23 gru 2012, 22:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 gru 2012, 10:48
Posty: 281

Jakiś czas temu czytałem o niemieckim eurodeputowanym, który po częstych wizytach w Polsce i skojarzeniu faktów,że auto osobowe z długą anteną zwalnia tylko w tych miejscach gdzie stoi policja, postanowił się tym zająć.Chce on mianowicie wprowadzić ponownie wydawanie zezwoleń na użytkowanie amatorskie pasma wykorzystywanego przez tzw.CB.Oczywiście ku poprawie bezpieczeństwa na drogach.
Podpiszę się pod takim wnioskiem wszystkimi rękoma.

_________________
Rozm z WITD dotyczaca kilku 24h odpoczynkow tygodniowych z rzedu

Raportuj posty jeśli łamia regulamin


Post Wysłano: 24 gru 2012, 15:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Cytuj:
Pierwsza jaskółka?
Może w końcu wprowadzą z powrotem zezwolenia.
Czytałeś ze zrozumieniem? Tu chodzi bardziej o polskie przepisy, które nakazują prace w "zerach" a nie jak w większości UE w "piątkach" oraz o moc nadajników w AM. Co z tego, ze są radia multistandard, jak 90% kierowców nie wie jak to zmienić.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 24 gru 2012, 15:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 gru 2012, 10:48
Posty: 281

Nie myśl za mnie, bo może Ci zaszkodzić.
Nie odniosłem się stricte do artykułu, ale wybiegając w przyszłość wyraziłem nadzieję że w Brukseli uchwala ustawę, dyrektywę czy cokolwiek, która zabroni używania jakiejkolwiek radiostacji bez zezwolenia na terenie Unii.

_________________
Rozm z WITD dotyczaca kilku 24h odpoczynkow tygodniowych z rzedu

Raportuj posty jeśli łamia regulamin


Post Wysłano: 25 gru 2012, 13:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Idąc twoim tokiem rozumowania, to na elektroniczną nianie trzeba będzie mieć pozwolenie.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 25 gru 2012, 14:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Bardzo często pracujemy w piątkach,jadąc z Niemieckim pilotem i Niemiecką policją.Potem wracamy w "zera",bo z nikim nie można się porozumieć.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Post Wysłano: 25 gru 2012, 14:13

Cytuj:
Jakiś czas temu czytałem o niemieckim eurodeputowanym, który po częstych wizytach w Polsce i skojarzeniu faktów,że auto osobowe z długą anteną zwalnia tylko w tych miejscach gdzie stoi policja, postanowił się tym zająć.Chce on mianowicie wprowadzić ponownie wydawanie zezwoleń na użytkowanie amatorskie pasma wykorzystywanego przez tzw.CB.Oczywiście ku poprawie bezpieczeństwa na drogach.
Podpiszę się pod takim wnioskiem wszystkimi rękoma.
To się nie popisałeś informacją - to był żart prima-aprilisowy, dementowany na następny dzień...


Post Wysłano: 25 gru 2012, 21:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 gru 2012, 10:48
Posty: 281

A szkoda.Niemniej jednak mam nadzieję że jednak ktoś zrobi z tym porządek, a coraz głośniej się o tym mówi.
Cytuj:
Idąc twoim tokiem rozumowania, to na elektroniczną nianie trzeba będzie mieć pozwolenie.
Podpowiem im żeby dopisali że o mocy wyjściowej większej niż 0,5W.
Może być ?
ps. pisz poprawnie po polsku

_________________
Rozm z WITD dotyczaca kilku 24h odpoczynkow tygodniowych z rzedu

Raportuj posty jeśli łamia regulamin


Post Wysłano: 26 gru 2012, 12:36

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 paź 2011, 10:33
Posty: 38
GG: 1
Samochód: daf xf

najlepiej niech eurokomuna wprowadzi zezwolenia na wszystko, zezwolenia, pozwolenia licencje by nam wszystkim zyło sie lepiej tylko potem miejcie pretensje do siebie ze zyjemy w kraju coraz bardziej totalitarnym


Post Wysłano: 27 gru 2012, 12:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Nie wiem czemu się tak emocjonujesz. Ten temat nie jest o pozwoleniach i nie było o ich mowy w komunikacie UKE. Jak zwykle to kolega visitors przekręcił wszystko i wywołał dyskusje nie na temat.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 11 sty 2013, 18:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 sty 2013, 17:47
Posty: 5
Samochód: Daf XF95

Bo Visitors jest z tych którzy uważają iż radio CB służy tylko i wyłącznie do pytań takich jak "jak dróżka z X do Y" i czy policja nie stoi... Otóż w ciężarówce bynajmniej z mojego doświadczenia radio jest jak najbardziej pozytywne. Choćby wtedy kiedy podczas złej pogody chce się spać ale jadąc z kolegami i gadając o dupie maryny człowiek jakoś się pobudza i czas milej i szybciej leci... Z resztą tematów i zastosowań CB jest więcej niż głupie "jak dróżka..."


Ostatnio zmieniony 11 sty 2013, 23:53 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Proszę o bardziej powściągliwe komentarze pod adresem innych Forowiczów.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: