Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 31 lip 2007, 19:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 cze 2007, 12:28
Posty: 261
Lokalizacja: Głogów

U mnie w szkole gadali tir tir jedzie wkurzało mnie to to spytałem się wychowawczyni czy mogę zrobić lekcje na temat wyjaśnienie słowa TIR wszyscy byli na lekcij :lol: Pogadałem i teraz nikt nie gada słowa TIR :)


Tytuł:
Post Wysłano: 03 sie 2007, 14:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 cze 2007, 20:34
Posty: 152

Aż żal czytać o takich rzeczach i widzieć w jakim ludzie są błędzie. Mówię o tych co mówią 'TIR' niepoprawnie. Trzeba ich nawracać, ale jest ciężko :/

_________________
SERDECZNIE ZAPRASZAM


Tytuł:
Post Wysłano: 22 sie 2007, 19:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 paź 2006, 0:29
Posty: 212
GG: 12409274
Samochód: Audi 80 2.0E
Lokalizacja: Jasło/Podkarpackie

W zasadzie zgadzam się z tym, że mówienie TIR o ciężarówce, to co najmniej nieprofesjonalne wyrażenie, ale dla nieprofesjonalistów, czyli laików w tej dziedzinie jedyne konkretne.

Bo gdy jestem np. u cioci na imieninach (jest wódka i jest rodzina) i ktoś nagle spyta czym ja się zajmuję to mam trzy opcje:
- jestem kierowcą zestawu (i tu muszę wyjaśnić, że nie chodzi o tramwaj przegubowy lecz o ciężarówkę z naczepą lub przyczepą, którą jeżdżę głównie za granicę)
- jestem kierowcą ciężarówki (no to wujek Jasiek też jest bo wozi Lublinem chleb z piekarni, więc znów muszę wyjaśnić o jaki rodzaj ciężarówki mi chodzi i o jaki rodzaj transportu)
- jestem kierowcą TIR-a - i nic nie muszę dodawać bo wszyscy z wujkiem Jaśkiem na czele wiedzą o co chodzi.

I dlatego właśnie lubię i używam pojęcia TIR.


Tytuł:
Post Wysłano: 08 wrz 2007, 22:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 lip 2007, 20:05
Posty: 5
Lokalizacja: z forum

Chce może ktoś prezentacje muliimedialną która wyjaśnia dokładnie co to jest TIR?Jak tak proszę pisać na PW.


Tytuł:
Post Wysłano: 23 wrz 2007, 14:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 wrz 2007, 10:58
Posty: 24
GG: 1403588
Lokalizacja: Tarnów

Zawsze mówię na ciągnik "traktor" lub TIR i chyba tak zostanie:) Dzięki przy okazji za wytłumaczenie tego słowa.

_________________
Moje marzenie: Jeździć SCANIĄ a po przejściu na emeryturę opowiadać swoim wnukom o moich nie zapomnianych trasach i wciągnąć w ten fantastyczny zawód jakim jest Driver:pXD


Tytuł:
Post Wysłano: 07 paź 2007, 22:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 19 maja 2007, 9:20
Posty: 68
Lokalizacja: 43-,61-

co do szkoły to u mnie ostatnio na podstawach logistyki kobitka wymienia zasoby krajowego systemu logistycznego i przy środkach transportu mówi że np tiry ,a wydawało by się że człowiek wykształcony w tym kierunku powinien wiedziec czego gdzie użyć...

_________________
...Górale są twardzi jak twarda jest grań, od dziecka wiedzą że, by spojrzeć ze szczytu i świat u stóp mieć...WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ...


Tytuł:
Post Wysłano: 08 paź 2007, 8:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sie 2007, 22:02
Posty: 117
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
mówi że np tiry
A u mnie przeciwnie bardzo obeznana pani wyjaśniła że tir to nie (nawet nie powiedziała ciężarówka) a zestaw, w innym przypadku wyjaśnił bym to za nią :D

_________________
Trzymajta śe ramy to śe nie posramy!


Tytuł:
Post Wysłano: 11 lis 2007, 9:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 cze 2007, 18:45
Posty: 57
Lokalizacja: Kalisz Pomorski

Określenie T.I.R. już tak się utarło, że jest w Słowniku Języka Polskiego PWN:

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=TIR
Cytuj:
TIR, tir «duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych»
oraz w niektórych słownikach ortograficznych:


Cytuj:
Wyniki wyszukiwania: tir

http://portalwiedzy.onet.pl/polszczyzna ... 1&x=30&y=9

słownik ortograficzny


tir (Wilga)
(duży samochód ciężarowy), tego tira, o tym tirze; tych tirów, tym tirom
TIR I (Wilga)
(= Transport International de Marchandises par la Route - międzynarodowy transport nieoclonych towarów), tego TIR-u rzad. tego TIR, o tym TIR-ze rzad. o tym TIR
TIR II (Wilga)
(duży samochód ciężarowy), tego TIR-a, o tym TIR-ze; tych TIR-ów, tym TIR-om

_________________
skończy się diesel to i ja sie skończę


Tytuł:
Post Wysłano: 11 lis 2007, 14:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 lis 2007, 15:05
Posty: 12

Powiem wam ze w gazetach codziennych mówią T.I.R. tez mnie to wkurza.


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lis 2007, 19:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 19 maja 2007, 9:20
Posty: 68
Lokalizacja: 43-,61-

Zderzenie tira i pociągu
tytuł dzisiejszego artukułu a wp.pl
policjantka wypowiadając sie na temat wypadku to samo tir uderzył w pociąg....na każdym kroku można spotkać "tiry" :lol: :lol: :lol:

_________________
...Górale są twardzi jak twarda jest grań, od dziecka wiedzą że, by spojrzeć ze szczytu i świat u stóp mieć...WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ...


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lis 2007, 12:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 28 paź 2006, 18:40
Posty: 85
Lokalizacja: Oświęcim

Ja w wczorajszym Fakcie przeczytałem TIR wpadł do rowu czy jakoś tak ale najlepsze było to że w jednej linijce napisali ze miał 24 tony ładunku, a dalej że cały TIR ważył 54 tony :/ Nie wiem jak to obliczyli ale...

_________________
Koniec z busiarstwem czas na TIRowanie ;]


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lis 2007, 14:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sty 2007, 22:48
Posty: 207
GG: 13717229

Cytuj:
ze miał 24 tony ładunku, a dalej że cały TIR ważył 54 tony :/ Nie wiem jak to obliczyli ale...
W Fakcie wszystko jest możliwe :]


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lis 2007, 14:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

"Słowo TIR mnie wkurza", beeee, nie popłaczcie się. Bez obrazy, ale czy tego chcecie czy nie swoimi żalami i tak nic nie zdziałacie. I niczym innym. To słowo tak się wbiło w nasz język, że już zostanie i nic tego zmieni. Dla zwykłego człowieka nie ogarniętego w temacie duży samochód ciężarowy i tak na zawsze zostanie TIREM. I lepiej się do tego przyzwyczaić, bo nerwy nic nie pomogą.


Tytuł: TIR
Post Wysłano: 16 lis 2007, 14:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

Witam wszystkich.Podczas gdy w języku potocznym można to przełknąć, to w terminologii fachowej już nie. Litery TIR o konkretnych wymiarach , na niebieskim tle, o też określonych wymiarach ,to znaczy coś bardzo konkretnego. A gdy taka tablica jest umieszczona pod znakiem nakazu jazdy w określonym kierunku, to jest (dla mnie przynajmniej) jednoznaczne: pojazdy przewożące towary pod zamknięciem i w procedurze TIR mają obowiązek jazdy w tym kierunku.Inne, czyli T1, T2,ATA itp. tego nakazu przestrzegać nie muszą. Taki znak napotkalem kiedyś w Bolesłwcu, jadąc od przejscia w Jędrzychowicach. I przyznam,że prowokacyjnie nie pojechałem tam, gdzie znak wskazywał, licząc (może samobójczo) ,że mnie patrol mundurowy wychwyci.I juz byłem ciekaw jak sąd do tego podejdzie,bo towar miałem oclony ostatecznie,a nie na karnecie TIR.I niestety.. nikt ode mnie nic nie chciał.. Moze dlatego,że to była noc.. Czasu upłyneło już trochę, dawno tam nie jechałem, ale ciekaw jestem nadal czy ten znak w takiej postaci tam nadal stoi , a drugie, to jak by to sąd potraktował.Mając zamiar prowokację powtórzyć przgotowalem sobie nawet odpowiedni frgment z Konwencji TIR ,który i tych trzech literkach traktuje.Niestety.. jakoś mi zeszło i nie użyłem tego..Ale ciekawość pozostała :-)

_________________
ego


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lis 2007, 14:55
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sty 2007, 22:48
Posty: 207
GG: 13717229

Cytuj:
I lepiej się do tego przyzwyczaić, bo nerwy nic nie pomogą.
To słowo stało się już tak powszechne że i tak nikt tego nie zmieni tak jak napisał Pazdz bo nawet sami kierowcy mówią tak na swoje samochody więc czego oczekiwać od zwykłych ludzi, po za tym na miejscach parkingowych są napisy TIR, na dystrybutorach na stacjach benzynowych, na znakach jak dał przykład ego więc pozostaje się tylko przyzwyczaić.
Sam nigdy nie używam tego słowa ale jak ktoś przy mnie je mówi to także nie zwracam na to uwagi i go nie poprawia.m


Tytuł: TIR
Post Wysłano: 16 lis 2007, 15:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2007, 16:40
Posty: 1200
Lokalizacja: Bełchatów

Częściowo bym się zgodził z przedmówcą-choćby na zasadzie "nec Hercules contra plures", albo blizsze nam "siła złego na jednego") ,ale tym,ktorych to dotyczy radziłbym ostrozność.Bo na niejednej choćby granicy spotkać można osobne pasy odpraw dla jadących w procedurze TIR,tym symbolem właśnie oznaczone,lub choćby stanowiska odpraw i skierowanie się na inny pas może spowodować perturbacje.Rozumiem,że wiekszość kolegów jeździ najdalej po terenie Unii i ich to nie dotyczy, ale jadąc "poza" można na "niespodzianki" jakieś trafić. Bo tolerować w życiu codziennym to jedno, a bezmyślnie stosować ,to coś innego.

_________________
ego


Tytuł:
Post Wysłano: 02 gru 2007, 14:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2005, 20:54
Posty: 213
Samochód: FSC Żuk A11B+Schmitz 1995r
Lokalizacja: Sobienie Jeziory WOT

U mnie w klasie też tak mówią. Najgorsze jest to że oni nazywają pake: PRZYCZEPA!

_________________
Ale pompa już pękła!


Tytuł:
Post Wysłano: 25 gru 2007, 12:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 mar 2007, 16:03
Posty: 5
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Przekreslona tabliczka TIR oznacza ze na naczepie niema ladunku lub ladunek znajdujacy sie na niej nie jesst przewozony na tzw karnecie tir

_________________
ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2008, 12:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 19 maja 2007, 9:20
Posty: 68
Lokalizacja: 43-,61-

dzisiaj na TVP3 dziennikarz mówi za Brzegiem w dolnośląskiem ciężkie ciężarowe TIRY zablokowały drogę, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: czysto i po Polsku hahaha

_________________
...Górale są twardzi jak twarda jest grań, od dziecka wiedzą że, by spojrzeć ze szczytu i świat u stóp mieć...WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ...


Tytuł:
Post Wysłano: 06 sty 2008, 16:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

jednak wyraz TIR lub raczej tir wszedł już jakiś czas temu do języka polskiego i można go spotkać w słownikach poprawnej polszczyzny.

możemy dziennikarzowi zarzucić brak zrozumienia znaczenia T.I.R. (chociaż tak do końca nie wiadomo), ale odstępstw od poprawnego języka - nie.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: