Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 06 lip 2013, 22:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 wrz 2012, 21:12
Posty: 196
Samochód: R410
Lokalizacja: Radom/Przysucha

Obserwując w ostatnich latach wzrost liczby przewoźników prywatnych na liniach lokalnych w przewozach osobowych oraz systematycznie podupadających PKSów narodziło się w mojej głowie pytanie: Jak przewoźnik prywatny może egzekwować od pasażera brak Biletu,lub za wykupienie go na krótszy odcinek niż pokonuje na danym kursie.Kiedyś w PKSach ktoś "przemknał" bez biletu, lub kierowcy biletu nie wydawali zabierając kasę do kieszeni.Sam kierowca,przewożąc liczbę X pasażerów nie jest w stanie zapamiętać kto gdzie powinien wysiąść i taki łepek zamiast wysiąść w 5 miejscowości wysiada w 7mej.Czyli przez dwie jedzie za free i firma jest do tyłu.W PKSie wsiadali kontrolerzy,sprawdzali,i nakładali kary.Jak z tym zjawiskiem mogą walczyć przewoźnicy prywatni? O ile za nie sprawdzenie biletu miesięcznego można ukarać kierowcę ale za oszustwo pasażera który bilet wykupił za połowę trasy którą przejechał??? Czy Przewoźnicy mogą jakoś ściagnąć taką należność??

_________________
Nie spać, zwiedzać zapier......


Post Wysłano: 06 lip 2013, 23:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2012, 17:20
Posty: 56
Samochód: Iveco
Lokalizacja: SCI

Na moim terenie działa firma Linea Trans (Śląsk Cieszyński, Jastrzębie) i mają swoich 2-3 kanarów którzy wsiadają na różnych przystankach podobnie jak w PKSach:)


Post Wysłano: 07 lip 2013, 13:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 wrz 2012, 21:12
Posty: 196
Samochód: R410
Lokalizacja: Radom/Przysucha

Do tego to i ja doszedłem ;) Tylko co gdy taki kanar złapie łebka z nie ważnym biletem lub takiego który dawno przejechał swój przystanek?? Czy przewoźnik może od niego wyegzekwować jakąś należność???

_________________
Nie spać, zwiedzać zapier......


Post Wysłano: 07 lip 2013, 13:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2012, 17:20
Posty: 56
Samochód: Iveco
Lokalizacja: SCI

z tego co raz kumpel dostał to był to normalny mandat jak w MZKach PKSach itd normalnie do zapłacenia, albo go z Ciebie ściągali przy rozliczeniu podatkowym/komornikiem


Post Wysłano: 07 lip 2013, 15:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 wrz 2012, 21:12
Posty: 196
Samochód: R410
Lokalizacja: Radom/Przysucha

No dobrze.Tylko czy ten Linea Trans jest tylko przewoźnikiem który wygrał przetarg dla miasta,czy jeździ na własną rękę?? Czy wtedy przewoźnik może ściągnąć należność z pasażera?? Przecież Pasażer nie ma obowiązku nikomu pokazywać dowodu tożsamości,a gdy pasażer zamiast zapłacić np 8zł za bilet kupił go za 3.50....to mnie nurtuje...

_________________
Nie spać, zwiedzać zapier......


Post Wysłano: 07 lip 2013, 15:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2012, 17:20
Posty: 56
Samochód: Iveco
Lokalizacja: SCI

jeżdżą na własną rękę, ściągają należność mandatową z pasażera i z racji iż oni są kanarami pasażer tak samo jak w państwowych spółkach przewozu musi dokument tożsamości okazać.
Raz jadąc jeszcze do szkoły widzałem jak kanar przeszedł przez busa i jedn chłopak miał do przystanku X bilet, a wysiadł 3 przystanki dalej na Y. Gdy tylko minęliśmy przystanek X kanar do niego podszedł i poprosił o bilet:)
zapłacił wtedy chyba 50zł mandatu


Post Wysłano: 07 lip 2013, 17:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 cze 2011, 9:39
Posty: 246
Lokalizacja: Warszawa

Wsiadając do pojazdu przewoźnika zawiera się umowę na przewóz i zgadza się na warunki regulaminu przewoźnika. Pasażer ma obowiązek opłacić bilet. Jeżeli nie masz ważnego biletu to znaczy że nie dotrzymałeś umowy i przewoźnik może cię ukarać opłatą dodatkową przewidzianą w taryfikatorze. Jeżeli nie chcesz dać dokumentu celem wystawienia mandatu, kontroler lub kierowca ma prawo wezwać policję. Dodatkowo, jeżeli notorycznie nie kupujesz biletu i popełniasz to samo wykroczenie wielokrotnie, sprawa może trafić do sądu.
Więcej powinieneś znaleźć w kodeksie cywilnym.


Post Wysłano: 07 lip 2013, 18:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 wrz 2012, 21:12
Posty: 196
Samochód: R410
Lokalizacja: Radom/Przysucha

Dziękuję.Właśnie o tego typu odpowiedź mi chodziło. Nie byłem pewien czy przewoźnik ma jakaś podstawę do tego żeby ściągać z pasażera te przypuszczalnie 3zł o nakładaniu jakiejś kary nie wspominając.

_________________
Nie spać, zwiedzać zapier......


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: