Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 24 maja 2012, 9:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2007, 19:19
Posty: 385
GG: 0
Samochód: midlum

myślę że m,artinfh dobrze to ujął, ja także w nowym wozie litrażuję zbiornik w tym systemem tylko że co 25l. zajmuje to trochę czasu ale tylko raz, i w razie awari wskaznika wiem na czym stoje.do tego wystarczy miarka długopis i notatnik, bez obliczeń na poziomie zerówki.


Post Wysłano: 25 maja 2012, 8:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

panowie, nie wiem po co taka dyskusja? takie zadania tekstowe rozwiązują na matematyce 10-11 letnie dzieci.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 maja 2012, 8:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Najprostsza sprawa przy zbiorniku prostokątnym jeśli zna się jego pojemność, trzeba podzielić litry przez jego wysokość i wychodzi x litrów na 1cm

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Ostatnio zmieniony 25 maja 2012, 10:48 przez MAN, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 25 maja 2012, 9:30

Cytuj:
panowie, nie wiem po co taka dyskusja? takie zadania tekstowe rozwiązują na matematyce 10-11 letnie dzieci.
W prostokątnym baku tak, chyba, że dzieci 10-11 letnie już całki liczą podwójne, to ja coś przegapiłem ? ;) Pamiętaj, że bak nie jest kuty z kamienia, tylko ma swoje zaokrąglenia, a to miesza obliczenia jeżeli rzeczywiście z miarką wpadamy i chcemy wiedzieć na czym stoimy.

W zasadzie jeżeli chcecie, to mogę napisać program, który po podaniu wymiarów baku (promień, długość) i wpisaniu poziomu paliwa poda wam ilość paliwa. To dla okrągłego baku, dla bardziej wymyślnych to już dosłownie matematyka wyższa.


Post Wysłano: 25 maja 2012, 10:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Cytuj:
panowie, nie wiem po co taka dyskusja? takie zadania tekstowe rozwiązują na matematyce 10-11 letnie dzieci.
W prostokątnym baku tak, chyba, że dzieci 10-11 letnie już całki liczą podwójne, to ja coś przegapiłem ? ;) Pamiętaj, że bak nie jest kuty z kamienia, tylko ma swoje zaokrąglenia, a to miesza obliczenia jeżeli rzeczywiście z miarką wpadamy i chcemy wiedzieć na czym stoimy.

W zasadzie jeżeli chcecie, to mogę napisać program, który po podaniu wymiarów baku (promień, długość) i wpisaniu poziomu paliwa poda wam ilość paliwa. To dla okrągłego baku, dla bardziej wymyślnych to już dosłownie matematyka wyższa.

widać z tego, że w zakres szkolenia wstępnego powinny wejść studia matematyczne, trwać 5 lat i kasa odpowiedo większa..
mój dziadek ze Lwowa miał tylko 4 klasy i dla niego takie rzeczy nie były problemem.

kiedy była granica i do Niemiec można było wwieźć tylko 200l paliwa każdy kierowca wiedział, niezależnie od kształtu zbiornika ile to jest te 200l.

po co pisać program? dostałbyś karę na granicy w wysokości ceny paliwa za każdy litr więcej od razu byś się nauczył. Niemcy czepiali się paliwa, gdy było więcej niż około 220l.
sprawdzanie miarką paliwa w zbiorniku nie ma na celu określenia ilości z dokładnością 3 miejsc po przecinku.

panowie nie róbcie z siebie kierowców specjalnej troski.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 maja 2012, 10:48

Ja sobie na oko też policzę ile tego jest i nie będzie problemu. Natomiast nie wiem jak chcesz precyzyjnie to wyliczyć ? Może jakiś konkret ? Tutaj masz rozwiązanie tego problemu.
http://www.matematyka.pl/203148.htm
Jak uważasz, że to jest poziom 4-6 klasy podstawówki no to rzeczywiście.

To jest okrąg, natomiast jak weźmiemy np. baki z Volvo (kształt litery D) to wchodzi w rachubę tylko całkowanie.

No albo liczenie na oko, mogę, ale nie o to w tym momencie chodzi.


Post Wysłano: 25 maja 2012, 11:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 maja 2007, 22:25
Posty: 213

a w scanii jak obliczyc ilosc paliwa 2 zbiorniki, 500 i 700l??


Post Wysłano: 25 maja 2012, 11:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

powiedzcie mi jakbyście wyciągnęli wiadro wody ze studni, będąc niepiśmiennym, pańszczyźnianym chłopem?

żurawie są znane od kilkunastu stuleci robili je ludzie nieczytaty, niepisaty, ale mający potrzebę zaopatrzenia w wodę. a musieli rozgryźć taki problem:

Obrazek

jeżeli przyjmiemy, że w zasadzie to wiadro nie idzie równo w pionie tylko jakby po okręgu, to można skopmlikowac to tak, że nawet maszyna cyfrowa się zatka.
ale jakoś takie problemy rozwiązywali ludzie bardzo dawno temu, bez żadnych podstaw matematycznych.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 maja 2012, 12:08
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 wrz 2008, 21:48
Posty: 539

wystarczy policzyć ile litrów ma 1 cm, a robi się to tak ;wkładam linijkę do zbiornika, jest przykładowo 10cm, wlewam 100l , mierze i jest 20cm , czyli 1 cm to 10L


Post Wysłano: 25 maja 2012, 12:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

niepiśmienni buszmeni jeżeli mają metrówkę robią to tak:
mając bardzo mało paliwa jadą na stację i mierzą ilość centrymetrów
x litrów = powiedzmy 10cm.
następnie co 20 lub 50 litrów w zależności od wielkości zbiornika mierzy centymetry.
po zataknowaniu do pełna od pojemności zbiornika odejmuje to co zatanowane i ma początkową wartośc X.

i teraz niezależnie, czy zbiornik jest prostopadłościanem, walcem jest jajowaty, ma krawędzie proste, zaokrąglone lub w kształcie parabolicznym, nie ma znaczenia.

żadnych wzorów, żadnych całek, żadna metematyka.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 maja 2012, 12:43

No właśnie nie, twoja teoria zadziała tylko na prostokącie.

Jeżeli na wysokości 10 cm mam x paliwa, to według tego co piszesz, na 20 cm, masz już 2x.

Jest to prawdą dla prostokąta, nie jest to prawdą dla okręgu, jaja, czy inne dziwnego kształtu.

Oczywiście, pomiary będą się w pewnym stopniu nachodziły i różnica w zależności od zbliżenia do prostokąta nie będzie zbyt duża, ale 20 litrów w zbiorniku, który ma ich prawie 1000, to spokojnie wyjdzie.

Od i prosty dowód na to.

Obrazek

W tym zbiorniku po prawej nasza linijka, wskazuje, że mamy 2x większą wysokość wachy, niż w lewym. Jednak nie znaczy to, że paliwa jest 2x więcej!! Gdyby tak było, to sprawa byłaby bardzo prosta, a tak, komplikuje się niemiłosiernie. Po prostu przy takim kształcie na jednostkę wysokości przypada różna "szerokość" cieczy, no i cały misterny plan w ...

Tak więc gdyby kierowcy powiedzmy Volva Fh 1 generacji liczyli wachę wdg. twojego sposobu, to by naprawdę na granicy bulili, bo on nie działa - tabelę wrzucił Daker już, bo właśnie tak trzeba patrzeć.


Post Wysłano: 25 maja 2012, 16:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

jeszcze raz:

masz mało paliwa, jedziesz na stację, mierzysz ile jest centymetrów i tankujesz. lejesz 20l, odkładasz na chwilę pistolet i mierzysz ile jest cm, potem mierzysz centymetry paliwa co każde następne 20 litrów.
jeżeli wlałeś powiedzmy 450 litrów paliwa i masz 500 litrowy zbiornik to pierwszy pomiar na przykład 19 centymetrów to jest 50 litrów. i czy zbiornik jest regularny czy nie nie ma znaczenia. 19 cm to zawsze 50 litrów w tym zbiorniku.
następny pomiar to 50+20= litrów i niech to będzie przykładowo 23 centymetry. przyrost o pierwsze 20 litrów jest tylko o 4 centymetry, ale natępny 70+20 może być już nawet 50 centymetrów (czyli w tym wypadku 20 litrów to 50-23=27 centrymetrów) jeżeli zbiornik jest nieregularny.

w tym pomiarze kształt zbiornika nie ma znaczenia, byleby można było miarkę wsadzić do dna.

czy to takie trudne do zrozumienia?

potrzebujesz dokładniej, to zrób pomiary co 10 litrów, ja miałem patyk, na którym miałem zaznaczoną podziałkę już w litrach.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 maja 2012, 16:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 28 wrz 2010, 11:55
Posty: 3271
Lokalizacja: eu

http://www.sendspace.pl/file/c218e6e88be09c9b9db774a
Jakby komuś mózg spuchł od obliczeń :)
Program oblicza ilość paliwa w baku o kształcie prostopadłościanu.
Napisany w 5-6 minut
Obrazek


Post Wysłano: 25 maja 2012, 20:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

W TGA ten mniejszy kocioł, jeśli dobrze pamiętam ma 460 l i tam 1 cm ma chyba 6,8l, a 910 jak pisano wyzej.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Post Wysłano: 25 maja 2012, 22:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

a ja tak sie zastanawiam o co ta cała dyskusja ? ile wlejesz tyle spali,masz mało paliwa jedziesz tankować, przekazujesz komuś auto to wystarczy jak zmierzysz wysokość paliwa a ile tam jest litrów to co cie to obchodzi? daj szefowi kartkę i niech sobie obliczy jak mu to potrzebne :D
a jak już sie upierasz i masz wzory na owale dla FH to jeszcze miej na uwadze w którą stronę auto stoi pochylone bo idealnie wypoziomowane to są tylko kanały na ASO (w teorii bynajmniej) a lekki skos terenu (dla oka prawie nie widoczny ) wypacza pomiar o 5% co przy zbiorniku 700-800L ma spore znaczenie

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Ostatnio zmieniony 26 maja 2012, 9:15 przez s.szymon, łącznie zmieniany 1 raz.
Bynajmniej to nie przynajmniej!


Post Wysłano: 25 maja 2012, 22:55
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:17
Posty: 692
GG: 8426213
Samochód: Scania R420
Lokalizacja: Bochnia

Cytuj:
a ja tak sie zastanawiam o co ta cała dyskusja ? ile wlejesz tyle spali,masz mało paliwa jedziesz tankować, przekazujesz komuś auto to wystarczy jak zmierzysz wysokość paliwa a ile tam jest litrów to co cie to obchodzi? daj szefowi kartkę i niech sobie obliczy jak mu to potrzebne :D
a jak już sie upierasz i masz wzory na owale dla FH to jeszcze miej na uwadze w którą stronę auto stoi pochylone bo idealnie wypoziomowane to są tylko kanały na ASO (w teorii bynajmniej) a lekki skos terenu (dla oka prawie nie widoczny ) wypacza pomiar o 5% co przy zbiorniku 700-800L ma spore znaczenie
To jeszcze nic.. :mrgreen:
Stawiam piwo temu kto zmierzy miarką postawioną pionowo w zbiorniku, poziom paliwa w starym FHaczu z założonym sitkiem (choć i bez sitka jest to mało możliwe). :D

Zakładam że wszyscy wiemy dlaczego miarka musi być pionowo w zbiorniku. :wink:


Post Wysłano: 26 maja 2012, 16:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Czy to aż taka różnica czy w zbiorniku jesr 400 czy 405 litrów? Niektórzy drążą temat dla samego faktu drążenia, nic to że wznoszą się na wyżyny pisania o niczym.

Jeśli się nie umie obliczać tak prostych rzeczy, trzeba się cofnąć do podstawówki. Tam miła pani wytłumaczy wszystko kilka razy, choć pewnie będzie to mało...

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 26 maja 2012, 16:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:27
Posty: 493
Samochód: Iveco Stralis AT440S43 T/P
Lokalizacja: okolice Korycina, podlaskie, PL

Cytuj:
Czy to aż taka różnica czy w zbiorniku jesr 400 czy 405 litrów? Niektórzy drążą temat dla samego faktu drążenia, nic to że wznoszą się na wyżyny pisania o niczym.(...)
No i nadejszła wiekopomna chwila: oto będzie mój pierwszy, i pewnie ostatni tego typu, post na forum:

W zupełności się zgadzam z przedpiścą :)

_________________
Janusz Kastyk
Ahoj, przygodo! :) Przygodo... ahoj?
Wiozę się pomału...
http://truckmapa.wagaciezka.com - mapa dla ciężarówek


Post Wysłano: 26 maja 2012, 20:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2009, 13:08
Posty: 165
GG: 0
Samochód: Scania
Lokalizacja: Gdynia

Cytuj:
a w scanii jak obliczyc ilosc paliwa 2 zbiorniki, 500 i 700l??
500l.
1cm = 8,5l. ;
700l.
1cm = 11,5l.


Post Wysłano: 26 maja 2012, 20:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

MAN
780l
1cm = 13.3l
710l
1cm = 13l
330l
1cm = 6l
400l
1cm = 7l

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: