Strona 1 z 1 [ Posty: 20 ]
Autor
Wiadomość
Tytuł: Roman Diesel
Post Wysłano: 11 paź 2005, 12:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 sty 2005, 18:22
Posty: 304
Lokalizacja: się biorą dzieci??

Opisu nigdzie nieznalazłem jak by ktoś miał to nich zapoda. Narazie tylko fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
4 8 15 16 23 42 EXECUTE


Tytuł:
Post Wysłano: 11 paź 2005, 15:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 maja 2005, 13:49
Posty: 92
GG: 0
Lokalizacja: Nowy Targ

No to wrzucę fotkę Romana :D To zdjęcie jest też w galerii, w temacie "Kilka zdjęć ciężarówek":
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 02 sty 2006, 10:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2005, 16:06
Posty: 188
Lokalizacja: Dobre Miasto

Roman to dokładnie Man f8 produkowany od 1968r na licencji w Rumunii, pierwotne wersje były identyczne z pierwowzorem, także jeśli chodzi o silniki. Pewna partia tych samochodów trafiła do Polski w czasach gierkowskich-pamiętam je z dzieciństwa. Romany były eksportowane w duzych ilościach do NRD, nawet na powyższczych zdjęciach widać na niektórych z nich niemieckie napisy. W mojej oklicy jeden Roman, w wersji betonomieszarka jest w ciągłej eksploatacji- widuję go conajmniej raz w tygodniu.

_________________
pozdrawiam
Przemek


Tytuł:
Post Wysłano: 20 sty 2006, 23:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

Cytuj:
Ah te Romany, z tego co wiem jak pisałem już kiedyś wcześniej to jest to prawie to samo co Man tylko że różnią się silnikami... A jak ktoś chce je spotkać to polecam pojechać do Rumunii zapewniam że tam Romana i Dacie zobaczycie na 100%, a gdzie jeszcze to niewiem widziałem je tylko tam... Pozdrawiam...
Oj Majluk dokładnie się z Tobą zgadzam tam tego jest full. Poniżej zdjęcie jednego zrobionego właśnie na Rumunii. Jak widać na zdjęciu piętno czasu nieźle dało mu w kość.
(Przepraszam za jakość zdjęcia robione telefonem)

Obrazek

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Tytuł:
Post Wysłano: 03 kwie 2006, 21:09

nie wiem czy wiecie koledzy ale w tych romanach drążek zmiany biegów pod kierownicą tak jak w warszawie szkrzynia ostra 6+6 silnik 215km lub turbo256 także ciekawe posida mosty napędowe ze zwolnicami gdzie półosie nie były w pochwie mostu ale wspecialch osłonach na zewnącz mostu. coś jak ifa l 50


Tytuł:
Post Wysłano: 05 kwie 2006, 13:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2005, 16:06
Posty: 188
Lokalizacja: Dobre Miasto

Około tygodnia temu widziałem w okolicach Biskupca pomarańczowego 3- osiowego Romana z zabudowanym czymś w rodzaju dzwigu, a może podnośnika zakończonego hakiem. Pojazd był własnością PLK-polskich linii kolejowych i słuzył do jakiś prac podczas remontu pobliskiej linii kolejowej. Wizualnie prezentował się bardzo dobrze, szkoda że nie miałem aparatu pod ręką.

[ Dodano: Czw, 27.04.2006, 11:37 ]
kolejnego Romana spotkałem koło Płońska-wyjazd na Sochaczew.

Obrazek

_________________
pozdrawiam
Przemek


Tytuł:
Post Wysłano: 10 kwie 2007, 17:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 gru 2006, 19:09
Posty: 51
Samochód: Man TGX 18.440
Lokalizacja: LEGNICA

Po samej nazwie można się domyślić, że to taki rumuński Man (coś takiego jak Opel i Vauxall). Zapewne nazwa Roman to połączenie członów Ro (skrót Rumunii) oraz Man (niemiecki producent pojazdów i silników). :D


Tytuł:
Post Wysłano: 09 cze 2007, 1:14
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:11
Posty: 713
GG: 41206084
Samochód: SCANIA R420
Lokalizacja: Augustów

Roman 38.410

Obrazek Obrazek Obrazek

(C) http://www.lkw-infos.eu

_________________
scania R-serie "Stronger than ever"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
International Transport

Augustów najpiękniejsze miasto Polski


Post Wysłano: 23 lip 2008, 11:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lip 2008, 11:51
Posty: 2
GG: 12655334
Lokalizacja: Dzierżoniów

ja ROMAN-y widziałem tylko w Rumunii,nigdy nie spotkalem zadnego w Polsce,na Węgrzech tez nie :( co do nazwy to parę słów wyjaśnienia-nazwa ROMAN to nic innego jak nazwa...miasta w którym ciężarówka ta była produkowana. 8) Miasto znajduje się niedaleko Suczawy :wink: pozdrawiam


Post Wysłano: 23 lip 2008, 12:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 lis 2006, 18:57
Posty: 1697
Samochód: Opel Insignia ST
Lokalizacja: Spręcowo, ok. Olsztyna

Cytuj:
co do nazwy to parę słów wyjaśnienia-nazwa ROMAN to nic innego jak nazwa...miasta w którym ciężarówka ta była produkowana. 8) Miasto znajduje się niedaleko Suczawy :wink: pozdrawiam
No nie zupełnie. Rumunii wykupili od Mana licencję na produkcję ciężarówki. Z angielskiego Rumunia to Romania, więc do nazwy Man dodali skrót nazwy swego państwa i wyszeł Roman.

_________________
Solaris Urbino 18 '17


Post Wysłano: 23 lip 2008, 14:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lip 2008, 11:51
Posty: 2
GG: 12655334
Lokalizacja: Dzierżoniów

mozliwe ze po prostu obydwie hipotezy sa trafne:)


Post Wysłano: 29 lip 2008, 10:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 mar 2008, 18:37
Posty: 113
GG: 0

Według mnie ten roman to taka padlina jakich mało u mnie w mieście są dwa romany jeden dźwig i drugi do pompowania betonu. Nigdy nie miałem wątpliwości co jedzie bo jak jedzie roman to wszędzie jest niebiesko i moc silnika jest chyba podobna do tej z malucha. Ciekawy jestem w ile godzin rozpędzi się do 100km/h bo jak widzę to on ma problem by się bujnąć do 40km/h
Nigdy bym tego g***a nie chciał mieć nawet za darmo


Tytuł: Re:
Post Wysłano: 29 lip 2008, 11:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lut 2006, 19:03
Posty: 1152
GG: 13363123
Samochód: DAF
Lokalizacja: Żywiec

Cytuj:
nie wiem czy wiecie koledzy ale w tych romanach drążek zmiany biegów pod kierownicą tak jak w warszawie szkrzynia ostra 6+6 silnik 215km lub turbo256 także ciekawe posida mosty napędowe ze zwolnicami gdzie półosie nie były w pochwie mostu ale wspecialch osłonach na zewnącz mostu. coś jak ifa l 50
Co masz na myśli pisząc "skrzynia ostra", niesynchronizowana? I jak to jest z biegami, 6 biegów + 6 połówek, czy niska i wysoka skrzynia?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=JaABO0GSHvg

http://www.youtube.com/watch?v=eAfp3mZD ... ature=plcp


Post Wysłano: 04 sie 2008, 0:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lut 2006, 12:52
Posty: 19
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Co do nazwy to tylko i wyłącznie janosik ma racje. W czasach komuny nazywano producentów aut w zależności gdzie je produkowano i dlatego mieliśmy Nyse, Jelcza, a rosjanie wołgi. Dlatego też Roman od nazwy miejscowośi a że RO i Man pasuje od liter to akurat zbieg okoliczności.


Post Wysłano: 25 sie 2008, 2:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Cytuj:
Co do nazwy to tylko i wyłącznie janosik ma racje. W czasach komuny nazywano producentów aut w zależności gdzie je produkowano i dlatego mieliśmy Nyse, Jelcza, a rosjanie wołgi. Dlatego też Roman od nazwy miejscowośi a że RO i Man pasuje od liter to akurat zbieg okoliczności.
Bo ROMAN był produkowany na licencji mana :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 26 sie 2008, 16:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lut 2006, 12:52
Posty: 19
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Cytuj:
Cytuj:
Co do nazwy to tylko i wyłącznie janosik ma racje. W czasach komuny nazywano producentów aut w zależności gdzie je produkowano i dlatego mieliśmy Nyse, Jelcza, a rosjanie wołgi. Dlatego też Roman od nazwy miejscowośi a że RO i Man pasuje od liter to akurat zbieg okoliczności.
Bo ROMAN był produkowany na licencji mana :wink:
Ale to już wiemy. Tak jak pisałem, zwykły zbieg okoliczności.


Post Wysłano: 13 wrz 2008, 15:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lip 2007, 15:53
Posty: 195

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Post Wysłano: 16 sty 2009, 22:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sty 2009, 19:53
Posty: 29
GG: 0
Samochód: ducati maxi
Lokalizacja: SWD

Cytuj:
ja ROMAN-y widziałem tylko w Rumunii,nigdy nie spotkalem zadnego w Polsce,na Węgrzech tez nie :( co do nazwy to parę słów wyjaśnienia-nazwa ROMAN to nic innego jak nazwa...miasta w którym ciężarówka ta była produkowana. 8) Miasto znajduje się niedaleko Suczawy :wink: pozdrawiam
Roman-Dac produkowany jest w Rumuni w mieście Brasov,na licencji Man od 1969-1985,potem rumuni sami zaczeli coś klepać na własną ręke pod marką Dac,stosuje silniki Reno,Cat,DD,Deutz,na rynek krajowy nadal stosuje sie nazwe Roman http://www.trucks.com.pl/dzialy/0704/historia_0704.htm jak ktoś chce wiedzieć więcej


Tytuł: Re:
Post Wysłano: 04 cze 2010, 20:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 gru 2009, 18:14
Posty: 11
GG: 0
Samochód: Chevrolet Suburban V2500 Silverado
Lokalizacja: Bucureşti / România

Cytuj:
Po samej nazwie można się domyślić, że to taki rumuński Man (coś takiego jak Opel i Vauxall). Zapewne nazwa Roman to połączenie członów Ro (skrót Rumunii) oraz Man (niemiecki producent pojazdów i silników). :D

The ROMAN trucks are made in Brasov, Romania, under patent, which was legally bought in 1969, from MAN. This patent, contained a full range of trucks and buses, which was made under patent, in Romania.

About the names ROMAN/DAC: first time, the factory named DAC, first diesel face-lifted SR trucks. After the end of the MAN patent, the factory named DAC all trucks manufactured in Brasov. In present, don't have a logically use for this models - factory named ROMAN or DAC aleatory!
The origin of the names result from:
- ROMAN - come from the ROmanian MAN - "MAN ROmanesc".
- DAC - come from the Diesel Auto Camion.

The other romanian cars names result from:
- Malaxa - come from the name of the owner of Malaxa factories, Niculae Malaxa.
- SR - come from the factory name Steagul Rosu - "red flag".
- Dacia - come from the ancient name of romanian country - Dacia.
- IMS - come from the Intreprinderea Mecanica de Stat - "state mechanical enterprise" - became in time, ARO factory.
- UMM - come from the Uzina Mecanica Muscel - "mechanical factory Muscel" - this name was used by the Intreprinderea Mecanica de Stat, for short time, before became ARO factory.
- M - come from the Muscel - the name of the place where was situated the ARO factory: Campulung-Muscel.
- ARO - come from the Automobil ROmanesc - "ROmanian Automobile".
- TV - come from the name of an oldest romanian regnant, Tudor Vladimirescu; export name was "Tudor".
- Oltcit - come from the OLTenian CITroen - "CITroen OLTenesc"; export name was "Citroen Axel". Olt is the name of the county, where was situated the Oltcit factory.
- ROCAR - came from the ROmanian CAR; name used by the buses factory Autobuzul, for the last range of models.

_________________
Chevrolet Suburban V2500 Silverado


Post Wysłano: 04 cze 2010, 21:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 wrz 2008, 21:48
Posty: 539

kiedyś jadąc widziałem ROMANa przy robotach drogowych i pierwsze co pomyślałem to że ktoś do MAN doczepił RO ,tak dla żartów:) nigdy nie widziałem takiego sprzętu więc takie znalazłem wytłumaczenie.
Ost.w Rzeszowie też widziałem Romka,


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 20 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: