Strona 1 z 1 [ Posty: 3 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 11 kwie 2010, 21:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 maja 2007, 17:40
Posty: 2082
GG: 1
Samochód: Jelcz 105 ;P
Lokalizacja: DK94

Nazwa tematu taka podwójna, gdzyz potrzebne mi to co prawda do innych celów jednak częsci pochodza od Scanii więc może komuś sie przyda.
Potrzebuję zrobić instalację:
Zasilacz--->ściemniacz---->wyłącznik trój-pozycyjny---->odbiorniki (2 lub 4 lampki)
Pierwsze pytanie czy możliwy jest taki układ :?: , wiem że ściemniacz powinien być za wyłącznikiem a przed odbiornikiem, jednak raczej nie mozliwy byłby wtedy wybór 2 lub 4 świecacych lampek.
Drugie pytanie, potrzebny jest przekaźnik, bo bezpiecznik napewno.
Trzecie gdzie w ściemniaczu wpiąć + zasilający, mase, + na odbiornik?
Obrazek
Mam przełącznik trójpozycyjny, czy mozliwy jest taki układ 2 lampki świecą / 0 / 4 lampki świecą,(kolejnosć nie ma znaczenia) oraz jak podpiąć do niego przewody aby to działało:
Obrazek
Wiem że błahostki ale nie chcę nic schrzanić i dlatego pytam. :roll:
P.s. jakby kogoś interesowało to bedzie oświetlenie do pokoju, kwestię napięć pomijamy :wink:

_________________
Wysłano z budki telefonicznej...

Za Roburem wszyscy sznurem...


Post Wysłano: 12 kwie 2010, 17:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 mar 2010, 18:10
Posty: 390
Samochód: co się trafi
Lokalizacja: Ustka

hym, na pierwszy rzut oka moze byc ciezko, najprostszy sciemniacz dziala na zasadzie powolnego rozladowywania sie kondensatora, napiecie spada i zarowka nam powoli gasnie, dziala to tak ze kiedy wylaczymy napiecie przelacznikiem od swiatla kondensatory zaczynaja sie rozladowywac

w twoim przypadku sciemniacz jest caly czas podlaczony do zasilania a wiec co on ma sciemniac>?<

domyslam sie ze chcesz uzyc jednago sciemniacza do kilku obwodow, ale czegos takiego nie da sie zrobic

a co do tego z przelacznikiem no to zaden problem podlaczyc zeby swiecily sie 2 albo 4 poprosu podlaczasz robisz zbiorową mase wszystkich czterech i dwa plusy, jeden plus pod caly obwod, a jeden pod dwie zarowki


Post Wysłano: 13 kwie 2010, 0:59

Dlaczego ciężko? Właśnie bardzo prosto. Podłączamy na tranzystor mocy (dowolnego typu, ważne, by miał możliwość montażu do radiatora) napięcie, potencjometr i wszystko hula. Sterowanie napięciem wyjściowym odbywa się poprzez "przytykanie" bazy tranzystora prądem z rezystora. Jak znajdę gdzieś schemat to podam. A cała zabawa z opcją przełącznika trójpozycyjnego jest bardzo łatwa.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 3 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: