Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 29 mar 2007, 20:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2007, 20:34
Posty: 119
GG: 0
Lokalizacja: podlasie

Witam!
W poniedziałek tato zaczyna pracę jako kierowca. Samochód którym będzie jeździł ma cb radio. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tym urządzeniem. Proszę was abyście od podstaw wytłumaczyli mi jak to obsługiwać. Nie wiem jaki to model radia, ale wszystkie radia chyba są podobne w obsłudze. Z góry dzięki


Tytuł:
Post Wysłano: 29 mar 2007, 21:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 sie 2006, 14:24
Posty: 50
GG: 1
Samochód: Iveco
Lokalizacja: Bielsko-Biała

troszke checi i wszystko da sie znalesc http://www.radio.org.pl/poradnik/abccb/


Tytuł:
Post Wysłano: 29 mar 2007, 22:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Nie wiem jaki to model radia, ale wszystkie radia chyba są podobne w obsłudze.
Różnica polega w zasadzie na ilości dostępnych funkcji. Z tych najważniejszych:

volume - regulacja głośności. Myślę, że tutaj wszystko jest jasne.

AM/FM - rodzaj modulacji. W Polsce używamy AM i tak należy ustawić radio.

SQuelch - blokada szumów. Jak dojdziesz do wprawy to możesz ustawiać ją według "widzimisię" tak aby tobie było wygodnie. Na początek bardzo popularny schemat to kręcenie pokrętłem powolutku wg wskazówek zegara. Kiedy szumy znikną, to przekręcić jeszcze troszkę i tak zostawić. Operację najlepiej wykonywać na wolnym kanale.

RF gain - regulacja czułości odbiornika. W trasie najlepiej mieć odkręcone na max, tj do oporu w prawo. W miastach, gdzie jest bardzo duży ruch w eterze można przekręcić pokrętłem w lewo - według uznania. Sprawia to, że dalsze stacje przestają być dla nas słyszalne i nie zakłócają odbioru tych bliskich.

Mic gain - to samo co RF gain tylko skraca nadawanie zamiast odsłuchu.

Przełączanie kanałów to wiadomo - kanałem drogowym jest 19 i tam są wszyscy kierowcy. Należy pamiętać, że nie wolno na nim popychać pierdół, czy przeklinać. Tylko krótkie, zwięzłe i ważne informacje. Użytkowników którzy nie stosują się do tych zasad należy bezwzględnie potępiać :evil: Niestety dzisiaj kultura w eterze pozostawia wiele do życzenia :(

Po za tym będę jeszcze pewnie przełączniki:

CB/PA - PA to potocznie "papuga", "szczekaczka" lub tuba. Mówiąc bardziej ludzkim językiem - megafon podłączony do radia. Kiedy mówimy do mikrofonu słychać nas na zewnątrz. Oczywiście do normalnej pracy przełącznik ma być ustawiony na CB

CH - 9 - 19 - tzw. szybkie kanały. Przy położeniu CH możemy ustawić dowolnie wybrany kanał. Pozostałe opcje są sztywne. Podpowiem, że 9 to nie działający już kanał ratunkowy. Nie mniej, tam też nie wolno popychać pierdół. Jest od tego 37 innych kanałów.

Tak po krótce to wszystko. Proste radio mobilne z funkcji które wymieniłem będzie posiadało tylko squelch. Gdyby jednak znalazły się tam inne przyciski to napisz - postaram się pomóc.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 30 mar 2007, 6:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 mar 2007, 20:34
Posty: 119
GG: 0
Lokalizacja: podlasie

No to mniej więcej wszystko jasne. Właśnie o to mi chodziło, takie podstawy. :) Jak już będę wiedział jakie to radio to mi je opiszecie. Dzięki

[ Dodano: Wto, 24.04.2007, 21:39 ]
Tata ma w sprinterku którym czasem śmiga radio President Johny II. Co sądzicie o tym radyjku ?


Tytuł:
Post Wysłano: 25 sie 2007, 21:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 sie 2007, 20:20
Posty: 60
GG: 0

Równiesz dziękuje kolego... Moze sie przydać dla początkujących truckerów.


Tytuł:
Post Wysłano: 25 sie 2007, 21:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 kwie 2007, 10:10
Posty: 191
Lokalizacja: Rudnik koło Myślenic

Cytuj:
No to mniej więcej wszystko jasne. Właśnie o to mi chodziło, takie podstawy. :) Jak już będę wiedział jakie to radio to mi je opiszecie. Dzięki

[ Dodano: Wto, 24.04.2007, 21:39 ]
Tata ma w sprinterku którym czasem śmiga radio President Johny II. Co sądzicie o tym radyjku ?
Naprawdę fajne radyjko,parę lat temu kupiłem jako uszkodzone i po naprawie sprzedałem,do dziś żałuję że popełniłem tak wielki błąd.


Post Wysłano: 23 sty 2009, 12:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 wrz 2008, 15:10
Posty: 28
GG: 8061635
Lokalizacja: WLS........

Koledzy. jak w radiach presidenta jest taka funkcja gdzie wybieramy dany kraj gdzie ma pracować radio i w naszym kraju trzeba ustawić tryb pl to jeśli np. jadę do Rosji to muszę przestawiać na jakiś inny tryb czy pozostaje na tym i jak sprawa ma się na zachodzie? :D I jak najlepiej ustawić funkcję mic gain??? :D


Post Wysłano: 23 sty 2009, 14:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 sie 2008, 9:47
Posty: 117
GG: 0
Samochód: xt660
Lokalizacja: Cieszyn

Cytuj:
jak w radiach presidenta jest taka funkcja gdzie wybieramy dany kraj gdzie ma pracować radio i w naszym kraju trzeba ustawić tryb pl
Funkcja ta nazywa się multistandard. Służy ona po to żebyś mógł się przyporządkowac wymogom w danym kraju dotyczącym Cb. Np czy FM czy AM czy zera ("0") czy piątki ("5").

_________________
W wolnych chwilach poprowadzę po Cieszynie i okolicach.

Kanał 25 AM (27,240 MHz)

Wszytkiego dobrego!


Post Wysłano: 23 sty 2009, 14:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2007, 18:25
Posty: 350
GG: 4604681
Lokalizacja: 50° 42’ 24,3” N 22° 24’ 38,8” E

Cytuj:
Funkcja ta nazywa się multistandard. Służy ona po to żebyś mógł się przyporządkowac wymogom w danym kraju dotyczącym Cb. Np czy FM czy AM czy zera ("0") czy piątki ("5").
I moc radia...

_________________
Każda maszyna jest warta tyle ile wart jest człowiek który ją obsługuje!!!

So Others May Live


Post Wysłano: 23 sty 2009, 22:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 wrz 2008, 15:10
Posty: 28
GG: 8061635
Lokalizacja: WLS........

Do jakiego państwa jet przyporządkowane jest skrót EC I EU bo d to chyba Niemcy a e to chyba Hiszpania chyba że się mylę??


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: