Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 29 lis 2010, 21:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 gru 2008, 15:48
Posty: 152

Cześć. Mamy zamiar z tatem założyć do naszego Mana łańcuchy na koła (F2000 6x2). Ładunki na Mana nie będą przekraczały 13-14 ton + przyczepa do 13 ton (czasami). I tu moje pytanie w jakim stanie będą opony po zimie na osi ciągnącej ? Na osi napędowej ma oponki Michelin Energy nalewki - stan bd. Ile kupować łańcuchów ? 2 czy 4 ? Z góry dzięki Artur :D


Post Wysłano: 29 lis 2010, 22:28

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 paź 2007, 21:41
Posty: 154
GG: 0
Samochód: Volvo S80 2.5D
Lokalizacja: Piła

Jeżeli auto jest 6x2, wystarczą moim zdaniem 2 łańcuchy :wink: zależy też od terenu w jakim autko będzie się poruszało. Opony powinny być w dobrym stanie, zależy to głównie od użytkowania przez Ciebie. Łańcuchy jako tako jeśli dobrze założone nie powinny zrobić 'krzywdy' oponie :P
Pozdrawiam

_________________
B, B+E, C, C+E: W 11 miesięcy i starczy ;)
VOLVO FH440 E5 Globetrotter + Kogel maxx


Post Wysłano: 30 lis 2010, 14:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 gru 2008, 15:48
Posty: 152

Auto będzie śmigać po 19 , i po drogach krajowych :lol: Trza zamówić te 2 łańcuchy ! Dzięki kolego , niech ci bozia w dzieciach wynagrodzi :D xD


Post Wysłano: 30 lis 2010, 15:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

dwa łańcuchy niewiele dadzą w trudnych warunkach, jeżeli już to zakładać z jednej strony na bliźniaki.
w przeciwnym razie łańcuch wybierze spod siebie śnieg/lód a autko dalej będzie wisiało na wewnętrznych oponach :lol:

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Post Wysłano: 30 lis 2010, 16:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 kwie 2007, 11:00
Posty: 185
GG: 10770724
Lokalizacja: Kolbuszowa

kolego ale na krajowkach jest odsniezone a jak nawet zasypie to bedzie zakladal tylko pod gorke a jak sie bujnie na lancuchac i zalozy je po stronie zewnetrznej na blizniaku a bez problemu wyjedzie

_________________
http://www.transportdrewna.fora.pl/


Post Wysłano: 30 lis 2010, 18:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:58
Posty: 527
Lokalizacja: mlp

dokładnie tak jak mówi badys, wczoraj był u nas w hurtowni gość fh12 i miał założone tylko na zewnętrznych kołach na bliźniaku, podłoże kostka brukowa, ze 3cm śniegu, dodatkowo jak bujał auto to ubił śnieg kierowaną osią tak że nawet łańcuch nie chciał tego śniegu zrywać, troche pomieszał kołami na bruku i wszystkie łańcuchy się porwały


Post Wysłano: 30 lis 2010, 19:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 12 paź 2006, 9:39
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Koszalin

Cytuj:
dwa łańcuchy niewiele dadzą w trudnych warunkach, jeżeli już to zakładać z jednej strony na bliźniaki.
w przeciwnym razie łańcuch wybierze spod siebie śnieg/lód a autko dalej będzie wisiało na wewnętrznych oponach :lol:
A sprobuj zalozyc lancuch na wewnetrznego blizniaka... zycze Ci powodzenia, to po pierwsze, po drugie, na lodzie lancuchy i tak Ci nie pomoga, one sa do jazdy po sniegu, i ewentualnie zamarznietym sniegu. A przy takiej konfiguracji jak ma tutaj zalozyciel tematu, jak podniesie wleczona czy ciagnaca os, dociazy pedna, to bez problemu ruszy z kazdego miejsca bez szarpania kolem, jesli bedzie staral sie ruszyc plynnie i spokojnie. Pozdrawiam, i zycze przyczepnosci.

A lancuchy umiejetnie nalozone, sztywno przedewszystkim nie powinny zrobic krzywdy oponie, tylko nie mecz ich po asfalcie, nawet w lodzie.


Post Wysłano: 30 lis 2010, 19:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

Cytuj:

A sprobuj zalozyc lancuch na wewnetrznego blizniaka... zycze Ci powodzenia, .
dzięki za życzenia, szkoda, że nie na drodze gdzie przydałaby się pomoc,

miałem okazję to robić i to nie raz, niestety trzeba się wybrudzić, zmarznąć i nawk.... ale innego wyjścia nie ma jak się śmiga po zaśnieżonych drogach,
zresztą to co napisałem wcześniej też wynika z autopsji, byłem kiedyś taki mądry i założyłem tylko na zewnętrzne koła, niestety zemściło się to na mnie i wcale nie uchroniło od zakładania na wewnętrzne po obu stronach

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Post Wysłano: 30 lis 2010, 21:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 paź 2006, 19:02
Posty: 1468
GG: 1

Można stosować łańcuchy oplatające dwa bliźniaki naraz. W zasadzie skuteczność łańcuchów zależy w dużym stopniu od tego jaki mają splot. Sęk tkwi w tym, żeby przewidzieć kiedy ich użyć. Dla opon nie powinny być szkodliwe o ile potrafisz je założyć i nie będziesz ich użyłwał kiedy jest 2 cm śniegu albo goły asfalt.
I pamiętaj, że jeżeli pęknie choćby jeden splot na łańcuchu to trzeba go obowiązkowo zdjąć bo może się to źle skończyć dla auta.


Post Wysłano: 23 gru 2010, 21:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 lut 2010, 13:12
Posty: 284
GG: 527470
Samochód: Opel corsa B
Lokalizacja: Krzycko Wielkie

Tu masz film z łańcuchami:
http://www.youtube.com/watch?v=-SYFScT2F2c
zakładanie łańcuchów:2:24 min.
jak jest wysoko pod górkę patrz minuta: 4.40
I tak w pewnym momencie stanął łańcuchy nie pomogły.

_________________
Wielkopolska, Mam B,C,C/E,KW,KK,ADR.


Post Wysłano: 25 gru 2010, 17:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

w czwartek byłem w fundacji TARA i droga była nawet znośna, ale na miejscu jest lekki podjazd i miałem jak zwykle kłopoty, a potrzebowałem podjechać i zawrócić:
Obrazek

ponieważ są tam głównie zwierzęta, więc sznurka od snopków jest co nie miara, a ja zrobiłem z niego użytek w ten sposób:
Obrazek

rozwiązanie okazało się skuteczne i samodzielnie wjechałem i wyjechałem z stamtąd. następnego dnia pojechałem w drogę i sprawdziłem trwałość owego rozwiązania, po 4 km jazdy na asfalcie z szybkością około 70 km/h sznurki z lewego koła spadły, natomiast z prawego musiałem rozcinać nożem:
Obrazek

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 25 gru 2010, 19:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 sty 2007, 20:02
Posty: 494
GG: 2172953
Samochód: najlepszy samochód świata. Służbowy
Lokalizacja: Oslo / Gdańsk

Cytuj:
Tu masz film z łańcuchami:
http://www.youtube.com/watch?v=-SYFScT2F2c
zakładanie łańcuchów:2:24 min.
Szkoda, że to tak fajnie, szybko, kolorowo wygląda tylko na filmie 8)

_________________
Pozdrawiam - Łukasz
Był DAF XF 105.510 SSC 6x2 <- Kto śmiał to usunąć? :(
Mam uczulenie na dzieci Neo, i pseudokierowców z prawego fotela!


Post Wysłano: 28 gru 2010, 11:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Cytuj:
w czwartek byłem w fundacji TARA i droga była nawet znośna, ale na miejscu jest lekki podjazd i miałem jak zwykle kłopoty, a potrzebowałem podjechać i zawrócić:
Obrazek

ponieważ są tam głównie zwierzęta, więc sznurka od snopków jest co nie miara, a ja zrobiłem z niego użytek w ten sposób:
Obrazek

rozwiązanie okazało się skuteczne i samodzielnie wjechałem i wyjechałem z stamtąd. następnego dnia pojechałem w drogę i sprawdziłem trwałość owego rozwiązania, po 4 km jazdy na asfalcie z szybkością około 70 km/h sznurki z lewego koła spadły, natomiast z prawego musiałem rozcinać nożem:
Obrazek
Jakie proste a działa ;)

Wczoraj kombionowałem podobnie. Nie miałem "fabrycznych" łańcuchów, ale znalazły się jakieś używane do spinania.
Obrazek

6-7 na koło i daje rade.


Post Wysłano: 29 gru 2010, 14:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

ponieważ z tymi sznurkami to trochę roboty, postanowiłem udoskonalić to trochę i użyłem do tego celu innego materiału.
wracając wczoraj kamperem na parking nie mogłem wjechać na swoje stanowisko ślizgając się na boki, więc dałem spokój aby nie uszkodzić i innych aut stojących po bokach i swojego.

tak zostawiłem auto:
Obrazek

do ułatwienia sobie wjechania użyłem starych pasków klinowych, akurat miałem takie od rozrządu ząbkowane, więc musiałem je poprzecinać wzdłuż na pół. zwykłym nożem:
Obrazek

do tego użyłem trytek, ale nie polecam czarnych bo pękają na mrozie, a moż ja trafiłem na taką wybrakowaną partię:
Obrazek

po założeniu paków wyglądało to tak:
Obrazek
Obrazek

wjechanie okazało się banalnie proste, proszę zwrócić uwagę na ślady na śniegu. paski zostawiłem na kołach, bo może będę musiał wyjechać pośniegu:
Obrazek

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 29 gru 2010, 14:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 sie 2009, 13:17
Posty: 587
Samochód: VW Passat b5
Lokalizacja: KMY

Żywy przykład że gdy zabraknie łańcuchów wystarczy kreatywność i troszkę chęci ;)

czekamy na kolejne pomysły ;)

_________________
Mówią na mnie niepoprawny,za arcyzabawny
Nie mam czasu na bycie sławnym.....


Czemu mamy nierówne szanse, kiedy mamy wspólny cel?

______________


Post Wysłano: 05 sty 2011, 10:33
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 mar 2006, 17:37
Posty: 61
GG: 7708160
Samochód: Scania R 500 V8 & DAF 95XF 430
Lokalizacja: Kościerzyna-POLAND FANS(PL)

50 km trzeba było tak jechać po lodzie.niżej są łańcuchy śniegowe grube z kolcami .

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

_________________
WWW.JURAS-PHOTOGRAPHY.OCOM.PL
http://www.youtube.com/pawel480

'' Koniec Imprezy,Dziękuje Dobranoc ! ''


Post Wysłano: 09 sty 2012, 21:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 sty 2012, 21:22
Posty: 1
GG: 0

Witam
A co sądzicie o takim rozwiązaniu:

http://allegro.pl/lancuchy-sniezne-do-c ... 97170.html


Post Wysłano: 09 sty 2012, 22:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Witam
A co sądzicie o takim rozwiązaniu:

http://allegro.pl/lancuchy-sniezne-do-c ... 97170.html
ostatniej zimy gdy w kraju było dużo śniegu używałem i byłem zadowolony.
trzeba tylko dokładnie zakładać i dociągnąć w krótkim czasie.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 08 lut 2013, 22:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 wrz 2009, 10:09
Posty: 1137
GG: 0
Samochód: brak
Lokalizacja: KWI

Na wstępie przepraszam za odkopywanie tego tematu, ale wydaje się on w ostatnich dniach bardzo aktualny. To co widziałem przez te dwa dni ataku zimy i umiejętności zakładania łańcuchów co poniektórych przedstawicieli tego zawodu to ręce opadają nie pisząc o technice jazdy (i to nie ma znaczenia od wieku kierującego). Miałem trzy takie przypadki ciekawe. Pierwszy kierowca stanął na podjeździe blokując ruch próbował założyć łańcuchy na siedzących poduszkach i nie zdjętym nadkolu górnym osi napędowej przy ciągniku w ostateczności nie założył targał aż go ściągnęło na barierkę. Drugi przypadek to gość próbował cofać bez łańcuchów na lodzie po przejechaniu dwóch piaskarek udało mu się, a następnie musiał podjechać pod niewielki wzgórek na firmę i dał się wymanewrować pracownikom magazynu którym się nie chciało usunąć śniegu finał zestaw zrobił scyzoryk i wleciał do rowu zablokowany jeden pas drogi na kilka godzin. Trzeci przypadek próba założenia łańcuchów do ciągnika po przez cofanie na leżący łańcuch (to jakiś nowy system, próbował ktoś z was to zrobić i na ciągnąć na koło tak łańcuch :?: :shock: ) w ostatnim przypadku przy pomocy i instruktarzu moim skończyło się na ruszeniem pojazdu. Ja to rozumiem że ciężko zakłada się łańcuchy, ale jest to wykonalne. Pozdrawiam Wilk 09 8) .

_________________
Bo życie człowieka to ciągła droga. Wilk 09 8) .


Post Wysłano: 08 lut 2013, 23:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

naukę zakładania łańcuchów najlepiej prowadzić latem.
kiedyś jesienią kupiłem pełne łańcuchy i dobrze, że spróbowałem założyc je na koła - okazało sie że nie pasują (zimą była by niespodzianka :evil: )

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: