Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 22 maja 2012, 20:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 mar 2007, 15:04
Posty: 153
GG: 539082
Lokalizacja: Słupsk

Witam,
potrzebuje pomocy może ktoś z Was wie jak się oblicza ilość paliwa w zbiornikach.Widziałem jak niektórzy kierowcy wkładają miarkę i jakoś obliczają żeby potem obliczyć dokładne spalanie ciężarówki.Czy istnieje na to jakiś wzór :?: Proszę o pomoc :]

_________________
Trypek1990


Post Wysłano: 22 maja 2012, 20:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4061
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

Istnieje dla każdego tira osobny:

Pojemność zbiornika przez wysokość daje Ci ilość litów na cm wysokości(w zbiornikach Volva czy też budowlanych Scanii o przekroju koła to wyższa filozofia).

I wtedy wkładając kija mnożysz odznaczoną wysokość przez płyn w zbiorniku, przez stała dla 1cm zbiornika i wiesz co masz z tym fantem zrobić.

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Post Wysłano: 22 maja 2012, 22:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lut 2011, 20:02
Posty: 132
GG: 0
Samochód: Peugeot Boxer L3H3/ Audi a4
Lokalizacja: Kraków

zawsze możesz też tankować do pełna, wiesz ile km przejechałeś od ostatniej wizyty na stacji, wiesz ile litrów weszło do zbiornika, wiec obliczenia to juz matematyka rodem ze szkoły podstawowej ;)

_________________
B, BE, C, CE


Post Wysłano: 22 maja 2012, 22:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
zawsze możesz też tankować do pełna, wiesz ile km przejechałeś od ostatniej wizyty na stacji, wiesz ile litrów weszło do zbiornika, wiec obliczenia to juz matematyka rodem ze szkoły podstawowej ;)

Wiesz... niektórzy muszą zmierzyć solarę w kotłach właśnie po to, żeby wiedzieć ile zatankować. :lol:


Post Wysłano: 22 maja 2012, 22:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 maja 2010, 0:20
Posty: 283
GG: 0
Samochód: mercedes 124 200D
Lokalizacja: Chełm

ale po co? lejesz tyle ile powinno byc wg normy. jak zostaje w dystrybutorze to wiadomo co z tym zrobic :roll:


Post Wysłano: 22 maja 2012, 22:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 lip 2005, 20:55
Posty: 2885
GG: 1
Lokalizacja: Gdynia

Myślę że tutaj podstawowe wzory z geometrii przestrzennej całkowicie wystarczą, AxBxC i masz objętość w CM sześciennych, podzielić to i masz litry :)


Post Wysłano: 22 maja 2012, 23:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Cytuj:
Myślę że tutaj podstawowe wzory z geometrii przestrzennej całkowicie wystarczą, AxBxC i masz objętość w CM sześciennych, podzielić to i masz litry :)
Taa, policz mi np. objętość dla takiego zbiornika, uwzględniając schodki, lub w przypadku drugiego przetłoczenia na bocznej ściance, lub jeszcze jakiś bardziej fikuśny kształt:
http://allegro.pl/oryginalne-zbiorniki- ... 57666.html
http://allegro.pl/zbiornik-paliwa-zbior ... 43198.html

Oczywiście, że się da, tylko ile z tym roboty, no i obawiam się, że wbrew pozorom najlepiej całkami kombinować.
Najłatwiej chyba tak jak mówi Korni.


Post Wysłano: 22 maja 2012, 23:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Cytuj:
Myślę że tutaj podstawowe wzory z geometrii przestrzennej całkowicie wystarczą, AxBxC i masz objętość w CM sześciennych, podzielić to i masz litry :)
Taa, policz mi np. objętość dla takiego zbiornika, uwzględniając schodki, lub w przypadku drugiego przetłoczenia na bocznej ściance, lub jeszcze jakiś bardziej fikuśny kształt:
http://allegro.pl/oryginalne-zbiorniki- ... 57666.html
http://allegro.pl/zbiornik-paliwa-zbior ... 43198.html

Oczywiście, że się da, tylko ile z tym roboty, no i obawiam się, że wbrew pozorom najlepiej całkami kombinować.
Najłatwiej chyba tak jak mówi Korni.

W tym 910 litrowym kotle MANa na 1 cm przypadało 13,5 l. Przynajmniej tak się orientacyjne mierzło. :mrgreen:


Post Wysłano: 22 maja 2012, 23:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Cytuj:
W tym 910 litrowym kotle MANa na 1 cm przypadało 13,5 l. Przynajmniej tak się orientacyjne mierzło. :mrgreen:
A po całej dniówce właśnie taki przelicznik Ci jest potrzebny, jak krowie na rowie.
Najłatwiej oprzeć się w jakichkolwiek obliczeniach na "oryginalnej" pojemności zbiornika, tak jak mówi Korni.


Post Wysłano: 23 maja 2012, 9:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Witam,
potrzebuje pomocy może ktoś z Was wie jak się oblicza ilość paliwa w zbiornikach.Widziałem jak niektórzy kierowcy wkładają miarkę i jakoś obliczają żeby potem obliczyć dokładne spalanie ciężarówki.Czy istnieje na to jakiś wzór :?: Proszę o pomoc :]
są w podręczniku geometrii do gimnazjum klasa trzecia.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 23 maja 2012, 12:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 28 mar 2012, 15:08
Posty: 7
GG: 0
Samochód: Ducato

Jeśli zbiornika kształt sześcianu to łatwo to się liczy, prosta geometria, ale jeśli jeśli jest to przekrój koła to faktycznie jest dużo trudniej.
Zobacz na to
http://www.matematyka.pl/203148.htm

Tu jest też wykres i tabela ile litrów powinno być w zbiorniku (pdf)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=365938

tylko aby pobrać plik trzeba utworzyć konto na forum.

_________________
Ogłoszenia Zlecenia


Post Wysłano: 23 maja 2012, 19:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Cytuj:
ale po co? lejesz tyle ile powinno byc wg normy. jak zostaje w dystrybutorze to wiadomo co z tym zrobic :roll:
Pewnie chodziło Ci żeby wlać do zbiornika i tego dnia spać z poczuciem dobrze wykonanej pracy, za którą 10tego dostanie się zapłatę...

Czy może miałeś na myśli że można to ukraść? Tzn zrobić z siebie złodzieja za kilkadziesiąt złotych?

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 23 maja 2012, 20:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 maja 2011, 12:13
Posty: 398
GG: 8230849
Samochód: R420 X3 + 114L + 124L
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Gdyby komuś to pomogło to ja korzystam z tego :

Obrazek

tabelka jest dokładna co do litra

_________________
https://t.me/pump_upp


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Wlewam 50 litrów, mierzę ile jest, zapisuję, wklepuję do mózgownicy. Dolewam następne 50 - znów koduję. Robię tak aż braknie mi miejsca w baku ( będzie pełno). Nie wiem, chyba takim językiem co do niektórych trzeba pisać.

Obliczanie jest dość proste, szkoła podstawowa to nawet przewidziała, poza tym odrobina racjonalnego myślenia.


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4061
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

Cytuj:
Wlewam 50 litrów, mierzę ile jest, zapisuję, wklepuję do mózgownicy. Dolewam następne 50 - znów koduję.
Jak masz tyle czasu na tankowanie to pozazdrościć pracy.

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Ostatnio zmieniony 23 maja 2012, 22:33 przez korni8808, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Cytuj:
Cytuj:
Wlewam 50 litrów, mierzę ile jest, zapisuję, wklepuję do mózgownicy. Dolewam następne 50 - znów koduję. /quote]

Jak masz tyle czasu na tankowanie to pozazdrościć pracy.
Ja mam auto na baterie.

Poza tym czytaj uważnie, cytuj całość, bo wyrwałeś z kontekstu.

Pozdrawiam


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4061
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

Cytuje tyle, ile uważam za stosowne. Twoje skróty myślowe mało mnie interesują.

Gdybym miał cytować całe posty niektórych forowiczów to by mi na laptopie ramu zabraklo.

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Cytuj:
Cytuje tyle, ile uważam za stosowne. Twoje skróty myślowe mało mnie interesują.

Gdybym miał cytować całe posty niektórych forowiczów to by mi na laptopie ramu zabraklo.
Więc jeśli chcesz interpretować moje słowa, to powinieneś najpierw zastanowić się nad ich sensem, a jak piszesz mało Cię to interesuje, więc gdzie logika?


_________

Napisane jak but, nazbyt przekoloryzowana tępota działania mającego na celu ustalenie podziałki pozwalającej odczytać aktualny stan posiadanego paliwa w bliżej nieokreślonym zbiorniku Amen.


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4061
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

We du** , bo sens istnienia tego tematu skończył się w okolicach trzeciego postu.

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Post Wysłano: 23 maja 2012, 22:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Ale po co wszyscy chcecie liczyć pojemności zbiorników? Właśnie o to chodzi, że najłatwiej wyjść od pewnej informacji jaką jest pojemność zbiornika, zwłaszcza gdy jest podana przez producenta i później przeliczyć to ile litrów przypada na 1cm na miarce, dokładnie tak jak pisał na początku Korni.

Kolegów, którzy piszą tu o liczeniu pojemności zbiornika z wiedzy, którą uzyskało się w podstawówce, zachęcam do podzielenia się publicznie obliczeniami pojemności dla zbiornika pokazanego przeze mnie wyżej, z uwzględnieniem wszystkich "wcięć" na schodki, zaokrągleń, przetłoczeń i innych dupereli.
Panu, który chce liczyć pojemność zbiornika ze wzoru na sześcian, też życzę powodzenia.

Problemem (tak jak pisał Korni) jest zmierzyć aktualny poziom paliwa w zbiorniku o przekroju koła, a najłatwiej zrobić to w zbiorniku o przekroju zbliżonym do prostokąta (nawet z zaokrąglonymi rogami).


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: