Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 27 gru 2010, 20:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 gru 2010, 19:03
Posty: 30
GG: 0
Samochód: atego 2628

witam . Mam pytanko z jakiego biegu najlepiej ruszać na pusto i z ładunkiem. ostatnio zacząłem ruszać na pusto z 3 żeby za duzo nie wachlować biegami, czy to nie zaszkodzi? z ładunkiem z 2 można ?


Post Wysłano: 27 gru 2010, 20:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 gru 2005, 14:59
Posty: 317

Napisz może jakie auto i skrzynia?
Generalnie producenci zalecają ruszanie z 1, w praktyce wygląda to inaczej. W Volvie 6 skrzynia z ładunkiem 1 na pusto 2 ruszam, w Premiumce z ładunkiem na prostym 2, wiadomo pod górkę 1, a na pusto z 3 spokojnie.

_________________
...::: VOLVO :::...
PL, CZ, SK, UA, D, F, LT, H, RO, SLO, I, RSM, A


Post Wysłano: 27 gru 2010, 22:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 cze 2006, 9:49
Posty: 66
GG: 0
Lokalizacja: Gliwice

ja mam mana f2000 400 koni i przy 5tonach na pace i 15 przyczepa (ciężar przyczepy+ładunek) ruszam z 3 biegu, potem mała 5 i dalej 6 itd. Zależy jaki teren itd itd


Post Wysłano: 27 gru 2010, 22:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

Volvem na pusto można śmiało z całej trójki startować.
Na pełno ok 25 ton na plecach to z poł dwójki albo całej jak jest prosto i bez problemu.

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Post Wysłano: 27 gru 2010, 22:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Volvem na pusto można śmiało z całej trójki startować.
Na pełno ok 25 ton na plecach to z poł dwójki albo całej jak jest prosto i bez problemu.
Współczucie dla sprzęgła w tym aucie.


Post Wysłano: 28 gru 2010, 2:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 wrz 2007, 0:35
Posty: 693
GG: 0
Samochód: wrotki
Lokalizacja: NSZ

Scania R na pusto z 3, załadowana z jedynki lub 1,5 zalezy czy rusza sie lekko pod górkę czy na płaskim.

_________________
NIE-POMPIARZ


Post Wysłano: 28 gru 2010, 20:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Volvo FH12
silnik:D12A 380 PS
Skrzynia biegów: 3+3+połówki
Przełożenie mostu: 3,44 - 1

38t całkowitej, na pełno mała skrzynia 1/2 2giego biegu
Na pusto z trójki lub z całej dwójki


Post Wysłano: 01 sty 2011, 16:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

Cytuj:
Cytuj:
Volvem na pusto można śmiało z całej trójki startować.
Na pełno ok 25 ton na plecach to z poł dwójki albo całej jak jest prosto i bez problemu.
Współczucie dla sprzęgła w tym aucie.


Moze Ty znasz tylko z automatu volvo nie wnikam :]

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Post Wysłano: 01 sty 2011, 16:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Moze Ty znasz tylko z automatu volvo nie wnikam :]

Ok. Nie wnikaj. :wink:


Post Wysłano: 01 sty 2011, 16:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 19 lis 2007, 15:02
Posty: 466
Lokalizacja: war-maz

scania 400, załadowana małe dwa, na pusto małe 3, sam koń 4

_________________
Nie rabotajesz, to i nie kuszajesz:)


Post Wysłano: 01 sty 2011, 16:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Proszę zapytać któregokolwiek z instruktorów szkoły jazdy.Nie ważne czy szkoła Scanii,Volvo czy innej marki.Nie chcieli byście dotknąć palcem sprzęgła,które było w użyciu,przy ruszaniu np z 3 biegu,nawet na pusto.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Post Wysłano: 01 sty 2011, 18:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

nie ma znaczenia z którego biegu się rusza ważne jest to jak się zachowuje silnik i sprzęgło czy nie szarpie, czy nie trzeba przytrzymywac na półsprzegle, czy samochód jest załadowany czy pusty, jakie jest ukształtowanie terenu (płasko czy pod górę lub z góry), jaka jest skrzynia (ilo biegowa czy z połowkami czy bez), jakie są przełożenia w mostach napędowych i czy pan kierowca preferuje styl jazdy rajdowy czy spokojny i ekonomiczny.
w/g mnie to są postawowe wyznaczniki z jakiego biegu należy ruszać.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 01 sty 2011, 18:58

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Cytuj:
Proszę zapytać któregokolwiek z instruktorów szkoły jazdy.Nie ważne czy szkoła Scanii,Volvo czy innej marki.Nie chcieli byście dotknąć palcem sprzęgła,które było w użyciu,przy ruszaniu np z 3 biegu,nawet na pusto.
A jesli ruszysz z asa, to myslisz ze sprzeglo nadal bedzie zimne? Tez sie zagrzeje.
Sproboj wyhamowac zestaw tak z 40km/h do zera. Badz pewien ze tarcze beda tak gorace, ze nie utrzymasz ich reka. Nie znaczy to ze nie trzeba hamowac.

Poprostu uklad przeniesienia napedu (jak i hamulcowy) jest tak skonstruowany, ze elementy cierne sie grzeją.


Nie jestem zwolennikiem ruszania z 3 zaladowanym klamotem, ale tez nie ruszam z 1, bo to strata czasu jest.
Wazne zeby samochod ruszyl plynnie, przy minimalnych obrotach i szybko. Sprzeglo wytrzyma odpowiednio dlugo, ale napewno nie bedzie wieczne.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 01 sty 2011, 19:04

Cytuj:
Cytuj:
Volvem na pusto można śmiało z całej trójki startować.
Na pełno ok 25 ton na plecach to z poł dwójki albo całej jak jest prosto i bez problemu.
Współczucie dla sprzęgła w tym aucie.
Zgadzam się - współczuje sprzęgle w tym Volvie. Odbierając od dealera Volvo ciągnik, sprzedający uczulał mnie, że bez względu na obciążenie zawsze ruszać z jedynki. Powód - Volvo ma dość delikatne sprzęgło. W ZET Transport 2 czy trzech kierowców jeżdżących wcześniej w T-P dostało Volva i sprzęgła padły po niedługim czasie. Wnioski? Proszę wyciągnąć samemu.


Post Wysłano: 01 sty 2011, 19:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

maderfaker super+,ruszając z niskiego biegu,nie zdążysz zagrzać tarczy sprzęgłowej.Ruszając z wyższego biegu,musisz dłużej trzymać na pół sprzęgle.Co do hamulców,od tego one są,od tego są one żeby się grzały.A w jakim stopniu,wszystko zależy od stylu jazdy,od tego jak korzystasz z retardera/górskiego i czy hamulec zasadniczy używasz w ostatniej fazie hamowania.Oczywiście nie zawsze się tak uda.Jester,w nowych Scaniach jakie mamy,też przy nieodpowiednim ruszeniu,komputer wyświetla przeciążenie sprzęgła.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Post Wysłano: 01 sty 2011, 19:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Nawet ruszajac z 1 biegu sprzeglo nie bedzie wieczne.

Tarcza do 700 000km napewno dojedzie nawet przy ruszaniu z 2 biegu. W volvach predzej padnie lozysko wyciskowe, wiec nie ma potrzeby jakos specjalnie rozczulac.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 01 sty 2011, 20:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Tarcza do 700 000km napewno dojedzie nawet przy ruszaniu z 2 biegu. W volvach predzej padnie lozysko wyciskowe, wiec nie ma potrzeby jakos specjalnie rozczulac.
Dokładnie sprzęgło wytrzymuje około pół miliona, nawet dwu tarczowe. W volvie niema objawów zużycia sprzęgła, pewnego dnia wciskasz pedał sprzęgła i się kończy sprzęgło
W manie w manualu ruszałem z niskiej czwórki bez przytrzymywania sprzęgła skrzynia EATON

Co do ruszania z jedynki to jakieś nie porozumienie, nawet w instrukcji obsługi piszą żeby ruszać z 3 lub niskiej czwórki
W automacie przy 12 biegach automat rusza z 4 biegu przy 20 tonach, a przy 30 tonach ładunku z 3 biegu :wink:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 01 sty 2011, 21:11

Mówię, co słyszałem i stosowałem (z powodzeniem zresztą).
A jeżdżąc MANem TGA 18.430 (o ile dobrze pamiętam), w manualu próbując ruszać z piątki pokazał mi się komunikat na wyświetlaczu "Przeciążenie sprzęgła".
Każdy jeździ, jak mu wygodnie. Z tym, że porozmawiamy przy wymianie sprzęgła.
MAN skrzynia 12 to można liczyć jak szóstka z połówkami. Patrząc Twoim tokiem to "czwórka" w automacie to "dwójka" w manualu.


Post Wysłano: 01 sty 2011, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

Cytuj:
Jester,w nowych Scaniach jakie mamy,też przy nieodpowiednim ruszeniu,komputer wyświetla przeciążenie sprzęgła.
W Manie TGX też tak miałem ale jak ruszałem z górnej skrzyni.

Według Mnie ruszanie z pol 3 w Volvo na pusto jest w sam raz, mam wyczute auto i nie trzymie długo na sprzegle.
Z resztą co tu pisac każdy jeździ jak mu pasuje tak jak napisał kolega wyżej.

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Ostatnio zmieniony 01 sty 2011, 21:17 przez TomekSW, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 01 sty 2011, 21:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
A jeżdżąc MANem TGA 18.430 (o ile dobrze pamiętam), w manualu próbując ruszać z piątki pokazał mi się komunikat na wyświetlaczu "Przeciążenie sprzęgła".
Tak pokazuje jak próbujesz ruszać z miejsca na górnej skrzyni, 5 to trochę za duzo nawet na sam ciągnik

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: