Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 07 cze 2008, 10:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
im:

Pod wpływem aktywności słońca, fale radiowe częstotliwości CB (w naszym przypadku) są odbijane od jednej z górnych części atmosfery.
występuje również zjawisko odbić troposferycznych, które pozwalają na łączności po kilkaset kilometrów w strefie normalnie uznanej za martwą.
Obrazek
Cytuj:
Propagacja może być w różnych kierunkach i jest czymś zupełnie normalnym. Ma charakter cykliczny: daje się we znaki szczególnie latem, w ciągu dnia i ma bodajże 11-letni (tego nie jestem pewien) cykl, gdzie z roku na rok nasila się, a później słabnie. Aktualnie zbliżamy się do szczytu, chociaż też nie wiem dokładnie na który rok on przypada.
zazwyczaj jest tak że rano lepiej słychac wschód, a po południu zachód.
najbliższy szczyt przewidywany jest na około 2012, więc miejmy świadomość że to co teraz słyszymy, to dopiero początek... najlepsze dopiero przed nami.
Hurgot dx będziemy słyszeć całą dobę przez cały rok.
No i latwiej będzie pogadać z europą, niż z kolegą skrzyżowanie dalej...

Cytuj:
Odbicia są w różnych kierunkach. I tak czasami w Polsce możemy usłyszeć Włochów, czasami Niemców.
antena wertykalna promieniuje dookólnie, ale towłąśnie warunki propagacyjne pozwalają lub nie na qso w danym kierunku.
Duże znaczenie ma kąt promieniowania anteny, tzw. kąt elewacji. Jeśłi jest zbyt duży, to energia nie odbija się od jonosfery, tylko przenika ją i ucieka w kosmos. Efekt podobny występuje przy puszczaniu "kaczek" na wodzie. Jak rzucisz zbyt pionowo, kamień zatonię.
I podobnie jak w "laczkach" fala radiowa może odbić się wielokrotnie, co pozwala na łączności międzykontynentalne.
Cytuj:
Nam w mobilu na podstawowej 40-tce w AM raczej ciężko będzie nawiązać łączność, więc odbieramy to wszystko głównie jako zakłócenia.
i tu swoją przewagę wykazują radia z multistandartem i emisją FM. Nie potrzeba SSB by robić qso dx. Nie trzeba też koniecznie radia woelobandowego. Na podstawie można znaleźć monitory wywoławcze i w emisji FM, i w SSB.
Cytuj:
Niestety nic nie da się z tym zrobić. Żadne filtry nie pomogą.
jeśli dx idzie w zerach, to nic.
ale jeśli są to przesiewy z piątek, to są radia na tyle selektywne że tego nie słyszą, a te szersze można próbować udoskonalać przez wymienę filtra odbiornika na węższy.

stronka pokazująca aktualną propagację i prognozy na następne dni. KLIK

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Post Wysłano: 07 cze 2008, 12:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

A czy ktoś, oprócz nas, nadaje w "0" na podstawowej 40?

_________________
Czerwone i bure


Post Wysłano: 08 cze 2008, 8:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
A czy ktoś, oprócz nas, nadaje w "0" na podstawowej 40?

poza wschodnimi taksówkami? :mrgreen: zasadniczo nikt. ale jak się propagacja otwiera to reszta nacji też szuka wolnych częstotliwości.
poza tym jak uslysza ruch w zerach, to próbują wywołać.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Post Wysłano: 14 cze 2008, 19:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2007, 11:11
Posty: 301
GG: 0

Cytuj:
My niedawno w okolicach Ostrołęki słyszeliśmy tą panią, która wysyła w Moskwie taksówki :wink:

Tak, tą kobietę co wysyła w Moskwie taksówki, z tatą słyszeliśmy w Anglii :wink:


Post Wysłano: 19 cze 2008, 17:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 mar 2008, 15:39
Posty: 3
GG: 1215429
Samochód: Man 26.413 + polkon
Lokalizacja: Wrocław

Ostatnio jak stalem w holandii, niedaleko Venlo. Wywolywal kierowcow jakis kolega z Gor Swietokrzyskich. bylo to mniej wiecej wtedy, kiedy A2 byla zablokowana bo 2 ciezarowki sie zderzyly i obydwie sie zapalily.


Post Wysłano: 19 cze 2008, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 lut 2008, 11:31
Posty: 11
GG: 0

Ta pani z Moskwy często okupuje 27,280 czyli 28 kanał na podstawie. Rozmawiałem kiedyś na USB z mobilkiem z USA, oczywiście polakiem. Częstotliwość gdzieś w okolicach monitora polonijnego. Jego słyszałem 5 - 9 S natomiast inne stacje z Polski które chciały z nim pogadać szły w szumach lub wcale ich nie było słychać. 73 pozdrawiam!


Post Wysłano: 20 cze 2008, 17:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

to teraz jak już poznaliśmy zjawisko propagacji, uświadommy sibie, gdzie słychać te wszystkie inwektywy rzucane w eter...
Cytuj:
Ta pani z Moskwy często okupuje 27,280 czyli 28 kanał na podstawie
te panie słychac niemalże co drugi kanał od 26mhz do 28mhz. a co bardziej tępe wpychają się również na pasmo krótkofalarskie powyżej 28mhz.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Post Wysłano: 20 cze 2008, 18:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 lis 2007, 11:01
Posty: 282
GG: 5123594
Samochód: Renault Master 150 dCi
Lokalizacja: Bytom [SY]

Filmik znaleziony na YouTube.com

http://pl.youtube.com/watch?v=NddtGdkLrFE


Post Wysłano: 28 cze 2008, 21:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 cze 2008, 12:03
Posty: 46
GG: 0

Z 18 lat temu na zwykłym jamniku(nie przestrojonym), bawiąc się radiem i dodatkowymi kabelkami do anteny (żeby lepiej zbierało) złapałem kontrolera z wieży lotniska we Wrocku, fajny motyw bo przez 2-3 dni słuchałem jak kierują pilotów wojskowych. Nie pytajcie jak to możliwe bo nie wiem. Jedno wiem na pewno że nie powinno być tego na zakresach ogólnodostępnych.

_________________
Nie zostanę Tirem... :(
POMÓŻ
Traska
TRUCK!TRUCK!TRUCK!


Post Wysłano: 29 cze 2008, 11:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 24 maja 2008, 20:47
Posty: 10
GG: 8805254

hehe ja też kiedyś słyszałem tą panią z Rosji zaraz po zakupie radyja i nie miałem przestawione na PL tylko chyba na CU(już nie pamiętam) a ostatnio Niemców podsłuchiwałem na 17.stce... :lol: :lol:

_________________
...::Samochód Jest Bogiem, Prędkość Nałogiem, Życie Zabawą, Tuning Podstawą::...


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: