Autor
Wiadomość
Tytuł: Szumy w CB
Post Wysłano: 15 wrz 2009, 22:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 lip 2009, 23:24
Posty: 9
Samochód: Mercedes Benz 814 Vario

Na poczatek moj zestaw: alan 109 i antena sirio as 100 na magnesie. od cb oczekuje infomarcji co dzieje sie na drodze, a nie prowadzic dlugie dialogi :)
Samochod: Mercedes 814 Vario - 2000r.
Moj problem polega na tym ze mam straszne szumy, zeby bylo smieszniej te szumy pojawiaja sie jak samochod zaczyna jechac. Na postoju przy zgaszonym silniku jest super, na zapalonym motorze tez super, ale jak tylko kola zaczynaja sie toczyc od razu sa szumy i wskaznik mi szaleje prawie na czerwone pole. Jak ktos jest blisko to podczas gdy ktos mowi jest ok, ale jak przestaje i w takim przypadku powinna byc cisza, to u mnie jest cholerny szum, dodam tez ze tak jest na kazdym kanale. Przymierzalem nowa antene presidenta missouri i probelem nadal wystepuje. CB mam podlaczone pod zasilanie 12v od radia i nawet jak pociagnalem prosto z akumulatora to nadal byla kicha! Jeden magik powiedzial mi, ze wina moze lezec po stronie tacho... Jakies pomysly? bede wdzieczny, Bo chyba istnieje jakis sposob, zeby uzytkowac CB w moim samochodzie...


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 16 wrz 2009, 6:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 sie 2008, 9:47
Posty: 117
GG: 0
Samochód: xt660
Lokalizacja: Cieszyn

Witam!
Kolego dysponujesz bardzo słabym radyjkiem, które poprostu nie radzi sobie z instalacją elektryczną w Twoim aucie oraz szumami wynikającymi z pracy silnika. Zmiana anteny nic Ci tu nie da (chyba, że z podstawy magnesowej na montaż w dziurce), choc wymagane jest aby była zestrojona.
Polecam wymiane radia z dwóch względów: pierwszy wcześniej wymieniony (Twoje radio jest poprostu za słabe) oraz drugi, że ja nie jestem przekonany co do jakości wykonania oraz parametrów małych, czarnych Alanków serii 100. Dla mnie te radia powstają z odpadów prawdziwego Alana. Przy ewentualnym zakupie radia wybieraj takie z filtrem ANL i RF-Gainem. Filtr ANL jest stworzony z myślą właśnie o usuwaniu szumów, trzasków i przebic z instalacji elektrycznej, a RF-Gain skraca odbiór w zestawie, wiec jeśli ANL nie nadąży, by pozbyc się szumów będziesz mógł się ich pozbyc kosztem zasięgu Twojego odbioru. Przy ewentualcjym zakupie radia możesz bezpłatnie popsosic o zestrojenie Twojej antenki, co da Ci większy komfort odsłuchu, mniejsze straty w odbiorze i nadawaniu, oraz bezpieczeństwo końca mocy w Twoim radiu.
pozdrawiam 73

_________________
W wolnych chwilach poprowadzę po Cieszynie i okolicach.

Kanał 25 AM (27,240 MHz)

Wszytkiego dobrego!


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 16 wrz 2009, 8:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Każde radio oferowane na naszym rynku jest wyposażone w filtr ANL - nie w każdym da się go wyłączyć.

Inna sprawa, że różnej jakości radia posiadają też różnej jakości filtry i lepsze radio może pomóc, ale nie musi.

Należałoby raczej znaleźć i zlikwidować przyczynę powstawania zakłóceń - czyli w pierwszej kolejności zastanowić się jakie urządzenia elektryczne/elektroniczne zaczynają pracować dopiero w momencie kiedy samochód rusza. Strzał twojego "magika" wydaje się być całkiem sensowny.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 16 wrz 2009, 8:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sie 2009, 15:30
Posty: 51
Lokalizacja: [TKI]

Kolego Tyson też mam ten sam problem w Alanie 109 ale wystarczy pokręcić trochę RF-Gainem i szumy znikają, oczywiście drobnym kosztem zasięgu, ale coś za coś :)
Cytuj:
Zmiana anteny nic Ci tu nie da (chyba, że z podstawy magnesowej na montaż w dziurce), choc wymagane jest aby była zestrojona.
też mam antenkę na magnesie i da to coś jakbym przerobił na montaż w dziurce ?


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 16 wrz 2009, 15:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 sie 2008, 9:47
Posty: 117
GG: 0
Samochód: xt660
Lokalizacja: Cieszyn

Cytuj:
też mam antenkę na magnesie i da to coś jakbym przerobił na montaż w dziurce ?
Oczywiście, znacznie polepszy Ci się jakośc odbioru (lepsza masa) i łatwiej będzie zestroic antenę z podwoziem. Pozatym antena będzie "czytac" karoserie Twojego auta jako swoją przeciwwage, dlatego montaż na środku dachu daje równomierne promieniowanie w każdym kierunku.
Cytuj:
Każde radio oferowane na naszym rynku jest wyposażone w filtr ANL - nie w każdym da się go wyłączyć.
Tak zgadzam się, ale nie w każdym radiu da się odczuc jego obecnośc (przykład Alan 109 wyżej wymieniony oraz President Johnny i słynne AUTOMATIC ANL i jeszcze kilka innych), dlatego lepiej kupic radio w którym ten filtr jest na osobnym przełączniku (można poczuc różnicę z włączonym filterm i bez).

Oczywiście również jestem za zlikwidowaniem przyczyny zakłóceń. Byc może zakłócenia są tak silne że nie pomogą żadne filtry.
Cytuj:
i nawet jak pociagnalem prosto z akumulatora to nadal byla kicha!
Więc jedynie alternator lub urządzenie wewnątrz kabiny, które wpływa przez źle ekranowany przewód bądź antenę.
73

_________________
W wolnych chwilach poprowadzę po Cieszynie i okolicach.

Kanał 25 AM (27,240 MHz)

Wszytkiego dobrego!


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 16 wrz 2009, 17:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sie 2009, 15:30
Posty: 51
Lokalizacja: [TKI]

Cytuj:
i łatwiej będzie zestroic antenę z podwoziem.
czyli o co chodzi ? bo jeszcze nie za dobrze się znam na cb radiach :)


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 17 wrz 2009, 21:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 lip 2009, 23:24
Posty: 9
Samochód: Mercedes Benz 814 Vario

Cytuj:
Cytuj:
Tak zgadzam się, ale nie w każdym radiu da się odczuc jego obecnośc (przykład Alan 109 wyżej wymieniony oraz President Johnny i słynne AUTOMATIC ANL i jeszcze kilka innych), dlatego lepiej kupic radio w którym ten filtr jest na osobnym przełączniku (można poczuc różnicę z włączonym filterm i bez).

Oczywiście również jestem za zlikwidowaniem przyczyny zakłóceń. Byc może zakłócenia są tak silne że nie pomogą żadne filtry.
Cytuj:
i nawet jak pociagnalem prosto z akumulatora to nadal byla kicha!
Więc jedynie alternator lub urządzenie wewnątrz kabiny, które wpływa przez źle ekranowany przewód bądź antenę.
73
A chcialem przelozyc z osobowki johnnego II i sprawdzic jak dziala, moze sie skusze na taki test jak znajde chwile czasu. Alternator na pewno odpada, bo alternator zaczyna dzialac po odpaleniu silnika, a u mnie problem zaczyna sie od momentu kiedy kola zaczynaja sie ruszac, a dokladniej jak przekrocze predkosc 5-10km/h i pewnie wtedy zaczyna dzialac tacho... cos w tym moze byc, tylko jak to naprawic?
Cytuj:
Kolego Tyson też mam ten sam problem w Alanie 109 ale wystarczy pokręcić trochę RF-Gainem i szumy znikają, oczywiście drobnym kosztem zasięgu, ale coś za coś :)
zgadza sie, znikaja, ale znika tez wszystko co dzieje sie dalej niz kilkaset metrow w eterze... Wydaje mi sie ze krecąc rf-gainem zmniejszamy czulosc odbioru, zatem nie powinno byc czegos takiego, ze ostro skręce rf i nie bedzie szumow, ale dlaczego wskaznik mocy odbioru szaleje mi prawie na czerwone i tak jest na kazdym kanale bez wyjatku.


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 18 wrz 2009, 22:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 wrz 2007, 0:35
Posty: 693
GG: 0
Samochód: wrotki
Lokalizacja: NSZ

Podepnę się do tematu. Mój problem wygląda podobnie, ale jak silnik pracuje na postoju i w czasie jazdy to słychać zakłócenia. Dodatkowo w czasie jazdy, gdy zdejmę nogę z gazu, jestem w stanie coś usłyszeć, bo zakłócenia prawie znikają, wcisnę gaz, zakłócenia wracają. Na postoju, przy włączonym silniku również daje się słyszeć zakłócenia (rytm pracy silnika/alternatora). Radyjka montowane były trzy: alan 109, uniden 520xl, president johnny 2 i na każdym jest to samo. Poprowadziłem bezpośrednie zasilanie z akumulatora omijąjac taką dziwną płytkę przy akumulatorze, która odcina zasilanie, podłączałem filtr przeciwzakłóceniowy, stroiłem antenę i niestety, problem pozostał. Z ciekawostek dodam, że gdy ktoś nadający znajduje się blisko mnie, to tych zakłóceń czasami nie słychać, ale minimalnie będzie dalej, lub będzie miał źle zestrojone radio, to ja już tego pana nie posłucham jak nie zdejmę nogi z gazu :/ Ktoś jest w stanie coś na to poradzić? Samochód to IVECO Daily 50C18 2008r. Może poradzicie model dobrego radia, które będzie w stanie poradzić sobie z takimi zakłóceniami?

_________________
NIE-POMPIARZ


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 18 wrz 2009, 23:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2812
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

http://www.allegro.pl/item735619766_rad ... is_pl.html

Wydaje sie ze szumofon a jako jedyny poradzil sobie z zakluceniami od kia ceed gdzie odpadla nawet cobra 29.

Osobiscie Yosana w ciemno bym nie kupil ale moze pozwola ci sprawdzic w sklepie.

A jesli nie to pozostaje chyba tylko Herbert I radia z lepszymi filtrami nie znam

Z nowszych wspomniana juz Cobra 29 lub mniejsza wersja 25 albo uniden pc78 lub pc68

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 19 wrz 2009, 8:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Mr.X - sieje Ci coś co odpowiada za wtrysk paliwa (najpewniej elektronika odpowiadająca za otwieranie wtryskiwaczy). Kiedy hamujesz silnikiem wtryskiwanie paliwa jest całkowicie wyłączane i dlatego przestaje siać.

Zrobiłeś w zasadzie wszystko co przeciętny użytkownik radia może zrobić. :/

_________________
Czerwone i bure


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 13:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 maja 2008, 15:59
Posty: 135
GG: 0
Samochód: 4141
Lokalizacja: BIAłystok

Nie chce zakładać nowego tematu także napisze tutaj.
Tak na szybko: Kupiłem radio midlanda+ antena president antena na dach radio początkowo na siedzenie i pojechałem na zestrojenie wszystkiego, dosłownie 2 minuty strojenia i na początku wszystko ok. Okazuje sie teraz że max zasięg odbioru to 5km miało byś około 15.
Czy może być to wina złego zestrojenia? jak już było pisane radio alan 109 jest słabe ale w innym samochodzie mam zestaw alan 109 + antena midland na magnesie 1,5metra i wszystko jest ok nic nie szumi nie trzeszczy.
Jechać jeszcze raz na strojenie? antena jest w tym samym miejscu a radio teraz mam przykręcone (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) może to wina anteny?miała być bardzo dobra, president ok 50cm zasięg około 15 km.
Takie same radio + inna antena i wszystko jest super...

_________________
Praca- DRIVER


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 14:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Okazuje sie teraz że max zasięg odbioru to 5km miało byś około 15
Cytuj:
miała być bardzo dobra, president ok 50cm zasięg około 15 km
Tak na przyszłość - jak będziesz słuchał tych bzdur które opowiadają sprzedawcy, to w zimą będziesz chodził w sandałach.

90% sukcesu w zasięgu nadawania to właśnie antena. Dobra 1,5-metrowa antena poza terenem miejskim powinna osiągać do 10km i to jest wynik bardzo dobry. 15km to tylko w opowieściach ludzi z wybujałą fantazją albo kiepską zdolnością oceny odległości. Takie łączności można osiągnąć przy bardzo sprzyjających warunkach, a one nie zdarzają się często.

5km na 50cm antenie to wynik wzorowy :)

_________________
Czerwone i bure


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 16:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 mar 2008, 17:24
Posty: 104
GG: 4436071
Lokalizacja: Poznań>>Gądki>>Eu

Cytuj:
Cytuj:
Okazuje sie teraz że max zasięg odbioru to 5km miało byś około 15
Cytuj:
miała być bardzo dobra, president ok 50cm zasięg około 15 km

5km na 50cm antenie to wynik wzorowy :)
Wzorowy to jest bardzo mało powiedziane jeżeli o 50cm większy hustler ma w centrum zatłoczonego miasta (mówię wa/wa poznań) daje radę na 3-4 km max ;) . Chciałbym jeszcze dodać ,że mam to samo radyjko tylko w wersji midlanda 1001z ;)


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 19:14
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 maja 2008, 15:59
Posty: 135
GG: 0
Samochód: 4141
Lokalizacja: BIAłystok

Właśnie wiem że dobrze wkręcają bo za radio przepłaciłem 50zł :evil: ale za antenę na szczęście nie przepłaciłem.
A jeszcze jedno pytanie jeżeli do samochodu kupie inne radio i podłącze je do tej anteny którą mam teraz to czy będę musiał jeszcze raz ją zestroić? Bo w końcu antenę stroi się do auta czy do radia? Bo zajechać do ustawiaczy to można się nasłuchać wielu bzdur także wolę zapytać tutaj.

_________________
Praca- DRIVER


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 19:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Nie, po zmianie radia nie musisz stroić anteny.
Cytuj:
Wzorowy to jest bardzo mało powiedziane jeżeli o 50cm większy hustler ma w centrum zatłoczonego miasta (mówię wa/wa poznań) daje radę na 3-4 km max ;)
W centrum dużego miasta jak na 19 uda się zalecieć dalej niż 500m to już sukces ;)

3-4 kilometry robię na wolnym kanale z ponad 1,5-metrową anteną. Ale to też zależy w jakim akurat otoczeniu się stoi.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 19:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2812
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Antenę stroi się do miejsca montażu a nie do radia

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 22 wrz 2009, 23:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 lip 2009, 23:24
Posty: 9
Samochód: Mercedes Benz 814 Vario

przewalilem w zyciu juz kilka zestawow cb i doszedlem do wniosku, ze jezeli radio midland to i antena midland. W transicie mam alana 109 (wiem kiepskie), ale antene mam alana 9 plus na uchwycie rynienkowym i musze przyznac ze bardzo ladnie to odbiera. w osobowce mam presidenta johnny II i antena michigan presidenta i tez jestem bardzo zadowolony, tylko w mercedesie mam problem, ktorego jeszcze nie rozwiazalem... :(

Moze to jakieś moje urojenie z laczeniem firm, ale jak na razie nie zawiodlem sie na tym :)


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 23 wrz 2009, 7:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 mar 2008, 17:24
Posty: 104
GG: 4436071
Lokalizacja: Poznań>>Gądki>>Eu

Jeżeli chodzi o strojenie anten to jednak polecam we własnym zakresie kupić najprostszą SWR miarkę i nawet można za kasę znajomym stroić :roll: Więc inwestycja raczej szybko się zwróci .


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 23 wrz 2009, 8:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
jezeli radio midland to i antena midland
To nie ma żadnego związku ;) Możesz co najwyżej odczuwać komfort psychiczny z tego powodu :)

_________________
Czerwone i bure


Tytuł: Re: Szumy w CB
Post Wysłano: 23 wrz 2009, 23:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 lip 2009, 23:24
Posty: 9
Samochód: Mercedes Benz 814 Vario

Cytuj:
To nie ma żadnego związku ;) Możesz co najwyżej odczuwać komfort psychiczny z tego powodu :)
Moze i dobrze gadasz, ale komfort psychiczny tez sie liczy w dobrym uzytkowaniu CB :) pozdrawiam.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: