Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]
Autor
Wiadomość
Tytuł: EBA
Post Wysłano: 12 sie 2015, 21:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 maja 2008, 10:01
Posty: 236
Lokalizacja: D-85xxx

Na 40ton.net przeczytałem o systemie, który na podstawie odczytu z radaru ma automatycznie wyhamowywać auto w celu uniknięcia kolizji. System ma być obowiązkowym wyposażeniem wszystkich ciężarówek od listopada tego roku. Rozumiem również że nie będzie możliwości legalnego wyłączenia go. Rok temu jadąc jako pasażer widziałem działanie podobnego systemu w actrosie mp2. Na drogach jednojezdniowych o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach tzw."landówkach" - jeżeli kierowca nie zdeaktywował systemu - samochód hamował przed pojazdami jadącymi z przeciwka. Osobiście nie wierzę, że udało się w 100% wyeliminować takie błędy. Powiedzmy że dochodzi do takiej o to sytuacji:
Na "landówce" podczas zjazdu - ciągnikiem z naczepą - na zakręcie w prawo na śliskiej nawierzchni, radar wykrywa samochód jadący w przeciwnym kierunku, jako znajdujący się w torze ruchu. Następnie włącza hamulce i retarder z pełną mocą, co powoduje poślizg. ESP nie daje rady powstrzymać "scyzoryka", pojazd zjeżdża na przeciwny pas ruchu i zderza się z samochodem na przeciwnym pasie. Moje pytanie brzmi:
1. Kto za to odpowiada?
2. Czy mam obowiązek dostosowania mojego stylu jazdy tak aby, uniknąć głupich reakcji komputera? Czy systemy bezpieczeństwa są nadal dla kierowcy czy raczej kierowca jest dla systemów bezpieczeństwa?

_________________
Witam. Nazywam się Ziutomir. Tak, jestem Anonimowym Frustratem.


Tytuł: Re: EBA
Post Wysłano: 04 gru 2015, 12:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 sie 2012, 14:41
Posty: 2638
Samochód: F90 19.362
Lokalizacja: SY

We wszystkich ciezarowkach jest wylacznik tego. Jednak za kazdym razem po wlaczeniu zaplonu domyslnie aktywuja sie systemy bezpieczenstwa.

_________________
"Zawsze choć przez chwile chciałem jeździć TIRem"


Tytuł: Re: EBA
Post Wysłano: 05 gru 2015, 10:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2008, 22:56
Posty: 861
GG: 35025070
Samochód: S-U-P-E-R

Ja się tak brzydko zapytam. A na ch*ja komu takie g*wno?


Tytuł: Re: EBA
Post Wysłano: 05 gru 2015, 11:07

Podejrzewam, że to wymyślił ten, w którym to państwie z uporem maniaka głoszone jest hasło: "Absztand halten!"
A to zapewne za sprawą licznych najechań na poprzedzający pojazd stojący w "sztale" na A-ileś-tam.


Tytuł: Re: EBA
Post Wysłano: 05 gru 2015, 13:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 lut 2010, 13:36
Posty: 871
Samochód: jakiś tam Tyr...
Lokalizacja: GPS signal not found...

Potwierdzam. Przez to ustrojstwo uszkodziłem naczepą osobówke na zakręcie. Na łuku w prawo było skrzyżowanie i osobówka stała na lewym pasie. Baran (EBA) uznał że osobówka stoi na mojej linii i dał po hamulcach. Do tego około 2 cm lodu na drodze i postawiło mi bokiem naczepe. Tylni prawy róg auta i boczne drzwi do roboty. Przyjechała policja, wytłumaczyłem jak to się stało i zakończyło się to tylko przestrogą i remontem Toyoty z ubezpieczenia mojej firmy. Od tamtej sytuacji przed ruszeniem zawsze wyłączam wszystkie "polepszacze bezpieczeństwa".

Wysłane z mojego XT1068 przy użyciu Tapatalka

_________________
"...a niepodzielnie królującą elitę stanowią świętokrzyscy patelniarze..."


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: