Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 16:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 gru 2006, 19:09
Posty: 51
Samochód: Man TGX 18.440
Lokalizacja: LEGNICA

Mam takie pytanie. Do czego służą zaznaczone poniżej jakieś takie owiewki. Za odpowiedź z góry dziękuje. :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 16:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 lut 2007, 11:51
Posty: 358
GG: 4107185
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

A do czego mogą służyć owiewki :)

Każdy producent mówi i stosuje to z różnych powodów, jedni dla lepszego wyglądu, u innych niweluje to zawirowania powietrza, co przy milionach kilometrów pozwala zaoszczędzić nieco paliwa ...

Tu masz potwierdzenie wieloznaczności ...
Cytuj:
Owiewki zapobiegające osadzaniu się brudu pozwalają utrzymać drzwi i boki kabiny w czystości. Świetnie się prezentują, gdy są pomalowane w kolorze kabiny.
http://www.volvo.com

_________________
http://trucksphoto.eu
http://como-it.pl || http://busy.info.pl || http://www.wpaluszku.pl


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 16:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 gru 2006, 19:09
Posty: 51
Samochód: Man TGX 18.440
Lokalizacja: LEGNICA

No dzięki :D . Ja tylko się domyślałem do czego to jest, myślałem o względach aerodynamicznych, o zmniejszeniu sily tarcia, a nawet, że za tymi plastikowymi owiewkami jest jakiś wlot powietrza. :oops:


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 17:11
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:11
Posty: 713
GG: 41206084
Samochód: SCANIA R420
Lokalizacja: Augustów

Cytuj:
No dzięki . Ja tylko się domyślałem do czego to jest, myślałem o względach aerodynamicznych, o zmniejszeniu sily tarcia, a nawet, że za tymi plastikowymi owiewkami jest jakiś wlot powietrza.
Wlot wlotem ale pocześci myślę , że producent także to wstawił dla aerodynamiki.

_________________
scania R-serie "Stronger than ever"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
International Transport

Augustów najpiękniejsze miasto Polski


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 17:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 kwie 2006, 20:12
Posty: 621
GG: 8765643
Lokalizacja: Lublin

To cos nazywa sie deflektor i zazwyczaj najbardziej pomocy jest w czasie gdy mamy mokra droge. Z tego co wyczytalem w prasie deflektor powoduje takie poprowadzenie strugi powietrza ze po jezdzie w mokrych warunkach nie mamy brudnych lusterek i bocznych szyb.

_________________
"... gdy w przyszłości wnuk przy kominku zapyta mnie: Dziadku, a co Ty w życiu robiłeś??? Odpowiem, że to, co najbardziej kochałem - JEŹDZIŁEM ..."


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 17:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 wrz 2006, 20:46
Posty: 57

No to co napisał kolego Cheester jest prawdą bo u mojego ojca w Iveco są deflektory dosć duże :lol: i faktycznie lusterka nie są schlapane :!: wiadomo kurz zawsze osiądzie ale żeby błotko albo coś to elegandzko a i może coś w aerodynamice pomaga :wink: 8)

_________________
RENAULT MAGNUM :D
....::::::::....
_____________________

"Grunt To Szybkie Ciężarówki, szybkie kobiety i bary szybkiej obsługi" :D


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 17:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2006, 18:12
Posty: 171
GG: 8161983
Lokalizacja: Kalisz/PPL

kacper1992 nie ma co się wstydzić parę lat temu też nie wiedziałem. Pozdrowienia dla Ciebie . Kto pyta nie błądzi...

P.S.

Deflektory mają za zadanie spowodowine zawirowania powietrza w celu ochrony przed błotem bocznej części karoserii auta.


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 17:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 kwie 2007, 0:16
Posty: 9
GG: 0
Lokalizacja: Śr.Śl

czytałem w gazecie że zapobiegaja brudzeniu się szyb i luster
a w warunkach gdy mocno wiaterek dmucha pozwalaja na swobodny przepływ powietrza.


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 18:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 wrz 2006, 20:01
Posty: 300

Cytuj:
Deflektory mają za zadanie spowodowine zawirowania powietrza w celu ochrony przed błotem bocznej części karoserii auta.
Można dodać że deflektory bazują na prawie Bernoulliego, które dotyczy przepływu strumienia powietrza w danym przekroju. W tej szczelinie między karoserią a deflektorem powietrze przepływa z większą prędkością niż gdyby tego deflektora w tym miejscu nie było. Dodatkowo w tej Scani deflektory posiadają jeszcze takie małe prowadnice strug powietrza.

Co dają takie deflektory. Podejrzewam że nie tylko pomagają w utrzymaniu czystości karoserii z boku auta i lusterek, ale jeszcze zmniejszają zużycie paliwa (nawet mały ułamek przy milionie kilometrów to już niezła oszczędność) . Po części jest to chyba pewna ozdoba karoserii.


... bo właśnie czytam sobie "Praktyczną aerodynamikę samolotu AN-2" a temat prawie taki lotniczy :)

Pozdrawiam i szerokości :wink:


Ostatnio zmieniony 08 kwie 2007, 22:30 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 19:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

kolega Marcin napisał co to jest i założył przeznaczenie.

i bardzo słusznie owiewki te oprócz zmniejszenia oporu powietrza mają za zadanie utrzymać w czystości nie cały bok auta co KLAMKI drzwi.
aby przekonać się proponuję odkręcić jeden i zrobić trasę w okresie jesienno-zimowym.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 19:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:17
Posty: 692
GG: 8426213
Samochód: Scania R420
Lokalizacja: Bochnia

Ja myślę że deflektory pomagają jeszcze w utrzymaniu stabilności kabiny przy większych prędkościach, ponieważ wiemy jakie są opory wiatru na płaskich ścianach kabin i bez tych deflektorów mogłoby to spowodować lekkie drgania kabiny. Takie jest moje zdanie. :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 22:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2007, 15:09
Posty: 241
GG: 9740107
Samochód: Volvo V40
Lokalizacja: Glina [WOT]

Kiedyś słyszałem właśnie o tym, że bardzo są przydatne, gdy jest wszędzie mokro. Nawet miałem okazję o tym przekonać się i to jest prawda.

_________________
Canon PowerShot A530
Skype:eldamiano3


Tytuł:
Post Wysłano: 07 kwie 2007, 23:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lut 2007, 15:52
Posty: 103
Lokalizacja: Lębork

Cytuj:
Z tego co wyczytalem w prasie deflektor powoduje takie poprowadzenie strugi powietrza ze po jezdzie w mokrych warunkach nie mamy brudnych lusterek i bocznych szyb.
jezeli tak jest, to w Dafie sie nie sprawdza, bo przy mocniejszym deszczu praktycznie nic nie widac

_________________
scania to scania


Tytuł:
Post Wysłano: 09 kwie 2007, 11:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 gru 2006, 19:09
Posty: 51
Samochód: Man TGX 18.440
Lokalizacja: LEGNICA

Cytuj:
Z tego co wyczytalem w prasie deflektor powoduje takie poprowadzenie strugi powietrza ze po jezdzie w mokrych warunkach nie mamy brudnych lusterek i bocznych szyb.
Cytuj:
jezeli tak jest, to w Dafie sie nie sprawdza, bo przy mocniejszym deszczu praktycznie nic nie widac
Mój tato jeździ Dafem i jak jest deszcz to lusterka tak czy inaczej są zachlapane tak, że nic przez nie nie widać. Jeśli mówicie że te deflektory zapopbiegają brudzeniu się auta z boku podczas deszczowych dni to co by było gdyby tych owiewek nie było. :D


Tytuł:
Post Wysłano: 09 kwie 2007, 15:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 wrz 2006, 15:16
Posty: 372
Lokalizacja: z nienacka!!!

Cytuj:
Mój tato jeździ Dafem i jak jest deszcz to lusterka tak czy inaczej są zachlapane tak, że nic przez nie nie widać. Jeśli mówicie że te deflektory zapopbiegają brudzeniu się auta z boku podczas deszczowych dni to co by było gdyby tych owiewek nie było. :D
Można czasami to zauważyć na parkingach, kierowcy premiumek i efhaczy albo witają się lewą ręką albo prawą. Lewą tylko wtedy gdy zabrudzą sobie prawą dłoń otwierając lub zamykając drzwi. Nie wspomnę już o kierowcach magnumek, którzy noszą ze sobą zawsze butelke z wodą do obmycią rąk.

_________________
ASS, GAS OR GRASS !!!
NOBODY RIDES 4 FREE !!!
Kat: A,B,C,E i reszta papierów, teraz tylko jazda.
Kanio najlebszo!


Tytuł:
Post Wysłano: 09 kwie 2007, 16:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 lut 2007, 11:51
Posty: 358
GG: 4107185
Lokalizacja: Zamość/Warszawa

Tym ostatnim postem dotarło do mnie, że może ma to jakiś sens ... nie od wczoraj wiadomo, jak poznać kierowcę magnumki ... ale zauważcie, że w magnum niema takich deflektorów ... ja jeszcze nie spotkałem się z takim dodatkiem w "kartonie", więc może to jest odpowiedź na pytanie dlaczego poręcze są zawsze brudne ...?

_________________
http://trucksphoto.eu
http://como-it.pl || http://busy.info.pl || http://www.wpaluszku.pl


Tytuł:
Post Wysłano: 09 kwie 2007, 17:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 gru 2006, 23:15
Posty: 187
GG: 0
Samochód: magnum 480
Lokalizacja: warszawa

Kolego r.
W magnum takie osłony nie zdałyby egzaminu, ponieważ poręcze są za długie i za daleko od miejsca osłon narożnych. Jest jeszcze jeden aspekt. Auto wyposażone w koła tzw.naczepowe(szer.385) na osi prowadzącej zawsze będzie miało brudne szyby, bo koła są bliżej krawędzi zewn. błotnika.
P.S. Kierowcę magnumki poznać można również po pogryzionych dokumentach przewozowych :wink:

_________________
"spokojnego nie znam dnia, na dżdżo spalam pety dwa i herbaty tak jak trza nie posłodze
po asfalcie, czy przez piach, gładko, czy po kocich łbach, taki mi się trafił fach-życie w drodze"
W.Młynarski "Absolutnie"


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: